Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Santiere Externe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1782 replies to this topic

#1315
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Noi nu avem pasapoarte ca au expirat, am depus toate actele necesare inclusiv certificatul de casatorie britanic si ni s-a spus ca ne trebuie transcris in Ro. Demarat toate actiunile, traduceri tot ce trebuie, acte de diviort legalizate si mi se zice ca vor ori certificatul de casatorie anulat ori nu stiu ce prostie pe certificatul de nastere.
O pun pe ex-a sa mi-l trimita din cauza ca mi-am schimbat domiciliul din Bucuresti acum vor ca sa scot altul la noul domiciliu. Statul e creat din cei mai prosti manageri care pot exista in lumea asta.
O sa imi fac ilegal unul acum in sibiu in care o sa ma declar necasatorit, mai astept 2 ani si imi fac pasaport britanic si am terminat definitiv cu statul asta atat de aberant.
Tot stresul pentru un pasaport expirat si reinoit. Deja am pernis de UK caci nu am mai vrut alte batai de cap si uite asa ma face statul roman sa renunt definitiv la cetatenie.

#1316
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007

View Postthe_lion, on 01 aprilie 2018 - 20:11, said:



Este bine ca experienta de afara te readuce cumva cu picioarele pe pamant. Poate ca ar fi fost bine pentru tine sa traiesti asta ceva mai devreme, dar stii cum este, mai bine mai tarziu...
Pare o schimbare reala si pozitiva si asta denota ceva tarie de caracter si totodata minte sa poti sa inveti ceva la o varsta mai tarzie. Felicitari sincere!
De multe ori m-am trezit in situatia de a imi contrazice propriile idei formulate anterior, zic eu, semn al unei evolutii.
Am sindromul D-zeu in care cred ca sunt detinatorul adevarului absolut si din cauza asta ma bat cu tarie sa imi apar argumentele. Insa realizez si cand gresesc si incerc sa nu imi las orgoliu sa ma duca in prostie si derizoriu.
Din pacate toate frumusetile tarii sunt umbrite de alte lucruri cu care nu cred ca am sa pot sa ma mai impac vreodata, acum cand am descoperit ca pot trai si altfel.
Sincer nu meritam asta, la ce tara avem este strigator la cer atata bataie de joc...

#1317
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,496
  • Înscris: 04.05.2007
Da...stiu ce zici. Si din pacate nu vad o evolutie nici macar in ultimul timp si mai rau...nici speranta. Din punctul meu de vedere atitudinea corecta este, asa cum iti spuneam acum aproape 4 ani (fuck...ce zboara timpul) ca fiecare sa incercam sa fim corecti si sa transmitem asta in cercurile noastre. Chiar daca pare in van, chiar daca te uiti in stanga sau dreapta si ii vezi pe cei care se "descurca"
Numai bine.

#1318
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Pare fezabil ruta asta cu plecare Miercuri din Sibiu si ajungere in Cluj Duminica? Intreb caci nu am ajuns niciodata prin zonele astea. Am prins chef de explorat.

Attached Files



#1319
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View PostBylly00, on 31 martie 2018 - 10:23, said:

Frate, cum sa nu fii tu usor de inghitit?
Vrajeala, a afurisit rau...daca il musca un ciine, moare ciinele :P
Parca totusi l-a muiat lady un pic! :P
Si-o fi gasit @astrul nashu'?

#1320
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
La mine a mers zicala cu mierea versus otet. :) desi eu zic ca m-am intarit nu inmuiat.
Am hotarat sa mergem pe Hunedoara, Deva, Oradea, Satu Mare si Invierea in Baia Mare.


#1321
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Hristos a Inviat!
Am hotarat sa ramanem in Oradea ca sa ne bucuram de ultimele zile ramase.
Invierea la o biserica greco-catolica, au o ceremonie asemanatoare ortodocsilor, mult mai scurta si de 10 ori mai civilizata, cu respect pentru crestin. A fost un adevarat spectacol religios.
Macar o data va sfatuiesc sa incercati, merita pe deplin!
Am ramas cu amintiri extrem de placute din aceasta vacanta, vom reveni cu drag.

Attached Files



#1322
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008
Oradea? :)

#1323
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Fuse si se duse. Spre Cluj Napoca acum.

#1324
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Gata excursia?

Pt ce mai ai nv de pasaport dat de mafia securistilor?!
Ai card de muncă acolo!

Renunta si la buletinul de Ro! Caci in curand vei plati impozit pe venit si mafiei secu, daca realizezi venit legal in LUMEA largă!

#1325
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
O sa vada ei impozit de la mine cum au vazut si cand activam in ro. :)
Singurul lucru ce ma instiga la a-mi depune actele pentru cetatenie este ca pasaportul britanic este nr 1 langa cel de Us ca si obtinere de vize pentru a colinda lumea.
Daca iti vine sa crezi ca un stat poate face asta sa iti spun o povestioara.
Ma angajam sa fac muzeul. Abia trecusem de interviu sa obtin nino, un soi de Cnp britanic prin care te identifica. Ii spune national insurance number si e unic pe perioada vietii.
Cand am fost angajat nu iesise inca numarul si m-au inscris intr-un cod fiscal pt imigranti, in care nu poti scadea personal allowance care e vreo 11k. Adica din ceea ce castigi statul iti rezerva 11k pt tine apoi incepe sa impoziteze. La sfarsit de an fiscal le dau telefon si le spun ca sunt incadrat gresit.
In mai putin de 2 saptamani primesc in contul personal peste 2500 lire ca recalculare a impozitului pe salariu.
Din 40k am primit in mana 30k ceea ce inseamna un impozit de 25% ceea ce e foarte putin comparativ cu aproape toate tarile din europa.
E valabil si pt firme. Poti deconta cat vor muschii tai, sa nunai afaceri de 100 mil si sa platesti 2k impozit, atunci te iau la ochi. Te lasa in pace caci ideea e sa te incurajeze sa produci baninsinsa cheltui nunsa muncesti la negru.
E alta mentalitate fiscala aici, mult pentru a sprijini afacerile nu a le pune bete in roate.
Anul trecut am realizat doar ca self in jur de 30k pentru jumatate de an si am platit 550 lire taxe la stat. Asta decontand aproape tot. Un soi de pfa romanesc. Totul facut legal prin soft si firma de contabilitate. Cred ca jumatate din decont a fost doar din milage. Astia iti dau 0.45 pence pe mila inapoi, carburant consumat, intretinere masina, etc..
Orice numai sa te incurajeze sa faci o afacere. Pe mail primesti un certificat de inregistrare a unei firme in 15 min si te costa 15 lire. A doua secunda poti factura in voie pana la sfarsit de an fiscal fara sa te intrebe nimeni de sanatate.
Trebuie sa fii prost sa ramai intr-o fiscalitate anevoiasa care nu iti da nimic inapoi. Asta daca esti plecat.


#1326
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
https://archinect.co...ke-architecture

https://inhabitat.co...heir-own-homes/

Interesant concept si ar scapa si planeta de acest cancer numit plastic. Sunt sigur ca se pot realiza si forme mai rezistente in care se poate turna beton cu o fata deja finita pentru exterior si izolatie pe interior.


#1327
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Eu astept sa apara beton extrudat la fel ca plasticul, ar reduce multa manopera fata de cel turnat in forme.

#1328
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Am turnat in niste garaje ca sa stabilizez terenul unui bloc niste betin sub forma de spuma. Ii spune Uretek si se poate turna si in solul de sub casa on cazul de tasari inegale, poate inclusiv ridica o cladire pe teren poros.

#1329
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Am nevoie de o idee pentru un mic proiect rezidential.
E vorba de 25 de case de lux pe stil minimalist, amprenta 12x20 si 12x25, toate cu view la lac si asta pana saptamana viitoare cand trebuie sa depun aplicatia la district council.
Ma intereseaza ceva cu deck inferior si superior catre lac, panouri mari vitrate, 2 dormitoare sus cu vedere la lac si alte cateva adiacente.

Attached Files


Edited by Astrul, 10 May 2018 - 21:59.


#1330
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007
Mie imi place așa ceva
https://www.vacation...5/1/51669-1.jpg

Probabil este prea lata dar arată frumos.

#1331
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Luxul inseamna personalizare. Daca casele sunt pozitionate in formatul respectiv nu au nicio sansa sa se incadreze in categoria de lux. Trebuie ca fiecare casa sa fie amplasata mai in fata sau mai in spate fata de celelalte si chiar daca proiectele caselor sunt identice si valoarea lor la fel se va face in asa fel incat sa para ca fiecare casa e unica. Nu le poti aseza pe toate in linie si sa fie toate la fel ca cele facute de dupa inundatie.

Edited by Benderbut, 11 May 2018 - 19:01.


#1332
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Sunt in Anglia...aici luxul e ceva foarte diferit de restul planetei. Se reflecta in pret chiar daca e facuta din carton cu tabla Viking..
Stiu de pozitionare dar nu poti cere 2mil£ pe una cu deck pe lac si alta cu acelasi teren si facuta identic acelasi pret la 10m de lac.
Sa detii asa ceva in Anglia unde majoritatea caselor cate 40 sunt terasate in sir indian e chiar un lux.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate