Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Wireless-G router, forwarding...

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
RIP

RIP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.05.2003
shtie cineva daca acest wireless-g router poate fi configurat shi altfel decat prin interfata web? prin telenet sau nu shtiu...

am un IP de la ISP care e pus pe router, router care e conectat la un modem-legat la antena.
router-ul deshi e wireles nu e folosit caatare, optiunea de wireles e dezactivata :>
la router am conectate doua calculatoare cu ip-uri locale
192.168.0.2
192.168.0.3
routerul e .0.1
daca vreau sa profit shi eu de faptu ca am IP public shi sa-mi gazduiesc site-ul pe compu de acas ar trebui sa fac un port/ip forward nhu?
adica sa configurez router ... de pe ip-ul real 213.x.x.x shi portu 80 sa se faca un forward pe 192.168.0.2 pe portu 80 asta daca nu schimb portu de la apache
la fel pot face shi cu serveru de ftp sau ssh pentru a putea accesa compu dinafara
nhu? greshesc undeva?

sau pentru reteaua de bittorrent care e pe port 6881-....
am facut ca de pe IP-ul 213.x.x.x 6881 sa mearga pe portu 6881 cu 192.168.0.2
iar de pe 213.x.x.x 6882 sa mearga pe 6882 cu 192.168.0.3 in ideea sa mearga mai bine Azureus-ul :> care pe fiecare comp l-am configurat sa meaga pe portu 6881 respectiv 6882. am greshit cu ceva? :> ceva sugestii?

ce setari ash mai putea sa-i fac? :> ceva tweak-uri? :> sau mai bine imi cumpar alt router? :>

ah shi inca ceva... daca vreau sa il conectez pe un vecin sa fie cu noi in Lan dar sa nu aiba access internet cum fac? pur shi simplu setez din router IP Block 192.168.0.4? dar asta nu ar bloca shi comunicarea lui in reateaua noastra locala? sau cheia e in IP Block Starting Address, IP Block Ending Address ?? in ambele bag ip-ul lui?
am nevoie de o lanterna ca sa vad cum shi pe unde sa calc :>

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001
acest care?!

Oricum, la preturi de sub 100 eu nu cred sa gasesti vreunul sa te lase sa-l telnet-uiesti ...

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,146
  • Înscris: 05.12.2002
Asus wl500g - are usb, ssh, si mai ruleaza si linux.
E sub 100eur :)

*HINT: Vand eu unul :)

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,396
  • Înscris: 29.11.2001

Alice, on May 5 2005, 17:31, said:

*HINT: Vand eu unul :)

<{POST_SNAPBACK}>


deja?!

#5
RIP

RIP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.05.2003
imi raspundeti shi la restu intrebarilor? :)

#6
RIP

RIP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.05.2003
pe cutia routerului scrie Wireless-G Router, iar undeva mic mic de tot, deasupra de made in taiwan :> scrie WLG-R4/EU Smart Wireless-G Router with 4-Lan port and 1-Wan port shi cred ca a fost cumparat de la firma ETA2U din Timisoara www.eta2u.ro

In rest am gandit bine ce shi cum vreau sa fac? :> chestia cu forwarding shi adaugarea vecinului la retea... routeru e folosit doar ca shi gateway, e posibil ca shi in acest caz, daca conectez un al treilea comp la el sa nu ne vedem in retea[networkneighbourhod]?

precum am zis am nevoie de o lanterna sa vad pe unde calc .. help

mai explic o data poate nu am reushit sa ma fac inteles :( oi fi prea obosit

-am doua calculatoare conectate la router, o mufa vine in portu wan shi merge la modemul din pod care e conectat la antena de pe acoperish
-un alt vecin are net de la RDS dar vrea sa fie cica in retea locala cu noi, principalu motiv fiind sharing-ul ;)

-cum il pot conecta la reteaua mea locala fara sa-i dau shi net, cu costuri cat mai mici?

-avand doua porturi de lan libere il pot conecta direct la router/gateway shi bloca ip-ul lui sa nu iasa afara...

#7
RIP

RIP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 27.05.2003
softu de configurare zice "SOHO router"
deci banuesc ca e ceva de genu SOHO Wireless-G Router WLG-R4/EU
daca shtiti de el poate imi zice-ti shi mie daca e de aruncat sau nu, sau de unde gasesc firmare, poate ii trag un update :>
am dat pe el cu tot cu tva cred ca aprox 1.800.000 la inceputu anului
dar nu asta conteaza asha mult .. chestia cu configuratu ma intereseaza cum sa fac

#8
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Acesta este?
In privinta blocarii accesului la net uitati-va la setarea routerului ( banuiesc ca are un web interface care va lasa sa setati Port Fowarding, DMZ zone, etc..etc )
HTH

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate