Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Albena

- - - - -
  • Please log in to reply
707 replies to this topic

#109
sh_ake

sh_ake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 05.08.2008

View Postanonima1, on 8th May 2010, 20:37, said:

mie mi se pare urata Albena ,murdara nu inteleg de ce aleg romanii aceasta locatie?
De cinci ani merg an de an la Albena si n-am vazut vreodata mizerie. Mie mi se pare mai curata chiar decat majoritatea statunilor mari din Grecia continentala.
Nici urata nu mi s-a parut. E drept ca nici vreo mare frumusete nu e, dar nu ma duc la mare sa vizitez statiunea ci sa fac plaja si baie. La aceste doua capitole, pentru familii cu copii mici,  Albena n-are concurenta in categoria ei de pret.

Edited by sh_ake, 19 May 2010 - 17:20.


#110
vilica

vilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.04.2004
Imi poate face si mie cineva o recomandare in ceea ce priveste hotelul care ar trebui sa-l aleg in Albena?
As vrea sa aiba o piscina mai maricica  eventual cu topogane, locuri de joaca, animatie si sa nu fie prea departe de plaja.
Vreau sa merg la sfarsitul lui iunie cu sotia si copilul de 9 ani.
Multumesc.

#111
Radix7

Radix7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.09.2009

View Postvilica, on 19th May 2010, 18:49, said:

Imi poate face si mie cineva o recomandare in ceea ce priveste hotelul care ar trebui sa-l aleg in Albena?
As vrea sa aiba o piscina mai maricica  eventual cu topogane, locuri de joaca, animatie si sa nu fie prea departe de plaja.
Vreau sa merg la sfarsitul lui iunie cu sotia si copilul de 9 ani.
Multumesc.

Cu ceva topogane: Flamingo, in centru, nu este chiar aproape de mare si este animat, cu trafic.
Aproape de mare: Kaliakra, recomandat cu caldura pentru piscine; nu este cel mai ieftin dar merita: mancare buna, entertaineri, relaxare, bar garnisit.
Locuri de joaca: Laguna Garden sau Laguna Beach mai degraba, aproape de mare, piscina bunicica si preturi in medie.

#112
Miranda

Miranda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 07.01.2005
Hotel Orhideya este de fapt... 2 hoteluri. Unul Orhideya si celalalt Orhideya Park. Ele alcatuiesc complexul all inclusive Orhideya.
Mancarurile variate si bune, animatii pe cinste, piscine mari si diverse. Noi alegem Orhideya din cauza piscinelor pentru copii care sunt excelente.
Singurul minus ar fi distanta de la plaja aprox. 30 minute. dar se poate face si cu busul gratis 30 in 30 minute intre 9.00 si 17.00.
Magnolia e vis-a-vis de Orhideya.  Piscinele nu sunt atat de diversificate dar este mai mare, si aici se face polo.
Hotel .com este si mai departe de plaja. Sincer nu cred ca ajunge cineva in 10 minute de aici pana la plaja decat cu masina.

Ce mai e nou cu autostrada Shumen Varna? Stie cineva cand va fi redeschis? Si pe varianta cum se circula? Merita acest traseu acum, sau mai bine trecerea la vama veche?

#113
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 09.02.2004

View PostMiranda, on 21st May 2010, 13:57, said:

H
Hotel .com este si mai departe de plaja. Sincer nu cred ca ajunge cineva in 10 minute de aici pana la plaja decat cu masina.
Eu nu faceam mai mult de 15 min,sunt doar vreo 800 de metrii totusi..La cit de sedentari suntem,15-30 de minute de mers pe jos cred ca ne folosesc.

#114
Miranda

Miranda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 07.01.2005

View Postmarcopolo80, on 21st May 2010, 14:08, said:

Eu nu faceam mai mult de 15 min,sunt doar vreo 800 de metrii totusi..La cit de sedentari suntem,15-30 de minute de mers pe jos cred ca ne folosesc.
De acord cu tine!

#115
camy02

camy02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 14.07.2009
Noi am rezervat prin booking la Orhidea,am schimbat perioada pt. 1 august,initial aveam in iunie dar nu s-a rezolvat cu concediul sotului.
Intrebarea mea ar fi daca se plateste ceva suplimentar pt. cel de-al 2-lea copil acolo,la hotel?Vom merge cu copiii din dotare de 5 si 11 ani,pe booking scrie ca toti copiii sub 12 ani sunt cazati gratuit  pt. paturi suplimentare dar as vrea sa stiu de la cei care au fost la Orhidea sau la alte hoteluri cu rezervare prin booking,ati avut suplimentar ceva de plata la hotel in afara de confirmarea pretului din rezervare?Multumesc anticipat!

#116
Miranda

Miranda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 07.01.2005

View Postcamy02, on 26th May 2010, 11:41, said:

Noi am rezervat prin booking la Orhidea,am schimbat perioada pt. 1 august,initial aveam in iunie dar nu s-a rezolvat cu concediul sotului.
Intrebarea mea ar fi daca se plateste ceva suplimentar pt. cel de-al 2-lea copil acolo,la hotel?Vom merge cu copiii din dotare de 5 si 11 ani,pe booking scrie ca toti copiii sub 12 ani sunt cazati gratuit  pt. paturi suplimentare dar as vrea sa stiu de la cei care au fost la Orhidea sau la alte hoteluri cu rezervare prin booking,ati avut suplimentar ceva de plata la hotel in afara de confirmarea pretului din rezervare?Multumesc anticipat!
In 2009 se platea. dar in 2010 ambii copii au gratuitate ! asta e sigur, indiferent prin cine iei biletele. atentie varsta sa nu depaseasca 12 ani.

#117
gihid

gihid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.05.2010
Pe multe forumuri, parerea generala despre Albena pare buna. Anul asta merg si eu prima oara, saturat de statiunile romanesti. Am ales Kaliakra standard. Sper sa adaug comment-uri favorabile la intoarcere. Plecam pe 6 august 2010 prin Vama Veche. Mai vine cineva atunci?

#118
Radix7

Radix7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 19.09.2009

View Postgihid, on 28th May 2010, 10:01, said:

Pe multe forumuri, parerea generala despre Albena pare buna. Anul asta merg si eu prima oara, saturat de statiunile romanesti. Am ales Kaliakra standard. Sper sa adaug comment-uri favorabile la intoarcere. Plecam pe 6 august 2010 prin Vama Veche. Mai vine cineva atunci?

Ai ales f bine daca ai copii mici si vrei si piscina si plaja la un loc. Vacanta placuta :)

#119
lxxdanxxl

lxxdanxxl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 01.02.2010
aveti ceva informatii despre hotel orlov albena?am rezervare acolo si nu gasesc mare lucru pe net....

#120
sfalex

sfalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.04.2007
Pleaca cineva din sibiu, brasov spre albena in noaptea de duminica 13.06.2010?

#121
armin

armin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 24.10.2005

View Postlxxdanxxl, on 31st May 2010, 22:18, said:

aveti ceva informatii despre hotel orlov albena?am rezervare acolo si nu gasesc mare lucru pe net....

Si eu merg la Orlov.
Din ce am gasit eu pe net, anii trecuti conditiile erau ok, sper sa ramana asa. Cazarea putin sub 4*, (normal, nu?). Dar masa mai buna  chiar decat unele hoteluri de 4*, de ex. Laguna.

Pana acum 2 ani, aici erau 99% turisti francezi, acum se pare ca s-au mutat la Dobrotitsa.

Sincer sa fiu, eu merg cu moralul bun :)

#122
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009
a fost cineva sau are informatii despre hotelul Orhidea din albena;merg pt prima data in bulgaria,am un copil de 7 luni;mi s-a recomandat statiunea dar despre hotel  nu prea am gasit vorbindu-se aici;pe alte siteuri zice de bine.voi  ce ziceti?
de siteul booking.com ce parere aveti:ma bate gindul sa fac rezervare pe siteul acesta.au cel mai bun pret.
ms

Edited by florinetzul, 07 June 2010 - 12:09.


#123
bobocelusa

bobocelusa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 12.12.2006
merge cineva spre albena pe 28 iunie?

#124
elvira.antib

elvira.antib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.05.2007

View Postflorinetzul, on 7th June 2010, 10:44, said:

a fost cineva sau are informatii despre hotelul Orhidea din albena;merg pt prima data in bulgaria,am un copil de 7 luni;mi s-a recomandat statiunea dar despre hotel  nu prea am gasit vorbindu-se aici;pe alte siteuri zice de bine.voi  ce ziceti?
de siteul booking.com ce parere aveti:ma bate gindul sa fac rezervare pe siteul acesta.au cel mai bun pret.
ms

Am fost anul trecut la Orhideea; pe booking apare unul singur, dar sunt doua hoteluri: Orhideea si Orhideea Park, unul langa altul (50m distanta, aceeasi "curte", aceeasi sala de masa). Noi am rezervat direct la adresa de mail a hotelului ([email protected]) si am specificat ca vrem la Orhideea (si nu Orhideea Park, la sugestia unor colegi de servici) - sper sa mai aiba adresa asta - am iesit mult mai ieftin decat la agentie
*La Orhideea ai vedere mai buna spre piscine si poti sa nimeresti camera la ultimul etaj si vezi marea (asa am avut noi); la Orhideea Park poti sa nimeresti camera cu brazi in fata si ai senzatia ca esti la munte; depinde de gusturi: eu am vrut sa ma simt la mare.
*mancarea este destula, dar pentru unele feluri de mancare tb sa te scoli ceva mai devreme. In 2009 au avut o problema cu dulciurile, in sensul ca nu au mai fost asa multe si variate ca in 2008 cand au fost colegii nostri, dar a fost OK.
*camerele sunt destul de spatioase, curat in fiecare zi, schimbat prosoape in fiecare zi; apropo de prosoape, am trecut intr-o zi mai devreme prin camera si femeia vroia sa ne schimbe si prosoapele curate... a trebuit sa ii explic ca-s nefolosite si ca nu are sens sa le schimbe, pana la urma tot le-a schimbat dupa ce am plecat
*program zilnic la piscina; program in fiecare seara (teatru, concurs Miss, folclor bulgaresc si altele) + o seara comuna cu Magnolia care e peste drum
*piscinele au fost destule, dar noi in fiecare dupa-amiaza coboram la mare (unde nu mai trebuie sa spun ca nu te calcai pe picioare, plaja+apa curata, plin de romani civilizati)
*nicio grija pt copil (am fost rusoaice cu bebelusi de 2-3luni, in scutece...), desi ca sa ajungi la mare cobori/urci cam multisoare scari
*am rezervat 4 nopti iar acolo am mai prelungit o noapte, fix la acelasi pret-noi ne gandeam ca o rezervare direct la receptie in ziua respectiva o sa fie mai mult decat revervarea pe net facuta cu cateva saptamani inainte
*aceeasi colegi care in 2008 au fost la Orhideea, in 2009 au fost alaturi la Magnolia si au spus ca e un pic mai bine decat la Orhideea
*oricum, pentru un concediu decent in conditii de criza, Bulgaria este o alternativa cu mult mai buna decat litoralul nostru
Concediu placut

View Postcamy02, on 26th May 2010, 09:41, said:

Noi am rezervat prin booking la Orhidea,am schimbat perioada pt. 1 august,initial aveam in iunie dar nu s-a rezolvat cu concediul sotului.
Intrebarea mea ar fi daca se plateste ceva suplimentar pt. cel de-al 2-lea copil acolo,la hotel?Vom merge cu copiii din dotare de 5 si 11 ani,pe booking scrie ca toti copiii sub 12 ani sunt cazati gratuit  pt. paturi suplimentare dar as vrea sa stiu de la cei care au fost la Orhidea sau la alte hoteluri cu rezervare prin booking,ati avut suplimentar ceva de plata la hotel in afara de confirmarea pretului din rezervare?Multumesc anticipat!


suplimentar a fost de platit la receptie parcarea 5 leva si taxa de statiune, nu mai stiu cat (iti da un card cu care poti sa intri/iesi din statiune fara sa platesti)

#125
florinetzul

florinetzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 11.05.2009

View Postelvira.antib, on 9th June 2010, 17:40, said:

Am fost anul trecut la Orhideea; pe booking apare unul singur, dar sunt doua hoteluri: Orhideea si Orhideea Park, unul langa altul (50m distanta, aceeasi "curte", aceeasi sala de masa). Noi am rezervat direct la adresa de mail a hotelului ([email protected]) si am specificat ca vrem la Orhideea (si nu Orhideea Park, la sugestia unor colegi de servici) - sper sa mai aiba adresa asta - am iesit mult mai ieftin decat la agentie
*La Orhideea ai vedere mai buna spre piscine si poti sa nimeresti camera la ultimul etaj si vezi marea (asa am avut noi); la Orhideea Park poti sa nimeresti camera cu brazi in fata si ai senzatia ca esti la munte; depinde de gusturi: eu am vrut sa ma simt la mare.
*mancarea este destula, dar pentru unele feluri de mancare tb sa te scoli ceva mai devreme. In 2009 au avut o problema cu dulciurile, in sensul ca nu au mai fost asa multe si variate ca in 2008 cand au fost colegii nostri, dar a fost OK.
*camerele sunt destul de spatioase, curat in fiecare zi, schimbat prosoape in fiecare zi; apropo de prosoape, am trecut intr-o zi mai devreme prin camera si femeia vroia sa ne schimbe si prosoapele curate... a trebuit sa ii explic ca-s nefolosite si ca nu are sens sa le schimbe, pana la urma tot le-a schimbat dupa ce am plecat
*program zilnic la piscina; program in fiecare seara (teatru, concurs Miss, folclor bulgaresc si altele) + o seara comuna cu Magnolia care e peste drum
*piscinele au fost destule, dar noi in fiecare dupa-amiaza coboram la mare (unde nu mai trebuie sa spun ca nu te calcai pe picioare, plaja+apa curata, plin de romani civilizati)
*nicio grija pt copil (am fost rusoaice cu bebelusi de 2-3luni, in scutece...), desi ca sa ajungi la mare cobori/urci cam multisoare scari
*am rezervat 4 nopti iar acolo am mai prelungit o noapte, fix la acelasi pret-noi ne gandeam ca o rezervare direct la receptie in ziua respectiva o sa fie mai mult decat revervarea pe net facuta cu cateva saptamani inainte
*aceeasi colegi care in 2008 au fost la Orhideea, in 2009 au fost alaturi la Magnolia si au spus ca e un pic mai bine decat la Orhideea
*oricum, pentru un concediu decent in conditii de criza, Bulgaria este o alternativa cu mult mai buna decat litoralul nostru
Concediu placut




suplimentar a fost de platit la receptie parcarea 5 leva si taxa de statiune, nu mai stiu cat (iti da un card cu care poti sa intri/iesi din statiune fara sa platesti)
multumesc foarte mult pt descriere.acum chiar ca ma duc cu inima deschisa.noi nu suntem pretentiosi dar mi-e de pustiu...

#126
mickeythecatus

mickeythecatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 17.08.2005
@ florinetzul & elvira.antib
!! nicio grija pt copil (am fost rusoaice cu bebelusi de 2-3luni, in scutece...), desi ca sa ajungi la mare cobori/urci cam multisoare scari !!

:nonobad:  Cu tot respectul, e odata drumul pana la scari, de la plaja, apoi scarile sunt exagerat de multe si, la miezul zilei, zau daca-ti mai trebuie ceva dup-aia. :thumbdown:

Edited by mickeythecatus, 09 June 2010 - 20:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate