Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

izolatie pivnita

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1
treangelsmother

treangelsmother

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.08.2008
Buna. Am pivnita facuta sub casa, intrarea este din holul de la intrarea principala. Pivnita nu a fost executata conform normelor si nu are izolatie , ba mai mult are mici probleme de turnare a betonului adica am observat ca jos la imbinarea planseului cu peretele niste gandaci negrii au scos ceva pamant. Trebuie sa mentionez ca tot in pivnita este sursa de apa a locuintei respectiv o fantana, cu hidroforul si tevile de rigoare. pana acum nu am avut infiltratii majore de apa prin peretisau la imbinari , doar ca intr-un colt se vede cimentul patat de parca ar fi umed .
Aerul e irespirabil si pare sa miroasa a mucegai . Pt mine e o problema serioasa caci avem 3 membrii de familie alergici.
Doresc sa plachez cu gresie si faianta dar inainte vreau sa il izolez .
Va rog daca puteti sa ma sfatuiti cum as putea sa fac si care ar fi solutia cea mai convenabila , mai ales ca nu dispun de resurse financiare deosebite ( ma refer la izolatie).
Va multumesc.

#2
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 28.08.2008
In exteriorul pivnitei exista izolatie?

#3
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Pe langa o izolatie trebuie sa va ganditi si la o buna ventilatie a aerului din pivnita .

#4
treangelsmother

treangelsmother

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.08.2008
Pe cealalta parte a zidului exista din ce imi amintesc folie de polietilena si polistiren expandat, nu a fost ideea mea de a alege aceasta combinatie, pe care eu nu o consider utila dar asta este... cat despre aerisire , pivnita cu pricina dispune de doua aerisitoare care sunt ca niste cosuri pentru a ocoli centura care au geam deschis permanent nisa din zid e de 40 pe 40 iar dimensiunea geamului de afara e de 20 x30 . Dispunerea lor este pe peretii exteriori.
Suprafata pivnitei este de aproximativ 4.50x3m si inaltimea de 2.50m.
Pe suprafata exterioara a fundatiei exista izolatie cu smoala si carton bituminat ( cred ca asa se numeste).
Sotul meu a cumparat o galeata de Hidrostop ( un compus hidroizolator  bituminos) de 22.5 kg.
Sincer nu stiu daca e suficient si daca e eficient .

#5
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

 treangelsmother, on 21st August 2009, 17:42, said:

Trebuie sa mentionez ca tot in pivnita este sursa de apa a locuintei respectiv o fantana, cu hidroforul si tevile de rigoare. pana acum nu am avut infiltratii majore de apa prin peretisau la imbinari , doar ca intr-un colt se vede cimentul patat de parca ar fi umed .
Aerul e irespirabil si pare sa miroasa a mucegai . Pt mine e o problema serioasa caci avem 3 membrii de familie alergici.
Doresc sa plachez cu gresie si faianta dar inainte vreau sa il izolez .
Va rog daca puteti sa ma sfatuiti cum as putea sa fac si care ar fi solutia cea mai convenabila , mai ales ca nu dispun de resurse financiare deosebite ( ma refer la izolatie).

Fantana ,hidroforul si tevile sunt surse de condens .Aceste surse trebuie tratate cu "atentie" Fantana trebuie acoperita (pune o placa care nu absoarbe apa pe ea sa vezi cat condens poate acumula !) ,hidroforul  si tevile de apa rece trebuie izolate termic, gresia si faianta nu ajuta acest proces ,din contra .Daca pivnita este varuita cu var lavabil sau vopsea iar ai niste "problemute".In ultimul rand iti reamintesc de aerisirea pivnitei .Tot timpul aceasta aerisire trebuie facuta la modul  usa -geam , geam- geam ,aerisiri perechi  care traverseaza incaperea .

Eu cred cu tarie ca aerisirea este problema mare la tine .

Edited by mcbos, 27 August 2009 - 20:15.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate