Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...
 Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...
 Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 

Romtelecom va lansa un pachet HD la Dolce!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
167 răspunsuri în acest subiect

#55
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.163
  • Înscris: 10.10.2003
Eu ma voi abona chiar daca au doar 4 canale si Protv Si TVR nu au emisie continua.

#56
m-man

m-man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 02.05.2005
eu zic ca problema de lipsa de content HD, se va rezolva destul de repede. Pana acum era un mic cerc vicios, televiziuniile nu erau interesate pentru ca nu aveau cum sa il transporte la romani in case, iar DTH-urile nu erau interesate, pentru ca nu aveau content. Eu zic ca cu miscarea asta, Dolce a rupt acest cerc vicios, si de acum, totul capata un parcurs liniar.
Ce se mai aude cu Discovery HD, din cate imi aduc aminte acum un an, spuneau ca sunt gata sa livreze continut HD, dar nu e nimeni gata sa il consume, acum lucrurile se schimba.

#57
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.175
  • Înscris: 05.05.2003
Ar fi absurd acum sa cerem din prima 20 de canale in HD... se poate face un pachet excelent doar cu:

Eurosport HD

TVR HD
PROTV HD

History HD
Discovery HD
National Geografic HD


Normal ca dupa 2010 se mai pot adauga si altele... chiar si cele gen: Arte, Luxe TV, MelodyZen, Voom sunt binevenite

Editat de rz, 21 iulie 2009 - 18:27.


#58
cipy_1982

cipy_1982

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 240
  • Înscris: 01.04.2007
A aparut History HD in teste!!!

#59
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.518
  • Înscris: 01.01.2009
Cum de fac teste pe un documentar???????? S-au desteptat nitel cei de la Dolce? :D

#60
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.175
  • Înscris: 05.05.2003
Ar fi super sa apara si HISTORY HD pe respectivul tp, avand in vedere ca deja e NATIONAL GEO HD si DISCOVERY HD (tot in teste) acolo... cu astea 3 canale in grila ma abonez din prima fara discutie

#61
MClauD

MClauD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 202
  • Înscris: 11.01.2006

Vizualizare mesajrz, pe 22nd July 2009, 17:44, a scris:

Ar fi super sa apara si HISTORY HD pe respectivul tp, avand in vedere ca deja e NATIONAL GEO HD si DISCOVERY HD (tot in teste) acolo... cu astea 3 canale in grila ma abonez din prima fara discutie
daca sint astea 3 programe, la pretul care se vehiculeaza, plus oferta promotionala de care se vorbeste, intr-adevar e ceva !

#62
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.734
  • Înscris: 28.06.2005
Ar fi si timpul...

#63
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.204
  • Înscris: 12.06.2009
mai sunt destule programe bune in HD, dar nu stiu daca au licenta de transmisie pentru Romania, are  inclusiv HBO-ul !

#64
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.518
  • Înscris: 01.01.2009
Noutati mai sunt?

#65
ovex

ovex

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.601
  • Înscris: 13.03.2005
Ideea este urmatoarea ... cum Dolce a ajuns sa ofere abonamente cu 2.7 euro, rugati-va sa apara HD la toate DTH-urile, ca atunci o sa vedeti si la DOLCE HD cu 2 euro ...  ;)


ovex

#66
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.518
  • Înscris: 01.01.2009
Eu nu am intrebat de bani ci de lansare si programe...

#67
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.011
  • Înscris: 27.02.2006
inca testeaza, nu sunt 100% pregatiti de lansarea programelor HD. poate inca negociaza cu televiziunile ce vor intra in pachetul de programe. poate nu au echipamente sau cine mai stie ce alte probleme.  :huh:

#68
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.252
  • Înscris: 28.01.2005
Vad ca toata lumea se entuziasmeaza , ca sa ma alatur corului va rog sa-mi raspundeti la o intrebare simpla:

Am dolce si un lcd full hd cu tuner DVB-T, in Bucuresti. Calitatea transmisiei digitale SD a TVR1 pe antena DVB-T este clar superioara celei Dolce. Am impresia ca toti prezumati ca vom vedea HD la fel ca pe antena, pe ce va bazati ? Ce argumente sunt contra ideii ca cei de la Dolce vor reencoda pentru reducerea benzii cu pierdere de calitate? Daca le vine ideea sa transmita 720p (in definitiv cei cu hd redy nici nu si-ar da seama ...) ? Cei de la TVR au un canal cu 30% mai mare decat ProTV, inteleg ca transmit si pe satelit - folosesc acelasi set de parametrii ca in DVB-T ?

#69
ovex

ovex

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.601
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajanicoara, pe 4th August 2009, 16:29, a scris:

Vad ca toata lumea se entuziasmeaza , ca sa ma alatur corului va rog sa-mi raspundeti la o intrebare simpla:

Am dolce si un lcd full hd cu tuner DVB-T, in Bucuresti. Calitatea transmisiei digitale SD a TVR1 pe antena DVB-T este clar superioara celei Dolce. Am impresia ca toti prezumati ca vom vedea HD la fel ca pe antena, pe ce va bazati ? Ce argumente sunt contra ideii ca cei de la Dolce vor reencoda pentru reducerea benzii cu pierdere de calitate? Daca le vine ideea sa transmita 720p (in definitiv cei cu hd redy nici nu si-ar da seama ...) ? Cei de la TVR au un canal cu 30% mai mare decat ProTV, inteleg ca transmit si pe satelit - folosesc acelasi set de parametrii ca in DVB-T ?

Prin satelit, la un TP cu SR=30000 si FEC=9/10, echivalentul in bitrate este de 80 mb/sec. Cum un stream HD, la rezolutie 1920x1080 pixeli, consuma cca. 20 mb/sec, pe un atfel de TP incap maxim 4 canale HD cu CBR. Daca se vor face fel si fel de combinate, de genul TP cu 15 SD + 1 HD, va iesi o porcarie tipic romaneasca. Daca ... 'om vedea ...  :rolleyes:


ovex

Editat de ovex, 04 august 2009 - 20:17.


#70
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.252
  • Înscris: 28.01.2005

Vizualizare mesajovex, pe 4th August 2009, 21:15, a scris:

Prin satelit, la un TP cu SR=30000 si FEC=9/10, echivalentul in bitrate este de 80 mb/sec. Cum un stream HD, la rezolutie 1920x1080 pixeli, consuma cca. 20 mb/sec, pe un atfel de TP incap maxim 4 canale HD cu CBR. Daca se vor face fel si fel de combinate, de genul TP cu 15 SD + 1 HD, va iesi o porcarie tipic romaneasca. Daca ... 'om vedea ...  :rolleyes:


ovex

Multumesc.

Deci inainte de a discuta de pret si receptor ar trebui sa stim despre ce vorbim. Situatia imi pare asemanatoare cu perioada dinaintea lansarii DIGI, cred primul DTH cunoscut pe scara larga in Romania. Daca imi amintesc bine, parea ca a picat norocul peste noi, o sa avem super calitate si daca ai bani sa platesti o sa fie totul super. Realitatea s-a dovedit a fi altfel. Totusi, daca aceste aspecte tehnice nu au scapat spre net nu vad cum ar fi proiectul atat de avansat incat sa-i dea drumul la Dolce HD intr-o luna.

Ca sa citez un clasic in viata: acum sunt linistit  B)

Editat de anicoara, 04 august 2009 - 20:49.


#71
ovex

ovex

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.601
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajanicoara, pe 4th August 2009, 21:48, a scris:

Multumesc.

Deci inainte de a discuta de pret si receptor ar trebui sa stim despre ce vorbim. Situatia imi pare asemanatoare cu perioada dinaintea lansarii DIGI, cred primul DTH cunoscut pe scara larga in Romania. Daca imi amintesc bine, parea ca a picat norocul peste noi, o sa avem super calitate si daca ai bani sa platesti o sa fie totul super. Realitatea s-a dovedit a fi altfel. Totusi, daca aceste aspecte tehnice nu au scapat spre net nu vad cum ar fi proiectul atat de avansat incat sa-i dea drumul la Dolce HD intr-o luna.

Ca sa citez un clasic in viata: acum sunt linistit  B)


Chestia este ca pentru 4 canale HD, mai trebuie un transponder, iar daca vrei iti spun si cat costa chiria la un TP cu SR de 27.500 - 30.000 ...  :)  cca. 70.000 euro / luna ... Acum, cred ca in relatia RTC - DOLCE - GRECI - HELLAS sunt alte costuri, dar oricum satelitul sufera o solicitare suplimentara, care costa. Satelitii moderni suporta intre 16 si 24 de astfel de transpondere ... apoi contentul in HD este mai scump decat cel SD ... toate acestea vor avea o rezultanta in pretul final al pachetului oferit de DOLCE.


ovex

#72
ovex

ovex

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.601
  • Înscris: 13.03.2005
De aici, la 5 euro pe luna, se poate calcula usor rentabilitatea unui pachet HD, adica 70.000 / 5 = 14.000 de abonati platesc TP-ul, probabil inca vreo 7.000 platesc contentul HD, restul deja este profit. In concluzie, un pachet HD ar fi rentabil undeva la peste 20.000 de abonati.


ovex

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate