Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri
 Lipsa etrieri noduri

nume strazi

Fundație casa

Cadastru pentru vanzare apartament
 

Asus vs Acer

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
alex2750

alex2750

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 15.11.2006
Am posibilitatea sa cumpar de la Orange, la un pret foarte bun, unul din cele 2 laptopuri:

1. Asus, http://orange.ro/sup...-pro52l-ro.html
2. Acer, http://orange.ro/sup...735z-bt-ro.html

Diferentele vazute de mine ar fi ca Acer are procesor mai bun, iar Asus are 2 ani garantie. Personal am si o parere nu tocmai buna despre Acer, dar poate sunt subiectiv.

Ceva sugestii? Pe care sa il iau? Diferenta de pret intre ele e de vreo 5-10 euro, deci nu pretul nu e criteriu.

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,761
  • Înscris: 23.05.2013
Eu zic Asus, pentru ca-i Asus, iar Acer nu este la fel de ok ca brand in categoria laptop.
Apoi tot Asus pentru garantie dubla.

#3
THEREX

THEREX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.11.2005
http://www.zf.ro/bus...stimat-4213570/
http://www.zf.ro/bus...ok-uri-3101632/

si mai sunt o groaza de stiri despre evolutia acer. este CLAR! ofera produse performante la cele mai bune preturi. nu isi are rostul subiectivitatea aici. fiabilitatea depinde de la model la model indiferent ca e hp sau dell sau asus sau acer sau orice altceva...

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,761
  • Înscris: 23.05.2013
Daca se vand multe pentru ca sunt ieftine nu inseamna ca sunt bune. Inseamna doar ca sunt ieftine si oarecum, merita.
Eu unul nu as cumpara Acer dupa ce am vazut cum sunt altele: Toshiba, Dell...

#5
THEREX

THEREX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.11.2005
una e sa vezi cum sunt altele, alta e sa folosesti marci diferite in paralel... de curand foloseam un hp co o config asemanatoare cu a acerului meu... singura diferenta dintre ele s-a dovedit a fi calitatea materialului carcasei care pe mine... nu ma incanta cu nimic. insa pentru asta platesti. destul. eu zic ca noi romanii inca nu am invatat sa alegem. si ne invartim inca in functie de brand. dupa cum spuneam mai sus, brand-ul nu mai e de mult etalon. modelul este totul in ziua de azi. in sensul ca e reusit sau nu. iar pentru a face o achizitie echilibrata trebuie sa si muncesti putin in a sapa dupa info folositoare.

#6
alex2750

alex2750

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 15.11.2006

View PostTHEREX, on 11th June 2009, 12:16, said:

fiabilitatea depinde de la model la model
De asta am si dat modelele. POate e buna marca, dar fix modelul ala are ceva probleme.

Quote

trebuie sa si muncesti putin in a sapa dupa info folositoare

Perfect de acord. Dar nu ma pricep si trebuie sa si iau decizia in foarte scurt timp.

Edited by alex2750, 11 June 2009 - 12:30.


#7
THEREX

THEREX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.11.2005
nu te pot ajuta in legatura cu fiabilitatea modelelor.
insa problema config intre cele doua se pune in felul urmator:
  acer-ul are un proc totusi peste celeron-ul ala de la asus
  acerul din experienta proprie iti spun ca are un ecran destul de reusit (15.6" facut pt home cinema)
  acerul are si o placa video mai noua (x3100 este o placa mai slaba si are destule probleme cu driverele)

pe de alta parte asus-ul are geanta si mouse :D

si ca sa cauti mai la tinta arunca o privire (cauta) pe-aici, poate te ajuta cu ceva... si pe-aici

#8
THEREX

THEREX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.11.2005
inca ceva... nu stiu care e oferta care ti-au facut-o aia... insa ar trebui sa te gandesti serios daca nu se merita mai mult sa-l iei la liber fara ab lor de internet. cu ab internet de la ei numai daca chiar ai nevoie de portabilitate si ti se pare ok pret/serviciu. laptop-urile alea sunt si cu o generatie in urma...

#9
alex2750

alex2750

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 15.11.2006
Folosesc de multa vreme internetul de la ei, am nevoie de internet mobil. Practic reinnoiesc abonamentul. Pretul la laptopuri e cam 60% din pretul din magazine. Dar, repet: oricum aveam nevoie de internet mobil. Iar faptul ca sunt mai vechi ca model nu e problema. Si asa il folosesc strict la aplicatii office.

Edited by alex2750, 11 June 2009 - 14:40.


#10
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Brandul Acer este un brand foarte bine vândut datorită prețului. Datorită acestui fapt, numărul de produse vândute crește și, în mod evident, probabilitatea ca să se strice mai multe modele crește. Clienții nelămuriți o să își spună mereu nemulțumirile, cei mulțumiți însă nu o să zică nimic. Din simplul fapt că sunt vândute mai multe modele reiese concluzia ca "Acer is proaste" pentru că la adresa lor au fost mai multe plângeri decât la Asus/HP/etc, unde din moment ce s-au vândut mai puține bucăți, automat numărul de produse defecte scade.
Dacă se vând 10 Acer-uri și 5 Asus-uri, 4 Acer-uri pică, 2 Asus-uri pică... din start Acer este clasat mai jos decât Asus pentru că au picat mai multe, deși de vânzari nu ține cont nimeni.
Eu aș recomanda Acer-ul, modelele noi sunt reușite iar calitatea materialelor e aproximativ egală cu cea a concurenței în gama asta de preț. Toate sunt consumer, așadar sunt făcute din aceeași brânză.

#11
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 08.04.2006
Cum sa iei Asus-ul cu Celeron plus si video mai prost? Oricum Asusul e cumparat de Acer. Sau ma insel? Dar nu-ti lua Celeron in niciun caz.

#12
alex2750

alex2750

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 15.11.2006
Gata iau Acerul. M-a convins review-ul de pe notebookreview.com. Multumesc mult de sugestii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate