Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Santiere Externe

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1782 replies to this topic

#1333
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Totusi se poate ca locuintele sa fie mai in spate sau mai in fata cu 2 -3 metri fata de cealalta si sa fie un singur proiect de casa la toate cele 25 dar sa difere doar deckul si terasele.( Asa vad eu ca ar fi frumos )

#1334
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Nu cred ca intelegi cum merge treaba aici. De la ce vrei tu sa faci si pana la ce te lasa plannerii e cale lunga imcat ai zice ca traiesti in lumi paralele.
Asta a avut o propunere de 140 de unitati pe stil romantic frantuzesc si planneri au acceptat doar propunerea mea de arhitectura industriala ca sa respecte "English heritage" al zonei.
Adica gen daca acolo a fost ferma de porci si locuitorii s-au obisnuit sa vada de generatii grajduri, apoi grajduri locuibile o sa faci.
Intr-un fel e si un soi de protectie ca sa nu darami o casa din 45 langa Biserica Armeneasca si sa construiesti un colos de sticla cu destinatie de birouri.
Nimeni, nici dupa o viata de dezvoltator, nu intelege pe ce criterii dau ei aviz urbanistic. Uneori sunt complet justificati pentru a apara arhitectura zonei, altadata complet obtuzi.
Solutii de "privacy" sunt si fara a muta casele in zig-zag, imi trebuie doar un arhitect cu ceva viziune care sa stie sa "vanda" produsul cat mai scump.

#1335
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Stateam de vorba la un moment dat de o revenire in tara.
Am fost la un garaj sa schimb rotile, m-am spalat pe mana la toaleta si am uitat ceasul pe pervaz. La plecarea de la primarie am realizat ca nu am ceasul la mana si am sunat la vulcanizare. Era deja pregatit de inapoiere dar nu aveau datele mele. E un ceas semi scump si cu valoare sentimentala fiind cel de la nunta. M-am gandit bine daca e cazul sa imi mai fac sperante desarte ca as putea sa ma reintorc.
Dupa care vad asta azi intr-un grup local in zona unde locuiesc. M-a izbit asa o scarba totala fata de niste oameni care, desi traiesc in cea mai religioasa tara (conform statisticilor), probabil este cea mai murdara din punct de vedere al corectitudinii dintre semeni.
Vad anunturi de genul asta zilnic, ce determina un om a nu fi corect fata de celalalt cu care imparte aceleasi valori, traditii, limba, glie?
Am ajuns sa ma dezabonez de la toti prietenii de pe fb ca sa nu mai vad cata jale e in tara... Optimistii ar trebui sa ia pastila albastra.

Attached Files


Edited by Astrul, 11 June 2018 - 12:14.


#1336
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Nu dispera astrule...nu e cazul, sunt si vor fi intotdeauna exceptii! De exemplu in acest weekend un iphone 6 uitat pe plaja in nisip in vama a fost returnat proprietarului dupa ce acesta a sunat pe acel numar dimineata cand s-a trezit din betie. Sau un portofel al unui neozeelandez gasit pe poteca de munte catre Negoiu a fost returnat cu toti banii! din el (mai multe sute de eur..).
Amana putin treaba cu pastila albastra, daca ai suficient curaj alege calea aia mai grea ... :))

#1337
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Da mai Catalin, dar eu deja m-am obisnuit ca asta sa fie normalitate.
Desi traiesc intr-un orasel mic, vad aproape zilnic anunturi de genul asta si lumea se mobilizeaza sa gaseasca proprietarii.
Oamenii isi dau hainele si mobila catre magazine de caritate in loc sa ceara doi poli pe ea. Si nu traiesc in lux, e vorba de acea constiinta civica ce face o societate sa functioneze.
Aici desi oamenii au opinii diferite statul nu ii dezbina creand tabere care se spurca si se injura. Probabil asta e si cheia succesului in tari fara putere sociala, dezbina si vei cuceri. Plus natura romanului de a se certa pe orice doar pentru a-si impune propriile pareri.
Am fost si eu odata asa, caci aveam concurs in jur, aici nu am cu cine sa ma cert, nici macar cu nevasta :))

#1338
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAstrul, on 11 iunie 2018 - 15:42, said:

Da mai Catalin, dar eu deja m-am obisnuit ca asta sa fie normalitate.
Desi traiesc intr-un orasel mic, vad aproape zilnic anunturi de genul asta si lumea se mobilizeaza sa gaseasca proprietarii.
Oamenii isi dau hainele si mobila catre magazine de caritate in loc sa ceara doi poli pe ea. Si nu traiesc in lux, e vorba de acea constiinta civica ce face o societate sa functioneze.
Aici desi oamenii au opinii diferite statul nu ii dezbina creand tabere care se spurca si se injura. Probabil asta e si cheia succesului in tari fara putere sociala, dezbina si vei cuceri. Plus natura romanului de a se certa pe orice doar pentru a-si impune propriile pareri.
Am fost si eu odata asa, caci aveam concurs in jur, aici nu am cu cine sa ma cert, nici macar cu nevasta :))

De acord cu normalitatea ”normala” intre oameni civilizati. Acum sa nu o ducem pina in pinzele albe. Pot exista contradictii si chiar confruntari de idei fara sa ii infingi interlocutorului un tirnacop in chip de brosa in piept. Parca ar fi plictisitor ca toti sa avem aceleasi idei si preferinte sa pasim fericiti mina in mina pe norisori albi. Pot fi de acord ca nu sunt de acord cu o opinie a altuia si totusi sa beau o bere cu el si chiar sa imi fie drag.

#1339
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Oh, crede-ma, e tare plictisitor. Dar asta e stilul si educatia lor. Parca traiesc in tara Iliescilor, pot vorbi 2 ore cu patima fara sa spuna de fapt nimic. :)
Ii mai atat eu ca asta mi-e firea conflictuala si incep sa se agite spiritele, dar aproape intotdeauna ramane la un stadiu cibilizat si decent.
Recunosc ca cele mai frumoase momente nu le-am trait langa semenii mei ci cu irlandezii. Au un simt al umorului tare dezvoltat, sunt foarte directi si sinceri si pusi pe farse mai tot timpul. Parca cu cat e mai grea munca cu atat mai mare distractia. Foarte apropiati de stilul nostru latin. Si iuti la manie dar fara sa poarte ranchiuna. Un soi de Dorelism de santier facut intre corporatisti in IT.
Populatia e mult mai educata, poti avea discutii social-politice si cu un muncitor care sapa transee. Aici jobul nu reflecta si educatia. Sunt multi care pur si simplu nu au bani de studii superioare pentru a urma mai departe o cariera. Diferenta se face in randul populatiei "de jos". Ai lor sunt mult mai educati ca ai nostri si fiind ca in orice tara majoritari, e normal ca si fenomenul socio-politic sa fie mai "normal si corect".
Reteta mi se pare simpla, tine poporul prost si poate fi condus mult mai usor cu o punga de malai si zahar, dezbina paturile sociale, fa-i sa se urasca nu sa se uneasca si astfel prajitura pe care o mancam de aproape 30 de ani o sa aiba un gust din ce in ce mai sec.
Pentru cei ce acuza emigrantii ca au capitulat, poate aceia au o doza de realism mai bine conturata, au vazut viitorul sau mai bine zis lipsa lui. Atata timp cat majoritatea este cea pe care o cunoastem ne putem da si cu curu de pamant ca tot nu o sa se schimbe nimic. Politicienii ce se adreseaza "intelectualilor" de dreapta fac mai mult rau societatii decat ceilalti pentru ca vor crea divizare sociala in continuare. Cred ca e nevoie de omogenitate, cineva care sa se poata adresa atat managerului de multinationala cat si taranului de la Poplaca cu vaca din curte.
Aratand cu degetul analfabetii si negriceii lui Dragnea in fapt cu face decat sa creeze o prapastie si mai mare intre semeni. Ne face sa ne simtim bine ca suntem printre cei "rasariti" dar de fapt avem nevoie de toata pulimea ca sa invingem un sistem.
Aici ei se adreseaza atat studentului cat si pensionarului, managerului si mecanicului de service, pentru ca fiecare vot conteaza.
Am deschis subiectul asta dureros pentru ca e atat de varsat in toata media incat pana si mie mi-a fost greu sa stau departe si sa incerc sa imi bad de treburile mele.
E trist si parca fiecare zi ce trece mai adauga cate un kilometru distantei dintre mine si tara mea...


#1340
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Cu mici nuante..parca as fi scris eu textul de mai sus...totusi nu putem sa ne unim in mizerie..
Fiecare are in mintea lui o Romanie a lui, chiar si cei din afara tarii (sau in special ei). Gedanken sind frei cum zice filozoful neamt..
Altfel o buna parte din IT-isti (de ex. ca tot aminteai de ei) au ales sa raman pana acum ca optiune personala altfel ar putea face acelasi job din orice colt al lumii (unii chiar il fac Posted Image )

Uite aici un text interesant:
https://www.estebine...mas-fara-titlu/

P.S: te citesc de cativa ani si "te cunosteam binisor"  dar sunt fooarte surprins cum gandesti acum dupa cele 2 schimbari majore din viata ta.. Posted Image

Edited by catalijns, 12 June 2018 - 10:48.


#1341
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Daca va uitati in videoclipurile Recorder o sa tot auziti aceeasi fraza "astia nu ne-au dat nimic" sau "doar PSD ne-a dat mici si bere, aia nu ne-au dat". Pentru asta se aduna ei de buna voie sau cu sila, asta asteapta, sa le dea cineva ceva. Iar PSD-ul le tot promite sa le dea, aia tot spera sa primeasca, si viata merge inainte.

Edited by lapcat, 12 June 2018 - 12:22.


#1342
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Gandesc diferit acum pentru ca vad harta tarii din afara si nu din interior. Cat timp te zbati cu problemele zilnice, cauti vinovati si injuri pe toata lumea din jur cauza fiind frustrarea generala, e greu sa vezi imaginea de ansamblu.
Daca un satuc de pescari a ajung destinatie de mare ragnet in Dubai, sigur exista sanse si pentru o tara asa frumoasa si bogata ca a noastra. E doar nevoie de fie condusa de oameni care au invatat retete testate si care functioneaza. Si asta vine de afara, in fiecare tara exista cel putin 2-3 ramuri de exceptie, de ce sa nu fie implementate si la noi?
Reteta noastra de 30 de ani e sa ii injuram pe ceilalti, fara directie politica, economica si sociala, doar bazata pe a arata cu degetul ce nu face bine celalalt.
Ia un director de spital din Elvetia care a muncit in afara 20 de ani si fa-l ministrul sanatatii. Ia un manager/inginer de autostrazi din Germania si fa-l ministru de transport. Astia stiu meserie, stiu ce sa faca sa mearga un sistem si stiu sa-si aleaga echipa cu care sa realizeze obiective.
Nu oameni politici cumparati la kilogram de mafioti cu interese.
Cum ajungi acolo, prin marketing inteligent. Te duci la tarani, strangi tot satul si le arati cum se face agricultura in Franta. Vreti si voi, asta e programul, astea sunt solutiile, asta trebuie sa facem noi si asta trebuie sa faceti voi. Clar si concis.
Fiecare ramura poate avea propria echipa de "marketing" si nu cred ca un popor deznadajduit de aproape 30 de ani nu ar aprecia un grup ce ar veni cu solutii pentru a aduce tara acolo unde ii este in realitate locul.
E greu sa ataci  un sistem care functioneaza tehnic ireprosabil. Statul ar trebui sa functioneze asemenea unei companii, unde poporul este angajatul si guvernantii sunt directorii. Fara patron care sa isi incaseze dividentele asa cum o fac de atata timp partidele politice
Frumos si adevarat textul de mai sus. Si trist in acelasi timp.
Daca amicul meu cel mai bun se pregateste de presedentie poate e timpul sa ii arat ca nu aia e calea ce trebuie urmata...pacar de el, e chiar un tip extraordinar de talentat si pentru care am tot respectul si dragostea indiferent de calea ce a urmat-o.

#1343
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostAstrul, on 12 iunie 2018 - 12:40, said:

Reteta noastra de 30 de ani e sa ii injuram pe ceilalti, fara directie politica, economica si sociala, doar bazata pe a arata cu degetul ce nu face bine celalalt.
Ia un director de spital din Elvetia care a muncit in afara 20 de ani si fa-l ministrul sanatatii. Ia un manager/inginer de autostrazi din Germania si fa-l ministru de transport. Astia stiu meserie, stiu ce sa faca sa mearga un sistem si stiu sa-si aleaga echipa cu care sa realizeze obiective.
Nu oameni politici cumparati la kilogram de mafioti cu interese.
Ici colo s-a mai incercat (timid) chestia asta (de ex.management privat la companii de stat). dar ce sa vezi....aia nu prea se pricep la parandarat...si In Ro daca nu stii treaba asta nu esti acceptat , esti fraier si nu "te descurci"..
Cand poporul o sa vrea sa nu mai scuipe si sa arunce pe jos (probabil ultimul popor din UE care face asta la nivel de "mase", "traditii") atunci asta se va intampla. Pana atunci e doar ipocrizie maxima, 90% vor o tara ca afara dar sa poata scuipa totusi pe jos ca doar nu "vin aia sa ne invete pe noi!" ...
Restul e tacere!

P.S: dureros este ca exista cativa oameni super calificati si care ar putea sa traga caruta din noroi doar ca imediat ce deschid gura le aruncam lopeti cu noroi "sa vada si ei cum e!" ...Mai stiti ce ii reprosau lui Ratiu: "asta n-a mancat cu noi domle' salam cu soia...nu e de-al nost' "..

Edited by catalijns, 12 June 2018 - 13:49.


#1344
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Polonezii se intorc in tara lor dupa ce au recladit-o cu fonduri UE si au imbunatatit-o din propriile surse aduse din afara. Si acum se reintorc la familiile lor, la prietenii lor, mancarea di traditiile lor. Pana si aici consuma din magazine si restaurante poloneze ca banii sa se duca tot acolo.
Nu ii suport ca oameni, dar ii invidiez ca patriotism. Se aduc unii pe altii si muncesc cot la cot sa traga la aceeasi caruta, nu se tepuiesc sau isi sapa groapa unul altuia.
Daca maine as intra in paine aici, un roman nu as angaja si asta doar din lipsa de incredere. Educatia civica se face in generatii si nu in ani. Asta e realismul de care spuneam mai devreme. Salvezi tara in 10 ani dar nu educi oamenii nici in 20.
Ce ne diferentiaza pe noi de altii e lipsa unui regim stabil vreme de secole, am fost pradati si haituiti in toata istoria noastra pana in zilele pe care le traim. Greu sa schimbi mentalitatea asta inradacinata din stramosi.
Civilizatia se face cu pumnul cu cu rugaminti. Daca iti place Germania sau Anglia ca sunt curate si civilizate e din cauza ca aici nu misti, e stat politienesc. Poti lua 10 ani ca ai omorit un om sau inchisoare pe viata ca ai aruncat un pet cu pesticide intr-un rau. Ca viata unui om e mai putin pretioasa ca viitorul unei generatii. As putea vorbi la nesfarsit cate se fac "bine" in afara dar ce folos. Suntem manati doar dupa interesul banului si culmea e ca suntem cei mai saraci, atat financiar cat si spiritual. Suntem cei mai religiosi (declarati) si in acelasi timp cei mai pacatosi. Ne mandrim cu moralitatea noastra insa suntem cei mai ipocriti cand e vorba de a ne pasa de cei din jur. Spunem ca suntem patrioti si fluturam steaguri pe stadioane si postam mii de likuri pe fb cand un roman ajunge sa ne reprezinte cu succes dar ne cacam in ea de tara in fiecare secunda. Ne facem excursii sa vedem 3 pietre in nu stiu ce tara si a noastra plina de istorie zace in paragina caci nu face nimeni investitii pentru viitor si nu pentru a-si amortiza investitia in 3 ani.
Ai zice ca de zeci de ani de cand tot pleaca romanul peste hotare sa munceasca se va schimba ceva, Dar cand ajunge acasa face tot ce stie el cel mai bine. N-a inteles nimic si nici nu va intelege caci ce n-a dobandit in primii 10 ani din viata nu va dobandi nici in 20 afara.
Se numeste amprentare, iar la noi amprentarea este evidenta, la fel si directia in care "ne" indreptam. Spun "ne" ca sa fiu politicos caci in mintea mea este "va". Eu nu stiu sigur unde ma indrept, dar stiu sigur unde nu ma mai indrept.
Pentru mine tara mea va ramane o statiune unde sa ma intorc cu placere si sa stau atat cat sa nu ma scarbesc si sa imi aduc aminte de ce am plecat. Prefer sa o pastrez pura in inima si sa ma gandesc cu nostalgie la vremurile traite acolo.

#1345
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Astrule ,  ai ajuns la un nivel de gandire ”diasporeza ”adevarata. Dublu like de la mine .

Nu multi inteleg , ca pentru asta trebuie sa fi fost plecat.

Dupa parerea mea nu este totul pierdut in Romania pentru ca exista multa lume care a fost plecata , este plecata si va pleca in continuare si datorita acestui fapt devin mai educati, civilizati.Un fel de schimb de experienta.

Edited by Benderbut, 12 June 2018 - 20:16.


#1346
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Incerc de vreo 2 zile sa imi aduc aminte o faza scrisa de Vlad Musatescu cand facea un dus scotian. Nu stiu daca era in colectia Conan Doi. Cred ca el a si fost "mentorul" meu in ale scrierii, zugraveste foarte umoristic o perioada de mult apusa.

#1347
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostAstrul, on 13 iunie 2018 - 01:53, said:

Incerc de vreo 2 zile sa imi aduc aminte o faza scrisa de Vlad Musatescu
"În viaţă, joacă teatru numai acei care n-au niciun rol."  - asta era? :)  Cu diferenta ca asta e Tudor nu Vlad si habar nu am ce facea cand a cugetat treaba asta care mie imi place.


Altfel treaba cu iesitul afara...multi vad dar putin pricep ceva, e necesar si un fond/bagaj educational minim. Altfel se explica (cred eu) de ce din pacate multi ajung la niste interpretari dubioase (aka kitsch) inclusiv in constructii...pitici in gradini care sa semene cu statuia lui David sau coloane ionice in butoaie..etc :))
Ajungem la teoria formelor fara fond si ne intaorcem la clasici.. :))

#1348
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,539
  • Înscris: 10.05.2007
Nu. E Vlad Musatescu, dar ma apuc de recitit in curand si dau eu de intmplare.
Treaba cu ce e afara tine totnde educatia maselor care se face din sistem. Daca am avea regulile urbanistice din Anglia probabil nici 3% din constructii nu s-ar realiza, atat rezidentiale cat si comerciale. De fapt, sa fiu sincer, de asta am si plecat. Nu de scarba de semeni, limba sau conditiile socio-politice, atat timp cat imi permiteam sa vad lumea cate 2-3 luni pe an eram destul de impacat, ci din cauza lipsei unor reglementari urbanistice si a punerii ei in practica.
Constructiile sunt viata mea si e greu sa te trezesti dimineata fara sa crezi cu adevarat in ceea ce faci, fara sa fi mandru de ceea ce realizezi ca si produs final.
Am un zid crapat in curtea primariei si ca sa-l repar trebuie sa cer aprobari speciale de la English Heritage sa descriu ce fel de mortar voi folosi ca sa arate la fel de antichizat ca si originalul. Am un sid de sprijin de repara si inaltat si imi trebuie aprobare speciala de la Planning Permisions si Building Control, chit ca e lucrare urgenta pentru a impiedica alunecari de teren.
Negociezi cu ei la sange chiar daca esti primarie si ai avea tot dreptul si interesul sa faci o treaba ok.
Ca sa repari o casa veche de patrimoniu arhitectul face vreo 40 de detalii ca sa poti schimba tamplaria, sa arate ca in vremurile vechi, dar sa fie in concordanta cu noile reglementari in constructii.
Chiar daca nu mai am acea adrenalina a unor turnari la 6 dimineata, simt ca imi fac meseria la nivelul invatat in facultate, chiar peste.
Fiind specializat in urbanism, mi-am inabusit acest vis de a lucra in slujba cetateanului, dar acum chiar simt pe fiecare zi ca nu muncesc doar pentru un salariu ci si aduc o contributie orasului in care locuiesc si cetatenilor din zona.
Pana acum am participat la construirea unui liceu si a unui muzeu in Scotia, lucrez la 3 proiecte rezidentiale de +100 de case si pentru primarie sa repar peste 27000 de proprietati ce au nevoie de consolidari sau repratii structurale diverse. Si asta in mai putin de 3 ani. Unde mama naibii faceam eu toate astea in tara mea?

#1349
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAstrul, on 13 iunie 2018 - 01:53, said:

Incerc de vreo 2 zile sa imi aduc aminte o faza scrisa de Vlad Musatescu cand facea un dus scotian. Nu stiu daca era in colectia Conan Doi. Cred ca el a si fost "mentorul" meu in ale scrierii, zugraveste foarte umoristic o perioada de mult apusa.

In Extravagantul Conan 2. Cred ca in partea a doua De-a Puia-Gaia.
Din pacate putini au citit iar acum nu mai citeste nimeni.

#1350
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostAstrul, on 13 iunie 2018 - 17:30, said:

Constructiile sunt viata mea si e greu sa te trezesti dimineata fara sa crezi cu adevarat in ceea ce faci, fara sa fi mandru de ceea ce realizezi ca si produs final.
Pai ce-am facut bobita?! Posted Image

View Postpicomouse, on 14 iunie 2018 - 22:03, said:

In Extravagantul Conan 2. Cred ca in partea a doua De-a Puia-Gaia.
Din pacate putini au citit iar acum nu mai citeste nimeni.
Promit sa citesc si Musatescu, recunosc ca nu sunt la curent desi am auzit de el. Eu cred ca e exagerata treaba cu "nu mai citeste nimeni", as putea sa fac o poza chiar acum din birou cu 2 fete care au biroul in spatele meu, fiecare cu cartea ei (nu e de impresie, sunt putin tocite, se citeste in metrou in fiecare dimineata). E adevarat ca 90% nu citesc dar aia 10% nu sunt chiar nimeni. As spune chiar ca sunt cei care conteaza cel mai mult...

Edited by catalijns, 15 June 2018 - 07:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate