Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Conversie ethernet-rs232

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
volhov

volhov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.11.2004
Caut o solutie pentru a conecta doua retele ethernet printr-un
canal serial de comunicatie de 64K (protocol X.24) ...
Ati intalnit convertoare de la ethernet la serial ?
Puteti sa-mi spuneti o sursa in Ro de unde s-ar putea
cumpara asa ceva?
V

#2
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Da, am vazut, in principiu nu stiu unde ai putea gasi in Romania de vanzare dar iti recomand sa incerci www.alsys.com sau cel mai bine discutat face to face cu ei poate obtii o comanda sau asa ceva.

#3
volhov

volhov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.11.2004
Hi! Se pare ca e mai complicat ce vreau eu .... Voi cauta la Alsys.
10x


laurentiu907, on May 10 2005, 11:50, said:

Da, am vazut, in principiu nu stiu unde ai putea gasi in Romania de vanzare dar iti recomand sa incerci www.alsys.com sau cel mai bine discutat face to face cu ei poate obtii o comanda sau asa ceva.

<{POST_SNAPBACK}>



#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
e alsys.ro AFAIK.

Am vazut tot felul de convertoare la ... MediaGalaxy :D ... Nush daca aveau si eth-serial, dar aveau o multime de minuni. Se poate sa gasesti si ce vrei tu. Nu neaparat le ei, dar daca au aia, atunci ai sanse sa gasesti si ceva mai bun calitativ.

#5
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Stiu Tyby...  :D

Din reflex am pus .com :)

Spor!

#6
TES

TES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 16.01.2005
Nu cumva e vorba de X25 in loc de x24??
Daca da atunci eu cred ca trebuie mai mult decit un simplu rs232-ethernet deoarece x25 nu este compatibil ethernet!!

De ce incerci cu un linux un 486,16Ram,floppy,ethernet,serial si gata?
Are suport pt x25 si drivere radio dupa ce faci legatura x25 pune in bridge cu ethernetul.
Mai mult nu stiu ca nu sunt radioamator ,dar ce radio folositi este full duplex sau nu, ca daca nu este fdx atunci trebuie ca driverul sa comanda modul de transmisie/receptie.

Daca stau si ma gandesc cred ca nu e bine un bridge (adica sa legi direct la ethernet) pt ca te omoara traficul, 64K e foarte putin comparativ cu ethernet!!
Pt un user care vrea internet e ok dar pt altceva nu cred, daca cineva incepe un joc deja 64K este folosit la maxim sa nu vorbim despre share sau dc++ in plus in ethernet sunt o gramada de pachete arp, broadcast, ipx, etc.

Mai bine sa ganditi la un wireless.

#7
volhov

volhov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.11.2004
Asa cum am mai spus, se pare ce o problema mai complicata. Interfata este V11/X.24 Nu cunosc foarte bine domeniu, insa din documentatie am inteles ca este un canal serial sincron de 64K. Cred ca solutia ar fi un router cu interfata WAN de tip V11/X.24. M-am gandit si la varianta de "interfatare" cu calculatoare
insa din pacate nu este aplicabila (deocamdata). Iar varianta cu routere este prea scumpa (tot deocamdata).
Multumesc pentru raspunsuri. Speram la o solutie simpla (pe genunchi), dar se pare ca nu este nici una.

PS. Nu are nici o legatura cu radioamatorismul si AX.25 sau X.25

TES, on May 10 2005, 16:16, said:

Nu cumva e vorba de X25 in loc de x24??
Daca da atunci eu cred ca trebuie mai mult decit un simplu rs232-ethernet deoarece x25 nu este compatibil ethernet!!

De ce incerci cu un linux un 486,16Ram,floppy,ethernet,serial si gata?
Are suport pt x25 si drivere radio dupa ce faci legatura x25 pune in bridge cu ethernetul.
Mai mult nu stiu ca nu sunt radioamator ,dar ce radio folositi este full duplex sau nu, ca daca nu este fdx atunci trebuie ca driverul sa comanda modul de transmisie/receptie.

Daca stau si ma gandesc cred ca nu e bine un bridge (adica sa legi direct la ethernet) pt ca te omoara traficul, 64K e foarte putin comparativ cu ethernet!!
Pt un user care vrea internet e ok dar pt altceva nu cred, daca cineva incepe un joc deja 64K este folosit la maxim sa nu vorbim despre share sau dc++ in plus in ethernet sunt o gramada de pachete arp, broadcast, ipx, etc.

Mai bine sa ganditi la un wireless.

<{POST_SNAPBACK}>



#8
TES

TES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 16.01.2005

volhov, on May 10 2005, 16:27, said:

Asa cum am mai spus, se pare ce o problema mai complicata. Interfata este V11/X.24 Nu cunosc foarte bine domeniu, insa din documentatie am inteles ca este un canal serial sincron de 64K. Cred ca solutia ar fi un router cu interfata WAN de tip V11/X.24. M-am gandit si la varianta de "interfatare" cu calculatoare
insa din pacate nu este aplicabila (deocamdata). Iar varianta cu routere este prea scumpa (tot deocamdata).
Multumesc pentru raspunsuri. Speram la o solutie simpla (pe genunchi), dar se pare ca nu este nici una.

PS. Nu are nici o legatura cu radioamatorismul si AX.25 sau X.25

<{POST_SNAPBACK}>


Am inteles este vorba de un ghdsl sau de ceva isdn asa am gasit pe google ceva.
Convertor serial ethernet exista cauta cu un google ca pret sunt destul de scumpe
primul link era http://www.netburner...essors/sb72.htm prtetul 139$ la pretul asta iei vreo 5 de 486 bineinteles ca ocupa loc de 20x mai mult si consuma vreo 10x mai mult.
La ce distanta este cele doua retele?
Nu poti folosi un SDSL pret second hand 60-80eu merge la 5Km cu 1-1.5Mbit si are iesire direct ethernet si nu te complica?!.

Totusi ma pune pe ganduri ce se intampla la 64K daca legi la ethernet  daca cumva rezolvi si testezi da-mi un pm. ;)

#9
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Google am incercat si eu, si m-am speriat.


"Turn key sollutions" nu am vazut sa fie, dar daca exista m-ar interesa si pe mine.  ;)

#10
volhov

volhov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.11.2004
Distanta este de cca. 40Km. Nu se pune problema folosirii *DSL pentru ca, calea
de care vorbeam este prelucrata digital. Din pacate nu am o documentatie prea clara privind echipamentele respective. Cred ca la capetele interfetelor despre care
va spuneam pot fi legate porturile seriale de la 2 calculatoare ca si cum ar fi legate cu un cablu null-modem, caz in care varianta cu doua routere linux este cea mai simpla...
Oricum, multumesc pentru idei ...
Toate bune!

TES, on May 10 2005, 17:04, said:

Am inteles este vorba de un ghdsl sau de ceva isdn asa am gasit pe google ceva.
Convertor serial ethernet exista cauta cu un google ca pret sunt destul de scumpe
primul link era http://www.netburner...essors/sb72.htm prtetul 139$ la pretul asta iei vreo 5 de 486 bineinteles ca ocupa loc de 20x mai mult si consuma vreo 10x mai mult.
La ce distanta este cele doua retele?
Nu poti folosi un SDSL pret second hand 60-80eu merge la 5Km cu 1-1.5Mbit si are iesire direct ethernet si nu te complica?!.

Totusi ma pune pe ganduri ce se intampla la 64K daca legi la ethernet  daca cumva rezolvi si testezi da-mi un pm. ;)

<{POST_SNAPBACK}>



#11
TES

TES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 16.01.2005

volhov, on May 10 2005, 21:14, said:

Distanta este de cca. 40Km. Nu se pune problema folosirii *DSL pentru ca, calea
de care vorbeam este prelucrata digital. Din pacate nu am o documentatie prea clara privind echipamentele respective. Cred ca la capetele interfetelor despre care
va spuneam pot fi legate porturile seriale de la 2 calculatoare ca si cum ar fi legate cu un cablu null-modem, caz in care varianta cu doua routere linux este cea mai simpla...
Oricum, multumesc pentru idei ...
Toate bune!

<{POST_SNAPBACK}>


Aaaa bine n-am spus nimic ,la 40Km nu merge dsl ul din pacate , acum am vazut la http://www.ral.ro/php/produse-8 , "ET100 este un convertor Ethernet la port sincron de date V35/X21/RS445/RS530 sau RS232 care functioneaza ca bridge. Este recomandat celor care au o linie inchiriata digitala si vor sa se conecteze la portul sincron V35 sau X21 oferit de echipamentul providerului de circuit. "
Din pacate nu spune nimic de X24 dar vezi manualul daca e compatibil sau nu la X21 eventual vorbesti cu ei.
Cu asta basta nu te mai deranjez dar sa nu ma uiti cind ai facut si testat sa spui ce a iesit ca sunt taaaarrreee curios ce va iesi. :)

Bafta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate