Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

Telefonie Fixa pe reteaua mobila de la RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
451 replies to this topic

#433
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Pe 12 îmi încerc și eu norocul cu o cerere de portare, că am văzut reclama aia cu internet+telefon la 2 euro. Și cum la mine acasă nu există nici urmă de rds... poate poate. Dacă nu, măcar fix+mobil.

#434
csachiri

csachiri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,453
  • Înscris: 03.04.2007
Pura curiozitate: merge modemul din telefon pe win98?

#435
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postcsachiri, on 4th November 2009, 12:01, said:

Pura curiozitate: merge modemul din telefon pe win98?

Ma indoiesc sa mai aiba driver pentru un sistem de operare asa vechi, insa nu e exclus.
Oricum suportul pentru win98 s-a terminat de mult.

#436
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004

View Postvasilemadalincristian, on 4th November 2009, 12:05, said:

Ma indoiesc sa mai aiba driver pentru un sistem de operare asa vechi, insa nu e exclus.
Oricum suportul pentru win98 s-a terminat de mult.
de cateva zile am constatat urmatoarea problema:
apel de pe digi mobil fix in reteaua rds fixa (cablu) dupa primul minut de convorbire, pe digi fix mobil incepe sa se auda cu ecou....stie cinev de la ce ar fi?

#437
bogdan_ea

bogdan_ea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.03.2008

View Postcsachiri, on 4th November 2009, 13:01, said:

Pura curiozitate: merge modemul din telefon pe win98?

Nu merge desi 98 suporta modemuri, nu exista suport de DIGI fix mobil pentru win ME sau 98
Am cautat si pe net dar nu am gasit, modemul DIGI fix mobil se numeste Huawey ETS6630 succes daca veti chef de cautare:d

Cum se connecteaza un DIGI FIX mobil:

e PLUG & PLAY din start nu merge pe win 98:D
Cand puneti cablul usb in PC: in primul rand o sa va gaseasca memoria interna usb (in device manager usb mass storage) si apare memoria cu soft si drivere langa CD/dvd rom
Abia apoi dupa ce se instaleaza usb mass storage se face un autorun care instaleaza FWT CONNECT si driverul propriuzis ETS modem mobile adapter

Pot aparea probleme in Win 7 si Vista care de multe ori nu au AUTORUN activ

View Postvad, on 2nd January 2010, 17:42, said:

de cateva zile am constatat urmatoarea problema:
apel de pe digi mobil fix in reteaua rds fixa (cablu) dupa primul minut de convorbire, pe digi fix mobil incepe sa se auda cu ecou....stie cinev de la ce ar fi?


E o problema cauzata de telefonia fixa/echip. de tel fixa din scara care e de tip VOIP

Solutii:

1. Daca in sens invers apare la fel, adica de pe fix pe digimobilul tau poti suna la numarul local /400401 e posibil sa se faca update echipament voce sa merga
2 Daca apare doar din DIGIMOBIL pe fix cum reclami tu, poti suna la *777 sau 0314007777 dar e o problema generala, te pot inregistra cu tk dar ma indoiesc ca se poate rezolva ceva pe termen scurt

O zi  buna

#438
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004

View Postbogdan_ea, on 2nd January 2010, 17:08, said:

Nu merge desi 98 suporta modemuri, nu exista suport de DIGI fix mobil pentru win ME sau 98
Am cautat si pe net dar nu am gasit, modemul DIGI fix mobil se numeste Huawey ETS6630 succes daca veti chef de cautare:d

Cum se connecteaza un DIGI FIX mobil:

e PLUG & PLAY din start nu merge pe win 98:D
Cand puneti cablul usb in PC: in primul rand o sa va gaseasca memoria interna usb (in device manager usb mass storage) si apare memoria cu soft si drivere langa CD/dvd rom
Abia apoi dupa ce se instaleaza usb mass storage se face un autorun care instaleaza FWT CONNECT si driverul propriuzis ETS modem mobile adapter

Pot aparea probleme in Win 7 si Vista care de multe ori nu au AUTORUN activ




E o problema cauzata de telefonia fixa/echip. de tel fixa din scara care e de tip VOIP

Solutii:

1. Daca in sens invers apare la fel, adica de pe fix pe digimobilul tau poti suna la numarul local /400401 e posibil sa se faca update echipament voce sa merga
2 Daca apare doar din DIGIMOBIL pe fix cum reclami tu, poti suna la *777 sau 0314007777 dar e o problema generala, te pot inregistra cu tk dar ma indoiesc ca se poate rezolva ceva pe termen scurt

O zi  buna
da multumesc, am sunat imedita dupa ce am constatat, insa cred totusi ca eposibil sa fie si de la modul cum tine interlocutorul receptorul la ureche, m-a sunat si parca nu s-a mai auzit chir dupa primul minut ci pe la jumatatea celui de al doilea...de remarcat de pe fixmobilul meu pe romtelecom, mobil tara si mobil international nu a fost nici o problema se aude super bine.

#439
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
am vazut joi telefoanele fixe cu modem de 7,2Mbps.
din pacate am uitat sa le fac o poza si nu le-am retinut nici modelul, aveam alte treburi fiind ultima zi din an ;) :D.
vin in cutie albastra. au forma "landscape" ca sa zic asa. mufa usb prezenta in fata langa mufa de incarcare ( in pozitia in care se afla mufa de incarcare si la modelul vechi ) + mufe pentru casti si microfon.

#440
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Tocmai ce mi-ai intrat cartela de fixomobil în roaming pe zapp... Asta e ceva nou... Telefon fix care intră în roaming... Mă rog, nu e roaming adevărat dar se înțelege ideea.

Edited by kineceler, 03 January 2010 - 22:22.


#441
alecsandrius

alecsandrius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 26.04.2006

View Postmaistoru, on 3rd January 2010, 19:38, said:

am vazut joi telefoanele fixe cu modem de 7,2Mbps.
din pacate am uitat sa le fac o poza si nu le-am retinut nici modelul, aveam alte treburi fiind ultima zi din an ;)  :D .
vin in cutie albastra. au forma "landscape" ca sa zic asa. mufa usb prezenta in fata langa mufa de incarcare ( in pozitia in care se afla mufa de incarcare si la modelul vechi ) + mufe pentru casti si microfon.


tot la fel de restrictiv se vor da ca si fixomobilele ? e vreo sansa sa iau un abonament de net si in loc de stick sa primesc fix ?

#442
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Păi dacă au 7,2 sunt hsdpa deci sunt pentru orașe nu pentru rural. Dar nu cred că poți să iei la bloc.

#443
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Postalecsandrius, on 3rd January 2010, 22:08, said:

tot la fel de restrictiv se vor da ca si fixomobilele ? e vreo sansa sa iau un abonament de net si in loc de stick sa primesc fix ?
pentru cei ce au catv sau dth si nu se afla in acoperirea fttb.

se da la abonamentul asociat2rural

#444
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 25.12.2004
sa inteleg ca as putea sa il schimb si pe al meu?

#445
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View Postvad, on 6th January 2010, 23:50, said:

sa inteleg ca as putea sa il schimb si pe al meu?

pfffff.
cre'ca. in principiu pot schimba cei care au fara port de date. in cazul tau poti sa faci o proba. dar daca iei de 7,2 iti vei termina mai repede cei 3GB.

#446
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

View Postmaistoru, on 7th January 2010, 00:17, said:

pfffff.
cre'ca. in principiu pot schimba cei care au fara port de date. in cazul tau poti sa faci o proba. dar daca iei de 7,2 iti vei termina mai repede cei 3GB.
Ai cumva idee daca fixomobile de 7.2 au fost trimise si in Suceava?

#447
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008

View PostBukovina, on 8th January 2010, 22:20, said:

Ai cumva idee daca fixomobile de 7.2 au fost trimise si in Suceava?
nu am informatii cu privire la acest lucru.

Edited by maistoru, 08 January 2010 - 22:43.


#448
podcast

podcast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.12.2006
Salut,

Va ca esti din Radauti. Ce optiuni sunt acolo (o sa ma mut vara asta), vizavi de internet/telefonie/TV? Vad ca providerii mari nu sunt prezenti. Multumesc

View Postcipy1185, on 22nd July 2009, 19:52, said:

nu te tine nimeni cu forta la vechiul abonament. poti trece cand vrei la abonamentul nelimitat, dar pierzi minutele in rtc. eu te consider privilegiat intr-un fel ca ai si minute in rtc. oricum lor le-ar conveni sa-i treaca pe toti la abonamente nelimitate. ma gandesc ca vor face o campanie mai agresiva la noul abonament asociat.


#449
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Am un fixo-mobil si am înțeles ca se poate instala o a doua linie telefonică fixa la aceeași adresa persoana fizica. Poate sa confirme cineva?

#450
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006
Se ofera o singura linie telefonica pe aceeasi adresa (valabil pentru persoane fizice).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate