Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 

Stop nesimtirii proprietarilor de caini

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mosh

mosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.05.2005
Vad peste tot campanii "green". As vrea sa vad efectele concrete in cotidian ale acestor initiative...
M-as bucura daca vreun ONG incepe o initiativa de educare a semenilor nostri care detin animale de companie si sunt nesimtiti.
Campania o vad prin editarea unor foi A4 lipite pe copaci si in care sa scrie "STOP nesimtirii proprietarilor de caini si a indiferentei primariilor!"

Acest mesaj este scris in speranta ca se va sesiza vreo fundatie sau ONG "verde" sau poate chiar vreo primarie care sa planteze suporti mereu aprovizionati cu saculeti pentru strangerea excrementelor canine.
De asemenea, sper ca "specimenele" care detin animale de companie si care doar etaleaza saculeti speciali sa ii si foloseasca.

#2
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Nu stiu daca te incanta cu ceva, dar eu in Bucuresti din ce am observat, din 5 oameni 2 strang dupa cainele lor. Nu e un procent imbucurator, dar mi se pare ok. E un inceput!

Eu as incerca sa scap de maidanezi, mai degraba si sa educ oamenii sa nu mai scuipe pe jos sau sa nu mai arunce ramasitele de la tigari pe jos. (visez cu ochii deschisi)

#3
vadergrd

vadergrd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 21.08.2006
si dupa cainii nimanui n-are cine sa stranga!

#4
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005

 vadergrd, on 15th September 2009, 21:39, said:

si dupa cainii nimanui n-are cine sa stranga!

Asta mă blochează și pe mine. În loc să scăpăm de haitele de câini vagabonzi care oricum fac unde vor și nu strânge nimeni după ei, astea fiind cele mai mici probleme pe lângă celelalte pe care le produc, el întâi vrea să se apuce să dea în cap la proprietarii de animale, deși câinii vagabonzi sunt peste, ca număr, decât cei de companie.
Genial planul.
Țară cu oameni relaxați.

#5
vadergrd

vadergrd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 21.08.2006
sau mai bine zis tara cu prea putini ingineri :).

#6
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 Al1, on 15th September 2009, 21:36, said:

Asta mă blochează și pe mine. În loc să scăpăm de haitele de câini vagabonzi care oricum fac unde vor și nu strânge nimeni după ei, astea fiind cele mai mici probleme pe lângă celelalte pe care le produc, el întâi vrea să se apuce să dea în cap la proprietarii de animale, deși câinii vagabonzi sunt peste, ca număr, decât cei de companie.
Genial planul.
Țară cu oameni relaxați.

cum naiba sa scapi de cainii vagabonzi cand oricand vei gasi o gramada de nebune gata sa-i "salveze"? saptamana trecuta m-am trezit cu o cretina care imi oferea 300 de ron pe luna ca sa-i tin 8 potai in curte. dupa ce i-am explicat politicos ca o cauta niste baietei cu o duba s-o imbrace intr-o camasuta de-aia de se leaga la spate, a mai venit cu doua nebune, una doctorita si una profesoara sa-mi explice ca nu sunt om. :lol:

#7
mosh

mosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.05.2005

 Al1, on 15th September 2009, 22:36, said:

Asta mă blochează și pe mine. În loc să scăpăm de haitele de câini vagabonzi care oricum fac unde vor și nu strânge nimeni după ei, astea fiind cele mai mici probleme pe lângă celelalte pe care le produc, el întâi vrea să se apuce să dea în cap la proprietarii de animale, deși câinii vagabonzi sunt peste, ca număr, decât cei de companie.
Genial planul.
Țară cu oameni relaxați.

Daca nu am pomenit de cainii vagabonzi, nu inseamna ca nu trebuie facut ceva in privinta lor. In primul rand trebuie o campanie sustinuta de sterilizare. Nu stiu daca ati observat, dar cainii vagabonzi, in general, nu se usureaza dacat in gradini. Categoric sunt multi si trebuie facut ceva ca in timp sa se reduca numarul lor. Oricum animalul e animal, dar oamenii teoretic pot fi educati mai usor.
Daca se incepe o campanie de sterilizare trebuie sa dureze ani de zile si la nivelul intregii tari.

#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Dute ma si te culca ce ai cu proprietarii de caini tu ai macar caine sau esti unul din specimenele alea de bloc care nu vrea animale in bloc si faze din astea?Eu unul am 1 ciobanesc german la curte si nu l-am vazut usuranduse pe aleea sau pe drum.In general proprietarii de cini curata dupa cainii lor daca e la oras in parc da'cum zicea cineva tu vezi la aia vagabonzi.Strange tu dupa ei daca esti tare in gura.
cat de campanii de sterilizare tie ti-ar placea sa te lasa doctoru'fara boase?Nu cred asa ca nu mai da atatea sfaturi pe care oamenii cu scaun la cap nici nu le baga in seama.

#9
Al1

Al1

    tata balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 01.09.2005

 darkangelo, on 16th September 2009, 11:14, said:

cum naiba sa scapi de cainii vagabonzi cand oricand vei gasi o gramada de nebune gata sa-i "salveze"? :lol:

Ăia pe care-i votăm ca o adunătură de idioți ce suntem trebuie să vină cu soluțiie. Eu știu câteva, bune, practice, neetice și rapide. Dar nu sunt eu în măsură să le iau ori să le propun.

 mosh, on 16th September 2009, 16:53, said:

Daca nu am pomenit de cainii vagabonzi, nu inseamna ca nu trebuie facut ceva in privinta lor. In primul rand trebuie o campanie sustinuta de sterilizare. Nu stiu daca ati observat, dar cainii vagabonzi, in general, nu se usureaza dacat in gradini. Categoric sunt multi si trebuie facut ceva ca in timp sa se reduca numarul lor. Oricum animalul e animal, dar oamenii teoretic pot fi educati mai usor.
Daca se incepe o campanie de sterilizare trebuie sa dureze ani de zile si la nivelul intregii tari.

Tocmai asta e. În primul rând trebuie să rezolvăm problema lor, apoi ne apucăm de altceva.
Am devenit o țară cu multe idei. Ba mai apare un ONG cu nu știu ce, ba mai scuipă guvernul legi la lună care să modifice legile din luna precedentă și tot așa. Avem multe idei și nu facem nimic.
Pragmatismul își are și el scopul, mai ales în anumite domenii. Iar în domeniul social-administrativ, pragmatismul e baza. Să venim cu puține idei, iar pe măsură ce se rezolvă prin concentrarea tuturor eforturilor în direcția aia, apoi mai trecem cu o serie de idei, la fel de puține, mai departe.
Așa, hai să facem un milion de lucruri când, de fapt, nu facem nimic practic.
Zicea cineva mai sus de ingineri. Nu știu dacă-s prea puțini sau prea mulți, ori dacă e vreo aluzie la mine. Dar da, ca inginer, ca un om ce am ales partea practică în viață, mă omoară psihic să văd cum ne îndobitocim mai mult, pe zi ce trece, trăind în basme, în povești, în campanii inutile, debate-uri inutile. E mai important că i-a zis Băsescu lui Ciutacu că are ochii umezi, e mai important că s-a căsătorit Chivu, sunt mai importante „succesurile” Ebei.
Trăim în basme, în vedetisme, în idei tâmpite și-n datul cu presupul. Iar eu știu, sunt un ipocrit. Nu-i nevoie să-mi mai spuneți.

Iar ca să se înțealeagă, nu e post agresiv adresat lui mosh, ci la modul general, în ceea ce ne privește pe majoritatea dintre noi.

#10
mosh

mosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.05.2005

 SpeedDemon, on 16th September 2009, 17:16, said:

Dute ma si te culca ce ai cu proprietarii de caini tu ai macar caine sau esti unul din specimenele alea de bloc care nu vrea animale in bloc si faze din astea?Eu unul am 1 ciobanesc german la curte si nu l-am vazut usuranduse pe aleea sau pe drum.In general proprietarii de cini curata dupa cainii lor daca e la oras in parc da'cum zicea cineva tu vezi la aia vagabonzi.Strange tu dupa ei daca esti tare in gura.
cat de campanii de sterilizare tie ti-ar placea sa te lasa doctoru'fara boase?Nu cred asa ca nu mai da atatea sfaturi pe care oamenii cu scaun la cap nici nu le baga in seama.
Monseniore,
1. N-ar fi rau daca ai fi mai atent pe viitor la ortografie.
2. Am caine - un canish corcit cu terrier, pe care il tin tot la curte. Te asigur ca nu am calcat niciodata in cacatul lui, tocmai pentru ca il strang.
E nasol pentru tine ca te-ai atacat, postul era adresat tocmai stapanilor nesimtiti. Sunt multi care au grija, dar si multi care nu respecta legile bunului simt. Intentia si speranta mea este sa scada procentul celor din urma. Sper ca acum e clar motivul postului.

#11
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 darkangelo, on 16th September 2009, 11:14, said:

cum naiba sa scapi de cainii vagabonzi cand oricand vei gasi o gramada de nebune gata sa-i "salveze"? saptamana trecuta m-am trezit cu o cretina care imi oferea 300 de ron pe luna ca sa-i tin 8 potai in curte. dupa ce i-am explicat politicos ca o cauta niste baietei cu o duba s-o imbrace intr-o camasuta de-aia de se leaga la spate, a mai venit cu doua nebune, una doctorita si una profesoara sa-mi explice ca nu sunt om. :lol:

La cainii vagabonzi nu am la ce sa ma astept, daca vad ca trebuie sa trec pe langa o haita de 3-4 potai, iau o piatra in mana, preventiv. Dar ce te faci cand ai probleme cand nu te astepti, de la caini tinuti in lesa de niste persoane ''cu probleme la mansarda'', animale periculoase. Eram in parc si un caine pe care stapanul il dezlegase, a sarit la varu-meu, care mergea langa mine. Se ferea asta sa nu il muste si cainele tot venea la piciorul lui, pana cand i-a tras un picior de a aruncat potaia 1 metru si ceva . Cand a vazut stapanul asta, a scos un pistol si facea ca nebunul, ca il impusca pe varu-meu. Vazuse toata faza, a strigat la caine degeaba si culmea, cainele lui nu era vinovat. Impreuna cu el au inceput sa mai urle cateva babe...Au stat si s-au uitat cum cainele incerca sa il muste pe baiat, dar cand a dat cu piciorul in caine, au inceput ele sa chelalaie...senilism, nu alta.

Edited by kruger, 17 September 2009 - 04:00.


#12
algorab

algorab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2003

 SpeedDemon, on 16th September 2009, 17:16, said:

Dute ma si te culca ce ai cu proprietarii de caini tu ai macar caine sau esti unul din specimenele alea de bloc care nu vrea animale in bloc si faze din astea?Eu unul am 1 ciobanesc german la curte si nu l-am vazut usuranduse pe aleea sau pe drum.In general proprietarii de cini curata dupa cainii lor daca e la oras in parc da'cum zicea cineva tu vezi la aia vagabonzi.Strange tu dupa ei daca esti tare in gura.
cat de campanii de sterilizare tie ti-ar placea sa te lasa doctoru'fara boase?Nu cred asa ca nu mai da atatea sfaturi pe care oamenii cu scaun la cap nici nu le baga in seama.

Singurul comentariu pe care il pot face la adresa unui asemenea raspuns este sa il citez pe celebrul Caragiale: "Amice, esti idiot".

Singura solutie reala pentru a rezolva in mod corect problema cainilor vagabonzi este sa faceti reclamatii la primarie si la politia comunitara de care apartine serviciul de hingheri. Dar sa faceti multe reclamatii. Eu ma lupt cu ei sa ridice o haita de caini dar fara succes. Ma tot aburesc. Asa ca forta trebuie sa stea in numarul de persoane satule pana in gat de nepasarea autoritatilor si sa ia atitudine. Poate ca pot ignora un reclamagiu dar nu pot ignora 100000 care bombardeaza o primarie cu cereri si reclamatii.

#13
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

 kruger, on 17th September 2009, 03:59, said:

La cainii vagabonzi nu am la ce sa ma astept, daca vad ca trebuie sa trec pe langa o haita de 3-4 potai, iau o piatra in mana, preventiv. Dar ce te faci cand ai probleme cand nu te astepti, de la caini tinuti in lesa de niste persoane ''cu probleme la mansarda'', animale periculoase. Eram in parc si un caine pe care stapanul il dezlegase, a sarit la varu-meu, care mergea langa mine. Se ferea asta sa nu il muste si cainele tot venea la piciorul lui, pana cand i-a tras un picior de a aruncat potaia 1 metru si ceva . Cand a vazut stapanul asta, a scos un pistol si facea ca nebunul, ca il impusca pe varu-meu. Vazuse toata faza, a strigat la caine degeaba si culmea, cainele lui nu era vinovat. Impreuna cu el au inceput sa mai urle cateva babe...Au stat si s-au uitat cum cainele incerca sa il muste pe baiat, dar cand a dat cu piciorul in caine, au inceput ele sa chelalaie...senilism, nu alta.

ce cretin!
pe mine ma scot din sarite retarzii care au caini de gen pittbul, rotweiller, bull terrier etc si ii lasa liberi prin parc. asa mi-e un drag sa ies la jogging si sa dau peste 5-6 d-astia pe traseu...cand ma iau de ei raspunsul e acelasi:nu musca. eu am avut rotweiiler, acum am labrador, desi eu le-am crescut nu pot sa garantez cuiva ca pe potaia mea n-o apuca nebuneala si nu sare la piciorul cuiva din senin si fara motiv, ca pana la urma sunt animale si nu stii niciodata ce li se nazare.
mi s-a intamplat de multe ori sa vina spre caine cate un copil sa se uite la ea sau sa se joace. evident, fiind tinere, catelele mele, erau foarte fericite cand se apuca cate un plod sa-si bage degetele prin botnita sa le mangaie pe dinti de simteam ca ma ia cu ameteala in timp ce parintii lor se amuzau ca ia uite ce face copilu'.  ma intreb eu ca om care n-are copii, cat de cretin sa fii sa-ti lasi copilul de doi ani sa se duca sa se joace cu rotweillerul cuiva? cat de cretin sa fii sa-ti lasi cainele care este considerat caine de lupta chiar daca nu e dresat pentru asta sa se plimbe liber si nestingherit intr-un parc unde se mai plimba si copii?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate