Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Probleme MAJORE cu retea Wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
servernera

servernera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2005
am sa dau paste la un log , apoi am sa descriu problema mai amanuntit:

Quote

teo_jula : Antenele is California amplifier de 24DB, wapuri Zyxel - ZyAir B420, cablu de la wap la antena mai mic de 10 metri si e de exterior (gros), distanta aprox 400 m intre antene , vizibilitate directa perfecta
teo_jula : interpolare antena California Amplifier, distanta 150 metri fata de noi
teo_jula : am schimbat canalele da tot aia e treaba
teo_jula : wapul de la ISP e izolat cu un switch ca sa nu il omoare trafficul din switchul principal
teo_jula : wapul nostru merge la server Windows 2003 Server, si de acolo la switchul retelei
teo_jula : Routare cu Winroute de la Keryo, DHCP disabled
teo_jula : asta e tot

Acum mai pe larg.

avem net de 2 luni de la un "ISP" ....
in astea 2 luni n`am avut mai mult de 3 ore de net fara intreruperi (de la cateva minute pana la zile bune)  :cursing:  ....

avem echipamentul mai sus mentionat, 2 antele California Amplifier de 24DB, una  pe Caminul nostru (e vb de o retea dintr-un camin din Cluj) si cealalta antena pe cladirea unde isi afla sediul ISP`ul nostru, distanta intre cele 2 antene este de aproximativ 400 m , vizibilitate directa perfecta.

intre caminul nostru si cladirea unde isi are sediul ISP`ul pe o casa mai exista o antena California Amplifier la 150 m de camin si 250 m de cladirea unde isi afla sediul ISP`ul nostru. (nu are legatura cu ISPul nostru)

la fiecare antena este legat un wap Zyxel - ZyAir B420, iar de la wap cablu la switch.


e ceva de genul :

ISP(switch principal -> switch secundar (doar 2 mufe, una de la switch principal si una de la wap) -> wap -> antena)    (antena -> wap -> server -> switch -> retea) CAMIN


cine stie cum trebuie setata reteaua asta pentru o conexiune stabila...

opinii ? pareri ? sfaturi ?

astia de la care luam net.. le seteaza si le reseteaza.. si tot degeaba...

:w00t: ....

#2
cyberkill

cyberkill

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 28.04.2005

servernera, on May 5 2005, 14:09, said:

am sa dau paste la un log , apoi am sa descriu problema mai amanuntit:
Acum mai pe larg.

avem net de 2 luni de la un "ISP" ....
in astea 2 luni n`am avut mai mult de 3 ore de net fara intreruperi (de la cateva minute pana la zile bune)  :cursing:  ....

avem echipamentul mai sus mentionat, 2 antele California Amplifier de 24DB, una  pe Caminul nostru (e vb de o retea dintr-un camin din Cluj) si cealalta antena pe cladirea unde isi afla sediul ISP`ul nostru, distanta intre cele 2 antene este de aproximativ 400 m , vizibilitate directa perfecta.

intre caminul nostru si cladirea unde isi are sediul ISP`ul pe o casa mai exista o antena California Amplifier la 150 m de camin si 250 m de cladirea unde isi afla sediul ISP`ul nostru. (nu are legatura cu ISPul nostru)

la fiecare antena este legat un wap Zyxel - ZyAir B420, iar de la wap cablu la switch.
e ceva de genul :

ISP(switch principal -> switch secundar (doar 2 mufe, una de la switch principal si una de la wap) -> wap -> antena)    (antena -> wap -> server -> switch -> retea) CAMIN
cine stie cum trebuie setata reteaua asta pentru o conexiune stabila...

opinii ? pareri ? sfaturi ?

astia de la care luam net.. le seteaza si le reseteaza.. si tot degeaba...

:w00t: ....

<{POST_SNAPBACK}>

sa nu fie pe acelasi canal

#3
volhov

volhov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.11.2004
Nu cunosc prea bine echipamentul B420, insa am patit ceva similar cu
un B400 (tot de la Zyxel). In cazul meu rezolvarea o fost instalarea
unui router inainte de B400. Explicatia ... (mai pe scurt ) a fost aceea
ca B400 este doar un client wireless si nu stie sa lucreze cu mai multe
adrese MAC in spate.
Pentru testare, poti sa pui doar un singur PC in spatele Zyxel-ului si
sa testezi asa... Daca asa iti merge ... rezolvarea este un router, sau
un alt echipament wireless care "stie" mai multe decat B420.
Bafta!

#4
servernera

servernera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2005

Quote

Nu cunosc prea bine echipamentul B420, insa am patit ceva similar cu
un B400 (tot de la Zyxel). In cazul meu rezolvarea o fost instalarea
unui router inainte de B400. Explicatia ... (mai pe scurt ) a fost aceea
ca B400 este doar un client wireless si nu stie sa lucreze cu mai multe
adrese MAC in spate.
Pentru testare, poti sa pui doar un singur PC in spatele Zyxel-ului si
sa testezi asa... Daca asa iti merge ... rezolvarea este un router, sau
un alt echipament wireless care "stie" mai multe decat B420.
Bafta!

noi am incercat o faza de genu.

am pus wapu apoi un router si apoi switch

dar au intervenit alte probleme cu routeru, ( care tot noi a trebuit sa ne dam seama cum se configureaza, apeland la documentatiile de pe net, deoarece aia de la ISP ni l-au pus in brate.. si descurcati-va ), si pana la urma l-am setat, totul ok.. dar problema a persistat, intreruperi frecvente.

asa ca am renuntat si la router si ne-au dat un server.

si acum e wap -> server -> switch si apoi reteaua din camin.


dar se pare ca nici asa nu s-a rezolvat situatia.. deoarece sunt pierderi mari de semnal, si "pica netu" intr-o veselie....


Daca ati avea voi echipamentul cu pricina cum l-ati seta ?  :notangel:

#5
volhov

volhov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.11.2004
Nu ai explicat ce fel de server ati pus acolo, probabil un router linux
care ar trebui sa rezolve problema despre care spuneam in port-ul anterior.
Cred ca ar trebui sa urmaresti in primul rand calitatea semnalului. Clientii
wireless/ethernet se configureaza de obicei printr-o pagina web, unde
poti vedea si calitatea link-ului. Din pagate informatia de acolo nu este foarte concludenta asa ca, solutia (IMHO) ar fi sa gasesti un notebook si un card
wireless PCMCIA pe care sa-l conectezi la antena voastra, apoi cu programul
Network Stumbler pe care-l poti descarca de la adresa urmatoare :
http://download.soft...aller_0_4_0.exe
poti face un site survey adevarat. Uneori schimbarea pozitiei antenei poate rezolva o problema de genul acesta, eliminand perturbatiile produse de un alt AP pe aceeasi frecventa sau pe una apropiata.  Daca semnalul e ok, atunci trebuie sa schimbi
Zyxel-ul.
Asa as face eu.
Succes!

P.S. Am constatat ca unele echipamente wireless nu agreaza semnale prea puternice.

#6
faher

faher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.02.2004

Quote

noi am incercat o faza de genu.

am pus wapu apoi un router si apoi switch

dar au intervenit alte probleme cu routeru, ( care tot noi a trebuit sa ne dam seama cum se configureaza, apeland la documentatiile de pe net, deoarece aia de la ISP ni l-au pus in brate.. si descurcati-va ), si pana la urma l-am setat, totul ok.. dar problema a persistat, intreruperi frecvente.

asa ca am renuntat si la router si ne-au dat un server.

si acum e wap -> server -> switch si apoi reteaua din camin.


dar se pare ca nici asa nu s-a rezolvat situatia.. deoarece sunt pierderi mari de semnal, si "pica netu" intr-o veselie....

salut
cum spunea shi @volhov mai sus trebuie neaparat verificat link-ul radio,

Quote

.. dar problema a persistat, intreruperi frecvente.
adica intre cele doua echipmente radio dispare conexiunea?
Conectatzi un singur PC la Zyxel instalatzi softul de configurare shi incercatzi sa orientatzi antena
spor

#7
teodorul

teodorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.10.2004

volhov, on May 5 2005, 17:03, said:

Nu cunosc prea bine echipamentul B420, insa am patit ceva similar cu
un B400 (tot de la Zyxel). In cazul meu rezolvarea o fost instalarea
unui router inainte de B400. Explicatia ... (mai pe scurt ) a fost aceea
ca B400 este doar un client wireless si nu stie sa lucreze cu mai multe
adrese MAC in spate.
Pentru testare, poti sa pui doar un singur PC in spatele Zyxel-ului si
sa testezi asa... Daca asa iti merge ... rezolvarea este un router, sau
un alt echipament wireless care "stie" mai multe decat B420.
Bafta!

<{POST_SNAPBACK}>


B420 e ca si B400, adica nu duce mai mult de un client in coada si de aceea am instalat un server Windows 2003, care face routarile, el fiind conectat direct la Wap.

#8
teodorul

teodorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.10.2004

faher, on May 6 2005, 07:36, said:

salut
cum spunea shi @volhov mai sus trebuie neaparat verificat link-ul radio,
adica intre cele doua echipmente radio dispare conexiunea?
Conectatzi un singur PC la Zyxel instalatzi softul de configurare shi incercatzi sa orientatzi antena
spor

<{POST_SNAPBACK}>



Antenele sunt aliniate perfect, si oricum unghiul maxim de eroare la antenele nostre e de 30%, deci nici nu se pune problema asta. Prima aliniere a antenelor am facut-o cu laser si tot asha a mers.

#9
faher

faher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.02.2004

teodorul, on May 6 2005, 08:49, said:

Antenele sunt aliniate perfect, si oricum unghiul maxim de eroare la antenele nostre e de 30%, deci nici nu se pune problema asta. Prima aliniere a antenelor am facut-o cu laser si tot asha a mers.

<{POST_SNAPBACK}>


O IDEE

".... ZyAIR B-420 suporta adresa proprie de IP, in spatele echipamentului puteti avea o retea fara a mai fi necesar un router (acest lucru este valabil pentru modul bridge punct la punct). B-420 are interfata standard Ethernet ....
- bridge punct la punct. In acest mod de lucru puterea de emisie in antena este reglabila."

dupa cum zice in specificatzii nu ai nevoie de router plus posibilitatea de reglare a puterii de emisie

shi inca o idee

conecteaza un pc direct in B-420 client
- ping pana in el
- ping pana in cel de la provider
- ping pana in primul IP dupa cele doua switch-uri ale providerului

vezi unde moare shi poate te lamureshti care este problema

bafta

sper sa ma fi exprimat corect

shi o intrebare cum sunt setate cele doua echipamente radio ???
"
- client de access point
- bridge punct la punct. In acest mod de lucru puterea de emisie in antena este reglabila.
- bridge punct la multipunct (functionare ad-hoc).
"
....
shi tot din specificatzii "Nu poate fi folosit ca access point."

scuze pentru postul asha de lung

sper sa va pot fi de ajutor

#10
servernera

servernera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2005

Quote

".... ZyAIR B-420 suporta adresa proprie de IP, in spatele echipamentului puteti avea o retea fara a mai fi necesar un router (acest lucru este valabil pentru modul bridge punct la punct). B-420 are interfata standard Ethernet ....


o sa incercam si faza asta. sa vedem daca merge si o sa facem pas cu pas ce ai scris tu in postul de mai sus :)

OFFTOPIC : Ideea e ca putem avea o retea, dar avem abonamente diferite, cu limitari de viteza diferite, pentru ip`uri reale.
si pana acum n`am reusit sa punem la punct treaba asta. deoarece n`am reusit sa facem reteaua cu ip`uri reale, doar cu ip`uri false. (pe compuri setam auto detect, si la router nu mai tin  minte exact ce era.. dar era sa distribue el ip`urile in retea) Cand setam ip`uri reale.. nu se mai misca treaba deloc.

Ma rog asta e o alta problema... ideea e sa rezolvam prima oara cu netu.. sa mearga constant si sigur fara intreruperi... adica sa setam echipamentu klumea si sa fie in regula.. apoi sa ne dam seama si cu reteaua ce si cum :)

oricum multzam... revenim maine cu stiri proaspete!


P.S. imi trimiti si mie specificatiile alea ([email protected])? sau un link de unde le pot dloada?

Edited by servernera, 06 May 2005 - 12:57.


#11
faher

faher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.02.2004

servernera, on May 6 2005, 12:24, said:

P.S. imi trimiti si mie specificatiile alea ([email protected])? sau un link de unde le pot dloada?

<{POST_SNAPBACK}>



http://www.ral.ro/php/produse-22#B420

aici gaseshti cate ceva despre el
shi  mai este o chestie care suna interesant ".... B-420 include sistemului de operare ZyNOS si poate fi configurat sa lucreze in mod ..... "

spor la treaba

shi ashtept detalii depre rezolvare

#12
servernera

servernera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.05.2005
pana la urma s-au defectat wap`urile.. ne-au pus altele..

astea nu merg nici cat celelalte... so...
cred ca vom pune bani de cablu si o sa tragem cablu....
2 modemuri si s-a rezolvat problema...


oricum... daca stie cineva... cum sa seteze klumea echipamentul descris mai sus... e invitat sa o faca.. sunt multi care folosesc asa ceva.. si un sfat bun nu cred ca ar strica!

#13
volhov

volhov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 09.11.2004

servernera, on May 8 2005, 21:29, said:

oricum... daca stie cineva... cum sa seteze klumea echipamentul descris mai sus... e invitat sa o faca.. sunt multi care folosesc asa ceva.. si un sfat bun nu cred ca ar strica!

<{POST_SNAPBACK}>


Am lucrat cu varianta mai veche B400 si ... nu mi-au placut din acelesi motive (instabilitate).
Dar daca  nu ai o preferinta deosebita pentru ZyXel Wireless , iti recomand doua echipamente
Canion CN-WF514 la un pret de pana in 2,5M bucata (cu tot cu TVA), care merg perfect
in cazul meu la o distanta de 700m si cu antene improvizata. Sunt routere wireless, insa le
consider potrivite (cu adaptarile de rigoare) pentru o aplicatie outdoor..... iar pretul, cred ca
e mai mic decat pentru B420.
Si inca ceva ... sunt echipamente wireless 802.11g si stiu sa lucreze pana la 54M fiindi
compatibile si cu  802.11b.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate