Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Tara perfecta

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View PostBogdan R, on 9th September 2009, 08:50, said:

In America (si in general in lumea civilizata) iti platesti impozitele si taxele on-line.
Corect.Mi se pare ca si in Romanica merge(din cand in cand)

Quote

In rest ai scris niste truisme aplicabile atat Americii cat si Mozambicului (sau altor tari din lumea a treia), ii las pe altii sa le comenteze...
Am vrut sa spun(si sunt sigur ca ai inteles) ca fiecare tara are lucrurile ei bune si rele. Si la fel de bine poti castiga bani si in Romania, si in Spania si in Africa de sud.Nu exista tara perfecta cum nu exista nici slujba perfecta.

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDecember, on 9th September 2009, 08:55, said:

Nu exista tara perfecta cum nu exista nici slujba perfecta.

Evident!
Nu-mi era prea clara pozitia de pe care combati, de-aia am intervenit...

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007
Experti ONU considera ca Norvegia este ,,cea mai buna tara din lume in care merita sa traiesti'':

http://www.dailybusi...-de-viata-32238

#22
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View PostBogdan R, on 7th October 2009, 11:15, said:

Experti ONU considera ca Norvegia este ,,cea mai buna tara din lume in care merita sa traiesti'':

http://www.dailybusi...-de-viata-32238
Da, dar si cea mai scumpa din Europa in privinta mancarii, chiriilor etc. :) E adevarat, cei care au plecat acum cativa ani si au un loc de munca stabil o duc bine, insa acum cu criza mondiala cred ca si la ei piata locurilor de munca e afectata simtitor.

#23
altundeva

altundeva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 25.10.2007

View PostBogdan R, on 7th October 2009, 15:15, said:

Experti ONU considera ca Norvegia este ,,cea mai buna tara din lume in care merita sa traiesti'':
Lista completa a tarilor este aici (scroll down):
http://hdr.undp.org/en/statistics/
Statistica e pe 2009 dar, evident, cu date din urma si anume din 2007, acum cu criza probabil ca lista arata nitel altfel.

#24
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Poststrong_bear, on 28th August 2009, 22:10, said:

Am doar 15 ani si deja ma gandesc in ce tara as putea sa emigrez  :D .
La cum merge traba in Romania e o alegere buna.
As dori sa aiba un climat mai rece (sa fie mai tot timpul noros , sa niga, racoare etc.)
Salarii mari (daca se poate in economie: manager,bancher,contabil etc).
Oamenii sa fie cat mai civilizati dar si culti .
Eu m-am gandit la Irlanda,Norvegia,Suedia(mai putin),Finlanda, Islanda(mai mult) si intr-un viitor poate si Rusia.

Iata un WORKER inascut, nici macar nu mai trebuie indoctrinat !  :lol:

View PostBogdan R, on 7th October 2009, 11:15, said:

Experti ONU considera ca Norvegia este ,,cea mai buna tara din lume in care merita sa traiesti'':

http://www.dailybusi...-de-viata-32238

Daca vrei sa stai doar in casa, atunci alegi Norvegia ori o puscarie, ori un azil de batrani !  :D

Daca doresti depresii si reumatism, alegi de asemenea Norvegia (degeraturile sunt incluse) !  ;)


ORICUM tarile nordice devin accesibile, mai ales ca nordicii se muta frenetic la TROPICE (Canare, Baleare, Corfu, sudul Cretei, nord-estul Braziliei (de la Fortaleza la Bahia), si cei mai saracuti prin GOA (India) ori sudul si sud-vestul Sri Lanka.

Zonele de mai sus au urmatoarele calitati: preturi scazute, toleranta maxima (religioasa, etnica, ...), nu au probleme de nici un fel, nu au nici macar uragane, AU patru veri, precipitatii / climat tropical umed, ...


Daca iti vinzi apartamentul cu 50-90.ooo E, cu banii astia iti cumperi o viluta in Brazilia pe litoral, iar daca vrei in GOA (India) atunci 10-20.ooo iti sunt suficienti, iar cu cativa centi pe zi iti asiguri traiul (la fel in Sri Lanka).

In Goa 36 % sunt crestini, 60% hindusi, exista 2 mil. de turisti europeni si australieni anual, plus multi albi "expatriati" care locuiesc permanent aici.  ;)


Cred ca GOA (India) este tara perfecta (si Sri Lanka merge la fel de bine in Vest si SV - Arthur C. Clarke a trait aici mult timp dispunand de un domeniu "feudal").

Tragi cativa ani in Rom^nica ori in Occident si apoi te muti si traiesti ani buni in Goa fara sa misti un pai !

#25
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
Haha!
Cu mentiunea ca in Sri Lanka nimeresti in razboi civil; de alte conditii nici nu mai zic.
:D

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCyber-sapiens, on 9th October 2009, 19:54, said:

Daca vrei sa stai doar in casa, atunci alegi Norvegia ori o puscarie, ori un azil de batrani !  :D

Daca doresti depresii si reumatism, alegi de asemenea Norvegia (degeraturile sunt incluse) !  ;)
...................................

Cred ca GOA (India) este tara perfecta (si Sri Lanka merge la fel de bine in Vest si SV - Arthur C. Clarke a trait aici mult timp dispunand de un domeniu "feudal").
Daca tu crezi ca norvegienii si in general nordicii stau in casa, te inseli...
Putine popoare fac atata miscare! Magazinele de articole sportive vand foarte bine, peste tot vezi oameni facand jogging, bicicletele au o popularitate extraordinara, piscinele si salile de forta sunt pline! Putine popoare se pot compara la sanatate si conditie fizica cu nordicii!

Reumatism si degeraturi? Unde ai auzit asa ceva? Tu crezi ca hainele de-aici sunt la fel ca cele din Romania? Din septembrie pana in aprilie se poarta doar  incaltaminte si incaltaminte cu Gore-Tex, wind-stopper etc etc
Oricum nu ai fost aici si nu le-ai vazut stilul de viata asa ca parerile tale pe aceasta tema sunt cam fanteziste...

Cat despre cum e viata in India arunca o privire pe blogul asta: http://www.fusu.ro/i...category/india/

#27
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

View Postgxg88, on 9th October 2009, 21:13, said:

Haha!
Cu mentiunea ca in Sri Lanka nimeresti in razboi civil; de alte conditii nici nu mai zic.
:D

De ce crezi ca am spus Sri Lanka de V si SV ?!  ;) (mai citeste ! ... este ca si cum ai spune ca in Spania e terorism, in loc sa indici spre Tara bascilor si zona Madrid !  :D


View PostBogdan R, on 9th October 2009, 22:01, said:

Daca tu crezi ca norvegienii si in general nordicii stau in casa, te inseli...
Putine popoare fac atata miscare! Magazinele de articole sportive vand foarte bine, peste tot vezi oameni facand jogging, bicicletele au o popularitate extraordinara, piscinele si salile de forta sunt pline! Putine popoare se pot compara la sanatate si conditie fizica cu nordicii!

Reumatism si degeraturi? Unde ai auzit asa ceva? Tu crezi ca hainele de-aici sunt la fel ca cele din Romania? Din septembrie pana in aprilie se poarta doar  incaltaminte si incaltaminte cu Gore-Tex, wind-stopper etc etc
Oricum nu ai fost aici si nu le-ai vazut stilul de viata asa ca parerile tale pe aceasta tema sunt cam fanteziste...

Cat despre cum e viata in India arunca o privire pe blogul asta: http://www.fusu.ro/i...category/india/

Daca iti place sa alergi pe zapada, ori pe ploaie si frig, e OK !  :lol:

De cand a iesi la sali de sport si in alte "incaperi" inseamna a iesi ?!  :lol:

View PostBogdan R, on 9th October 2009, 22:01, said:

Cat despre cum e viata in India arunca o privire pe blogul asta: http://www.fusu.ro/i...category/india/

E clar ca tu te gandesti sa mergi ca muncitor acolo !, poate la rishca ?!  ^_^

E sigur ca nu sti nimic despre zona turistica GOA !, desi eu stiu macar ca in Norvegia in afara climei totul este la fel cum ai spus tu, adica e super OK daca nu ai ganduri e plaje si palmieri, "probleme" cu regimul termic ambiental.

Edited by Cyber-sapiens, 09 October 2009 - 21:34.


#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCyber-sapiens, on 9th October 2009, 22:38, said:

Daca iti place sa alergi pe zapada, ori pe ploaie si frig, e OK !  :lol:
E super funny!
Si ti-am mai zis ce incaltaminte si imbracaminte se foloseste in sezonul rece.
Cat despre mine abia astept sa vina iarna ca sa imi reiau baile la copca.

View PostCyber-sapiens, on 9th October 2009, 22:38, said:

De cand a iesi la sali de sport si in alte "incaperi" inseamna a iesi ?!  :lol:
Ti-am mai explicat ca in afara sezonului rece cand intr-adevar e cam frig, toata lumea (de la tineri pana la batrani de peste 70 de ani) face ciclism, jogging, nordic walking, etc etc
In alea 7-8 luni cu timp favorabil fac astia mai mult sport decat face romanul mediu in ani de zile!
Sa nu mai vorbim, iarna majoritatea merge la patinoar sau isi ia schiurile de fond in picioare!

View PostCyber-sapiens, on 9th October 2009, 22:38, said:

E clar ca tu te gandesti sa mergi ca muncitor acolo !, poate la rishca ?! Inventezi cuvinte noi?
E sigur ca nu sti nimic despre zona turistica GOA !, desi eu stiu macar ca in Norvegia in afara climei totul este la fel cum ai spus tu, adica e super OK daca nu ai ganduri e plaje si palmieri, "probleme" cu regimul termic ambiental.
Tipa aia care scria pe blog tragea cumva ricksha?

Aria aste este despre emigrare.
Emigrare inseamna a te muta pentru a trai si a munci intr-o alta tara, nu a merge in concediu si nici a te retrage la batranete.
Ca sa iti petreci viata stand cu burta la soare intr-o zona turistica trebuie sa ai in primul rand niste bani destul de seriosi.
Daca ii ai, bravo tie! Eu deocamdata nu ii am, trag tare ca sa ii castig, asa ca prefer Nordul!

Edited by Bogdan R, 10 October 2009 - 09:02.


#29
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View PostCyber-sapiens, on 10th October 2009, 03:54, said:

[...] nordicii se muta frenetic la TROPICE (Canare, Baleare, Corfu, sudul Cretei, nord-estul Braziliei (de la Fortaleza la Bahia), si cei mai saracuti prin GOA (India) ori sudul si sud-vestul Sri Lanka.
Zonele de mai sus au urmatoarele calitati: preturi scazute, toleranta maxima (religioasa, etnica, ...), nu au probleme de nici un fel, nu au nici macar uragane, AU patru veri, precipitatii / climat tropical umed, ...
[...]
Cred ca GOA (India) este tara perfecta (si Sri Lanka merge la fel de bine in Vest si SV - Arthur C. Clarke a trait aici mult timp dispunand de un domeniu "feudal").
Sa inteleg ca toti sri lankans pe care-i intercepteaza paza de coasta australiana sunt turisti?
http://www.news.com....07-1702,00.html

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007
http://www.capital.ro/articol/romania-a-48...ume-127092.html

And the winner is : Finland ! :first:

:clapping: :clapping: :clapping:

#31
Gabbes

Gabbes

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.03.2009
Desi pana acum nu am iesit din tara, tarile perfecte mie mi se par acestea (random): Suedia, Norvegia, Finlanda, Canada, Australia, Japonia; + Noua Zeelanda, Europa Centrala si de Vest, si cam atat.

#32
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View PostGabbes, on 8th November 2009, 16:58, said:

Desi pana acum nu am iesit din tara, tarile perfecte mie mi se par acestea (random): Suedia, Norvegia, Finlanda, Canada, Australia, Japonia; + Noua Zeelanda, Europa Centrala si de Vest, si cam atat.

Perfecta nu-i nicio tara dar cele insirate de tine sunt dezirabile, cu exceptia Japoniei (o societate si o mentalitate extrem de impenetrabila strainilor) in locul careia as pune SUA.

#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007
Un articol din EVZ ( http://turism.evz.ro...a-tara-anonima) ce dezbate cel mai bun brand de țară pentru ...

Afaceri: SUA, Singapore, Japonia, Germania, Canada

Călătoriile de afaceri: Australia, Japonia, Italia, SUA, Noua Zeelandă

Plaje: Tahiti, Bermude, Aruba, Barbados, Bahamas

Protejarea familiei: Canada, Australia, SUA, Noua Zeelandă, Portugalia

Istorie: Egipt, India, Peru, Israel, Italia

Artă și Cultură: Italia, Franța, India, Japonia, Grecia

Frumusețe naturală: Tahiti, Costa Rica. Canada, Noua Zeelandă, Fiji

Stațiuni și cazare: Canada, Tahiti, Bahamas, SUA, Mexic

Viața de noapte: Japonia, Marea Britanie, SUA, Brazilia, Thailanda

Sectorul culinar: Franța, Italia, Japonia, Argentina, Singapore

Activități în aer liber și sporturi: Australia, Noua Zeelandă, Costa Rica, Canada, Aruba

Odihnă și relaxare: Tahiti, Barbados, Aruba, Fiji, Bahamas

Siguranță: Canada, Germania, Japonia, Noua Zeelandă, Bermuda

Cumpărături: Singapore, SUA, Japonia, Emiratele Arabe Unite, Marea Britanie

Țara în care ai vrea să trăiești: Canada, Australia, Noua Zeelandă, Elveția, SUA


Infrastructura în transporturi: Germania, Irlanda, Canada, Singapore, Bermuda

Standard de viață: Germania, Canada, Japonia, Finlanda, Singapore

Libertate politică: Canada, Germania, Australia, Marea Britanie, Noua Zeelandă

Produse de calitate: Japonia, SUA, Germania, Finlanda, Elveția

Mediu: Finlanda, Germania, Canada, Noua Zeelandă, Islanda


Localnici ospitalieri: Fiji, Irlanda, Aruba, Thailanda, Bermude

Usurința de a dezvolta afaceri: Singapore, SUA, Canada, Marea Britanie, Germania


Organizarea de conferințe și întâlniri la nivel înalt: Japonia, Germania, Singapore, SUA, Marea Britanie

Țara pe care îți dorești să o (re)vizitezi - Australia, Noua Zeelandă, Maldive, Tahiti, SUA

Cel mai original brand: Japonia, India, Peru, Cambodgia, Bhutan


Am boldat aspectele de interes sporit pentru un viitor emigrant.

Ma mira absentele Norvegiei si Suediei. Oare nu aveau loc in Top 5 nici macar la Standard de viata?

#34
altundeva

altundeva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 25.10.2007
Evident, tara perfecta nu exista. Nu exista o anume tara perfecta nici macar pt o singura persoana si gusturile ei daramite o tara care sa fie perfecta pt multe persoane si gusturi si preferinte diferite.
Unii cauta siguranta zilei de miine, altii bani, altii infrastructura, altii medical care, altii educatie, altii oportunitati pt cariera, altii natura frumoasa, altii liniste si pace, altii distractie samd.
Nu numai ca tara "perfecta" difera de la un om la altul dar difera si la acelasi om in functie de stadiul de viata in care se afla. O anume tara ti se potriveste la tinerete, poate cu totul alta la maturitate si poate alta la batrinete. Una e sa cauti o tara in care sa faci bani, alta este cind vrei o tara in care sa cresti o familie si alta cind vrei o tara in care sa stai la umbra sau cu burta la soare.
Am trait (trait si nu doar calatorit, calatoriile sint toate frumoase, totul pare roz in mentalitatea omului aflat in vacanta) pe varii continente si in varii tari. De la tari dintre cele mai "civilizate" si bogate pina la tari dintre cele foarte sarace si "primitive" si am petrecut ani de zile incercind sa-mi dau seama care loc si tara ar fi mai potrivite pt mine. Am luat la rind toate motivele insirate mai sus si inca altele de care nu-mi mai amintesc acum in incercarea de a stabili care tara ar fi pt mine. Am trecut si prin etapa 'cariera' si prin cea 'familie' si prin cea 'bani' si prin tari pt cei mai tineri si prin tari pt cei mai batrini samd.
Hai sa va zic si voua concluzia a ani de cercetari si de gindit asupra "tarii perfecte": pt mine cel putin, tara cea mai potrivita nu e neaparat cea mai bogata, frumoasa, civilizata, curata, sigura, sanatoasa etc. Concluzia este ca, in cele din urma, dupa ce tragi linie si faci socoteala avantajelor si dezavantajelor, pt mine cel putin, tarile "perfecte" sau mai bine zis preferate sint acelea in care ma simt cel mai viu. Criteriul asta le intrece pe toate cele enumerate mai sus, criteriul aceste a fost in cele din urma cel determinant.

#35
conrad1

conrad1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.02.2007
Localnici ospitalieri: Fiji, Irlanda, Aruba, Thailanda, Bermude
Irlanda locul 2 ,poate i-au chestionat pe cei care au participat la studiu la iesirea din pub dupa vreo 10 Guinessuri altfel nu imi explic de ce ar fi mai ospitalieri irlandezii decit scandinavii ,nu de alta dar sint cam la fel.daca e vreun romano-irlandez prin zona poate ne-ar putea lamuri mai bine.

#36
meana

meana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.11.2009

View Postconrad1, on 14th November 2009, 10:49, said:

Localnici ospitalieri: Fiji, Irlanda, Aruba, Thailanda, Bermude
Irlanda locul 2 ,poate i-au chestionat pe cei care au participat la studiu la iesirea din pub dupa vreo 10 Guinessuri altfel nu imi explic de ce ar fi mai ospitalieri irlandezii decit scandinavii ,nu de alta dar sint cam la fel.daca e vreun romano-irlandez prin zona poate ne-ar putea lamuri mai bine.

Dupa cateva pahare toata lumea-i prietena  si asta nu doar aici , partea doi ca ei beau cu unul in plus ...  :D

In momentul de fata , datorita si economiei ... numai ospitalieri nu sunt .  :lol:  Eh` , nu e chiar asa negru precum pare ... cand e vorba ca ei sa-si atinga scopul  sunt zambitori    si tot ce mai vrei ,CAND vine randul tau  sa le ceri  ajutorul   incepe sa scartaie situatia .  Intr-un an de zile de cand ma aflu aici , am intalnit oameni si oameni .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate