Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Alpha Bank Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
ady_doom

ady_doom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 23.01.2010
Salutare!

Dupa aproape 3 luni ( fara o saptamana ) am reusit sa achizitionam un apartament prin acest program.
Un sfat pentru cei care incep o asemenea aventura: nervi de otel, rezistenta mare la stres, sa se astepte la nopti nedormite.

O seara placuta!
Craciun fericit!

#38
dumymyky

dumymyky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 02.12.2007
pentru cei care au dus la bun sfarsit acest program cu alpha bank.... o intrebare...
imi puteti spune ce acte expira pe parcurs? adeverinta de la locul de munca de cate ori v-a fost solicitata?

#39
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010
Adeverinta nu mi-a mai cerut deloc. Mi-a expirat extrasul de carte funciara..de informare si m-au pus sa fac inca o data declaratia notariala.

#40
ady_doom

ady_doom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 23.01.2010

 dumymyky, on 2nd January 2011, 15:42, said:

pentru cei care au dus la bun sfarsit acest program cu alpha bank.... o intrebare...
imi puteti spune ce acte expira pe parcurs? adeverinta de la locul de munca de cate ori v-a fost solicitata?

Noua nu ne-a expirat nici un act...am si mers pe mana lor...nu am scos acte cu multe zile inainte sa ne zica ei sa le scoatem.Acelasi lucru si cu antecontractul, l-am facut doar dupa ce evaluarea a fost ok, anterior verificand si actele casei.
Concluzia: daca faci pasii necesari atunci cand iti zic ei, este ok.
Dar conteaza mult si cu ce agentie lucrezi.In cazul nostru am tinut legatura mai mult cu "seful" sucursalei.

Multa bafta iti doresc!

#41
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
daca a cumparat cineva un imobil de 40000 eur cu avans de 2000 eur
ce cheltuieli au fost pana la finalizarea dosarului?inafara de avans:)

#42
MadalinIlie

MadalinIlie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 29.10.2007

 aria_cluj, on 30th January 2011, 12:47, said:

daca a cumparat cineva un imobil de 40000 eur cu avans de 2000 eur
ce cheltuieli au fost pana la finalizarea dosarului?inafara de avans:)

Salut,

Cel mai simplu e sa te duci la un notar si sa vezi care sunt costurile ( aici sunt cele mai mari ) - trebuie sa platesti la stat o suma MARE.In plus sunt niste grile pe care le respecta pentru aceste sume; ceva interesant e ca la prima casa onorariul e cu 30% mai mic decat in mod normal

Apoi trebuie sa mai platesti : inscrierea in arhiva electronica , asigurarea plus extrasele de informare  ( 1 sau 2 daca vrei la urgenta ) si cel de autentificare care blocheaza CF timp de 5 zile - daca te uiti pe forum vezi ca a scris lumea defalcat.

Ca o concluzie :

1. Dute la 1 notar sau 2 ( eu asa am facut ) si intreaba.

2. Cauta aici si o sa gasesti informatii pentru sume apropiate.

Toate bune,

MI

#43
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

 MadalinIlie, on 30th January 2011, 21:06, said:

Salut,

Cel mai simplu e sa te duci la un notar si sa vezi care sunt costurile ( aici sunt cele mai mari ) - trebuie sa platesti la stat o suma MARE.In plus sunt niste grile pe care le respecta pentru aceste sume; ceva interesant e ca la prima casa onorariul e cu 30% mai mic decat in mod normal

Apoi trebuie sa mai platesti : inscrierea in arhiva electronica , asigurarea plus extrasele de informare  ( 1 sau 2 daca vrei la urgenta ) si cel de autentificare care blocheaza CF timp de 5 zile - daca te uiti pe forum vezi ca a scris lumea defalcat.

Ca o concluzie :

1. Dute la 1 notar sau 2 ( eu asa am facut ) si intreaba.

2. Cauta aici si o sa gasesti informatii pentru sume apropiate.

Toate bune,

MI

multumesc MI de informatiile furnizate!
o sa merg si la notar cand o sa fie cazul :) adica acum suntem in stadiul de completare al adeverintelor si apoi ,daca suntem ok,incep drumurile

#44
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

 MadalinIlie, on 31st January 2011, 10:06, said:

trebuie sa platesti la stat o suma MARE.In plus sunt niste grile pe care le respecta pentru aceste sume; ceva interesant e ca la prima casa onorariul e cu 30% mai mic decat in mod normal

Completare la cele spuse de tine:
- la stat se plateste IMPOZIT - 2%, resp 3%, in functie de vechimea imobilului. Atentie mare: acest impozit este platit de VANZATOR! Din pacate acest lucru e cunoscut de putini dintre vanzatori, care se trezesc in fata notarului ca trebuie sa dea bani. Apoi, daca refuza, cumparatorul e fortat sa plateasca el daca nu vrea sa piarda: imobilul, creditul, avansul... :(
Cel mai bine este ca vanzatorul si cumparatorul constientizeze de la inceput de taxele notariale + impozit!

- la PC onorariul notarilor este redus cu 30%! DAR, atentie, unii notari fac o reducere de pana la 45%!!! Deci se poate mai jos cu onorariul notarului!

Toate cele bune.

#45
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010

 schumy80, on 31st January 2011, 21:29, said:

Completare la cele spuse de tine:
- la stat se plateste IMPOZIT - 2%, resp 3%, in functie de vechimea imobilului. Atentie mare: acest impozit este platit de VANZATOR! Din pacate acest lucru e cunoscut de putini dintre vanzatori, care se trezesc in fata notarului ca trebuie sa dea bani. Apoi, daca refuza, cumparatorul e fortat sa plateasca el daca nu vrea sa piarda: imobilul, creditul, avansul... :(
Cel mai bine este ca vanzatorul si cumparatorul constientizeze de la inceput de taxele notariale + impozit!

- la PC onorariul notarilor este redus cu 30%! DAR, atentie, unii notari fac o reducere de pana la 45%!!! Deci se poate mai jos cu onorariul notarului!

Toate cele bune.
de unde ai informatia asta cu reducere de pana la 45%,unde se poate cauta informatii despre aceasta reducere?
merci anticipat pt raspuns

#46
schumy80

schumy80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 03.05.2009

 aria_cluj, on 1st February 2011, 22:51, said:

de unde ai informatia asta cu reducere de pana la 45%,unde se poate cauta informatii despre aceasta reducere?
merci anticipat pt raspuns

am informatia de la notarul la care am semnat eu actele de vanzare-cumparare.

ps: lasa-mi, te rog, un mail, sa-i dau mai multe detalii. Din pacate, PM nu merge... (sau, cel putin la mine, nu merge...)

Edited by schumy80, 02 February 2011 - 13:03.


#47
aria_cluj

aria_cluj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 01.08.2010
cum mai stati cu dosarele de prima casa la alpha?

#48
atitirisca

atitirisca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.03.2008

 crisangel, on 23rd April 2010, 08:41, said:

SFAT : NU VA DUCETI LA ALPHA BANK DRUMUL TABEREI , LA MINE A DURAT PESTE 2 SAPTAMANI DOAR APROBAREA FINALA............

Citisem mesajul de mai sus dar am zis sa acord o sansa agentiei si .. rau am facut.

Dupa ce m-am documentat un pic mai mult pe net despre situatia mea destul de tulbure(detin o cota parte dintr-un imobil in urma unei succesiuni + vreau sa iau creditul in baza veniturilor de pe PFA cu norma de venit), am ajuns la agentia cu pricina in ideea de a demara procedurile pentru credit.

Inarmat cu 95% din documentele necesare, prima intrebare pe care am adresat-o doamnei/domnisoarei a fost daca este vreo problema cu cota parte din imobilul de mai sus. Raspunsul: da este o problema. Eu, cu lectia pregatita, ii recit din minte textul adaugat in Monitorul Oficial referitor la mosteniri. Ea imi spune ca da, a fost, dar s-a scos si imi prezinta o declaratie pe proprie raspundere tip fara formularea modificata.

M-am ridicat de pe scaun, ea mi-a spus ca ii pare rau, eu ma gandeam cum ajung la sucursala din Ghencea.  :D Sucursala unde bineinteles ca se acordau credite si celor cu mosteniri. Si aici am avut ceva emotii pt ca nu mai acordasera credite unui PFA cu norma de venit, ci doar celor impozitati in sistem real. Ne-am inteles noi pana la urma, ramanand sa mai aduc inca 2-3 chestii mici, necesare pentru preaprobarea financiara.

Edited by atitirisca, 23 March 2011 - 21:44.


#49
zyxel

zyxel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.06.2005
buna seara,

eu am fost la agentia Apusului si totul a fost foarte ok !

acum sunt in stadiul: dosar trimis la FNG de catre banca... astept rapunsul...

#50
val_bv

val_bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.04.2011

 zyxel, on 25th March 2011, 19:55, said:

buna seara,

eu am fost la agentia Apusului si totul a fost foarte ok !

acum sunt in stadiul: dosar trimis la FNG de catre banca... astept rapunsul...


Salutare.
Cum esti? in ce stadiu? S-a aprobat?

#51
zyxel

zyxel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.06.2005

 val_bv, on 6th April 2011, 10:47, said:

Salutare.
Cum esti? in ce stadiu? S-a aprobat?
salut...cei de la sucursala mi-au spus ca e aprobat de fond din 29.03 si dosarul e pe drum spre sucursala... dar tot astept... nici pana azi nu a venit

#52
val_bv

val_bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 06.04.2011

 zyxel, on 6th April 2011, 21:15, said:

salut...cei de la sucursala mi-au spus ca e aprobat de fond din 29.03 si dosarul e pe drum spre sucursala... dar tot astept... nici pana azi nu a venit


Niatza buna!

Dosarul meu a plecat la Fond pe 01.04.
Ieri pe la amiaz cei de la banca vedeau in sistem ca este validat, iar la 18 m-au sunat sa imi spuna ca s-a aprobat.

Deci s-au miscat f. repede.
Acum, dupa cum mi s-a zis, cam pe saptamana viitoare - marti, miercuri - ajung actele de la Fond in Brasov si putem face contractul.

Multa bafta tuturor!

Ca fonduri, se duc pe zi o medie de 1 mil.

#53
zyxel

zyxel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.06.2005

 val_bv, on 7th April 2011, 09:56, said:

Niatza buna!

Dosarul meu a plecat la Fond pe 01.04.
Ieri pe la amiaz cei de la banca vedeau in sistem ca este validat, iar la 18 m-au sunat sa imi spuna ca s-a aprobat.

Deci s-au miscat f. repede.
Acum, dupa cum mi s-a zis, cam pe saptamana viitoare - marti, miercuri - ajung actele de la Fond in Brasov si putem face contractul.

Multa bafta tuturor!

Ca fonduri, se duc pe zi o medie de 1 mil.
suuper !

te asteptam cu noutati saptamana viitoare.

m-au sunat si pe mine astazi si mi-au spus ca a ajuns si dosarul meu de la fond in centrala Alpha, iar luni sau marti ma duc si eu sa semnez... va tin la curent

#54
tzunny

tzunny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 10.01.2007
Eu am finalizat achizitia unui apartament prin Alpha Bank. Ma declar multumit!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate