Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Hernie sau?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Buna seara.
De doua saptamani, de cand am inceput sa fac serii de abdomene/alergari/genoflexiuni a inceput sa ma tina usor in partea stanga, in zona inghinala. Cand merg mai mult durerea se intensifica. Mai ma jeneaza cand aduc piciorul stang spre piept si cand ma aplec.
Acum 2 ani am avut aceeasi problema dupa o saptamana plina de alergari(cantonament fotbal). Doctorul mi-a  spus ca este o hernie inghinala si sa fac 2 saptamani repaus total. De atunci, desi am mai facut sport ocazional, nu am mai avut niciun fel de problema.

Sa fie tot asta? E cazul sa ma duc la doctor(intrebare stupida, stiu, insa durerile nu sunt atat de mari incat sa consider ca este o urgenta)?

#2
lorenza

lorenza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.04.2007

View PostIon_Cristoiu, on 11th July 2009, 22:12, said:

Buna seara.
De doua saptamani, de cand am inceput sa fac serii de abdomene/alergari/genoflexiuni a inceput sa ma tina usor in partea stanga, in zona inghinala. Cand merg mai mult durerea se intensifica. Mai ma jeneaza cand aduc piciorul stang spre piept si cand ma aplec.
Acum 2 ani am avut aceeasi problema dupa o saptamana plina de alergari(cantonament fotbal). Doctorul mi-a  spus ca este o hernie inghinala si sa fac 2 saptamani repaus total. De atunci, desi am mai facut sport ocazional, nu am mai avut niciun fel de problema.

Sa fie tot asta? E cazul sa ma duc la doctor(intrebare stupida, stiu, insa durerile nu sunt atat de mari incat sa consider ca este o urgenta)?
Asa ceva pare sa fie, cel mai probabil. Mai ales ca spuneti ca un medic v-a consultat in legatura cu hernia. Neoperata nu are sanse sa se vindece. Doar se largeste din ce in ce mai mult inelul herniar, cel prin care un "saculet" cu o ansa de intestin incearca sa iasa prin peretele abdominal de la locul ei. Deocamdata, daca durerea e moderata, e cazul sa incetati efortul fizic. Daca insa hernia se incarcereaza, adica se transforma in abdomen acut chirurgical, intensitatea durerii va va "convinge" ca e de mers urgent la chirurg.

#3
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Multumesc pentru raspuns.
Mi s-a parut ciudat faptul ca desi in acesti 2 ani am facut sport, nu a recidivat pana la serii repetate de abdomene.

#4
lorenza

lorenza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.04.2007

View PostIon_Cristoiu, on 11th July 2009, 23:12, said:

Multumesc pentru raspuns.
Mi s-a parut ciudat faptul ca desi in acesti 2 ani am facut sport, nu a recidivat pana la serii repetate de abdomene.
:) E normal sa fie asa. Hernia se dezvolta "speculand" un defect de structura a peretelui abdominal. Cu efortul muscular intens in acea zona ati fortat-o sa se manifeste. Ata se rupe unde-i mai subtire.

#5
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
E destul de posibil de la abdomene in sine sa fie ... Cu herniile poate fi nasol tare se poate ajunge de urgenta la cutit

#6
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Multumesc pt raspunsuri.
Dupa doua zile de repaus cat mai total, jena s-a ameliorat. Totusi, vorbind cu 2-3 persoane care s-au operat de hernie inghinala, am inteles ca usturimea este specifica acestei afectiuni, nicidecum jena pe care o am eu. Este posibil sa am intindere la muschii inghinali?

#7
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Am reusit sa localizez locul de unde vine jena. Este imediat sub burta, putin spre stanga buricului. Ce poate fi? La doctor am programare abia maine dupa-amiaza... Pareri?

#8
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Am fost la doctor, se pare ca am facut o mica ruptura musculara la nivel de fibra(ceva de genu asta).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate