Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Probleme cu cainii

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='otelul' post='6795883' date='18th July 2009, 15:54']M-am gandit ca e posibil sa se invete potaia cu zgomotul de petarde si intre timp imi fac un plan de rezerva :D . O am aliata de vecina de deasupra asteia si de acolo e mai usor sa-i introduc ceva in casa care sa-i potoleasca cainele. Daca nu exista cale legala si buna intelegere sa rezolv problema asta si ca sa evit situatiile in care sa ma cert cu o isterica mai bine fac asta cu toate ca nu ma caracterizeaza sa fac asa ceva. ,,Doape'' de urechi n-o sa-mi iau pentru ca nu ma las calcat in picioare de nimeni. Caruia nu-i convine si nu poate sa-si respecte vecinii si nu vrea sa traiasca in conditii civilizate atunci sa se mute dracului in Zimbabwe. Daca patiti ca mine , semnati petitia aia sa se interzica odata cainii in apartamente pentru ca asa sunt chinuite si animalele pentru ca nu au spatiu deschis. Foarte multi stapani de animale care le tin in apartament le neglizeaza, asa ca daca le iubiti semnati petitia   [url="http://www.petitieonline.ro/petitie/comentarii/petitie_pentru_interzicerea_cresterii_cainilor_la_bloc_si_in_vecinatatea_blocurilor-p41851046.html"]http://www.petitieonline.ro/petitie/coment...-p41851046.html[/url][/quote]

Politia trebuie sa-si faca datoria.Sa ii dea umflatei amenzi peste amenzi pana cand incepe sa-si educe cainele sa nu mai latre si credema nu e greu.Asa ca ,cheama politia si roagai sa-si faca datoria ,iar daca nu vor spunele ca vei face plangere mai departe.Superiori,ministerul de interne si chiar tribunale.Sant platiti sa-si faca datoria.Ce dracu de tara a ajuns romania .
Cat despre petitie ,frectie la picior.In toate tariile din lume nu cred ca exista o asemenea lege,Acum da ,cand cainele face galagie si stapanul nu il educa atunci da exista legea care te obliga scapi de el.Vin baietii si ti-l iau.

[quote name='Animalutze' date='8th August 2009, 11:12' post='6886152']


Ideea e ca animalul ala amarat face asa pentru ca nu este plimbat niciodata si nu are niciun stimul. Viata lui e o plictiseala totala. Un caine are nevoie de minim doua plimbari pe zi, in care sa miroasa locuri noi, sa vada fiintele din jur, sa socializeze eventual cu alti caini. Daca femeia aia il tine in curte ca la puscarie, e normal ca animalul sa manifeste comportamente deviante. Si, intrucat in mod evident nu i se da atentie si nu are posibilitatea de miscare suficienta, femeia poate fi reclamata la politie. Daca au o reclamatie scrisa, politistii sunt nevoiti sa se ocupe de ea

Pai frate cine sa-l scoata la plimbare .Aia care au 120 kg.Ai stau la tv si baga.n ei ca spartii.Am asa un sentiment ca sant cocalari dintraia carora le place MASUL.

#38
Animalutze

Animalutze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 28.04.2008
Petitia aia e o tampenie. Pentru cativa stapani de caini care isi neglijeaza animalele nu poti pedepsi mii de oameni care isi vad de treaba lor si au grija de patrupedele pe care si le-au asumat.

#39
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
animale de companie..ce urat suna, eu sunt de acord ca la bloc sa nu ai voie sa detii un Pet
la bloc nu ai conditii sa cresti un animal, nu ai loc in casa, dimineata nu ai chef mereu sa te trezesti la 6 sa plimbi catelu si nici macar nu ai unde drq sa-l plimbi.

#40
bull_terrier

bull_terrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.08.2009

 mr_ady_bmw, on 26th June 2009, 00:51, said:

Stiam ca propritarii de animale de casa, cei care locuiesc la apartament, pentru a pastra aniamlul in casa, au nevoie de aprobarea vecinilor.
Mersi mult si sper sa dorm in liniste la noapte :D
:eek: Cea mai mare prostie pe care am auzit-o ........cum sa ai nevoie de aprobare de la vecini ??????????????.......dar daca copilul vecinului tipa toata noaptea ca e mic ......tot aprobare ii trebuia de la tine sa se f..t ?
Eu inteleg problema, dar daca cineva face galagie (indiferent de motiv) simplu chemi politia pt. perturbarea linistii........ :bandit:
Mai sus ziceai ca speri sa poti dormi.........dar oamenii aia tin cainii toata noaptea afara......greu de crezut  ??????     sau sunt caini vagabonzi?
In toata Europa si lumea asta se pot tine caini la bloc ....... in Anglia gasesti pungi pe la colturi ca sa iei rahatul......si tablite care spun ca poti fi amendat........perfect corect.
In Anglia sunt foarte multi caini mai ales "Staffy"............si e o placere sa vezi oameni civilizati cu catei si cu punga in mana.
Eu am caine la bloc si nu deranjez pe nimeni ....Bull Terrierul nu latra fara motiv. :thumbup:
Rahatul cainilor vagabonzi nedeparazitati......adevarat focar de infectie ......in Romania toti sunt inconstienti.

 victor.andrey, on 13th August 2009, 16:16, said:

eu sunt de acord ca la bloc sa nu ai voie sa detii un Pet

Total gresit...de asta exista principiul de "proprietate privata"....pot sa fac ce vreau in interiorul proprietatii (chiar orice) fara sa deranjez pe cei din jur.

#41
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

 bull_terrier, on 22nd August 2009, 22:40, said:

:eek: Cea mai mare prostie pe care am auzit-o ........cum sa ai nevoie de aprobare de la vecini ??????????????.......dar daca copilul vecinului tipa toata noaptea ca e mic ......tot aprobare ii trebuia de la tine sa se f..t ?
Eu inteleg problema, dar daca cineva face galagie (indiferent de motiv) simplu chemi politia pt. perturbarea linistii........ :bandit:
Mai sus ziceai ca speri sa poti dormi.........dar oamenii aia tin cainii toata noaptea afara......greu de crezut  ??????     sau sunt caini vagabonzi?
In toata Europa si lumea asta se pot tine caini la bloc ....... in Anglia gasesti pungi pe la colturi ca sa iei rahatul......si tablite care spun ca poti fi amendat........perfect corect.
In Anglia sunt foarte multi caini mai ales "Staffy"............si e o placere sa vezi oameni civilizati cu catei si cu punga in mana.
Eu am caine la bloc si nu deranjez pe nimeni ....Bull Terrierul nu latra fara motiv. :thumbup:
Rahatul cainilor vagabonzi nedeparazitati......adevarat focar de infectie ......in Romania toti sunt inconstienti.



Total gresit...de asta exista principiul de "proprietate privata"....pot sa fac ce vreau in interiorul proprietatii (chiar orice) fara sa deranjez pe cei din jur.

Bai bull_terrier, esti cam pe langa ce am discutat eu. nu ma refeream la cainii care stau la in apatamente la vecini, ma refeream la cainii din curtea blocului, unde se intampla sa am niste case iar proprietarii acestor case detin si aceste "animale de companie" care traiesc afara sub cerul liber (in curtea casei). Deci aceste animale fac o galagie infernala si te deranjeaza la un moment dat.

Am mai zis, nu am nimic cu cainii, animalele dresate care stiu sa latre cand trebuie, care isi fac treaba unde stapanii i-au invatat chiar imi plac, pe viitor cand am sa am o CASA nu apartament o sa imi iau si eu un caine care il voi respecta, nu cum fac vecinii mei. Banuiesc ca ii si flamanzeste sau cum mama dracului poate sa faca asa galagie, parca ai fi in codru unde auzi lupii urland la luna.

Deci, degeaba te apuci tu sa vorbesti ca si tu daca ai fi in locul meu te-ai satura. Ca si comparatie, fac pariu ca ai sau ai avut vecini cu copii mici care plangeau intr-una pana te-au exasperat. Gandeste-te si tu, poate fi orice lucru marunt care se repeta intr-una pana cand la un moment dat te deranjeaza la culme.

Lasa-ma sa iti arat ca vorbesti fara sa gandesti: in Romania toti sunt inconstienti, te numeri si tu printre ei? :D Tu ai spus-o mai sus!

Edited by mr_ady_bmw, 06 September 2009 - 21:40.


#42
bull_terrier

bull_terrier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.08.2009

 mr_ady_bmw, on 26th June 2009, 00:51, said:

Stiam ca propritarii de animale de casa, cei care locuiesc la apartament, pentru a pastra aniamlul in casa, au nevoie de aprobarea vecinilor. Oare acesti vecini ai mei care locuiesc la casele din jurul  blocului nu au nevoie de asa ceva? Autoritatile pot face ceva?

Ori stai prost cu romana ori nu stii sa fii coerent...........din ce ai scris mai sus se intelege ca tu zici ca au nevoie de autorizatie atat cai care stau la casa cat si cei care stau la bloc............ceea ce e o aberatie. :ciocan:

Eu am spus clar ca TOTI SUNT INCONSTIENTI teferindu-ma la autoritati care lasa CAINII FARA STAPAN sa ne paraziteze pe toti pe strazi.

1.In cazul tau este foarte simplu......vorbeste cu octogenarele si spune-le ac te deranjeaza zgomotul....
2.Propune castrarea cateilor care latra pt. ca dupa, se linistesc mult. Eventual cateaua pt ca daca intra in calduri agita masculii din zona.
3. fa reclamatie la politie in fiecare seara pana cedeaza.





 mr_ady_bmw, on 6th September 2009, 22:39, said:

Bai bull_terrier,........................Lasa-ma sa iti arat ca vorbesti fara sa gandesti: in Romania toti sunt inconstienti, te numeri si tu printre ei? :D Tu ai spus-o mai sus!

MAI USOR CU AFIRMATIILE...............TU VORBESTI FARA SA GANDESTI...........mai exact te contrazici..........in primul post spuneai clar ca ai auzit ca ar avea nevoie de autorizatie de la vecini cei cu caini, atat cei care stau la casa cat si cei care stau la apartament.

Apoi spui ca te referi doar la cei de la casa.....hotaraste-te. :boredlook:

Eu nu te-am jicnit, dar daca ma provoci  :boxing: .....iti zic bine....vad ca tu ti-ai permis......... sper ca nu vb cu unu care are 14 ani si e la pubertate si ai chef de scandal.

#43
mr_ady_bmw

mr_ady_bmw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 06.06.2006

 bull_terrier, on 7th September 2009, 09:43, said:

Ori stai prost cu romana ori nu stii sa fii coerent...........din ce ai scris mai sus se intelege ca tu zici ca au nevoie de autorizatie atat cai care stau la casa cat si cei care stau la bloc............ceea ce e o aberatie. :ciocan:

Eu am spus clar ca TOTI SUNT INCONSTIENTI teferindu-ma la autoritati care lasa CAINII FARA STAPAN sa ne paraziteze pe toti pe strazi.

1.In cazul tau este foarte simplu......vorbeste cu octogenarele si spune-le ac te deranjeaza zgomotul....
2.Propune castrarea cateilor care latra pt. ca dupa, se linistesc mult. Eventual cateaua pt ca daca intra in calduri agita masculii din zona.
3. fa reclamatie la politie in fiecare seara pana cedeaza.


MAI USOR CU AFIRMATIILE...............TU VORBESTI FARA SA GANDESTI...........mai exact te contrazici..........in primul post spuneai clar ca ai auzit ca ar avea nevoie de autorizatie de la vecini cei cu caini, atat cei care stau la casa cat si cei care stau la apartament.

Apoi spui ca te referi doar la cei de la casa.....hotaraste-te. :boredlook:

Eu nu te-am jicnit, dar daca ma provoci  :boxing: .....iti zic bine....vad ca tu ti-ai permis......... sper ca nu vb cu unu care are 14 ani si e la pubertate si ai chef de scandal.

Omule, daca t uiti mai bine la primul post nu am afirmat ca trebuie autorizatie atat la persoanele care au caini si ii tin la casa cat si care ii tin la bloc. Spuneam doar ca am auzit undeva mai demult cum cacei care stau la APARTAMENT, cat despre cei de la casa era un semn de intrebare daca nu ti-ai dat seama ... deci fiimai atent ;)

#44
klaudiakrueger

klaudiakrueger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 26.02.2007
art. 2 din legea 61/1991:
Art. 2 - Constituie contravenție săvârșirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni:

28) tulburarea, fără drept, a liniștii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigăte sau larmă;

-----------
In primul rand cainii nu sunt obiecte !

De asemenea, contraventia este fapta savarsita cu vinovatie care prezinta pericol social mai redus decat infractiunea. Formele vinovatiei sunt intentia si culpa. Un animal nu poate raspunde penal, sau contraventional...
NU, nu exista o solutie legala la problema dumneavoastra.
Nu puteti sa interziceti omului sa tina caini in curte.Deranjarea ordinii si linisti publice pentru care sa fie sanctiune in acest caz nici nu intra in discutie. Putea fi sanctionat stapanul numai in cazul in care latratul era provocat de insasi stapan care atata cainele sa latre.


Ganditi-va la caini ca la niste copii cu probleme si oferiti-le Iubire. NU va ganditi ca au ceva personal cu dumneavoastra si latra ca sa va streseze si sa va deranjeze.   Invatam de la copii... ei nu judeca, nu se supara, iarta intotdeauna si sunt plini de iubire... ceea ce va dorim din plin...

Un câine nu latră decât dacă sunt pisici care le tranzitează perimetrul sau zona apropiată acestuia, de asemenea latră la alți câini care trec pe stradă, la bețivi, oameni care au greutăți în spate sau la hoți!
Nici in definitia tehnica a zgomotului latratul unui caine nu reprezinta zgomot. Zgomotele sunt vibratii aleatoare pe registre vibratorii care merg de la frecvente radio si radioactive la vizuale si auditive. Ele sunt un rezultat secundar nedorit al creatiilor tehnice ale omului.
Multumim pentru intelegere!
Acum lasati-ne in pace!

Am si eu un bloc langa curte, doamne dumnezeule ce bestii, toata ziua urla la mine in curte, in curtea mea!
Arunca cu ce apuca, pantofi!! sticle! si mai zic ca cainii sunt animale...

Apropo, legea interzice sa le faca ceva rau, daca vreodata o sa ii nimereasca cu vreo sticla, pe ei la fel de important ca pe mine, am sa am grija sa ii ia dracu, invidiosi libidonsi care urasc tot ce misca. Vedeti sa nu ajungeti ca ei, oameni fara suflet si creier care persecuta alti oameni pe proprietate privata, sau cumva stimabili deranjati considerati ca a fi terorizata de o banda de jegosi care arunca de pe geam cu obiecte si injurii imi face vreo oarecare placere....

#45
picolomini

picolomini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 16.09.2009
Asociatia impreuna cu asociatiile  de proprietari afectati de zgomotul excesiv se pot adresa in scris la primarie. Dupa raspuns si daca problema mai persista, mai vedem.

#46
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Salutare si multam pentru raspuns. Intr-adevar cainele sta cam 70% din timp intr-o curte de 100mp si 30% in casa. Atunci cand sta in casa nu mai latra iar in afara curtii nu prea am vazut sa fie scos !

#47
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Amuzante unele raspunsuri de pe aici...

Din pacate cred ca am sa ajung si eu sa urasc cainii.
Am o vecina de palier cu, evident, un caine. In cazul meu nu zgomotul este problema, patrupedul aproape ca nici nu se aude, ci nesimtirea stapanei.
Il scoate la plimbare (in iarba din fata blocului) de vreo 20 de ori pe zi, fara exagerare. Asta, in sine, nu ar trebui sa fie o problema, numai ca dupa o astfel de plimbare nu poti folosi liftul pentru doua ore din cauza putorii lasate in urma.
Multi dintre voi nu veti crede asta, poate ca nici eu nu as fi crezut, insa am ajuns sa renunt la lift atat la urcare cat si la coborare. Si stau la etajul 8 si platesc lunar 60 RON pentru el.
De 2 ani, inainte de a intra in lift, am ajuns sa-mi bag capul si sa miros puternic sa vad daca are rost sau nu sa mai incerc. De multe ori am mai luat si plasa, cum am patit saptamana trecuta, cand am realizat prea tarziu putoarea din lift. Usile se inchisesera, liftul a plecat... am crezut ca mor, mi-au ajuns matele in gat.

In plus, am si un copil mic hiperalergic, peste tot pe scara sau in jurul blocului e plin de par, bale si rahati
Poate pare amuzant, dar sunt disperat.

Ce naiba sa fac? Astept un ajutor de la voi, iubitorii animalelor...

#48
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 09.01.2007

 valitudor, on 11th November 2009, 17:22, said:

Amuzante unele raspunsuri de pe aici...

Din pacate cred ca am sa ajung si eu sa urasc cainii.
Am o vecina de palier cu, evident, un caine. In cazul meu nu zgomotul este problema, patrupedul aproape ca nici nu se aude, ci nesimtirea stapanei.
Il scoate la plimbare (in iarba din fata blocului) de vreo 20 de ori pe zi, fara exagerare. Asta, in sine, nu ar trebui sa fie o problema, numai ca dupa o astfel de plimbare nu poti folosi liftul pentru doua ore din cauza putorii lasate in urma.
Multi dintre voi nu veti crede asta, poate ca nici eu nu as fi crezut, insa am ajuns sa renunt la lift atat la urcare cat si la coborare. Si stau la etajul 8 si platesc lunar 60 RON pentru el.
De 2 ani, inainte de a intra in lift, am ajuns sa-mi bag capul si sa miros puternic sa vad daca are rost sau nu sa mai incerc. De multe ori am mai luat si plasa, cum am patit saptamana trecuta, cand am realizat prea tarziu putoarea din lift. Usile se inchisesera, liftul a plecat... am crezut ca mor, mi-au ajuns matele in gat.

In plus, am si un copil mic hiperalergic, peste tot pe scara sau in jurul blocului e plin de par, bale si rahati
Poate pare amuzant, dar sunt disperat.

Ce naiba sa fac? Astept un ajutor de la voi, iubitorii animalelor...

Uite, eu iubesc animalele dar nu si stapanii tampiti. Fii atent. Da pe jos prin lift cu substante repelente pt caini, se gasesc la petshop. Nu stiu daca merge si cu altele gen spray gandaci sau piper. Ideea este ca animalul sa refuze sa mai urce in lift, iar stapanul sa bage ca tractorul pe scari cu el :)

#49
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

 overseas, on 11th November 2009, 17:39, said:

Uite, eu iubesc animalele dar nu si stapanii tampiti. Fii atent. Da pe jos prin lift cu substante repelente pt caini, se gasesc la petshop. Nu stiu daca merge si cu altele gen spray gandaci sau piper. Ideea este ca animalul sa refuze sa mai urce in lift, iar stapanul sa bage ca tractorul pe scari cu el :)
ESTI GENIAL
Dau o lada de bere daca merge

#50
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 09.01.2007

 valitudor, on 11th November 2009, 17:47, said:

ESTI GENIAL
Dau o lada de bere daca merge

Baga frate !
Oricand gata sa ajut  ;)

#51
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 valitudor, on 11th November 2009, 17:22, said:

Amuzante unele raspunsuri de pe aici...

Din pacate cred ca am sa ajung si eu sa urasc cainii.
Am o vecina de palier cu, evident, un caine. In cazul meu nu zgomotul este problema, patrupedul aproape ca nici nu se aude, ci nesimtirea stapanei.
Il scoate la plimbare (in iarba din fata blocului) de vreo 20 de ori pe zi, fara exagerare. Asta, in sine, nu ar trebui sa fie o problema, numai ca dupa o astfel de plimbare nu poti folosi liftul pentru doua ore din cauza putorii lasate in urma.
Multi dintre voi nu veti crede asta, poate ca nici eu nu as fi crezut, insa am ajuns sa renunt la lift atat la urcare cat si la coborare. Si stau la etajul 8 si platesc lunar 60 RON pentru el.
De 2 ani, inainte de a intra in lift, am ajuns sa-mi bag capul si sa miros puternic sa vad daca are rost sau nu sa mai incerc. De multe ori am mai luat si plasa, cum am patit saptamana trecuta, cand am realizat prea tarziu putoarea din lift. Usile se inchisesera, liftul a plecat... am crezut ca mor, mi-au ajuns matele in gat.

In plus, am si un copil mic hiperalergic, peste tot pe scara sau in jurul blocului e plin de par, bale si rahati
Poate pare amuzant, dar sunt disperat.

Ce naiba sa fac? Astept un ajutor de la voi, iubitorii animalelor...




Ce putoare lasa in urma.Daca il tine in casa cred ca il mai si spala din cand in cand.Ca isi face treburiile afara ,nu poate sa miroase liftul din cauza asta.In ce priveste rahatii de langa bloc,vorbeste cu ea si explica-i ca acestia trebuie sa-i ia cu un servetel sau o punga si sa-i arunce la gunoi.De par nu ai ce sa-i spui.

#52
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
Probabil cainele respectiv are o boala de piele... Iti dai sema cum pute in casa vecinei? :puke:

#53
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

 klaudiakrueger, on 7th September 2009, 16:49, said:

Un câine nu latră decât dacă sunt pisici care le tranzitează perimetrul sau zona apropiată acestuia, de asemenea latră la alți câini care trec pe stradă, la bețivi, oameni care au greutăți în spate sau la hoți!
E nu latra aiurea pe dracu! In general hamaie fara rost intre ei, ca daca era asa, scapam de mult de hoti! Caine, caine, dar totul are o limita!
Eu am norocul sa stau intr-o zona cat de cat linistita, am 2 caini in fata blocului, iar unul are obiceiul sa se pornesca sa hamaie toata noaptea la luna si la stele.  Am pe balcon niste pietricele cu care arunc si tace cand aude zgomotul pe asfalt. Asta e istet, dar ce te faci cand ai unul prost care nu se prinde, sau mai rau, o ditamai haita care oracaie toata noaptea!

P.S.: Si in orasul meu e o straduta centrala, plina de case. Cand treci pe acolo noaptea iesi dupa 3 minute cu mana la urechi. Jale! Mai ales ca mai au unii obiceiul sa lase si portile deschise! Eu nu stiu cum pot aia sa doarma! Nu am inteles si nici nu o sa-i inteleg vreodata pe astia. Stai in centrul orasului si haita de caini langa tine ca in varf de munte? Oricum sunt ineficienti in cazul hotilor, tot un sistem de alarma e mai credincios si mai linistit!

#54
Millena

Millena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,613
  • Înscris: 24.08.2008

 overseas, on 11th November 2009, 17:39, said:

Uite, eu iubesc animalele dar nu si stapanii tampiti. Fii atent. Da pe jos prin lift cu substante repelente pt caini, se gasesc la petshop. Nu stiu daca merge si cu altele gen spray gandaci sau piper. Ideea este ca animalul sa refuze sa mai urce in lift, iar stapanul sa bage ca tractorul pe scari cu el :)

Iubesti animalele si dai un asemenea sfat?! Cainele nu e ca omul, sa-i miroasa a spray de gandaci si sa intoarca nasul... ei sunt curiosi. Am vazut o groaza de animale la cabinetele verinare otravite de spay-uri de gandaci sau alte substante care mai sunt date pe zona comuna a blocului sau prin gradini, etc...

Substantele din pet shopuri nu sunt toxice ptr catelusi...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate