Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

afacere cu inghetata

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Am cumparat inghetata despre care este vorba in topicul asta...ce sa spun, calitatea este excelenta, ambalajul profesionist...poate ar fi trebuit accentuata si mai mult ideea de " produs natural ". Daca nu citesti eticheta si nu te uiti cu atentie la cutie, nu-ti dai seama ca este " altfel " decat celelalte inghetate din congelator.
Daca reusiti sa mentineti aceasta calitate si de-acum inainte si faceti un pic de marketing, cu siguranta veti avea clienti.
Fi-mea repeta intr-una: ce inghetata pufoasa !...( am luat de vanilie ).

Totusi, momentan mi se pare un produs de nisa ( si poate ca ar trebui sa ramana asa )..." problema " acestui produs si a multora de acelasi fel ( naturale ) este faptul ca ne-am dezobisnuit sa mai mancam astfel de produse. Inghetata aceasta ti se poate parea prea " grasa ", acelasi motiv pentru care multa lume nu poate manca untul sau laptele din piata de la tarani ( care mie mi se pare delicioase ) etc, etc., asa ca numai un client inclinat spre ideea de mancare naturala va cumpara aceasta inghetata, pentru ceilalti va fi doar o noua marca.

Deci, produsele cu multi coloranti, arome artificiale si alte adaosuri cu care organismul nostru de oraseni s-a obisnuit, ni se par acum delicioase iar pe cele pe care ar trebui de fapt sa le mancam, le evitam.
Cu cat mai multi producatori de astfel de produse naturale, cu atat ne va fi mai usor sa ne re-obisnuim si sa ne (re)invatam copii sa manance alimente cu adevarat sanatoase si bune.

Eu mancam cand eram mic si stateam vacantele la tara, o inghetata delicioasa facuta de o femeie cu lapte de la vacuta ei si cornet facut tot de ea in casa si vanduta la poarta casei cu 1 leu. Cand am mai crescut mergeam special la tara sa mancam inghetata aceasta. Cea pe care am cumparat-o acum, se apropie foarte mult de aceea inghetata insa datorita faptului ca cea facuta de femeia aceea face parte din copilaria mea si mai avea si cornet :D, gustul ei nu va putea fi egalat niciodata.

#20
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009
ma bucur ca v-a placut . cea mai cautata este cea de nuci caramelizate ,da'  na,fiecare cu gusturile lui .  calitatea este si va fi asta pana cand nu o sa se mai faca . nu se va mai ''lucra ''la ea decat  ca sa se imbunatateasca ceva . si cum spuneam oamenii aceia care  o fac sunt deosebiti . totusi , e foarte greu de patruns pe piata datorita mafiei si pilelor .bucurati-va de ea cat mai e pe piata ,daca nu se schimba ceva cat de curand vom renunta la aceasta afacere . constartam cu durere ca in romania nu se poate face o afacere cinstita . si inca ceva ,la caltatea pe care o are ,este o inghetata ieftina !

#21
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Eu am luat de vanilie pentru a simti gustul cat mai " nealterat " de alte arome, desi si vanilia e o alta aroma.
Mie imi plac foarte mult toate deserturile cu cacao ( ciocolata ) si menta !

Imi pare rau sa aud ca deja va ganditi sa va retrageti ( desi si eu am renuntat la diverse mici afaceri, din aceleasi considerente ), dar chiar e o inghetata buna. Ati incercat sa contactati si magazinele naturiste sau cafenelele " de lux " ?
Poate ca ar fi mai usor daca v-ati indrepta catre magazine de nisa - cum sunt cele naturiste ( unde oferta este ca si inexistenta si unde intra consumatori avizati - chiar in P-ta Amzei este un astfel de magazin: K-Life, poate ar trebui incercat si acolo ), decat sa va adresati catre marile lanturi de magazine si supermarket-uri.

Cutia aceea pe care am cumparat-o eu, este singurul tip ambalaj ( ca si marime - gramaj ) disponibil ?
Ma gandesc ca daca ar fi si in recipiente mai mici ( care sa coste mai putin ) omul ar incerca mai repede si altceva  !

#22
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009

View Posthappyhippie, on 30th June 2009, 07:17, said:

Eu am luat de vanilie pentru a simti gustul cat mai " nealterat " de alte arome, desi si vanilia e o alta aroma.
Mie imi plac foarte mult toate deserturile cu cacao ( ciocolata ) si menta !

Imi pare rau sa aud ca deja va ganditi sa va retrageti ( desi si eu am renuntat la diverse mici afaceri, din aceleasi considerente ), dar chiar e o inghetata buna. Ati incercat sa contactati si magazinele naturiste sau cafenelele " de lux " ?
Poate ca ar fi mai usor daca v-ati indrepta catre magazine de nisa - cum sunt cele naturiste ( unde oferta este ca si inexistenta si unde intra consumatori avizati - chiar in P-ta Amzei este un astfel de magazin: K-Life, poate ar trebui incercat si acolo ), decat sa va adresati catre marile lanturi de magazine si supermarket-uri.

Cutia aceea pe care am cumparat-o eu, este singurul tip ambalaj ( ca si marime - gramaj ) disponibil ?
Ma gandesc ca daca ar fi si in recipiente mai mici ( care sa coste mai putin ) omul ar incerca mai repede si altceva  !
pai s-o luam in ordine . am avut la vanzare anul trecut in magazinul k-life ,si s-a vandut chiar foarte bine ,chiar daca anul trecut ambalajul era deplorabil -adica o galetusa transparenta si o mica eticheta pe capac fara macar sa fie colorata . anul acesta doamna de la magazin nu a mai vrut-o . de ce ? nu ne-a spus .pur si simplu a refuzat .  am fost si la alte magazine naturiste si de exemplu pe la ''perla '' pe o straduta e un mag. naturist care avea deja o inghetata naturala -ziceau ei -,la niste preturi (250 gr.-25 lei ) .cand au gustat-o pe a noastra au strambat din nas : ,,are gust de unt ,nu e buna ....,,  cea pe care o aveau ei era belgiana si citind eticheta te lamureai imediat cat de naturala era . asa ca ei au ramas sa vanda inghetata aceea cu gust de prafuri ,intr-un mag.naturist ,iar noi o vindem pe a noastra care e naturala in supermarket ,la concurenta (daca se poate spune asa )  cu cele facute din prafuri si cine mai stie ce . anul acesta nu se mai fac alte ambalaje ,poaate la anul viitor daca o sa mai fim . ambalaje mai mari sunt de 3 l ,si de 10 l .astea pentru cine vrea sa vanda la cupe .cat despre cafenelele de lux ,cam aceeasi problema .am avut la un restaurant ,s-a vandut foarte bine .cand a fost sa ducem iar ,patronul ne-a spus ca e mai rentabil pentru el sa ia de la ''mero'' o cutie de 10 kg cu 15 lei si s-o dea cu 5 lei cupa ,decat s-o ia pe a mea . si asa clientul habar n-are ce mananca ,ii pune niste fructe ,niste toping-uri si gata .   ce sa mai vb.  suntem dezgustati de multe aspecte .  unii au spus (pentru ca facem di smpling-uri)  : dom-le ,nu e buna ca are gust de lapte !''  pai ce gust ar trebui sa aibe ??

#23
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Mda, te inteleg...este exact ce mi-am imaginat cand am spus: " ...Inghetata aceasta ti se poate parea prea " grasa ", acelasi motiv pentru care multa lume nu poate manca untul sau laptele din piata de la tarani ( care mie mi se pare delicioase ) etc, etc., asa ca numai un client inclinat spre ideea de mancare naturala va cumpara aceasta inghetata, pentru ceilalti va fi doar o noua marca.
....produsele cu multi coloranti, arome artificiale si alte adaosuri cu care organismul nostru de oraseni s-a obisnuit, ni se par acum delicioase iar pe cele pe care ar trebui de fapt sa le mancam, le evitam. "


La targurile periodice organizate prin diversele muzee ai incercat ? Pe acolo se perinda oameni care cauta exact acest gust !

#24
anqquis2007

anqquis2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.08.2009
Buna! Mi-am ales tema de dizertatie legata de aceasta inghetata. E prea buna ca sa nu te "legi" de ea.... Crezi k poti sa imi dai niste date de contact in vederea unui schimb de informatii.... Multumesc!

#25
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View Postanqquis2007, on 4th March 2010, 22:53, said:

Buna! Mi-am ales tema de dizertatie legata de aceasta inghetata. E prea buna ca sa nu te "legi" de ea.... Crezi k poti sa imi dai niste date de contact in vederea unui schimb de informatii.... Multumesc!

Nu stiu daca or mai fi in business, dar mai am acasa galetusa de la inghetata lor si parca era trecut un site pe ea...cand ajung acasa ma uit si-ti spun.
Pana atunci am gasit un articol despre aceasta " intreprindere ":
http://www.ziaruldei...nel-quot~ni21i4

#26
Bmwsuv

Bmwsuv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.08.2008
Si eu sunt de prin zona unde este fabrica inghetata. E super buna inghetata. Tot timpul e full de masini.

Edited by Bmwsuv, 05 March 2010 - 15:05.


#27
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 23.02.2006

View Posthappyhippie, on 5th March 2010, 09:44, said:

Nu stiu daca or mai fi in business, dar mai am acasa galetusa de la inghetata lor si parca era trecut un site pe ea...cand ajung acasa ma uit si-ti spun.
Pana atunci am gasit un articol despre aceasta " intreprindere ":
http://www.ziaruldei...nel-quot~ni21i4

Imi pare rau, cutia a fost data chiar inainte de a ajunge eu acasa, dupa ce eu o tinusem o gramada de timp...da' daca mai ai nevoie, sper sa o pot recupera.

#28
mikydum

mikydum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.05.2012
Buna,
sunt interesata de afacerea dv
daca este atat de buna pe cat o laudati si sanatoasa
ma intereseaza sa ne ajutam reciproc
eu vreau sa cumpar,iar dv probabil sa vindeti


daca esti interesat de o "lansare"-0731222244

#29
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
vezi aici
intre timp se pare ca afacerea s-a dezvoltat si au aparut si alte produse pe langa inghetata

#30
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Din cate vad afacerea pare sa mearga bine, initiatorul nu a mai intrat sa ne mai tina la curent.

A vazut cineva in bucuresti inghetata aceasta, tare sunt curios cum este?

#31
Bmwsuv

Bmwsuv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.08.2008
vii sa iti faci concediul in bucovina si iti cumperi inghetata direct de la sursa :D!

#32
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 04.12.2003
Ingrediente:lapte, smântână frișcă 39%, zahăr, lapte praf degresat, ingresan G17A 0,6% (stabilizatori: mono și digliceride ale acizilor grași, gumă guar, gumă carruba), aromă vanilie 0,12% (substanțe odorizante, arome extract, propilen glicol, etanol, zahăr caramelizat)

asta contine inghetata lui "naturala" :thumbdown:

#33
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008

View Postgeos, on 25th June 2012, 16:37, said:

Ingrediente:lapte, smântână frișcă 39%, zahăr, lapte praf degresat, ingresan G17A 0,6% (stabilizatori: mono și digliceride ale acizilor grași, gumă guar, gumă carruba), aromă vanilie 0,12% (substanțe odorizante, arome extract, propilen glicol, etanol, zahăr caramelizat)

asta contine inghetata lui "naturala" :thumbdown:

Atunci asta este motivul pentru care merge afacerea.  :nonobad:
Chimicale gasesc si in Bucuresti, o sa ma apuc sa fac inghetata in casa.

#34
ionbv15

ionbv15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 18.01.2012

View PostSKIORUL, on 17th June 2009, 13:51, said:

inghetata se numeste asa .
Buna!Eu locuiesc in Suceava si intr-adevar omul are perfecta dreptate,inghetata este foarte foarte buna si este recunoscuta pe plan local si foarte apreciata.Dar este pentru cunoscatori.Le doresc mult succes in continuare.

#35
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postionbv15, on 27th June 2012, 10:10, said:

Buna!Eu locuiesc in Suceava si intr-adevar omul are perfecta dreptate,inghetata este foarte foarte buna si este recunoscuta pe plan local si foarte apreciata.Dar este pentru cunoscatori.

Cred ca ai uitat sa scrii ca inghetata este pentru necunoscatori.Daca contine propilen glicol e "foarte naturala". :coolspeak:

#36
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ea a fost naturala la inceput, acum 3 ani, intre timp, ca sa reziste pe piata, au mai "condimentat".

Interesanta mi se pare istoria firmei, citam :

S.C. Natanael Industries S.R.L. a luat fiinta la inceputul anului 2010 in urma fuziunii fundatiilor: Filiala Christian Aid Ministries Romania, Orfelinatul Crestin Natanael, Asociatia Internationala Christian Aid Ministries. Fundatie Umanitara Christian Aid Ministries ( prescurtat CAM ) , a fost fondata in anul 1981 si are ca scop promovarea Evangheliei in intreaga lume, tiparirea si distribuirea Bibliilor si Cartilor Crestine, CAM are o varietate de proiecte si programe in mai multe tari exemplu: Romania, Moldova, Ucraina, Haiti, Nicaragua, Liberia, precum si alte tari, programe de ajutoarare constand in bani, alimente, imbracaminte, medicamente, seminte, literatura crestina destinata crestinilor nevoiasi ca o sursa de sustinere si incurajare, pentru crestini și ne-crestini deopotriva victime ale razboaielor,a greutatilor economice, a dezastrelor naturale etc.

S.C. Natanael Industries S.R.L. are ca obiect de activitate producere si comercializarea produselor de patiserie fabricate dupa  retete traditionale americane cum ar fi: inghetata, cookies, cornuri, batoane, covrigi, lapte la cutie, muffins etc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate