Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

PFA sau Intreprindere Individuala

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,879
  • Înscris: 27.06.2006
Avand in vedere continutul OUG 44/apr 2008, trebuie sa fac o vizita la Registrul Comertului pentru a opta intre PFA (actual) si II (Intreprindere Individuala).
Norocul meu, ca PFA (care nu poate urmari in timp real si cunoaste toate legile, decretele, OUG emise zilnic) este ca a aparut  OUG 38/2009 prin care se prelungeste termenul prevazut la articolul 39 din OUG 44/2008 pana in aprilie 2010.

Totusi am niste probleme la care nu gasesc raspuns:

- care este deosebirea intre PFA si II (intrepindere individuala). Am inteles ca II, spre deosbire de PFA, poate angaja lucratori cu carte de munca. Alte deosediri sunt?
- acum, ca PFA, sunt impozitat cu norma de venit conform autorizatiei PFA eliberata de primarie si inca valabila pana in apr 2010. Daca doresc, in viitor, sa activez SI in alt domeniu decat cele prevazute in "Nomenclatorul activitatilor care se impoziteaza cu norma de venit", impozitarea se face dupa obiectul principal de activitate - norma de venit pe care il am acum sau trebuie sa tin contabilitate in partida simpla in care sa evidentiez activitatea impozitata dupa"norma de venit" dar si activitatea din comert - de exemplu - aceasta nu este in activitatile care se impoziteaza dupa norme de venit.
- daca infiintez o II si angajez o persoana, cheltuielile aferente angajatului - salariu, taxe la stat platite pentru angajat de mine se scad din "profitul impozabil"?
- II sunt supuse impozitului forfetar?
- ce cheltuieli sunt deductibile de catre PFA sau II pentru calcularea impozitului?

Nu in ultimul rand - cat costa taxele la Reg Comertului pentru un PFA care doreste sa respecte OUG 44/2008?

Atasat aveti niste documente.

Attached Files



#2
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
taxele sunt aproximativ la fel

#3
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,879
  • Înscris: 27.06.2006

 C.F.S., on 24th June 2009, 19:55, said:

taxele sunt aproximativ la fel


"aproximativ la fel" - taxele definite in codul fiscal nu sunt "aproximative".
Ai ceva info concrete legate de topic?...daca nu...

Se pare ca ai trimis raspunsul la topicul meu numai pentru ca, de la 8136 mesaje trimise de tine in trecut,   sa ai acum 8137 mesaje  in portofoliu.

Edited by gabicen, 24 June 2009 - 20:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate