Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Descoperiri si inventii personale

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008
Deschid acest topic in ideea ca poate multi dintre voi ati facut vreo descoperire sau ati inventat ceva in viata voastra, dar nu ati avut ocazia sa vorbiti cu nimeni despre ele pana acum.
Va dau posibilitatea, ca pe aceasta cale, sa ne impartasiti si noua din ,,secretele" voastre... ;)

Incep eu!

De multe ori ma gandeam cum s-au construit piramidele si de ce a disparut acea vestita tehnologie.
Unii ziceau ca acele blocuri mari de piatra au fost trase si ridicate de mii de oameni si animale, eventual pe niste scripeti si asezate cu mare efort unele peste altele.
Altii ziceau ca oamenii acelor timpuri descoperisera o masina prin care reduceau masa unui corp la zero.

Dar mie mi-a venit alta idee:
Primul bloc de piatra (cel mai mare) se aseaza pe pamant prin tragere, pe niste sine de otel, de multa forta de munca (oameni si animale) dar se trage pe orizontala si nu pe verticala.
Apoi, intr-una din partile laterale ale blocului de piatra se face o mare movila de pamant cu inaltimea cat inaltimea blocului si cu lungimea de cativa kilometrii.
Apoi, de departe se trage urmatorul bloc, care de data asta va fi mai mic decat primul, de multa forta de munca, la fel, pe sine de otel, care se scot mereu din spatele blocului dupa ce a trecut de ele si se pun din nou in fata lui pana cand ajunge deasupra primului bloc de piatra asezat initial.
Datorita distantei al doilea bloc nu necesita o ridicare pe verticala, ci este doar una pe orizontala cu o mica inclinatie in sus spre diagonala.
Operatiunea se repeta pentru fiecare bloc in parte ridicandu-se acea movila de pamant cat mai sus si cat mai lunga...
La sfarsit dupa ce toate blocurile de piatra au fost asezate, unul peste altul, acea movila de pamant se darama si astfel ramane singura si stralucitoare faimoasa piramida construita astfel de mine...  :first:

Astept si parerile voastre!

Edited by Parintele777, 22 July 2009 - 18:21.


#2
dislexia

dislexia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.06.2009

View PostParintele777, on 22nd July 2009, 19:15, said:

Deschid acest topic in ideea ca poate multi dintre voi ati facut vreo descoperire sau ati inventat ceva in viata voastra, dar nu ati avut ocazia sa vorbiti cu nimeni despre ele pana acum.
Va dau posibilitatea, ca pe aceasta cale, sa ne impartasiti si noua din ,,secretele" voastre... ;)

Incep eu!

De multe ori ma gandeam cum s-au construit piramidele si de ce a disparut acea vestita tehnologie.
Unii ziceau ca acele blocuri mari de piatra au fost trase si ridicate de mii de oameni si animale, eventual pe niste scripeti si asezate cu mare efort unele peste altele.
Altii ziceau ca oamenii acelor timpuri descoperisera o masina prin care reduceau masa unui corp la zero.

Dar mie mi-a venit alta idee:
Primul bloc de piatra (cel mai mare) se aseaza pe pamant prin tragere, pe niste sine de otel, de multa forta de munca (oameni si animale) dar se trage pe orizontala si nu pe verticala.
Apoi, intr-una din partile laterale ale blocului de piatra se face o mare movila de pamant cu inaltimea cat inaltimea blocului si cu lungimea de cativa kilometrii.
Apoi, de departe se trage urmatorul bloc, care de data asta va fi mai mic decat primul, de multa forta de munca, la fel, pe sine de otel, care se scot mereu din spatele blocului dupa ce a trecut de ele si se pun din nou in fata lui pana cand ajunge deasupra primului bloc de piatra asezat initial.
Datorita distantei al doilea bloc nu necesita o ridicare pe verticala, ci este doar una pe orizontala cu o mica inclinatie in sus spre diagonala.
Operatiunea se repeta pentru fiecare bloc in parte ridicandu-se acea movila de pamant cat mai sus si cat mai lunga...
La sfarsit dupa ce toate blocurile de piatra au fost asezate, unul peste altul, acea movila de pamant se darama si astfel ramane singura si stralucitoare faimoasa piramida construita astfel de mine...  :first:

Astept si parerile voastre!


sine de otel???
acum 5000 de ani?

#3
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Postdislexia, on 22nd July 2009, 19:47, said:

sine de otel???
acum 5000 de ani?
Ok! Poate ca m-a luat imaginatia pe dinainte...  :blush:

:idea: Atunci, hai sa inlocuim sinele de otel cu fier, desi nu mai sunt asa rezistente, dar proiectul e bun, nu? :P

#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

View PostParintele777, on 22nd July 2009, 19:15, said:

Pai nu stiu daca ideea ta este una originala pentru acum cativa ani citisem undeva ca ei puneau primul rand de piatra apoi acesta se acoperea cu nisip(cu alte cuvinte sa facea un fel de movila) si pe nisipul ala se tragea urmatorul rand de pietre si tot asa.Bineinteles ca era doar o idee despre cum au fost construite piramidele si bineinteles ca nu as gasi acum acea informatie nici daca m-as chinui o ora.

#5
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007

View PostParintele777, on 22nd July 2009, 19:56, said:

Ok! Poate ca m-a luat imaginatia pe dinainte...  :blush:

:idea: Atunci, hai sa inlocuim sinele de otel cu fier, desi nu mai sunt asa rezistente, dar proiectul e bun, nu? :P

Baietii aia foloseau scule de cupru.

#6
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View PostDaros, on 22nd July 2009, 20:16, said:

Fara indoiala vechii egipteni erau mult mai aproape de notiunea de spiritualitate decit omul modern. In atare situatie, dupa ce blocurile de piatra erau taiate la dimensiunile corespunzatoare, venea Marea Preoteasa si folosind levitatia aseza fiecare piatra la locul potrivit. Simplu, eficient, si fara febra musculara!
Frumoasa ideea ta fantastica, insa eu vorbeam serios!



View PostDecember, on 22nd July 2009, 20:20, said:

Pai nu stiu daca ideea ta este una originala pentru acum cativa ani citisem undeva ca ei puneau primul rand de piatra apoi acesta se acoperea cu nisip(cu alte cuvinte sa facea un fel de movila) si pe nisipul ala se tragea urmatorul rand de pietre si tot asa.Bineinteles ca era doar o idee despre cum au fost construite piramidele si bineinteles ca nu as gasi acum acea informatie nici daca m-as chinui o ora.
Acum, ca s-o fi gandit si altul la ce m-am gandit eu, nu stiu, dar eu am postat ideea care mi-a venit mie in minte.

Edited by Parintele777, 22 July 2009 - 19:46.


#7
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Piramida e gaurita in interior :D. Poate mai bine cineva cu o idee ca piramida a sculpat-o pe loc :D

nu toata piramida sunt blocuri de ce-or fi ele, ci doar exteriorul, camerele si "holurile". Restul e un fel de argila. Si probabil au avut o rampa, ca nu erau ei asa prosti cum ii credeam noi.

#8
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Postedy_wheazel, on 22nd July 2009, 20:23, said:

Baietii aia foloseau scule de cupru.
Pana la urma n-o fi vulpea atat de bearca... poate ca nu era fier, ci era cupru, ce mai conteaza?!
Importanta e schita si proiectul, nu?

Acum sa nu spui ca nu se descoperise pixul... [ http://forum.inginer-il.ro/style_emoticons/default/emo-rade.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
@Parintele777 - Frumoasa ideea ta fantastica, insa eu vorbeam serios!

Pai poate pentru vremurile de-acum mai bine de 5000 de ani, ideea mea este una serioasa; doar pentru zilele noastre a devenit fantastica! Daca ai face o calatorie in timpurile de-atunci si le-ai povesti vechilor egipteni cum functioneaza o conexiune wireless, fara indoiala ar considera ca e vorba de ceva fantastic! :w00t:

#10
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View PostGady_paul, on 22nd July 2009, 20:46, said:

Piramida e gaurita in interior. Poate mai bine cineva cu o idee ca piramida a sculpat-o pe loc

nu toata piramida sunt blocuri de ce-or fi ele, ci doar exteriorul, camerele si "holurile". Restul e un fel de argila. Si probabil au avut o rampa, ca nu erau ei asa prosti cum ii credeam noi.
Poate ca au venit cu partile componente (mari) pe care le-au atasat camerei de interior deja situata in acel loc fix.
Ca un exemplu ar fi cum e zapada artificiala care inveleste o piesa electrica cand o cumperi...

Edited by Parintele777, 22 July 2009 - 20:00.


#11
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
vazusem pe national geographic o tehnologie interesanta prin simplitatea ei, am ramas masca: e vorba de o incapere uriasa cioplita in stanca
ei bine, baietii au inceput sa lucreze de sus si au coborat in jos, in felul acesta au reusit sa faca ditamai buncarul :coolspeak:

#12
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Post>ficus, on 22nd July 2009, 21:16, said:

vazusem pe national geographic o tehnologie interesanta prin simplitatea ei, am ramas masca: e vorba de o incapere uriasa cioplita in stanca
ei bine, baietii au inceput sa lucreze de sus si au coborat in jos, in felul acesta au reusit sa faca ditamai buncarul
Da! Dar, in cazul piramidelor, vorbim de un alt proiect si anume de asezarea unor blocuri mari de piatra, unele peste altele. (in forma piramidala :D)

Ideea ta poate sa fie valabila in cazul interiorului piramidei.

:excl: Oricum, eu ma gandeam nu sa comentam prea mult ,,piramidele" mele, ci sa postati si voi si alte descoperiri si inventii pe care le-ati facut...

Edited by Parintele777, 22 July 2009 - 21:17.


#13
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Nu prea bate vintul dinspre inventatori pe-aici  :P . Sau proiectele/inventiile respective inca sint Top-Secret  ;) !

#14
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View PostDaros, on 26th July 2009, 14:33, said:

Nu prea bate vintul dinspre inventatori pe-aici  :P . Sau proiectele/inventiile respective inca sint Top-Secret  ;) !
Nu le cere nimeni sa-si prezinte si detaliile, ci doar ideea in sine! ;)

#15
iulicuta2000

iulicuta2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 07.04.2005
cand eram mic am descoperit ca magnetii se resping pe o parte,si se atrag pe alta
tot atunci am descoperit si ca daca invarti un motoras de la masinuta,produce curent electric...

#16
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Postiulicuta2000, on 28th July 2009, 11:50, said:

cand eram mic am descoperit ca magnetii se resping pe o parte,si se atrag pe alta
tot atunci am descoperit si ca daca invarti un motoras de la masinuta,produce curent electric...
Cand intreb ce ai descoperit nu ma refer la ce si cand ai cunoscut tu pentru prima data in viata, despre care altii stiau deja, ci ce ai descoperit sau inventat tu fara ca altii sa cunoasca acest lucru.

Adica, de exemplu, nu ma intereseaza cand ai intrat tu in contact cu hartia igienica si cand ai folosit-o, ok? ;)

Fii mai concis, pls!

#17
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Io am descoperit hohotu de ris...pe topicu asta  :lol:

#18
Parintele777

Parintele777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 10.12.2008

View Postvata_pa_batz, on 30th July 2009, 15:54, said:

Io am descoperit hohotu de ris...pe topicu asta
Si in afara de asta nu ai mai descoperit nimic altceva in viata ta? :)

Edited by Parintele777, 30 July 2009 - 15:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate