Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Cultura romana - o cultura slava?

- - - - -
  • Please log in to reply
1684 replies to this topic

Poll: Cultura romana - cultura slava? (208 member(s) have cast votes)

Cultura romana - cultura slava?

  1. mai putin de 10% (70 votes [33.65%])

    Percentage of vote: 33.65%

  2. 30% (80 votes [38.46%])

    Percentage of vote: 38.46%

  3. 60% (36 votes [17.31%])

    Percentage of vote: 17.31%

  4. 90% (22 votes [10.58%])

    Percentage of vote: 10.58%

Vote Guests cannot vote

#523
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

 alalaltu, on 4th August 2009, 21:25, said:

Astea-s interjectii. Insa "da" e folosit in orice dialect romanesc.
Nu exista în satul meu din centrul Ardealului decât la aparatul la radio.

#524
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

 Pierde_verile, on 4th August 2009, 21:32, said:

Nu exista în satul meu din centrul Ardealului decât la aparatul la radio.

Bre, era vorba de romani, nu de ungurii tai.

#525
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007
Defapt 'ie' e folosit inca foarte des in Ardeal (chiar si in orase) mai ales in discutiile informale (personal il folosesc mai des decat 'da')

#526
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 alalaltu, on 4th August 2009, 21:25, said:

Quote

Rom^nii de pe tot cuprinsul tarii spun: E!, IE! AȘE!, AȘA!, BA! (Transilvania); AȘA! BA! (Oltenia-Muntenia)
Astea-s interjectii.
nu sunt interjectii. "asa" si "ba" sunt adverbe iar "e" sau "ie" provin din verbul "a fi" si, capatand sensul de "da", le consideram tot adverbe.
desi, ma gandesc, "ie" ar putea sa aiba o legatura cu germanul "ja".

Edited by ego_zenovius, 04 August 2009 - 21:09.


#527
prosicontra

prosicontra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 06.07.2006

 ego_zenovius, on 4th August 2009, 22:06, said:

Astea-s interjectii.

nu sunt interjectii. "asa" si "ba" sunt adverbe iar "e" sau "ie" provin din verbul "a fi" si, capatand sensul de "da", le consideram tot adverbe.
desi, ma gandesc, "ie" ar putea sa aiba o legatura cu germanul "ja".

sau ar putea "ja" sa aiba legatura cu "da" sau cu "ie"

#528
anoano

anoano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 11.06.2009

 Pierde_verile, on 4th August 2009, 21:21, said:

Cultura română este o cultură latină măcar în aceeași măsură  în care culturile cehă sau slovenă, sau croat-dalmată sunt culturi slave
Cehia, slovenia si croatia sunt mai latine in cultura decat romania.Asta in sens cultural, excluzand limba; acolo sunt o cultura occidentala de origine catolica cu limba latina ca si lingua franca pana recent.

#529
prosicontra

prosicontra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 06.07.2006

 anoano, on 4th August 2009, 22:35, said:

Cehia, slovenia si croatia sunt mai latine in cultura decat romania.Asta in sens cultural, excluzand limba; acolo sunt o cultura occidentala de origine catolica cu limba latina ca si lingua franca pana recent.

pana la urma o sa ne spui ca si rusii sunt mai latini decat romani

:)

#530
Thor3

Thor3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 05.02.2009

 anoano, on 4th August 2009, 21:06, said:

Pentru ca romania sa fie o tara latina cu influente slavice ar fi trebuit ca cultura romaniei sa fie aceeasi ca ci cea italiana sau spaniola cu diferenta sa zicem unor influente slavice (tot asa cum spaniolii au influente maure iar francezii germanice). Insa este chiar pe dos. In romania influenta latina este cea minora comparativa cu cea slava majoritara. Pur si simplu romanii vorbesc o limba latina dintr-un accident al istoriei, in rest cultura romana nu are nimic de-aface cu cele latine.

Deja vad ca aberezi pe aici
Pai daca e recunoscut international ca suntem o tara latina si asta afirma si istorici, tu de ce te incapatanezi si zici ca e o tara slava, ca sa sti si tu cel ami important lucru intr-o cultura este limba. Pai daca eram noi o tara slavica cu influente latine crezi ca mai aveam o limba cu lexic majoritatr latin. Ca sa sti daca in caz de ai uitat limba romana are 3 genuri (masculin, feminin si neutru) iar aceasta proprietate o mai intalnesti doar in limba latina. Deci daca eram o tara slava cu influente latine se schimba prima data limba, traditiile arhitectura si multe altele depinde si de mediul in care traiesti dar asta nu inseamna ca suntem slavi. De exemplu daca eu ma duc si anglia si imi cumpar o casa in stil englezesc si ma imbrac la fel ca ei dar limba mea materna e romana inseamna ca sunt englez? NU. Deci intelege ca cea ce am spus ca Romania este o tara latina cu influente slavice nu este hotarata de noi ci de istorici si de experti in domeniu. Ceilalti latini care nu stiu ca Romania este o tara latina sunt acei oameni care nu stiu nimic despre Romania.

Edited by Thor3, 04 August 2009 - 21:48.


#531
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006

 anoano, on 4th August 2009, 22:35, said:

Cehia, slovenia si croatia sunt mai latine in cultura decat romania.Asta in sens cultural, excluzand limba; acolo sunt o cultura occidentala de origine catolica cu limba latina ca si lingua franca pana recent.

Adica aia sunt latini si noi suntem slavi? :lol:
Nu vezi cat esti de bolovan? Dupa tine croatii sunt latini pentru ca sunt catolici, noi suntem slavi pentru ca suntem ortodocsi iar bosniecii ar fi turci pentru ca sunt musulmani?
In capul tau e un talmes-balmes general, amesteci mere cu pere. Asa cum exista 3 forme de slavism (catolic, ortodox si musulman) asa exista 2 forme de latinitate (apuseana sau catolica si orientala sau ortodoxa). Sa-ti fac un desen sau ce nu pricepi?

#532
anoano

anoano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 11.06.2009

 prosicontra, on 4th August 2009, 22:37, said:

pana la urma o sa ne spui ca si rusii sunt mai latini decat romani

:)

Nu cred ca sunt :D Dar e interesant de observat ca romanii din ardeal s-au catolicizat deodata cu ucrainienii si belorusii iar cei din moldova/muntenia s-au frantuzit in timpul protectoratului rusesc, in perioada in care elitele ruse erau vorbitoare de franceza. De fapt rusia s-a occidentalizat partial inaintea romaniei. Petru cel Mare, Brancoveanu si Cantemir sunt cei care au inceput occidentalizarea rusiei respectiv a munteniei si moldovei. Nu este doar o pura coincidenta in timp a evenimentelor, dimpotriva ei se cunosteau si erau aliati, aici este vorba de zeitgeist-ul acelor timpuri, o perioada in care europa de est incepe sa se modernizeze si sa imbratiseze parti ale culturii occidentale.

In afara de un accident istoric de acum 2000 de ani in urma caruia romanii dobandesc o limba latina, un pic din restul culturii latine vine in romania aproximativ in acelasi timp si mod ca si in restul europei de est, ceea ce spune foarte clar unde este asezata istoric, cultural si geografic romania.

Edited by anoano, 04 August 2009 - 22:13.


#533
Thor3

Thor3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 05.02.2009

 anoano, on 4th August 2009, 22:55, said:

Nu cred ca sunt :D Dar e interesant de observat ca romanii din ardeal s-au catolicizat deodata cu ucrainienii si belorusii iar cei din moldova/muntenia s-au frantuzit in timpul protectoratului rusesc, in perioada in care elitele ruse erau vorbitoare de franceza. De fapt rusia s-a occidentalizat partial inaintea romaniei. Petru cel Mare, Brancoveanu si Cantemir sunt cei care au inceput occidentalizarea rusiei respectiv a munteniei si moldovei. Nu este doar o pura coincidenta in timp a evenimentelor, dimpotriva ei se cunosteau, aici este vorba de zeitgeist-ul acelor timpuri, o perioada in care europa de est incepe sa se modernizeze si sa imbratiseze parti ale culturii occidentale.

In afara de un accident istoric de acum 2000 de ani in urma caruia romanii dobandesc o limba latina, un pic din restul culturii latine vine in romania aproximativ in acelasi timp si mod ca si in restul europei de est, ceea ce spune foarte clar unde este asezata istoric, cultural si geografic romania.

Vreau sa imi raspunzi la o intrebare: De ce Romania este singura tara din EST care mai vorbeste o limba cu lexicul de peste 60% latin?

#534
Pierde_verile

Pierde_verile

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 10.07.2008

 ego_zenovius, on 4th August 2009, 22:06, said:

Astea-s interjectii.

nu sunt interjectii. "asa" si "ba" sunt adverbe iar "e" sau "ie" provin din verbul "a fi" si, capatand sensul de "da", le consideram tot adverbe.
desi, ma gandesc, "ie" ar putea sa aiba o legatura cu germanul "ja".
"Ie" nu vine nici din nemțeste, nici de la „iesce” (forma slavă „e” nu există în Ardeal, se spune ori „este”  ori „îi"). ”Ie” este cuvânt de substrat, ca și „îhî”, care aduce cu albanezul „ăhă” (înseamnă tot „da”). ”Ie” și „îhî” au nuanțe diferite (ultimul are și sens de încurajare).

#535
ego_zenovius

ego_zenovius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,399
  • Înscris: 24.11.2006

 Pierde_verile, on 4th August 2009, 23:35, said:

"Ie" nu vine nici din nemțeste, nici de la „iesce” (forma slavă „e” nu există în Ardeal, se spune ori „este”  ori „îi"). ”Ie” este cuvânt de substrat, ca și „îhî”, care aduce cu albanezul „ăhă” (înseamnă tot „da”). ”Ie” și „îhî” au nuanțe diferite (ultimul are și sens de încurajare).
"îhî" (cu sensul de "da") chiar ca e interjectie. ca si ceva ce s-ar putea transcrie "îî" (cu sensul de "nu").

#536
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

 Thor3, on 4th August 2009, 21:47, said:

Ca sa sti daca in caz de ai uitat limba romana are 3 genuri (masculin, feminin si neutru) iar aceasta proprietate o mai intalnesti doar in limba latina.
??????????????
"Der, Die, Das" iti spune ceva? Sau si germana e mai nou latina?

Edited by alalaltu, 05 August 2009 - 01:55.


#537
Thor3

Thor3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 05.02.2009

 alalaltu, on 5th August 2009, 02:51, said:

??????????????
"Der, Die, Das" iti spune ceva? Sau si germana e mai nou latina?
Stai rau cu gramatica!!!
Tu sti ce inseamna gen? Iti dau un exemplu: tablou= UN tablou, DOUA tablouri (UN e masculin iar DOUA e feminin) asta inseamna gen nu ce mi-ai scris tu acolo care dupa mine cred ca sunt verbe neregulate (nu stiu sigur ca nu stiu germana). Deci vreau sa imi arati un substantiv in limba germana care sa aibe genul masculin la singular si genul feminin la plurar (cred ca acuma sti ce inseamna gen neutru)

#538
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006

 alalaltu, on 4th August 2009, 17:32, said:

Există două interpretări:

1). din lat. "terra"
2). din slavă "țar"
Singurul aspect nesigur e originea lui țarină, pentru care si sensul slav e forțat. (De aceea di DEX il da Cf. scr. c a r i n a ) Mai degraba aici am putea avea la origine acel terra.
Pentru românescul țară nu exista dubii.

 ego_zenovius, on 4th August 2009, 22:06, said:

"e" sau "ie" provin din verbul "a fi" si, capatand sensul de "da", le consideram tot adverbe.
Dar se folosesc in situatii diferite.

E sau ie cand confirmi un enunt al cuiva: dupa ce ti-a comunicat ceva zici E  ! sau E măi ! adica "asa e, adevarat zici".
Da se foloseste cand trebuie sa raspunzi la o intrebare pentru care raspunsul poate fi Da sau Nu.
Ex "Vii  mâni la coasă ?" raspunzi "Da", ca daca zici numa "E" insemna numai ca confirmi importanta intrebarii, un fel de "buna intrebare" sau "ai dreptate, bine ca mi-ai amintit" dar inca nu i-ai raspuns ce ai decis.

E o diferenta de nuanta, nu se poate exlude "da" numa pt ca stim ca e slav. S-a raspandit si la greci si la albanezi, nu vad care ar fi problema.

Edited by Morosanul, 05 August 2009 - 09:40.


#539
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

 Thor3, on 5th August 2009, 08:29, said:

Stai rau cu gramatica!!!

Hai ca m-ai spart cu explicatia ta!  :lol: Verbe neregulate?? Ok, poate nu stii germana, dar ceva engleza de balta sper ca stii cel putin: he, she, it. Lamurit?

#540
flaviux

flaviux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 19.05.2007

 alalaltu, on 5th August 2009, 11:38, said:

Hai ca m-ai spart cu explicatia ta!  :lol: Verbe neregulate?? Ok, poate nu stii germana, dar ceva engleza de balta sper ca stii cel putin: he, she, it. Lamurit?
doar o mica problema  :rolleyes:
he, she, it -sunt pronume
genul se aplica la substantive. In limba engleza substantivele nu au gen spre deosebire de romana sau franceza de exemplu
nu stiu cum e in germana..

Edited by flaviux, 05 August 2009 - 11:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate