Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

probleme internet connection sharing

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
gabiffff

gabiffff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.05.2005
Salut.
Am in apartamet internet de la un provider si nu de mult mi-am mai luat un calc mai performant si le-am legat in retea si binenteles vreau sa mearga net-ul pe ambele.  
In sensul acesta am facut urmatoarea configuratie:
Server:
1. placa de retea care va fi conectata la provider are setarile (realizate prin DHCP):
IP: 85.204.105.xx
Subnet Mask: 255.255.255.0
Gateway: 85.204.105.1
DHCP: 81.181.180.1
DNS: 81.181.180.1
2. placa de retea la care va fi legat clientul:
IP: 192.168.0.1
Subnet Mask: 255.255.255.0
Gateway:
DNS: 81.181.180.1

Clientul are la placa de retea urmatoarea configuratie:
IP: 192.168.0.3
Subnet Mask: 255.255.255.0
Gateway: 192.168.0.1
DNS: 81.181.180.1

Si binenteles ca la placa de retea care va fi conectata la provider am dat share internet connection.
Pina aici totul bine, dar pe client nu merge internetul (defapt nu merge internet explorer).
Daca dau un tracert www.personal.ro este ok, am incercat ftp-ul pe pcnet.ro si merge.

Inca ceva setarile la Internet Explorer la server (Tools - Internet Options - Connection -Lan Settings)nu sunt facute si netul merge. La client pt setarile din internet explorer am incercat si cu "Automatically detect settings" si fara nici o setare, dar nu merge.

Am mai incercat sa vad daca provider-ul are un proxy server si am incercat vizualizarea lui din registrii (regedit - HKEY_CURRENT_USER\\Software\windows\CurrentVersion\Internet Settings - AutoConfigProxy) si imi da fisierul wininet.dll pe care l-am copiat si pe client,dar tot nimic.
Nu mai am nici o idee, daca aveti voi una va rog sa o scrieti.

PS: Ambele au Windows XP

#2
google

google

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 21.10.2004
Bine ai venit pe forum!
Foloseste search. Vezi in mod special pe professional zone sectiunea networking.

Bafta!

P.S. Un moderator sa mute topic-ul in networking.

#3
gabiffff

gabiffff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.05.2005
Dupa ce am citist topicurile despre ICS am mai refacut toate setarile si tot asa, merge ftp-ul, daca dau tracert din cmd merge, adr IE nu merge.
Care sa fie cauza? Nu inteleg de ce merge conexiunea la internet doar pe anumite servicii.
Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate