Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!

Reparat difuzor membrana hartie, ...
 Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...
 Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...
 Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...
 

Viol asupa unui minor (sub 14 ani) - care sunt pasii de urmat?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
59 răspunsuri în acest subiect

#19
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004

 vax, on 21st August 2009, 19:39, said:

Pana una alta, asta este legea in toata lumea civilizata. Difera doar varsta minima (exemplul cu Spania este unul trist - desi nu e minimul in Europa - 12 ani in Vatican, dar la ei este oricum desueta legea pentru ca nu exista minori). O sa fie si la noi varsta minima coborata la 13 ani (a se vedea noul Cod Penal). Dar ideea este aceeasi: asta este regula peste tot in lume.
Totusi, cum poti sa ii faci pe cei din jur (in marea majoritate) "oameni retardati" pentru ca au o alta opinie decat tine?
care regula si care legi ca nu inteleg? eu nu am zis niciodata ca nu trebuie sa existe vreo lege care sa limiteze varsta, ci ca aceasta trebuie sa fie realista si in concordanta cu intelegerea stiintifica a fenomenului! nu stiu despre care tari "civilizate" vorbesti, ca in mai toate tarile civilizate e in jur de 14 ani, uneori cu prevederi care permit sexul intre varste apropiate si mai mici decat 14 (de ex. italia 13 cu 14, olanda 12-16,)... problema reala apare atunci varsta legala trece binisor de pubertate, iar 2-3 ani e MULT pt. intervalul ala de varsta!
ori ca sa fiu mai clar:
13: spania, japonia, coreea de sud, etc.
14: germania, austria, portugalia, italia, etc.
...
iar tari "civilizate" ca SUA(aici variaza nitel), egipt, maroc, kazakhstan, iraq, turcia, congo e 18 (asa cum tare am impresia ca si romanii si-ar dori sa fie)

asadar... nu stiu ce vrei tu sa zici prin "in toata lumea e la fel"
am vazut cam unde poate duce nebunia si isteria cu sexul si de aia sunt destul de vehement

Editat de gtk, 21 august 2009 - 19:04.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015

 gtk, on 21st August 2009, 19:54, said:

iar tari "civilizate" ca SUA(aici variaza nitel), egipt, maroc, kazakhstan, iraq, turcia, congo e 18 (asa cum tare am impresia ca si romanii si-ar dori sa fie)
Hai sa luam tarile europene (nu neaparat UE), care au varsta minima cel putin egala cu cea din Romania.

18: Malta, Turcia
17: Irlanda
16: Belgia, Letonia, Luxemburg, Olanda, Norvegia, Rusia, Elvetia, Ucraina, UK (Anglia, Scotia, Irlanda de Nord)
15: Cehia, Danemarca, Finlanda, Franta, Grecia, Islanda, Polonia, Slovacia, Suedia

Da, majoritatea sunt tari pe care romanii le-ar privi ca model. Astea sunt cele la care ma refer cand spun ca "in toata lumea e la fel". Sunt rare cele la care varsta este la 14 (si sa nu-mi spui ca diferenta de 1 an dintre 14 si 15 a determinat "explozia" de mai devreme). Sunt exceptii cele la care varsta este 13 (exemplul cu Japonia iti sugerez sa-l mai studiezi, este bine documentat - oricum tot exceptie ramane).

Inca odata intreb: date fiind cele de mai sus, TOTI sunt oameni retardati, iar gtk de pe Softpedia ii pune la punct? Vehementa ta este gresit indreptata. Aici nu suntem in SUA.

#21
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004

 vax, on 21st August 2009, 20:10, said:

Hai sa luam tarile europene (nu neaparat UE), care au varsta minima cel putin egala cu cea din Romania.

18: Malta, Turcia
17: Irlanda
16: Belgia, Letonia, Luxemburg, Olanda, Norvegia, Rusia, Elvetia, Ucraina, UK (Anglia, Scotia, Irlanda de Nord)
15: Cehia, Danemarca, Finlanda, Franta, Grecia, Islanda, Polonia, Slovacia, Suedia
Irlanda - o mana de idioti ultrareligiosi care au interzis si avortul... idem polonia... UK se ia dupa tampitii de americanii, si nu doar in privinta asta ... Rusia si Ucraina n-au treaba cu "tarile civilizate"
mai mult, in unele dintre tarile numite de tine exista asa numitele "close in age" exceptions: Latvia 14-16, Elvetia (13-16), Norvegia si Suedia (nespecificat exact).... Japonia? cred ca ai googalit nitel si ai auzit de legi date de prefecturi care au precedenta fata de legea nationala... well, aia se aplica in 7 prefecturi doar pt. o chestie numita Enjo Kosai... adica plata pt. dating (un soi de prostitutie mai pe intelesul nostru) - asta din ce zic cei care au studiat nitel legile respective

daca aduni populatia tarilor din statele civilizate care au varsta 13-14, si o compari cu cele cu 15-16, ai sa vezi care sunt minoritarii...

Editat de gtk, 21 august 2009 - 20:48.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015
Uite ca in sfarsit ajungem on-topic, si sper sa ramanem asa.
Cu exceptia a vreo 4 state, in TOATA lumea, civilizata, actul sexual cu o persoana de 13 ani (vezi mesajul initial) este interzis. Tot in mesajul initial spune ca "partenerii" sunt majori, deci NICIUNDE in lumea civilizata nu exista o close-in-age exemption care sa acopere "diferenta", si fapta ar reprezenta infractiune. Deci, peste tot in lumea civilizata (cu cele 4 exceptii) fapta se sanctioneaza chiar daca exista consimtamantul minorului.
Q.E.D.

#23
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.523
  • Înscris: 04.02.2008
In fine, pasii de urmat sunt cerficat medico-legal si plangere la Politie.
Cum de nu s-a sesizat organul de cercetare penala din oficiu?

Editat de clara_spiele, 22 august 2009 - 11:20.


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015

 clara_spiele, on 22nd August 2009, 12:18, said:

Cum de nu s-a sesizat organul de cercetare penala din oficiu?
Pai, ca sa-l parafrazez pe Mosotti, dintr-un motiv doar de el cunoscut autorul primului mesaj pierdea vremea intreband pe forum in loc sa fi mers direct la politie. Asa ca se prea poate ca, la momentul respectiv, sa nu-i fi instiintat nimeni (sper ca nu mai este cazul acum).

#25
ctatar

ctatar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 15.08.2009

 shefu_rules, on 21st August 2009, 14:37, said:

Buna ziua,

Ma intereseaza sa stiu cam care sunt pasii ce trebuie urmati in cazul unei fapte penale care se incadreaza in Art. 197 sau 198 (violul in repetate randuri, in grup, unui minor de catre persoane majore)? Macar in mare, ce trebuie facut? Control ginecologic, politie, avocat? Puteti detalia, va rog?

Orice sfat este bine venit!
Multumesc anticipat!
Suna cam ca si :''Vecinu' si-a omorat nevasta cu 24 de lovituri de topor, peretii  sunt plini de sange. Ce detergent recomandati?Orice sfat este binevenit''.
Prietene, daca aveai telefon si sunai la 112 veneau aia de la sectie mancand pamantul. Pentru ca daca tipii majori au doar o urma in cazier sunt arestati de nu se vad. Pe probe sau indicii temeinice, of course, nu pe vorbe.

#26
sagittaria

sagittaria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 65
  • Înscris: 21.06.2009

 Thomas-, on 21st August 2009, 17:27, said:

Chiar daca a acceptat, nu cred ca e apta pentru a lua astfel de decizii, deci tot viol e.
  Foarte CORECT! La varsta de 13 ani un minor nu are capacitate de exercitiu..asadar nu are discernamantul necesar pentru a-si consimti un act sexual. Deci, e act sexual cu un minor, si se pedepseste conform legii cu o pedeapsa intre 2-7 ani si cu interzicerea unor drepturi....

#27
ctatar

ctatar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 15.08.2009
Sa admitem ca speta e reala, chiar nu ma simt confortabil ca am glumit. Din fericire nu am fost singurul care mi-am pus intrebari.
Deci, sesizare urgenta la politie sau la Parchetul judecatoriei din raza in care s-a petrecut fapta. Se va intocmi de urgenta, la dispozitia organelor de urmarire penala, un raport de constatare medico-legala de catre IML. Trebuie sesizata si Directia de protectie a drepturilor copilului, pentru a se vedea daca parintii si-au neglijat sau nu obligatiile parintesti (la o adica pot fi chiar decazuti din drepturi). Din oficiu se poate numi de catre OUP avocat din oficiu. Consult psihologic pentru victima. In general toate demersurile le fac autoritatile statului, ca de aceea sunt platite.
Iar cand am amintit de omor nu am glumit. Nu imi inchipui ceva mai grav in penal decat ce ai prezentat tu. Indivizii ar trebui sa fie acum in arest, nu in libertate. Chiar si fara a avea cazier.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015

 sagittaria, on 22nd August 2009, 14:53, said:

Foarte CORECT! La varsta de 13 ani un minor nu are capacitate de exercitiu..asadar nu are discernamantul necesar pentru a-si consimti un act sexual. Deci, e act sexual cu un minor, si se pedepseste conform legii cu o pedeapsa intre 2-7 ani si cu interzicerea unor drepturi....
Intr-un singur mesaj ai reusit sa amesteci capacitatea (stare de drept) cu discernamantul (stare de fapt) si amandoua cu consimtamantul (exteriorizarea vointei), iar violul cu actul sexual cu un minor, si sa incurci sanctiunea (inchisoare de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi - asta in cazul actului sexual cu un minor, ca daca fapta va fi incadrata la viol pedeapsa este inchisoarea de la 10 la 25 de ani si interzicerea unor drepturi). Ce anume este corect (afara de faptul ca ar trebui, intr-adevar, pedepsita fapta)?

#29
sagittaria

sagittaria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 65
  • Înscris: 21.06.2009

 vax, on 22nd August 2009, 15:44, said:

Intr-un singur mesaj ai reusit sa amesteci capacitatea (stare de drept) cu discernamantul (stare de fapt) si amandoua cu consimtamantul (exteriorizarea vointei), iar violul cu actul sexual cu un minor, si sa incurci sanctiunea (inchisoare de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi - asta in cazul actului sexual cu un minor, ca daca fapta va fi incadrata la viol pedeapsa este inchisoarea de la 10 la 25 de ani si interzicerea unor drepturi). Ce anume este corect (afara de faptul ca ar trebui, intr-adevar, pedepsita fapta)?
In primul rand, arata-mi unde am mentionat VIOL? ( Desi, nu avem de unde sti..ca nu a fost?) Nu am amestecat CAPACITATEA cu DISCERNAMANTUL si nici nu am confundat VIOLUL cu ACTUL SEXUAL CU UN MINOR..iar daca esti atent(a) ve-i remarca ca * pedeapsa  cu inchisoarea* face referire..la art.198 alin.1  C. P.  E clar ca ..orice cauze .. genereaza efecte.. MULTUMESC!

#30
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004

 vax, on 22nd August 2009, 08:07, said:

Uite ca in sfarsit ajungem on-topic, si sper sa ramanem asa.
Cu exceptia a vreo 4 state, in TOATA lumea, civilizata, actul sexual cu o persoana de 13 ani (vezi mesajul initial) este interzis. Tot in mesajul initial spune ca "partenerii" sunt majori, deci NICIUNDE in lumea civilizata nu exista o close-in-age exemption c
daca aduni populatia din "minoritatea" aia de 4 state, ai sa vezi ca e vorbe de peste 250.000.000 de persoane "afectate" de "nenorocirea" asta... cam cat jumate de UE... si mai sunt si destule state care poate nu sunt foarte civilizate dar nici lumea a 3-a nu sunt, unde varstele iar sunt mici (vezi america de sud)

oricum ideea e: cu cat natia e mai civilizata si mai putin dominata de retarzi religiosi, cu atat e mai REALISTA varsta limita... iar cu cat e mai indobitocita natia, cu atat mai mare e varsta, iar singurii care sufera sunt tot TINERII!... in rest nu prea avem ce sa discutam...

 vax, on 22nd August 2009, 08:07, said:

Tot in mesajul initial spune ca "partenerii" sunt majori, deci NICIUNDE in lumea civilizata nu exista o close-in-age exemption care sa acopere "diferenta", si fapta ar reprezenta infractiune. Deci, peste tot in lumea civilizata (cu cele 4 exceptii) fapta se sanctioneaza chiar daca exista consimtamantul minorului.
Q.E.D.
in primul rand, eu discut problema la modul general, nu doar cazul de fata... daca nu ar exista acele "exemptions" ar fi destui tineri condamnti penal in mod absolut cretin!

 sagittaria, on 22nd August 2009, 14:53, said:

Foarte CORECT! La varsta de 13 ani un minor nu are capacitate de exercitiu..asadar nu are discernamantul necesar pentru a-si consimti un act sexual. Deci, e act sexual cu un minor, si se pedepseste conform legii cu o pedeapsa intre 2-7 ani si cu interzicerea unor drepturi....
"capacitate de exercitiu" si "discernamant" nu au astia ca tine, care debiteaza niste prostii incredibile! dar INCREDIBILE!

eu doar sper ca intr-o buna zi, drept de vot se va oferi doar in functie de IQ, cu un minim de vreo 130-140... sa vezi atunci urlete pe toti "inteleptii" planetei...

Editat de gtk, 22 august 2009 - 15:34.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015

 sagittaria, on 22nd August 2009, 14:53, said:

 Thomas-, on 21st August 2009, 17:27, said:

Chiar daca a acceptat, nu cred ca e apta de a lua astfel de decizii, deci tot viol e.
Foarte CORECT! La varsta de 13 ani un minor nu are capacitate de exercitiu..asadar nu are discernamantul necesar pentru a-si consimti un act sexual. Deci, e act sexual cu un minor, si se pedepseste conform legii cu o pedeapsa intre 2-7 ani si cu interzicerea unor drepturi....
Nu era citatul complet (incluzand si mesajul lui Thomas-). Acum e complet, si am subliniat partile relevante.

Eu din acel foarte "Foarte CORECT" inteleg ca te declari de acord cu afirmatia lui Thomas-. Poate inteleg gresit... De aceasta este legata si mentiunea pe care-am facut-o despre consimtamant (acesta lipsind in caz de viol, nu capacitatea sau discernamantul).
Afirmatia "nu are capacitate de exercitiu..asadar nu are discernamantul" este complet gresita. Inca o data: capacitatea este stare de drept, discernamantul este stare de fapt. Un minor poate avea discernamant, dar sa nu aiba capacitate, un major poate avea capacitate, dar sa nu aiba discernamant (in caz de betie, de exemplu). Mai mult, pentru infractiunea de act sexual cu un minor nu are importanta capacitatea (nu se potriveste nici ca varsta, si nici nu se aplica altor persoane fara capacitate de exercitiu), si nici discernamantul (chiar daca se dovedeste ca minorul avea discernamant, fapta este tot infractiune).
Si acum referitor la sanctiune. Codul penal (articolul n-a mai fost modificat de prin 2002):

Quote

Art. 198. Actul sexual cu un minor
Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de același sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepsește cu închisoare de la 3 la 10 ani și interzicerea unor drepturi.
Recomand un Cod Penal actualizat.

#32
sagittaria

sagittaria

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 65
  • Înscris: 21.06.2009

 gtk, on 21st August 2009, 16:42, said:

oare de ce am eu senzatia ca sunt bune sanse sa fie alt caz in care o panarama de vreo 13 ani si-a tras-o de buna voie, iar acum urla parintii (sau cine o fi) ca e "viol"? :lol:
Vezi TU* recitind acest mesaj al tau .. am inteles *TOT CE ERA DE INTELES* Reactia ta, e una absolut normala..justificata de o educatie aleasa..pe care de altfel..TU* sigur, o detii.. Multumesc, ca mi-ai oferit ocazia UNICA*  de a intra in contact cu CEL MAI INTELIGENT PERSONAJ DE PE PLANETA* .. sincer, ma si mir .. cum de nu te-au contactat cei de la NASA* ? (.. sa te deporteze pe MARTE* sa populeze planeta cu  specimene atat de rare ca tine ..) Nu vreau sa ma gandesc .. cum trebuie sa fie sa ai IQ 5oo .. crede-ma..esti..pe cale de disparitie..chiar daca modestia nu-ti permite sa recunosti... E S T I .. :deadtongue: :coolspeak:

#33
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.436
  • Înscris: 31.10.2008

 gtk, on 22nd August 2009, 16:33, said:

oricum ideea e: cu cat natia e mai civilizata si mai putin dominata de retarzi religiosi, cu atat e mai REALISTA varsta limita... iar cu cat e mai indobitocita natia, cu atat mai mare e varsta, iar singurii care sufera sunt tot TINERII!... in rest nu prea avem ce sa discutam...

Nu mai suntem animale.

#34
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004

 Thomas-, on 22nd August 2009, 17:09, said:

Nu mai suntem animale.
ai dreptate, am ajuns mai jos... pana si animalele sunt mai tolerante si mai intelegatore decat indoctrinatii religios

Editat de gtk, 22 august 2009 - 16:20.


#35
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.436
  • Înscris: 31.10.2008

 gtk, on 22nd August 2009, 17:19, said:

ai dreptate, am ajuns mai jos... pana si animalele sunt mai tolerante si mai intelegatore decat indoctrinatii religios

Nu e vorba de doctrina. Eu sunt atee si cu toate astea nu mi se pare in regula ca cineva sub 16 ani sa faca sex. Nu din punct de vedere fizic, ci mental.

#36
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.868
  • Înscris: 18.09.2004

 Thomas-, on 22nd August 2009, 17:29, said:

Nu e vorba de doctrina. Eu sunt atee si cu toate astea nu mi se pare in regula ca cineva sub 16 ani sa faca sex. Nu din punct de vedere fizic, ci mental.
si care ma rog este argumentul rational si obiectiv de la baza acestei pareri? cumva educatia si restrictiile de acasa pe care le-ai avut la aceeasi varsta? (sau pe care le mai ai, ca habar n-am ce varsta ai)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate