Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Alpha Bank Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
cmd-41

cmd-41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 01.04.2010

View PostCezzz, on 27th April 2010, 22:13, said:

Dosarul a plecat pe 15.04 - 16.04 (intr-una din zile), dar a intrat in analiza pe 20. Din acel moment s-au numarat cele 5 zile lucratoare si azi am primit raspunsul.
Eu am sunat vineri si am nimerit o tipa draguta.
Prioritate au avut dosarele ale caror antecontracte expirau(mi se pare normal, acei oameni puteau pierde avansul).
Stiu ca e grea asteptarea, dar eu zic ca vei avea maine un raspuns  :D.

Multa bafta!
sa fie la toata lumea!

#20
e_petronela

e_petronela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.06.2010
Si eu sunt cu credit prima casa la alpha bank, din august anul trecut am depus dosarul pentru pre-aprobare (blocul era in constructie si nu credeam ca la finalizarea lui va mai fi acest program), am obtinut preaprobarea pe 19 octombrie.
Pe 30 iunie imi expira antecontractul(cu tot cu prelungirea de 30 zile), pe 4 iunie banca a trimis dosarul la fond (dosarul la banca a stat 5 zile pentru a face analiza financiara), ofiterul de credit m-a atentionat, ca nici un dosar nu s-a intors de la fond mai devreme de 10 zile, azi se implinesc 15 zile lucratoare si tot astazi cu mari insistente (am sunat in fiecare zi la fond)mi-a aprobat fondul dosarul urmand sa fie trimis la banca.

Habar nu am cat mai dureaza, am citit pe un forum: contractul se va plimba de la fond la banca, apoi iar la fond, si la final din nou la banca.
Eu spe sa ma mut in casa pana la sfarsitul luni si mai ales sa negociez cu beneficiarul sa nu imi ia cei 5000 euro prevazuti in contract daca depasesc perioada.

#21
MadalinIlie

MadalinIlie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.10.2007
Salut,

  Am intrat si eu in joc la Alpha Bank pentru ca ccepta codebitori care nu sunt sot si sotie; as avea o intrebare - asigurarea in ce parte ati facut-o?

Multumesc,
Madalin

#22
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Daca nu ma insel, nu era obligatorie asigurarea la ei. Noi am preferat sa mergem pe mana lor, asa ca avem casa asigurata la Garanta parca

#23
MadalinIlie

MadalinIlie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.10.2007

View Postcielo, on 5th July 2010, 10:57, said:

Daca nu ma insel, nu era obligatorie asigurarea la ei. Noi am preferat sa mergem pe mana lor, asa ca avem casa asigurata la Garanta parca

Salut ,

  Mersi - cumva 1% din suma imprumutata este pe an ?

Te-am pupat,
M

#24
georgica1985

georgica1985

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.03.2008
Pentru cei care au incheiat deja contractul de vanzare-cumparare, in afara de taxele notariale pentru CVC sunt necesare si autentificarea contractului de credit sau a contractului de ipoteca? Cum se calculeaza aceste taxe notariale raportat la un credit X si la o valoare totala Y a apartamentului?
Va multumesc.

#25
MadalinIlie

MadalinIlie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.10.2007

View Postgeorgica1985, on 29th August 2010, 22:02, said:

Pentru cei care au incheiat deja contractul de vanzare-cumparare, in afara de taxele notariale pentru CVC sunt necesare si autentificarea contractului de credit sau a contractului de ipoteca? Cum se calculeaza aceste taxe notariale raportat la un credit X si la o valoare totala Y a apartamentului?
Va multumesc.

Salut,

  E pentru fiecare oras cu taxele pentru notar pentru valoarea apartamentului - aceastea sunt publice ; referitor la onorariu trebuie sa vezi exact la ei - ai o reducere de 30% la Prima Casa.
  marea problema pe care o am cu ei este faptul ca nu imi dau contractul de credit sa il citesc si eu inainte - le-am spus ca trebuie sa il dau la avocati si a inceput sa se balbaie si sa imi spuna ca numai cu 5 zile inainte de semnare pot sa il arate - iar eu i-am spus pas.

Multumesc,
Madalin

#26
accryss

accryss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.05.2010
Salutare , care stiti cit mai dureaza toata procedura de preaprobare a unui credit pc la alpha ?Si care mai  sunt costurile care tb sa le suport la un astfel de credit si ca timp si ca bani.

#27
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010
Care ma poate ajuta cu un evaluator mai intelegator din cei agreati de Alpha Bank? Astept mesaj pe privat. Va rog mult.

#28
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010
sa va feriti de Alpha Bank.

La o luna si ceva de cand am depus actele pentru aprobare financiara- pe care am obtinut-o verbal si scris, ei inca mai suna la munca sa intrebe daca mai lucrez/ce salariu am etc.
Asta dupa ce au sunat deja acum 2 sapt si au facut acelasi lucru.
Mentionez ca am depus deja evaluarea, antecontractul si astept opinia juridica a lor pe evaluare. Eu astept ok juridic si ei suna sa intrebe tot de financiarul meu.

E pur si simplu bataie de joc. Nu raspund la mail-uri, telefoane...nu te suna, nu te baga nimeni in seama.

Neseriosi total.

#29
ady_doom

ady_doom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 23.01.2010

View PostSudsemnatu, on 16th November 2010, 10:46, said:

sa va feriti de Alpha Bank.

La o luna si ceva de cand am depus actele pentru aprobare financiara- pe care am obtinut-o verbal si scris, ei inca mai suna la munca sa intrebe daca mai lucrez/ce salariu am etc.
Asta dupa ce au sunat deja acum 2 sapt si au facut acelasi lucru.
Mentionez ca am depus deja evaluarea, antecontractul si astept opinia juridica a lor pe evaluare. Eu astept ok juridic si ei suna sa intrebe tot de financiarul meu.

E pur si simplu bataie de joc. Nu raspund la mail-uri, telefoane...nu te suna, nu te baga nimeni in seama.

Neseriosi total.


Salut!
La ce agentie Alpha Bank ai depus actele?Si eu sunt in acelasi stadiu....doar ca a trecut cam o saptamana de cand am dus antecontractul.S-a rezolvat pana la urma la tine?
La agentia la care am depus eu raspund mereu la telefoane, nu sunt probleme de genul asta.
O seara placuta!

Edited by ady_doom, 19 November 2010 - 17:17.


#30
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010
Care nu stiti: Luni, Marti si Miercuri nu a functionat site-ul fondului national de garantare si nu s-au putut depune dosare.

Asta este raspunsului celor de la Alpha Bank...de ce nu mi-au depus mie dosarul la Fond. Binenteles ca mi-au expirat alte acte intre timp...asa ca dosarul se va depunde saptamana viitoare...sau cand or vrea ei sa il depuna. Ca stam la mana lor si isi bat joc de banii nostri din antecontracte si taxe peste tot...ba la declaratii notariale refacute ba la extrase funciare ba la ...etc. refacute pe banii nostri.

Va rog mult. Care vreti vreodata sa va bateti joc de sanatatea voastra si sa va simtiti cum altii isi bat joc de voi la propriu si cum relatia client-banca nu exista...apelati cu incredere la Alpha Bank.

Agentia la care am depus actele...este cea de la piata unirii-bucuresti. Pentru cei care o stiu. Dar treaba e imputita de la sucursala-centrala etc.
O sa incerc sa le fac reclama buna pe unde apuc. Si reclamatii pe unde apuc. Am mail-uri in care mi se zice ca dosarul e bun si ca pleaca acum la fond....si te suna dupa o saptamana in care iti zice ca nu a plecat. E inadmisibil.

#31
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010
In continuare cei de la Alpha Bank isi bat joc de mine. Aveti idee unde se pot depunde reclamatii? ANPC te ajuta? Centrala? Site-uri?

Multumesc

#32
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010
Dupa ce mi-a expirat extrasul si adeverinta din vina lor...si le-am dus altele...in continuare consilierul nu imi raspunde la mail-uri.
La telefon, dupa ce sun insistent raspunde si imi promite ca il va trimite azi. Ieri mi-a zis ca il trimite ieri, azi ca il trimite azi..maine nu se lucreaza.

Chiar nu are nimeni nicio solutie pentru mine, va rog?

#33
niciperenco_20

niciperenco_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.10.2006
buna..
si noi suntem prinsi in actiunea.. prima casa...
acum asteptam aprobarea de la juridic.. si ok sa facem evaluarea imobilului..
stiti cumva daca dupa ce primim ok-ul si avem evaluarea, si extras de carte funciara "proaspat" .. mai e ceva de facut pana sa trimita dosarul la fond?

#34
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

View Postniciperenco_20, on 10th December 2010, 17:26, said:

buna..
si noi suntem prinsi in actiunea.. prima casa...
acum asteptam aprobarea de la juridic.. si ok sa facem evaluarea imobilului..
stiti cumva daca dupa ce primim ok-ul si avem evaluarea, si extras de carte funciara "proaspat" .. mai e ceva de facut pana sa trimita dosarul la fond?

- ante-contract sau dovada avansului (in cont)
- declaratii la notar ca aveti nici o proprietate

Edited by schumy80, 10 December 2010 - 16:49.


#35
niciperenco_20

niciperenco_20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.10.2006

View Postschumy80, on 10th December 2010, 17:47, said:

- ante-contract sau dovada avansului (in cont)
- declaratii la notar ca aveti nici o proprietate

antecontractul a fost dus la banca impreuna cu actele casei.. despre declaratii de la banca nu mi-au spus absolut nimic.. oricum.. aia se face imediat.. dar poate aici nu ne cere.. sau mai stiu eu??


bun.. apoi pleaca dosarul la fond.. dupa ce se intoarce de la fond.. stii care sunt pasii? ca aici deja m-am pierdut.. ce mai trebuie facut?

#36
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010

View Postniciperenco_20, on 10th December 2010, 17:14, said:

antecontractul a fost dus la banca impreuna cu actele casei.. despre declaratii de la banca nu mi-au spus absolut nimic.. oricum.. aia se face imediat.. dar poate aici nu ne cere.. sau mai stiu eu??


bun.. apoi pleaca dosarul la fond.. dupa ce se intoarce de la fond.. stii care sunt pasii? ca aici deja m-am pierdut.. ce mai trebuie facut?

te-ai mai lamurit ? mai ai nevoie de suport?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate