Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Tara perfecta

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
smihaila

smihaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.04.2005

 strong_bear, on 28th August 2009, 22:10, said:

Am doar 15 ani si deja ma gandesc in ce tara as putea sa emigrez  :D .
La cum merge traba in Romania e o alegere buna.
As dori sa aiba un climat mai rece (sa fie mai tot timpul noros , sa niga, racoare etc.)
Salarii mari (daca se poate in economie: manager,bancher,contabil etc).
Oamenii sa fie cat mai civilizati dar si culti .
Eu m-am gandit la Irlanda,Norvegia,Suedia(mai putin),Finlanda, Islanda(mai mult) si intr-un viitor poate si Rusia.

Daca e de agreat climat rece, as putea recomanda "cu caldura" aca-nada (cam toata e rece cu exceptia west coast) - cu orase cu jobs ceva mai multe - Montreal (daca e de mers pe French) sau Ottawa. Sau chiar YellowKnife sau Nunavut :-)

#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 Bogdan R, on 26th October 2009, 23:34, said:

http://www.capital.ro/articol/romania-a-48...ume-127092.html

And the winner is : Finland ! :first:

:clapping: :clapping: :clapping:

Dupa aproape un an, Newsweek sustine acelasi lucru: http://www.newsweek....-countries.html

:clapping: :clapping: :clapping:

#39
smihaila

smihaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.04.2005

 Bogdan R, on 17th August 2010, 22:12, said:

Dupa aproape un an, Newsweek sustine acelasi lucru: http://www.newsweek....-countries.html

:clapping: :clapping: :clapping:

Fratele meu a fost in .fi, cam vreo 3 ani. Si nu i-a placut si a decis sa revina in .ro. Cam la fel de frig ca in Montreal/Ottawa, dar cu inca 2 neajunsuri suplimentare: soare mai putin, perioade de crepuscuri, oamenii finlandezi ca stil de viata in general, lipsa unor nutrienti esentiali din alimente de baza (in special lapte), care - dupa experienta lui - te faceau cam palid, lipsit de vlaga.

Daca ar fi sa aleg intre .fi si caca-nada, as alege mai degraba a doua :-) Macar dpdv al limbii si a lipsei xenofobiei e ceva mai bine. Dar ce-i drept, la 6500 km de .ro

#40
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 smihaila, on 17th August 2010, 23:29, said:

lipsa unor nutrienti esentiali din alimente de baza (in special lapte)
Nu stiu la ce te referi.
Produsele lactate finlandeze sunt de o calitate exceptionala.

#41
smihaila

smihaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.04.2005

 Bogdan R, on 17th August 2010, 22:35, said:

Nu stiu la ce te referi.
Produsele lactate finlandeze sunt de o calitate exceptionala.

Din ce stiu de la mio fratello, e vorba de scoaterea lactozei complet din lapte - si in general totul prea aseptic si degresat etc. Si in canada e cam "farmacie" (in sens negativ) la capitolul alimente, dar - din ce auzisem in .fi - acolo e si mai la extrem.

Ca sa-ti faci o idee mai buna despre .fi, exista o carte scrisa tot de unul de-al lor, ca o brosurica, scrisa intr-un stil mai satiric. "From Finland with love – Suomesta rakkaudella"
(http://www.ivankuzne...finland-wi.html)

Daca sa fie europa, - si daca no language barrier - decat .fi poate mai bun ar fi Danemarca, Suedia (si asa sunt complexati finlandezii de asuprirea suedeza) sau de ce nu - Olanda.

#42
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 smihaila, on 17th August 2010, 23:56, said:

Din ce stiu de la mio fratello, e vorba de scoaterea lactozei complet din lapte - si in general totul prea aseptic si degresat etc. Si in canada e cam "farmacie" (in sens negativ) la capitolul alimente, dar - din ce auzisem in .fi - acolo e si mai la extrem.
In Finlanda exista un numar destul de important de persoane cu intoleranta la lactoza. Produsele lactate destinate acestora sunt fara lactoza, de la lapte pana la diverse sortimente de unt, iaurt, smantana si cascaval. Asta nu inseamna insa ca nu exista si lapte normal :lol:
De exemplu noi consumam lapte integral, cu 3,5% grasime si cu 48 g/l lactoza. Exista si lapte cu continut de grasime de 1,5%, 0,1% sau absolut degresat, atat cu lactoza cat si fara.
Fiecare isi cumpara ce-i convine, mai ales ca e un aliment ieftin (in general 80-90 centi cutia de 1 l).

 smihaila, on 17th August 2010, 23:56, said:

Daca sa fie europa, - si daca no language barrier - decat .fi poate mai bun ar fi Danemarca, Suedia (si asa sunt complexati finlandezii de asuprirea suedeza) sau de ce nu - Olanda.
Despre Danemarca s-a discutat acum ceva vreme pe topicul dedicat, am vazut ca sunt multe pareri contra.
Olanda are si ea cateva din caracteristicile negative ale Danemarcei: inghesuiala, locuinte mici si scumpe, impozite foarte mari.
Cu Suedia sunt de acord, aproape nimic de comentat, e o tara extraordinara (mai putin impozitele).

#43
smihaila

smihaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.04.2005

 Bogdan R, on 18th August 2010, 07:37, said:

In Finlanda exista un numar destul de important de persoane cu intoleranta la lactoza. Produsele lactate destinate acestora sunt fara lactoza, de la lapte pana la diverse sortimente de unt, iaurt, smantana si cascaval. Asta nu inseamna insa ca nu exista si lapte normal :lol:
[...]
Fiecare isi cumpara ce-i convine, mai ales ca e un aliment ieftin (in general 80-90 centi cutia de 1 l).

Curios, fratele meu a locuit acolo 3 ani, in Tampere si in Notamiente sau cum s-o mai fi scriind.
Daca gasea lapte "normal", si la pret acceptabil, nu s-ar mai fi plans.
Deci informatia nu e din auzite, ci din traite :-)

Ce-mi spunea el in general, era ca finlandezii sunt cam prea albi la fatza/corp - semn al lipsei soarelui si carente de vitamina D. Si ca oameni sunt foarte introvertiti, femeile cam frustrate etc. Sunt foarte veseli/fericiti doar cand vine un fel de perioada de vacanta cand ies toti la tzara, la cules capsuni/fragi :-)

#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 smihaila, on 18th August 2010, 10:00, said:

Daca gasea lapte "normal", si la pret acceptabil, nu s-ar mai fi plans.
Deci informatia nu e din auzite, ci din traite :-)
Habar n-am cum n-a gasit, mai ales ca laptele normal e cel mai vizibil in magazine, cutiile sunt alb cu rosu, se vad de la o posta.

 smihaila, on 18th August 2010, 10:00, said:

Ce-mi spunea el in general, era ca finlandezii sunt cam prea albi la fatza/corp - semn al lipsei soarelui si carente de vitamina D. Si ca oameni sunt foarte introvertiti, femeile cam frustrate etc. Sunt foarte veseli/fericiti doar cand vine un fel de perioada de vacanta cand ies toti la tzara, la cules capsuni/fragi :-)
Chestia cu ''prea albi'' e si genetica, intr-adevar multi sunt blonzi deschis, aproape albinosi.
Carenta de vitamina D e rara, produsele lactate (si nu numai) sunt imbogatite cu vitamine.
Oamenii sunt intr-adevar mai introvertiti, asta le e felul, nu percep viata ca romanii sau ca sudicii. Chestie de mentalitate, de cultura...

#45
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010

 smihaila, on 18th August 2010, 10:00, said:

Deci informatia nu e din auzite, ci din traite :-)

Stai un pic, tu esti fractu?

#46
smihaila

smihaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.04.2005

 watami, on 18th August 2010, 09:37, said:

Stai un pic, tu esti fractu?

:-) Evident ca nu. Dar consider ca transferul de informatie intre rude apropiate e destul de optim, nu?

#47
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
ceea ce e perfect pt mine , nu e perfect pt tine

in fine, si eu is alba la piele, f alba , asa ca as trece neobservata printre finlandezi
de introvertita is introvertita, nu stiu insa cat is de frustrata :rolleyes:
cred ca toti oameni sunt veseli\fericiti atunci cand e vba de vacanta \ concediu  :naughty:


lasand gluma la o parte , altele cred ca ar trebui sa fie criteriile dupa care iti alegi o ...noua resedinta  :nonobad:
intr-un prim stadiu, eu m-as gandi cum m-as acomoda acolo ,  nu cum s-ar adapta acea tara la nevoile mele
apoi , dupa ceva timp in care am "crescut" in credibilitate vis-a-vis de angajatori , imi pun problema drepturilor ce mi se cuvin


si inca o chestie f importanta : veselia si fericirea nu-s totuna
:nonobad:

#48
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 dantella, on 18th August 2010, 11:05, said:

ceea ce e perfect pt mine , nu e perfect pt tine
Excelent spus!

#49
smihaila

smihaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.04.2005

 dantella, on 18th August 2010, 10:05, said:

altele cred ca ar trebui sa fie criteriile dupa care iti alegi o ...noua resedinta  :nonobad:
intr-un prim stadiu, eu m-as gandi cum m-as acomoda acolo ,  nu cum s-ar adapta acea tara la nevoile mele
apoi , dupa ceva timp in care am "crescut" in credibilitate vis-a-vis de angajatori , imi pun problema drepturilor ce mi se cuvin

Fiecare are criteriile sale cheie in a decide daca o tara e buna sau nu. Si daca acestea nu sunt indeplinite (si chiar ti-ai dorit sa fii imigrat in acea tara forever), poti sa incerci sa te acomodezi tu si 20 ani, ca nu merge. Ma rog, daca vii acolo ca youngster/adolescent, poate "adaptarea" e mai usoara. Insa sunt multi (printre care ma numar si eu) care incearca sa nu fie "brainwashed" ca o cultura e musai mai buna ca alta, numai pt. ca, dee, deja s-a stabilit acolo si ce sa-i faci. Intotdeauna ai inca o libertate de a alege. Si eu in ruptul capului nu voi renunta la aceste criterii pe care mi le-am stabilit.

Uite un ex. concret personal. Criteriile mele cheie sunt:
-limba (fara comunicare esti mort)
-clima
-case sa nu fie de lemn (aka "baraci") ci brick & mortar/concrete
-casele sa fie accesibile la pret (raportat la income evident)
-sistem medical bun (combinatie neprivat cu privat)
-taxare pe employment income si pe savings suportabile
-property taxes decente (a se vedea si aspectul ca in north-america, pe sistem juridic commonwealth de ex. tu nu esti adevaratul proprietar al unui pamant, chiar si daca nu ai mortgage pe el, ci proprietarul adevarat e regina Angliei :-) )
-sistem educational bun
-infrastructura/civilizatie

si ca atare, in multe puncte caca-nada/chebec a cazut de pe lista mea si am decis s-o parasesc. Oricat de nebunesc pare :-) Pana ma re-orientez spre ceva din Europa (Irlanda, UK, Malta, Gibraltar), voi lua o pauza in romanica (poate de tot, cine stie).

Si da, exact, nu poti decide ca-ti place o tara din opiniile altora (care cel mult incearca sa-ti dea niste fire), pana nu traiesti tu experienta personal, nu merge...

Edited by smihaila, 18 August 2010 - 15:01.


#50
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009

 smihaila, on 18th August 2010, 15:59, said:

Fiecare are criteriile sale cheie in a decide daca o tara e buna sau nu. Si daca acestea nu sunt indeplinite (si chiar ti-ai dorit sa fii imigrat in acea tara forever), poti sa incerci sa te acomodezi tu si 20 ani, ca nu merge. Ma rog, daca vii acolo ca youngster/adolescent, poate "adaptarea" e mai usoara. Insa sunt multi (printre care ma numar si eu) care incearca sa nu fie "brainwashed" ca o cultura e musai mai buna ca alta, numai pt. ca, dee, deja s-a stabilit acolo si ce sa-i faci. Intotdeauna ai inca o libertate de a alege. Si eu in ruptul capului nu voi renunta la aceste criterii pe care mi le-am stabilit.

Uite un ex. concret personal. Criteriile mele cheie sunt:
-limba (fara comunicare esti mort)
-clima
-case sa nu fie de lemn (aka "baraci") ci brick & mortar/concrete
-casele sa fie accesibile la pret (raportat la income evident)
-sistem medical bun (combinatie neprivat cu privat)
-taxare pe employment income si pe savings suportabile
-property taxes decente (a se vedea si aspectul ca in north-america, pe sistem juridic commonwealth de ex. tu nu esti adevaratul proprietar al unui pamant, chiar si daca nu ai mortgage pe el, ci proprietarul adevarat e regina Angliei :-) )
-sistem educational bun
-infrastructura/civilizatie

si ca atare, in multe puncte caca-nada/chebec a cazut de pe lista mea si am decis s-o parasesc. Oricat de nebunesc pare :-) Pana ma re-orientez spre ceva din Europa (Irlanda, UK, Malta, Gibraltar), voi lua o pauza in romanica (poate de tot, cine stie).

punctul tau de vedere e valid...si nu il contrazic , cu atat mai mult cu cat ai o experienta  , care mie imi lipseste
si daca stau bine sa ma gandesc , criteriile pomenite mai sus sunt cele in leg cu care mi-as " testa " gradul meu de acomodare

nu fac parte din tagma acelora care isi fac iluzii si care cred ca poti fi incetatenit intr-o tara cu aceeasi usurinta cu care , sa zicem , vietuiesti in propria-ti patrie

cei trecuti de o anumita varsta cu greu se mai dezleaga de lanturi , sunt mai reticenti la schimbare
varsta este deci un atu sau un dezavantaj , in functie de caz

in leg cu preg profesionala , am oarece dubii
cand ma uit in jur si cand ii vad pe cei care vin cu bani dinafara , ajung sa imi pun la indoiala gradul de inteligenta

sunt multe variabile de care depinde acest act decisiv din viata unui om
unii reusesc , pt ca le ignora , atii , pt ca le au favorabile...
probabil ca pt a afla din ce "tabara" faci parte , trebuie sa treci prin Purgatoriu mai intai :notangel:

Edited by dantella, 18 August 2010 - 15:18.


#51
smihaila

smihaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.04.2005
Purgatoriu, foarte bine spus.

Si e foarte periculos sa cazi in generalizare in evaluare - un oras particular din tara in care ai decis sa o testezi/stabilesti, poate fi ca o "oaie neagra", care sa nu corespunda asteptarilor, si sa-ti induca ideea ca toata tara/oamenii sunt la fel. Nu e usor - perioada de "testare" trebuie sa fie si ea nici scurta nici lunga - deci initial tb sa-ti lasi instinctul de "cuib" deoparte si sa fii nomad/pregatit de o noua migrare, ca sa corespunda mai bine criteriilor. Unii sunt mai dinamici, si ei nu vor avea nimic impotriva in a schimba locurile rpd (intr-adevar si factorul varsta conteaza), altora la un moment dat le ajunge dupa x tentative :-)

In orice caz, orice ar fi, nu e un timp din viata pierdut, pt ca oricum ai avut ocazia sa vezi "outside the box" si sa largesti orizonturile. Te face de asemenea sa APRECIEZI si lucrurile bune pe care le are tara ta de bastina, pe care nu le-ai fi constientizat fara incursiune. Amuzante sunt situatiile in care incerci sa le explici bastinasilor din celelalte tari, cum e la tine sau alte tari decat ale lor - si nu te poti intelege cu ei, pt. ca tu-i vezi din exterior cum sunt si ei nu-si dau seama ca nu sunt ei musai "buricul pamantului"/ca au lipsuri la anumite aspecte :-)

#52
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 Bogdan R, on 18th August 2010, 06:12, said:

Dupa aproape un an, Newsweek sustine acelasi lucru: http://www.newsweek....-countries.html
Tare, Suedia a iesit pe locul 3 - din cap, nu din coada! - in conditiile in care la iesirea din spital dupa nastere mamicii i se pune in mana mopul si galeata ca sa-si curete camera? :))

http://www.news.com....i-1225908613064

[...] Over-worked nurses asked mother-of-two Elin Andersson to strip the sheets from her own hospital bed and tidy up before she was discharged from a hospital in Sundsvall, northern Sweden, local newspaper Sundsvalls Tidning said.
The request was among a list of problems Ms Andersson had at the hospital.
She said had to call nurses every time she needed her medicine because nurses forgot to give it to her.
And her partner was also asked to help care for her while she was in hospital because nurses had other patients to deal with.
Ms Andersson said the final insult came when she decided to go home: ”That was when the midwife said I had one final task to perform. Then she went and got a big white laundry bag and asked me to clean out the room and the bed where I had lain.” [...]


#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,922
  • Înscris: 25.06.2007

 beastie, on 23rd August 2010, 05:52, said:

Tare, Suedia a iesit pe locul 3 - din cap, nu din coada! - in conditiile in care la iesirea din spital dupa nastere mamicii i se pune in mana mopul si galeata ca sa-si curete camera? :))
Cred ca iti dai seama ca e vreun caz izolat, cine stie ce asistenta dusa cu sorcova o fi facut asa ceva.
Cazul e de notorietate, a aparut in presa internationala ca o mare ciudatenie, e clar ca nu asta e regula, sa fim seriosi :)
Chestiile dupa care se masoara performanta unui sistem sanitar sunt altele: adresabilitatea pacientilor la ingrijiri primare, accesibilitatea la tratamente complexe, speranta medie de viata, mortalitatea neonatala,  mortalitatea si morbiditatea infantila si pe grupele de varsta adulta, morbiditatea prin boli infectioase sau specifice tarilor slab dezvoltate, timpul mediu de asteptare pentru o interventie chirurgicala obisnuita, timpul mediu de asteptare pentru un transplant, supravietuirea la 5 ani in afectiunile oncologice etc etc etc etc etc etc ;)
Eu cred ca cel putin 99 % din populatia globului ar dori sa aiba acces la servicii medicale precum cele din Suedia. Sa ne gandim (in gluma, desigur) doar la ce asistente blonde si pieptoase au pe-acolo  :P

#54
smihaila

smihaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.04.2005
S-ar putea sa fie din cauza ca e in nordul Suediei, unde densitatea de populatie e mai mica, si penurie de asistente medicale :-)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate