Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei
 Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp
 Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...
 Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi

Fundație casa
 

amplificare semnal wireless primit

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
dvn2007

dvn2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 30.11.2007
Am nevoie de un aparat care sa ma ajute sa prind un semnal mai puternic de la retelele wireless din juru blocului, sa nu mai stau cu laptopu pe balcon.

un Cisco-Linksys WAP54G ma va ajuta sau nu e ceea ce am eu nevoie?

#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,382
  • Înscris: 21.04.2005
Un adaptor wireless pe usb care are si conector pentru antena externa,plus o antena cu un cistig mai mare mi se pare o solutie rezonabila.

#3
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
Poti folosi cu succes un AP in mod repetor de tipul SENAO NL-2611CB3 [ http://www.mondoplast.ro/ft/2611CB3Pd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].

In modul repetor lucreaza si ca switch wireless.

In plus beneficiezi de cei 23dB la receptie/emisie (200mW) pe care nu ii are orice dispozitiv wireless.

Nu trebuie sa ii legi nici un fir niciunde, doar il configurezi in modul repetor si il lasi alimentat undeva pe balcon.

Edited by florin_tm, 30 August 2009 - 11:55.


#4
hiperionx

hiperionx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.01.2009
Eu nu as recomanda un repetor mai ales fara autorizatia propietarului routerului pe care te conectezi.Sunt multe dezavantaje plus ca va fi vazut de propietar.

#5
dvn2007

dvn2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 30.11.2007

 ndor, on 30th August 2009, 11:51, said:

Un adaptor wireless pe usb care are si conector pentru antena externa,plus o antena cu un cistig mai mare mi se pare o solutie rezonabila.

Suna simplu :D As putea sa pun o astfel de antena in exterior? :) sau nu e voie sa ploua pe ea?

 hiperionx, on 30th August 2009, 14:22, said:

Eu nu as recomanda un repetor mai ales fara autorizatia propietarului routerului pe care te conectezi.Sunt multe dezavantaje plus ca va fi vazut de propietar.

Pai de ce, ce poate sa zica, faca proprietarul ?

 florin_tm, on 30th August 2009, 12:46, said:

Poti folosi cu succes un AP in mod repetor de tipul SENAO NL-2611CB3 [ http://www.mondoplast.ro/ft/2611CB3Pd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].

In modul repetor lucreaza si ca switch wireless.

In plus beneficiezi de cei 23dB la receptie/emisie (200mW) pe care nu ii are orice dispozitiv wireless.

Nu trebuie sa ii legi nici un fir niciunde, doar il configurezi in modul repetor si il lasi alimentat undeva pe balcon.

Eu am acum acasa acest router linksys WRT54GL care am inteles ca poate fi folosit si ca AP.
Dar nu prea inteleg, un AP ce face de fapt? se poate conecta la celelalte retele wireless din cartier, se comporta ca un amplificator de semnal ?  :confuzzled:
stiu, n00b...  :confuzzled:

#6
florin_tm

florin_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 18.10.2007
Un dispozitiv wireless poate functiona in cel putin 3 moduri:

- AP (acces point), este modul in care functioneaza ca punct de legatura la internet, in acest caz in el intra o conexiune de internet pe fir si transmite wireless catre clienti
- AP-CLIENT , este si cazul placii de retea wireless din laptop,
- AP-REPETOR, cand setezi in el sa se conecteze la un AP prin diverse metode de autentificare si criptare a datelor si sa retransmita mai departe tot ce primeste.


Modelul de AP pe cate ti l-am recomandat mai sus stie sa functioneze in modul repetor si ca un switch banal, doar ca face asta pe wireless fara sa trebuiasca sa ii setezi ce conexiune sa retrimita mai departe.
Tot ce ajunge in raza lui de receptie ia si retrimite mai departe.

Edited by florin_tm, 30 August 2009 - 14:11.


#7
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,382
  • Înscris: 21.04.2005
[quote name='dvn2007' date='30th August 2009, 11:48' post='6984574']
Suna simplu :D As putea sa pun o astfel de antena in exterior? :) sau nu e voie sa ploua pe ea?

Da poti sa o montezi si in exterior daca antena este pentru exterior.Model de antena gasesti [url="http://antenewireless.ro/12038.p.html"]aici[/url]

#8
hiperionx

hiperionx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.01.2009

 florin_tm, on 30th August 2009, 15:10, said:

Modelul de AP pe cate ti l-am recomandat mai sus stie sa functioneze in modul repetor si ca un switch banal, doar ca face asta pe wireless fara sa trebuiasca sa ii setezi ce conexiune sa retrimita mai departe.
Tot ce ajunge in raza lui de receptie ia si retrimite mai departe.
Nu prea seamana a switch.In primul rand ca partajaza acelas canal si asta implica o scadere a ratei de transfer.Apoi preia SSID-ul AP-ului initial.Propietarul nu are de ce sa fie multumit de lucrurile astea si va lua masuri de criptare si adio internet.

#9
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 hiperionx, on 30th August 2009, 20:38, said:

Nu prea seamana a switch.In primul rand ca partajaza acelas canal si asta implica o scadere a ratei de transfer.Apoi preia SSID-ul AP-ului initial.Propietarul nu are de ce sa fie multumit de lucrurile astea si va lua masuri de criptare si adio internet.
propietarul poate oricum sa vada ce statii sunt asociate la AP-ul lui, fie ca este un repetor, WDS sau un client de AP normal, viteza evident ca va scadea fata de conectarea directa, aparatul oricum nu este de exterior deci il amplasezi astfel incat sa fie ferit de precipitatii, cu antena lui normala daca totusi este semnalul prea slab va trebuii sa folosesti una cu castig mai ridicat. De regula antenuta lui are 2 dbi dar in laptop este posibil sa ai antena integrata in spatele display-ului cu castig de 5 Dbi, deci eventual daca o schimbi sa folosesti una de 7 Dbi sau mai mare.

#10
rdh30flda

rdh30flda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 09.01.2007

 florin_tm, on 30th August 2009, 12:46, said:

Poti folosi cu succes un AP in mod repetor de tipul SENAO NL-2611CB3 [ http://www.mondoplast.ro/ft/2611CB3Pd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].
.. sper ca nu era o reclama, din cate inteleg AP-ul lucreaza DOAR in mod B si sunt sanse ca reteaua sa fie G only sau pe viitor dispozitivul sa fie utilizat si la altceva decat la furat net de la vecini.

In plus beneficiezi de cei 23dB la receptie/emisie (200mW) pe care nu ii are orice dispozitiv wireless....deoarece este ilegal sa emiti cu mai mult de 20dBm echivalent izotropic in oricare tara din UE, iar setat pe regiunea corecta va emite 100mW

@dvn2007: cel mai bine iti cumperi un router wireless sau un AP pe care il conectezi la cablul tau de Internet si ca solutie de urgenta daca iti pica netul stai cu laptopul pe balcon. Ai toate sansele ca vecinul sa isi inchida routerul fix cand ai tu nevoie de Internet sau sa isi securizeze reteaua. Ceea ce faci este echivalent cu a intra in casa cuiva doar pentru ca a uitat/nu stie sa o inchida. Daca vrea neaparat are ce sa iti faca.

#11
adrianweb20

adrianweb20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.08.2009
Exista niste antene care poti sa maresti semnalul de wifi, dar cred ca le poti modifica in asa fel incat sa poti sa maresti raza ta de captare. Atarni antena de geam si tragi fir pana la laptop. Dar unde mai e portabilitatea? :|
Este posibil sa gresesc totusi.
Sunt niste antene cu design misto amplasate in aeroporturi daca stiti.

Sau uite aici una buna :) Sunt niste antene, in forma de lighean, unidirectionale. Poate convingi vecinul sa-si bage una d`aia :))

[ http://www.instructables.com/files/deriv/FJQ/L3EP/8VJEPUCHVMO/FJQL3EP8VJEPUCHVMO.MEDIUM.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
lordoftheshima

lordoftheshima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 30.04.2007
salut
eu folosesc un wireless extender de la Sitecom (WL 130)  cu o antena double biquad de 22db
pot sa spun ca sunt multumit ,captez hot-spoturi  pe o raza de vreo 450 m

#13
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

 dvn2007, on 30th August 2009, 11:48, said:

Suna simplu :D As putea sa pun o astfel de antena in exterior? :) sau nu e voie sa ploua pe ea?

Da poti sa o montezi si in exterior daca antena este pentru exterior.Model de antena gasesti aici
:) bun nu prea am inteles eu mare lucru din ce vb voi aicia dar problema e asemanatoare cu cea a initiatorului topicului. la mine e mai dificil un pic ... semnal wireles nu am decat daca ies cu laptopul peste drum . as putea cu antena ce zici u in link de ea sa o pun pe geam la mine si sa captez semnalul de peste drum la mine in antena si din antena in calc? fara sa mai dau si la alti din antene aia . antena face legatura cu calcu prin fir sau tot wireles :) mersi

#14
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Antena se pune la un router sau un AP , sau chiar la un stick usb wireless care are mufa de antena . Si ar trebui sa ajute sa ti mearga si tie , acum depinde si de antena . Eu am o chestie artizanala pusa la routerul meu si creste semnalul cu 13 db ceea ce nu e rau deloc  :D .

#15
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 fonrabie, on 6th October 2009, 03:25, said:

:) bun nu prea am inteles eu mare lucru din ce vb voi aicia dar problema e asemanatoare cu cea a initiatorului topicului. la mine e mai dificil un pic ... semnal wireles nu am decat daca ies cu laptopul peste drum . as putea cu antena ce zici u in link de ea sa o pun pe geam la mine si sa captez semnalul de peste drum la mine in antena si din antena in calc? fara sa mai dau si la alti din antene aia . antena face legatura cu calcu prin fir sau tot wireles :) mersi
pai in laptop nu prea ai cum sa conectezi o antena externa, cel mai bine conectezi in exterior un radiomodem direct in pigtail cu o antena patch panel sectoriala si vi cu cablul in interior la placa de retea a laptopului, sau il poti pune in mod repeater, dar in cazul asta va trebuii sa ai o antena omni pe repeator, sa tii cont ca undele sunt puternic atenuate de peretii de beton si deasemenea de geamurile care au pulverizata folie metalica care opresc infrarosiile,

#16
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

 eugeniusro, on 6th October 2009, 09:27, said:

pai in laptop nu prea ai cum sa conectezi o antena externa, cel mai bine conectezi in exterior un radiomodem direct in pigtail cu o antena patch panel sectoriala si vi cu cablul in interior la placa de retea a laptopului, sau il poti pune in mod repeater, dar in cazul asta va trebuii sa ai o antena omni pe repeator, sa tii cont ca undele sunt puternic atenuate de peretii de beton si deasemenea de geamurile care au pulverizata folie metalica care opresc infrarosiile,
salut :) eu am o asemenea antena Antena 5.8GHz 10dB omni | ProCell | OB-005 cea de care zici u in link .. nu stiu daca e chiar asa, si mai am si un... point nu stiu cum ... albastru k un router arata... cum pot cu astea sa prind semnal is bune? si baiatu care o zis ca are o antena artizanala fa te rog o poza sa vad si eu km e facuta:)

#17
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Uite ceva in genul  asta , dar ceva mai mare , link ul exact cu toate masurile nu l mai am . Am testat cu inSSID , nici nu ma asteptam sa mearga asa de bine o chestie artizanala .

#18
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Daca sa zicem am la geam semnal bun, eu nu inteleg de ce nu pot tine PC in celalalt colt al camerei (3 m) si sa prelungesc cablu de la antena pana la geam si acolo la geam sa stea si antena.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate