Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Tara perfecta

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.12.2008
Am doar 15 ani si deja ma gandesc in ce tara as putea sa emigrez  :D .
La cum merge traba in Romania e o alegere buna.
As dori sa aiba un climat mai rece (sa fie mai tot timpul noros , sa niga, racoare etc.)
Salarii mari (daca se poate in economie: manager,bancher,contabil etc).
Oamenii sa fie cat mai civilizati dar si culti .
Eu m-am gandit la Irlanda,Norvegia,Suedia(mai putin),Finlanda, Islanda(mai mult) si intr-un viitor poate si Rusia.

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

View Poststrong_bear, on 28th August 2009, 22:10, said:

As dori sa aiba un climat mai rece (sa fie mai tot timpul noros , sa niga, racoare etc.)
Salarii mari (daca se poate in economie: manager,bancher,contabil etc).
Oamenii sa fie cat mai civilizati dar si culti .
Romania, in munti.
Mie mi se pare o tara perfecta si nu as emigra de aici niciodata.
Poate doar la NASA dar n-am destula carte sa muncesc acolo.

#3
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
salarii mari au numai cei nascuti acolo. in toate tarile civilizate se respecta chestia asta. emigrantii nu vor avea ever salariile nativilor.

Edited by Dari@, 28 August 2009 - 21:14.


#4
Official

Official

    Forzza ASA!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,327
  • Înscris: 27.03.2009

View Poststrong_bear, on 28th August 2009, 22:10, said:

...
As dori sa aiba un climat mai rece (sa fie mai tot timpul noros , sa niga, racoare etc.)
Salarii mari (daca se poate in economie: manager,bancher,contabil etc).
Oamenii sa fie cat mai civilizati dar si culti .
...

ANTARCTICA :D

#5
rockandpop

rockandpop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.08.2009

View Poststrong_bear, on 28th August 2009, 21:10, said:

Am doar 15 ani si deja ma gandesc in ce tara as putea sa emigrez  :D .
La cum merge traba in Romania e o alegere buna.
As dori sa aiba un climat mai rece (sa fie mai tot timpul noros , sa niga, racoare etc.)
Salarii mari (daca se poate in economie: manager,bancher,contabil etc).
Oamenii sa fie cat mai civilizati dar si culti .
Eu m-am gandit la Irlanda,Norvegia,Suedia(mai putin),Finlanda, Islanda(mai mult) si intr-un viitor poate si Rusia.
Institutie internationala, Austria/Olanda(EPO, ESA si in NL EUROPOL, ICC, ECHR,OPCW etc)

#6
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009
Anglia

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,005
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDari@, on 28th August 2009, 22:13, said:

salarii mari au numai cei nascuti acolo. in toate tarile civilizate se respecta chestia asta. emigrantii nu vor avea ever salariile nativilor.
Eronat!
De obicei salariile se negociaza si atunci e evident ca un strain cu experienta redusa in tara respectiva nu va putea pretinde sa aiba salariul unuia care lucreaza in domeniu de 10-15 ani, sa zicem, dar daca vrem sa fim corecti vom compara nivelul de salarizare pentru un post similar, care cere aceeasi experienta, si atunci vom constata ca nu exista diferente.
Lucrurile sunt si mai clare cand comparam forta de munca supusa reglementarilor unor ordine profesionale sau care lucreaza la stat, unde de obicei salariile se calculeaza conform unor grile unice.
Eu am avut de la bun inceput salarizarea standard, aceeasi pe care o au si colegii mei finlandezi aflati pe o treapta profesionala similara.


View PostwegviLVGAsdf, on 28th August 2009, 23:00, said:

Anglia

In Anglia nu prea ninge...

#8
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View PostBogdan R, on 28th August 2009, 23:20, said:

Eronat!
De obicei salariile se negociaza si atunci e evident ca un strain cu experienta redusa in tara respectiva nu va putea pretinde sa aiba salariul unuia care lucreaza in domeniu de 10-15 ani, sa zicem,

probabil stii la fel de bine ca mine ca in vest experienta nu are nici o relevanta, ca bonitate la salariu, ma refer. la ei nu exista notiunea de spor de vechime, e problema fiecaruia daca si cata experienta are. unul cu 15 ani vechime in domeniu are acelasi salariu cu cel care are doar 3-4 ani.

asta o spun de la rude/prieteni/cunostinte, dar mai ales rude, plecate definitiv si de multi ani in vest din care unii au si cetatenia. nu mi-a spus nici unul ca ar avea acelasi salariu cu un nativ. dimpotriva.

aa, ca salariul din vest nu se compara cu ceea ce poate obtine el aici, asta e altceva.

#9
pretty_woman

pretty_woman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 16.06.2007

View PostDari@, on 28th August 2009, 21:13, said:

salarii mari au numai cei nascuti acolo. in toate tarile civilizate se respecta chestia asta. emigrantii nu vor avea ever salariile nativilor.


nope,nu e intotdeauna asa... salariile se negociaza in asa fel incat sa iti ramana sa platesti chirie,sa ai cum sa iti achiti cheltuielile zilnice si sa iti mai ramana ceva banuti ( nu prea multi ca strica!)  si pentru distractie/vacanta .
cel putin asa este aici. acum depinde si pe ce pozitie te duci,daca esti manager/doctor sau nu stiu ce  om de valoare,clar poti castiga mai mult ca ei sau cel putin la fel ca nativii lor care lucreaza pe o pozitie similara.

Edited by pretty_woman, 29 August 2009 - 06:51.


#10
killguta

killguta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.07.2007
Eu, ca n00b in domeniu, ti-as recomanda Canada! Acolo gasesti cei mai civilizati oameni, sau cel putin asa este gandirea mea stereotipica, si majoritatea tarii are clima rece :D .

#11
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
In Rusia n-ai ce cauta la ce vrei tu exceptand climatul.

#12
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostDari@, on 29th August 2009, 05:13, said:

salarii mari au numai cei nascuti acolo. in toate tarile civilizate se respecta chestia asta. emigrantii nu vor avea ever salariile nativilor.
Cel putin in cazul meu si al altor multe persoane pe care le cunosc, discriminarea asta nu se aplica. Evident, plecand de la premisa ca Australia e o tara civilizata.
Poti da exemple care sa sustina afitmatia ta? Ma intereseaza in principal tara/tarile despre care vorbesti si meseriile unde se face discriminarea asta. Ai face bine sa-ti sustii cumva ce spui, nu de alta dar ramane pe aici lumea cu idei gresite.
Referitor la subiect, nu exista tara perfecta, cred ca alegerea fiecaruia e rezultatul unui compromis bazat pe prioritati.

#13
strong_bear

strong_bear

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.12.2008

View PostInginerul, on 29th August 2009, 12:26, said:

In Rusia n-ai ce cauta la ce vrei tu exceptand climatul.
Am fost intr-o vacanta anul trecut si e rai pe langa Romania.
Oamenii sunt mult mai culti si mai civilizati . O mai dau cu vodka dar si in Finlanda se face asta din cauza climatului.

View PostDecember, on 28th August 2009, 22:12, said:

Mie mi se pare o tara perfecta si nu as emigra de aici niciodata.
O tara perfecta !? :lol: :roflmaofast: :roflmao: :roflmaofast:

View PostOfficial, on 28th August 2009, 22:28, said:

ANTARCTICA :D
Se incadreaza perfect in cerinte dar pacat ca nu au banci :D  .

View Postkillguta, on 29th August 2009, 09:18, said:

Eu, ca n00b in domeniu, ti-as recomanda Canada! Acolo gasesti cei mai civilizati oameni, sau cel putin asa este gandirea mea stereotipica, si majoritatea tarii are clima rece :D .
Eu as dori totusi sa fie in Europa .
Si chiar sunt asa de civilizati avand in vedere ca au vecini pe americani ?

#14
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postbeastie, on 29th August 2009, 15:38, said:

Cel putin in cazul meu si al altor multe persoane pe care le cunosc, discriminarea asta nu se aplica. Evident, plecand de la premisa ca Australia e o tara civilizata.
Poti da exemple care sa sustina afitmatia ta? Ma intereseaza in principal tara/tarile despre care vorbesti si meseriile unde se face discriminarea asta. Ai face bine sa-ti sustii cumva ce spui, nu de alta dar ramane pe aici lumea cu idei gresite.
Referitor la subiect, nu exista tara perfecta, cred ca alegerea fiecaruia e rezultatul unui compromis bazat pe prioritati.

E o diferenta intre tarile facute din emigranti si restul.

Edited by Thomas-, 29 August 2009 - 22:34.


#15
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostThomas-, on 30th August 2009, 06:33, said:

E o diferenta intre tarile facute din emigranti si restul.
Numai una? Care e aceea?

#16
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postbeastie, on 30th August 2009, 13:50, said:

Numai una? Care e aceea?

Atitudinea fata de emigranti.

#17
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

View Poststrong_bear, on 29th August 2009, 21:30, said:

O tara perfecta !? :lol: :roflmaofast: :roflmao: :roflmaofast:
Da, bre! Mie mi-e bine aici!
Si dupa cum ti-am spus...as emigra doar sa muncesc la NASA dar pe vremea mea cand faceam scoala nu stiam de NASA.

De ce as pleca? Doar sa am autostrazi si magazine multe si frumoase? Si in America stai la cozi la taxe si impozite, si acolo te bat politistii, si acolo asigurarile costa mult, si acolo castigi bani doar daca muncesti, si acolo McDonalds-ul ingrasa, si acolo tigarile ucid. Ar merita pentru whisky(ca-i mai bun) dar aici gasesc de contrabanda deci....

#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,005
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDecember, on 9th September 2009, 07:41, said:

Si in America stai la cozi la taxe si impozite, si acolo te bat politistii, si acolo asigurarile costa mult, si acolo castigi bani doar daca muncesti, si acolo McDonalds-ul ingrasa, si acolo tigarile ucid. Ar merita pentru whisky(ca-i mai bun) dar aici gasesc de contrabanda deci....

In America (si in general in lumea civilizata) iti platesti impozitele si taxele on-line.

In rest ai scris niste truisme aplicabile atat Americii cat si Mozambicului (sau altor tari din lumea a treia), ii las pe altii sa le comenteze...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate