Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Amazon UK/US

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
MontanaRo

MontanaRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 17.12.2008
Salut,

Poate am cautat eu in locul gresit, dar n-am vazut pe nicaieri ca Amazon UK ar trimite in Romania. Eram interesat de un Kindle DX, si m-au refuzat foarte frumos cei din State (We are sorry, but Kindle DX is being shipped only on US teritory and Canada at this moment).

Alternative? Sunt atatea lucruri care le vreau dar nimeni nu vrea sa le trimita in Romania. Am folosit o a treia sursa din State sa ma ajute, dar ... sa nu devin nesimtit, m-a ajutat prea mult.


Stiti ceva ce eu nu stiu?


Multumesc,
Montana

#2
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
din cate stiu, .uk trimite doar carti ...

#3
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
3G-ul Kindle nu "merge" in Romania :P
Poate din cauza aia nu il trimit.

Edited by SuperDuper, 03 September 2009 - 20:18.


#4
MontanaRo

MontanaRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 17.12.2008
Ok, ma multumesc si cu asta - sunt multe carti care le doresc si ma ajuta in profesia mea, esti pozitiv ca trimite carti in Romania? As putea sa dau un mail la support-dar as mai astepta 48 de ore.


PS: Wi-fi-ul nu merge in Romania, pdf-urile merg.

Edited by MontanaRo, 03 September 2009 - 20:13.


#5
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
totul e sa cauti...

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
DX nu este disponibil in UK. Si nici nu am incercat, dar cred ca nu fac shipping in Romania nici la Kindle2. Linkul tau este unul general.

 MontanaRo, on 3rd September 2009, 14:13, said:

Ok, ma multumesc si cu asta - sunt multe carti care le doresc si ma ajuta in profesia mea, esti pozitiv ca trimite carti in Romania? As putea sa dau un mail la support-dar as mai astepta 48 de ore.
PS: Wi-fi-ul nu merge in Romania, pdf-urile merg.
Nu este WiFi este EVDO 3G (celular). Da, pdf-urile merg, dar ei cum fac bani? :)

Edited by SuperDuper, 03 September 2009 - 20:48.


#7
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
linkul meu contine ce articole trimite amazon.co.uk la noi. ce e asa general?

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
De exemplu scrie "electronics". Se incadreaza Kindele acolo? Nu se stie exact de acolo, este doar un tabel general...

#9
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Nu are treaba trimisul produselor electronice neaparat cu Romania. Eu am incercat sa cumpar de pe Amazon.com un produs electronic cu livrare intr-o tara vest europeana insa nu trimit. Amazon respecta politica de distribuitorilor si te obliga sa cumperi de la reprezentanti sau de la Amazon.de, de exemplu. Pana la urma a trebuit sa cumpar produsul respectiv de la distributior din Europa.

Alta solutie ar fi sa cauti pe ebay la ei care au magazine electronice.

#10
UnDen|eD

UnDen|eD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.02.2006
Kindle , oricare din modele ( 2 sau DX) NU se vinde in Europa. Nu il gasesti nici pe amazon uk ,nici pe .de sau .fr. Daca vroiai sa l cumperi cu gandu de a achitiona carti electronice prin download de pe site ul Amazon orienteaza te spre alt ereader pt ca din nou, nu o sa poti sa faci uz de wireless in Europa.

Exista o alternativa, (am uitat numele site ului) care iti livreaza la o adresa din Us si apoi iti da forward mai departe In Ro sau oriunde esti. Problema e ca Kindle`u tau Dx care costa $490 o sa ajunga cam dublu. Depinde acum daca ai pile la vama pt ca acolo e problema mare.

Eu iti sugerez sa te orientezi spre Irex Iliad. Am avut unul si e o minunatie de aparat. Daca te tine buzunaru exista Iliad DR1000S, cam piperat la bani dar citeste pdf urile direct, fara sa fie nevoie sa le convertesti, pe un ecran de 10".

#11
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

Quote

citeste pdf urile direct, fara sa fie nevoie sa le convertesti, pe un ecran de 10".
Pai asta face si DX-ul :)

Edited by SuperDuper, 04 September 2009 - 01:24.


#12
MontanaRo

MontanaRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 17.12.2008
@Undenied - ar fi perfect, dar e pe baza de lcd (adica emite lumina) sau tot smart ink? De asta nu citesc cartile pe laptop sau PDA, imi obseste ochii destul de repede ... oricum, ai un link te rog (Romania sau magazin de incredere)

As avea cine sa imi trimita direct, fara comision - dar mi-as dori si o cale mai usoara. Acum, stiu despre faptul ca daca e cadou (fara cutie) sau ceva de genul acesta, nu platesti vama. Daca nu ... cum imi fac pile la vama? Pe cine trebuie sa platesc si mai important, de unde stiu pe unde ajunge?

@SuperDuper - am deja toate cartile de care am nevoie in format PDF - asa ca nu trebuie sa achizitionez nimic de la ei. Evident, e precum iTunes, degeaba ai iPod daca nu cumperi muzica de pe iTunes.

@soarece, sunt putin sceptic sa cumpar de pe EBay - in special datorita scamurilor. Ai avut experiente ok?


Multumesc,
Montana

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
I-am intrebat eu acum cateva luni, daca pot macar cumpara carti pt kindle din ro (cu download in computer), pentru ca aparatul poate sa mi-l trimita cineva de acolo. (dar n-o sa-l deranjez pentru fiecare carte)

Mi-au raspuns asa:

Quote

Hello,

At this time, we don't offer the Amazon Kindle and associated digital content from the Kindle Store to our international customers. We value our international customers and hope to make content available in more locations in the future.

When you place your order for an Amazon Kindle, the shipping address for the delivery must be recognized by our systems as a valid U.S. address (referring to the 48 contiguous states, Alaska, Hawaii, and the District of Columbia).

To successfully purchase digital content from the Amazon Kindle Store, the 1-Click payment method listed on the Manage Your Kindle page must be a credit or debit card issued by a U.S. Bank with a U.S. billing address.

Thanks for your interest in Amazon Kindle.

Uita-te si la Sony ce au, la momentul de fata Sony si Amazon sunt principalii competitori.

Edited by don_dannielo, 04 September 2009 - 08:17.


#14
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009
Daca electronice nu trimit pt a nu lua painea de la gura dealerilor locali, la carti e si mai complicat deoarece companii diferite pot detine drepturile de publicare in diferite tari. Aceeasi problema este si cu cartile audio de la Audible (daca pt UK drepturile sunt detinute de o alta firma, atunci nu poti cumpara versiunea din US).

#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu stiu.

Orice carte (fizica) poate fi cumparata de pe Amazon si trimisa in RO. Nu conteaza ca le trimit intr-o tara unde altcineva are drepturi de publicare. Si foarte bine fac, pentru ca majoritatea traducerilor sunt execrabile, prefer sa le citesc in original.

Si mai mult de atat, la Diverta (la sectiunea business) gasesti pe raft carti la vanzare care sunt atat in versiunea engleza, aduse direct din SUA, cat si in versiunea romana, publicate de o editura romana. Doar un exemplu: Rich dad poor dad/Tata bogat tata sarac.

Edited by don_dannielo, 04 September 2009 - 09:03.


#16
MontanaRo

MontanaRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 17.12.2008
Da, dar cu tot respectul, la Diverta o carte in engleza costa 4-5 milioane. Pe Amazon e $14. Chiar daca as putea sa-mi permit, nu m-am nascut ieri si nici n-am bani de aruncat ... cred ca esti de aceiasi parere.

Era odata Scientific Advertisign la 199 RON, pe cand pe Amazon o iei sub $10.

Daca ne-am strange mai multi sa cumparam, putem lua de 500-600 odata, aranjam transportul (la negru) si iesim mult mai ieftin.

Acum poate intelegi de ce vreau Kindle/o solutie eficienta de a cumpara din strainatate. Ii invidiez pe americani aici, au si free shipping, rebates, viata buna. Noi platim dublu sau triple fata de acolo.

Sa numai zic de Mac-uri, avem preturi duble fata de SUA.



Ce sa zic, iubesc Romania ..

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cum sa coste cartea aia de 100 pagini 2 milioane? O carte normala e cateva sute de mii, mai mult decat varianta in romana dar mai ieftin decat daca o comanzi singura de pe amazon, pt ca shippingul e inca atat.

Dar oricum deviem de la subiect, n-am zis sa iei de aici pentru ca oricum oferta este minuscula la diverta, cateva zeci de carti care oricum nu intereseaza pe multa lume.

#18
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003
Incearca Sony Reader ca si alternativa la Kindle

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate