Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Cultura romana - o cultura slava?

- - - - -
  • Please log in to reply
1684 replies to this topic

Poll: Cultura romana - cultura slava? (208 member(s) have cast votes)

Cultura romana - cultura slava?

  1. mai putin de 10% (70 votes [33.65%])

    Percentage of vote: 33.65%

  2. 30% (80 votes [38.46%])

    Percentage of vote: 38.46%

  3. 60% (36 votes [17.31%])

    Percentage of vote: 17.31%

  4. 90% (22 votes [10.58%])

    Percentage of vote: 10.58%

Vote Guests cannot vote

#541
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

 flaviux, on 5th August 2009, 11:39, said:

In limba engleza substantivele nu au gen spre deosebire de romana sau franceza de exemplu
nu stiu cum e in germana..

Nici in engleza se pare ca nu prea stii...

Quote

1.2. Genul

Substantive de genul masculin sunt fiintele si animalele de sex masculin:
Ex.: man, boy, lion, dog

Substantivele de genul feminin sunt fiintele si animalele de sex feminin:
Ex.: woman, girl, cat, giraffe

Substantive de genul neutru sunt lucrurile, plantele, animale sau fiinte al caror sex nu este cunoscut (pronume: it/they):
Ex.: world, peace, house, mouse, baby
Exceptii: tarile, navele, în majoritatea cazurilor si autovehiculele sau alte vehicule sunt de genul feminin.

Sursa: Dictionar englez-roman

#542
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
Ok, daca asa o fi , imi recunosc greseala..


Un edit rapid: Hai ca m-ai facut curios si am apelat la prietenul Wiki si ui ce imi zice nenea Wiki:

Quote

In linguistics, grammatical genders, sometimes also called noun classes, are classes of nouns reflected in the behavior of associated words; every noun must belong to one of the classes and there should be very few which belong to several classes at once.

If a language distinguishes between masculine and feminine gender, for instance, then each noun belongs to one of those two genders; in order to correctly decline any noun and any modifier or other type of word affecting that noun, one must identify whether the noun is feminine or masculine. The term "grammatical gender" is mostly used for Indo-European languages, many of which follow the pattern just described. While Old English (Anglo-Saxon) had grammatical gender, Modern English is normally described as lacking grammatical gender.

Gender in the English language has been the focus of two distinct debates. Mid twentieth century academics raised questions about whether English can be rightly said to possess grammatical gender. Second wave feminism promoted minimization of gender reference in language generally. In some contexts, the two debates interacted in various ways.
In germana moderna se pare ca exista genul gramatical prin urmare nu stiu cat de specific este acesta doar limbilor latine(mai degraba specific limbilor Indo-Europene).
Oricum gata cu offtopicul.

Edited by flaviux, 05 August 2009 - 12:26.


#543
Thor3

Thor3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 05.02.2009

 alalaltu, on 5th August 2009, 12:54, said:

Nici in engleza se pare ca nu prea stii...



Sursa: Dictionar englez-roman
Tu m-ai uimit pe mine!
Acolo cu limba germana imi recunosc greseala dar am scuza ca nu stiu gemana dar vad ca tu deja intelegi gresit!
Pai la noi genu neutru e combinatia dintre singularul masculin si cu pluralul feminin asa era si in latina.In limba engleza e deja alceva, Ok aici te cred ca te-ai luat dupa asta dar deja ce ai spus cu germana atunci ca si ei au acelasi neutru ca si noi e diferenta mare. In engleza sau altele cu genul asta gramatical nu are combinatia de neutru masculinul singular si femininul plurar. Sper ca ai inteles care e diferenta!

Edited by Thor3, 05 August 2009 - 12:35.


#544
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Nu e chiar offtopic. E o chestie foarte interesanta peste care am dat si pentru care nu am explicatie. Dau un exemplu si poate cineva imi explica:

romana: cal - calul

italiana: cavallo - il cavallo (similar se formeaza in franceza si spaniola)
germana: Pferd - das Pferd
rusa: konj -konj

Observati diferenta? Nu seamana cu nici un grup lingvistic din cele de mai sus. Oare de ce? In schimb e aceeasi forma ca si in maghiara sau in limbile turanice:

lo - lovat

Edited by alalaltu, 05 August 2009 - 13:00.


#545
anoano

anoano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 11.06.2009
Nu stiu cum se face dar iar se ajunge la problema limbii romane, va rog discutati despre cultura si istorie, am precizat in thread de nenumarate ori deja dece limba nu poate fi folosita exclusiv pentru a determina o cultura sau o istorie. Un aristocrat englez si chinez din hong kong vorbesc aceeasi limba dar evident nu fac parte din aceeasi cultura. Relatia intre cultura romana si cea latina este cam de aceeasi natura ca si cea britanica fata de hong kong. Un pic de influenta si aceea acum 2000 de ani.

#546
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

 anoano, on 5th August 2009, 13:42, said:

Nu stiu cum se face dar iar se ajunge la problema limbii romane, va rog discutati despre cultura si istorie, am precizat in thread de nenumarate ori deja dece limba nu poate fi folosita exclusiv pentru a determina o cultura sau o istorie. Un aristocrat englez si chinez din hong kong vorbesc aceeasi limba dar evident nu fac parte din aceeasi cultura. Relatia intre cultura romana si cea latina este cam de aceeasi natura ca si cea britanica fata de hong kong. Un pic de influenta si aceea acum 2000 de ani.


:roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:  :roflmaofast:

#547
Thor3

Thor3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 05.02.2009

 anoano, on 5th August 2009, 13:42, said:

Nu stiu cum se face dar iar se ajunge la problema limbii romane, va rog discutati despre cultura si istorie, am precizat in thread de nenumarate ori deja dece limba nu poate fi folosita exclusiv pentru a determina o cultura sau o istorie. Un aristocrat englez si chinez din hong kong vorbesc aceeasi limba dar evident nu fac parte din aceeasi cultura. Relatia intre cultura romana si cea latina este cam de aceeasi natura ca si cea britanica fata de hong kong. Un pic de influenta si aceea acum 2000 de ani.
Anoano se pare ca nu ai inteles dar conteaza si de limba materna. Pai limba romana e legata de cultura romana asta e greseala ipotezei tale. La noi romana e limba materna la ei nu, limba noastra sa format in jurul acestei culturi si cand te referi la cultura te referi la limba, traditii. Degeaba vorbesc eu engleza, franceza daca limba mea materna este romana si m-am nascut itr-o familie de romani. Asta nu vreti voi sa intelegeti ca daca eram slavi prepoderent vorbeam o limba prepoderent slava. Un exemplu mare e Republica Moldova care vorebeste o limba romana cu accent rusesc si multe cuvinte stalcite in stil rusesc, oare ce o fi asa de ciudat? Eu de exemplu imi e mai usor sa citesc ceva italiana, franceza, spaniola si portugheza fara sa cunosc nimic decat sa citesc in limba germana care la fel nu o cunosc dar nu inteleg nimic, nu ti se pare ciudat ca multe cuvinte din tarile latine seamana cu ale noastre? Cu taditiile nu ne putem exprima noi ca pana la urma nu avem nici o dovada ca ei au inventat traditiile actuale romanesti. Era sa uit ca noi am fost impartiti in 3 principate care a fost "stapanit" de catre un imperiu iar Moldova a fost stapanit chiar si de Polonia. De arhitectura nu trebuie sa vorbim ca aici conteaza vecini si putem sa ne facem oricand o casa ca cei din Vest acum ca avem acces la toate.

Edited by Thor3, 05 August 2009 - 12:59.


#548
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
@Thor3: Eu n-am sustinut ca romana n-ar fi o limba romanica (ar fi si o prostie), insa exista diferente semnificative fata de celelalte. Ti-am dat mai sus un exemplu. Explica mi-l tu fiindca eu nu pot.

@anoano: Nu poti defini cultura fara limba, fiindca atunci ai ajunge la alte intrebari. De ex. ce legatura are cultura banateanului cu cea a moldoveanului? Cam aceeasi pe care o are cultura bulgarului cu cea a albanezului.

Edited by alalaltu, 05 August 2009 - 13:25.


#549
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,075
  • Înscris: 12.12.2006

 alalaltu, on 5th August 2009, 13:40, said:

Nu e chiar offtopic. E o chestie foarte interesanta peste care am dat si pentru care nu am explicatie. Dau un exemplu si poate cineva imi explica:

romana: cal - calul

italiana: cavallo - il cavallo (similar se formeaza in franceza si spaniola)
germana: Pferd - das Pferd
rusa: konj -konj

Observati diferenta? Nu seamana cu nici un grup lingvistic din cele de mai sus. Oare de ce? In schimb e aceeasi forma ca si in maghiara sau in limbile turanice:

lo - lovat
Si aceeasi forma ca in albaneza sau bulgara, asta pot sa-si explic :)
Face parte din substratul balcanic.
De ce au si ungurii la fel, nu stiu.

Interesant cum suna in albaneza "calul care vine"  - "kalë që vijnë"

#550
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

 Morosanul, on 5th August 2009, 13:28, said:

De ce au si ungurii la fel, nu stiu.

Nici eu nu stiu. Maghiara mea de balta e suficienta sa inteleg ce vrea vamesul sau vanzatoarea/chelnerita. Iar cu albanezii ma mira ca inca nu s-a pus nimeni in mod serios pe treaba sa elucideze misterul. Teorii exista, insa lipsesc dovezile la ei ca si la noi.

Edited by alalaltu, 05 August 2009 - 13:43.


#551
Thor3

Thor3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 05.02.2009

 alalaltu, on 5th August 2009, 14:17, said:

@Thor3: Eu n-am sustinut ca romana n-ar fi o limba romanica (ar fi si o prostie), insa exista diferente semnificative fata de celelalte. Ti-am dat mai sus un exemplu. Explica mi-l tu fiindca eu nu pot.

@anoano: Nu poti defini cultura fara limba, fiindca atunci ai ajunge la alte intrebari. De ex. ce legatura are cultura banateanului cu cea a moldoveanului? Cam aceeasi pe care o are cultura bulgarului cu cea a albanezului.
Pai as avea o explicatie dar nu stiu cat de clara e. Eu din cate mai stiu cea ce ai facut tu cu demonstratia de mai sus se vede clar ca limba romana se apropie cel mai mult de limba latina, defapt asa stiam ca se face si in limba latina exact ca la noi nu se punea nimic in fata ci doar un sufix. Repet ca nu stiu cat de sigur dar ce ai prezentat tu cu cal- calul stiu ca asa se facea si in latina cu termeni respectivi.

P.S. Am uitat sa specific ca albaneza, bulgara, sarba e o limba arom^na combinata cu slavona, deci va dati seama de ce seamana

Edited by Thor3, 05 August 2009 - 13:49.


#552
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Pai nu. In latina ambele is caballus. Si mai mult, e vorba de latina vulgara, deoarece in latina clasica ambele forme erau equus. Caballus era de fapt "martoaga".

Edited by alalaltu, 05 August 2009 - 13:53.


#553
Thor3

Thor3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 05.02.2009

 alalaltu, on 5th August 2009, 14:49, said:

Pai nu. in latina ambele is caballus.
Da dar nu are nimic in comun nici cu celelalte limbi latine cum ati zis.

Edited by Thor3, 05 August 2009 - 14:02.


#554
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Scuze, am dictionarul sub nas. Nici un "cabal".

"caballus, -i s.m. cal de munca; martoaga"

Quote

Da dar nu are nimic in comun nici cu celelalte limbi latine.

Nu are. De aceea intrebam de unde evolutia total diferita in romana si celelalte limbi romanice. Explicatia Morosanului mi se pare logica.

Edited by alalaltu, 05 August 2009 - 14:06.


#555
Thor3

Thor3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 05.02.2009

 alalaltu, on 5th August 2009, 15:01, said:

Scuze, am dictionarul sub nas. Nici un "cabal".
Da stiu am gresit mai devreme nu mai imi aminteam acum m-am uitat si eu in dictionar.

#556
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Cred ca putem considera  elucidat "misterul calului" :D

#557
Thor3

Thor3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 05.02.2009

 alalaltu, on 5th August 2009, 15:01, said:

Nu are. De aceea intrebam de unde evolutia total diferita in romana si celelalte limbi romanice. Explicatia Morosanului mi se pare logica.
Am dat o explicatie si pentru ce a zis Morosanu ca limbile de la SUD de Dunare sut limbi Arom^ne cu influente dominante slavone.

P.S. Am spus de la inceput ca avem influente slavone si noi dar nu dominant asa cum spun uni de pe aici, iar celelalte limbi latine au alti factori diferiti de ai nostri cum ar fi germanici  si altele nu slavone. Dupa cum a mai spus cineva latini se impart in doua parti: latini de vest si latini de est asa cum a fst si cu imperiu roman de apus si de rasarit.

Edited by Thor3, 05 August 2009 - 14:18.


#558
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
La sud mai degraba invers. Insa aici intram deja in sfera topicului "Originea romanilor".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate