Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

recarosare auto

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
gasteruu

gasteruu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.06.2009
salutare as dori si eu sa imi spuneti in ce consta o recarosare auto pentru ca am un Opel vectra din 92 si s-a cam "rablagit" as dori sa cumpar alt opel vectra din germania care sa arete destul de bine de la nr de km la starea de functionare pt  ca masina cea bina sa treaca in locul celei vechi fara o alta taxa de inmatriculare  :D  pt cine se pricepe  scuze daca nu m-am exprimat corect

#2
edddie_m

edddie_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 07.03.2008
Ce vrei tu sa faci e ilegal. :nonobad:

Ps. pragu dreapta fata si motor.  :naughty:

#3
gasteruu

gasteruu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.06.2009
prietene este posibil si legal dar nu prea stiu cum .

#4
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Legal e mult prea multa bataie de cap:
1. Caroseria "noua" trebuie sa fie cu cel putin 2 ani mai noua decat cea veche, altfel nu ti se aproba recarosarea.
2. Trebuie sa ai acte doveditoare ca seria respectiva de caroserie nu apartine vreunei masini inmatriculate.
3. Recarosarea trebuie facuta intr-un service autorizat Opel.
4. Trebuie sa treci pe la RAR pentru identificarea individuala si modificarea pe cartea de identitate.

Pe scurt. multa bataie de cap.

Varianta simpla:
Dai mocheta jos, tai bucata cu seriile si o pui pe cealalta caroserie. Acoperi urmele taieturilor/sudurilor (cu putin chit si antifon se rezolva pe dedesupt, deasupra se pune mocheta la loc si e ca noua :D ). Apoi muti motorul de pe caroseria veche pe cea noua si gata.

Prima varianta este cea legala... birocratie la greu + multi nervi si bani cheltuiti.
Varianta a 2-a te costa mult mai putin + ca nu mai trebuie sa treci pe la RAR sa dai cu subsemnatul.

#5
gasteruu

gasteruu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 24.06.2009
multumesc mult darkangel pt imformatii

#6
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
motorul se poate schimba fara probleme. tot ce ai nevoie e de o factura doveditoare ca ai cumparat de undeva sau de la cineva motorul si un deviz de reparatie intr-un service autorizat ca ti-ai schimbat motorul. ATENTIE: motorul trebuie sa fie identic, acelasi cod. cu partea de caroserie, nu cred ca faci mare branza cu ea, mai degraba gasesti un mester bun care sa scape de rugina (taiat+sudat), si vopsita bine masina, o scoti ca noua.
eu cunosc un Opel vectra din '92: era varza, unde oprea masina in oras, ramanea pe jos rugina. prin metoda taiat+sudat o iesit masina bijuterie, pe deasupra o vopsit-o si un negru foarte fain.

#7
gaby_bn

gaby_bn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.01.2010

 DarkAngelBv, on 11th July 2009, 01:13, said:

Legal e mult prea multa bataie de cap:
1. Caroseria "noua" trebuie sa fie cu cel putin 2 ani mai noua decat cea veche, altfel nu ti se aproba recarosarea.
2. Trebuie sa ai acte doveditoare ca seria respectiva de caroserie nu apartine vreunei masini inmatriculate.
3. Recarosarea trebuie facuta intr-un service autorizat Opel.
4. Trebuie sa treci pe la RAR pentru identificarea individuala si modificarea pe cartea de identitate.

Pe scurt. multa bataie de cap.

Varianta simpla:
Dai mocheta jos, tai bucata cu seriile si o pui pe cealalta caroserie. Acoperi urmele taieturilor/sudurilor (cu putin chit si antifon se rezolva pe dedesupt, deasupra se pune mocheta la loc si e ca noua :D ). Apoi muti motorul de pe caroseria veche pe cea noua si gata.

Prima varianta este cea legala... birocratie la greu + multi nervi si bani cheltuiti.
Varianta a 2-a te costa mult mai putin + ca nu mai trebuie sa treci pe la RAR sa dai cu subsemnatul.
Si cind treci din nou pe la RAR pt. verificare ce faci daca te cauta astia la serii si vede ca ai taiat si mai stiu eu ce

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate