Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

(baldovica) Casa NO STRESS

- - - - -
  • Please log in to reply
598 replies to this topic

#73
remus86

remus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 11.11.2005
Luat de valul publicitatii agresive initiate de producatorii de tabla tip tigla am neglijat acoperirea casei cu tabla zincata. Personal abia acum incep sa rasfoiesc. Pe masura ce se vor desfasura represaliile la acoperisul meu o sa atasez imagini cu lucrarile in desfasurare.
M-a deranjat un aspect la acest tip de acoperis. Am intalnit un caz, in care tabla cred ca nu era foarte bine prinsa si la viteze ale vantului mai maricele, tabla facea oarecum valuri, insotite de un zgomot cel putin neplacut.
Plus ceea ce a sesizat CCB, legat de termoizolare. Facem si noi saune la etaj si gata. Sau cum se zice mai nou, Spa.

#74
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 raduk, on 29th December 2009, 23:57, said:

Cine dintre cei care au studiat acest tip de învelitoare poate da mai multe detalii despre modul de realizare a acoperișului în acest caz?

Mai exact ?
Banuiesc ca te referi la ventilare, thermiozolare samd. Pina acum m-am uitat al diverse oferte, filmulete samd .
Cred ca ar fi bine sa ( ne ) gindim un sistem simplu si eficient economic de realizare a ventilarii si fonoizolarii. Cu ceva normative, idei de baza, principii poate incropim acolo de-un acoperis sanatos ( usor la kg, la bani, sigur la intemperii) ca nu vreau sa-mi ploua in casa de Craciun si nici de Sf Ilie.

PS
am vazut un filmulet, de al Atas ( SUA) nu cred ca este considerat reclma, ei fiind de ( cu mult ) departe. Se pune o " folie ", cred ca este si putin spongioasa pt atenuare. Altceva   in schimb mi-a placut : Castle roof, ca design ( Remus, ia vezi mesteru tau poate sa faca chestia asta, este complicat). Dutch roof este putin cam indutrial ( gen hangar) dar...
Maine ma inregistrez, sa descarc detalii CAD.


Ce sa mai discutam faltuitul bate la curu gol tabla ondulata tip tigla, dpdv al sistemului de prindere : cleme/suruburi/holtzsuruburi sunt prinse pe interior, protejate de intemperii caldura excesiv ( ma gindesc la garnituri).

#75
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 Ca Castelul Bran, on 30th December 2009, 01:34, said:

Mai exact? Banuiesc ca te referi la ventilare, thermiozolare samd. [...]
În principal, "DA". Dar sînt sigur că nici restul tehnologiei nu trebuie neglijat.

#76
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Rolul acoperisului, este de hidroizolare  :peacefingers:    La cazuri particulare se cere si fonoizolare si thermoizolare ( etaje mansardate).
Tabla profilata, sub forma de tigla, are citeva dezavantaje in materie de a asigura o buna hidroizolare ( strapungerea cu holzsuruburi, lipsa unor elemnte care sa preia dilatarea metalului, subtirimea tablei mi se par cele mai importante).
Tabla faltuita este avantajata de sistemul de prindere pentru a asigura hidroizolarea .

Fonoizolarea si thermoizolarea sunt necesare la orice camera mansardata , unde  s-a folosit sistemul de tabla ( profilata sau faltuita), asa ca pina acum nu vad dezavantaj la tabla faltuita. Singurul , este la asiguarea ventilatiei, pentru care trebuie un consum mai mare ( dublu ) de astereala ( asa cum ma gindesc eu sa fie).

Dar, exemple  sau explicatii mai detalite, in cuvinte simple, ar fi binevenite pentru, noi astia nestiutori

Edited by raduk, 02 January 2010 - 21:04.
citarea inutilă a postului precedent


#77
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 Ca Castelul Bran, on 2nd January 2010, 20:50, said:

[...] Tabla faltuita este avantajata de sistemul de prindere pentru a asigura hidroizolarea. [...]
Nu cunosc acest sistem de prindere, de aceea ceream lămuriri ceva mai sus.


 Ca Castelul Bran, on 2nd January 2010, 20:50, said:

[...] exemple sau explicatii mai detalite, in cuvinte simple, ar fi binevenite pentru, noi astia nestiutori.
Pentru că nu știu cum se realizează un acoperiș cu tablă zincată, doresc și eu același lucru. ;)

#78
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
imi amintesc vag modul de montare a tablei de la bunicul meu
nu imi amintesc amanuntit  cum se procedeaza la dolii si cosuri insa principiul e acelasi
tabla se prinde din 2 parti cu cate 2 agrafe de tabla , agrafe care sunt introduse intre zonele de imbinare dintre fasiile de tabla
le-am desenat cu culoarea verde. Agrafele de tabla au rolul de a ancora tabla de astereala, ele ramanad ascunse sub tabla
in partea de jos a acoperisului se foloseste un shortz prins pe pazie.

Attached Files



#79
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Asa am vazut si eu pe net, cu nu am mesteri d'astia in neam ( eu o sa fiu primu'  :coolspeak: ).Aceeasi faltuire se face si pe lateral ( dublu faltuire sau simpla faltuire, in functie de panta, expunerea la vint etc) si aceste falturi se lasa asa ( nu se indoaie), astfel ca spectul final al acoperisului este o bucta de tabla comp[acta, cu niste dungi ( falturile) paralele ce coboara dinspre coama spre stresina. Bineniteles ca in functie de mester, de zona, exista diverse modele ( gen romburi), insa astea sunt varaitiuni pe aceesi tema. Concluzia este una simpla : invelitoare indestructibila si fara infiltratii.

Baldovica, suntem totusi in sec XXI, in care s-a introdus notiunea de acoperis ventilat : daca nu realizezi aceasta ventilare, in cazului acoperisului tau mansardat, problemele cu temperatua cred ca vor destul de mari.

Sfatul meu, ca asta va fi si cazul meu, trebuie facuta ventilarea naturala a acestuia.

Edited by raduk, 03 January 2010 - 16:47.
citarea inutilă a postului precedent


#80
remus86

remus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 11.11.2005
Cei mai buni mesteri la montatul tablei galvanizate pe casa sunt aceia care fac adevarate "capodopere" din tabla- turnuri si turnulete, cocosei, stelute, dolarei si inimioare (pusese cineva o poza pe aci). Insa am auzit ca sunt meseriasi.
Mesterul cu care am vorbit mi-a spus ca e asa de simplu ca pot monta si eu tabla pe casa. Personal, nu risc.

#81
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 Ca Castelul Bran, on 3rd January 2010, 15:52, said:

[...] Concluzia este una simpla: invelitoare indestructibila si fara infiltratii. [...]
Nu prea cred că există "invelitoare indestructibilă".  :peacefingers:

Întrebarea care mă sîcîie acum este: ce se întîmplă cu condensul de pe fața inferioară a tablei? :scratchchin:

#82
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004
Eu am pod nelocuit cu tabla faltuita. Intre astereala si tabla nu e nici o folie. Lemnul e perfect uscat, niciodata n-a fost umezeala sau urma de condens, niciodata nu a picurat. Si e asa de 10 ani.

Problema cred ca apare atunci cind vrei mansarda.

#83
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Un coleg de servici, are casa acoperita din 1940 ( de cind este casa). Are pod normal, nelocuit. Acum 5-6 ani  (  2004 - 1940 = nici nu stiu daca este mai mult de o viata de om sau nu ). A schimbat-o ca li s-a parut lor ca da semne de imbatrinire. A venit meseriasu si decopertat astereala... si surpriza : tabla n-avea nici pe dracu, doar la strreasina avea ceva semne de imbatrinire, pentra ca un nuc atingea zona aceea ( probabil din cauza iodului). Constatarea bunei calitati a survenit in urma decopertarii a 1/2 din acoperis , asa ca au continuat ( plus ca deja luasera alta tabla). Cu cea veche au acerit nu stiu ce anexa, au mai dat meseriasului etc.


In cazul unui pod locuit (mansarda) trebuie obligatoriu ( parerea mea) ventilarea. Cum ? Simplu ( dar mai scump): peste capriori se pune:
1 ) asterala
2) foliea anticondens
3) sipci de 5*5 pe aceeasi directie cu caprioprii
4) din nou astereala
5) tabla.
Ventilarea se realizeaza prin zona ( spatiul) dintre cele 2 astereli.
Pretul este unul mai mare ( nu stiu cu cit datorita celui de-al doilea rind de astereala), dar la final cred ca ajunge la acelasi pret cu cel al tablei profilate datorita lipsei atitor accesorii obligatorii la tabla profilata.

Edited by raduk, 03 January 2010 - 20:17.
citarea inutilă a postului precedent


#84
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Și o veste bună: astereala dinspre interior nu este necesară. ;)

#85
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

 raduk, on 3rd January 2010, 20:20, said:

Și o veste bună: astereala dinspre interior nu este necesară. ;)


Da , teoretic asa este ( conform recomandarilor productorilor ), dar nu stiu ( pentru ca nu am facut/ vizionat u astfel de montaj) nu sunt convins ca
1) dupa instalarea pinzei ( speciale pentru astereala) vine montat sistemul de distantare ( sipci ) peste capriori;
2) ce garantie am ca la montajul asterealei nr 2, aceasta pinza nu este perforata ( datorita neglijentei/ accidentelor) si astfel toata actiunea este compromisa ( si lucrul cel mai grav, daunele apar dupa un timp mai indelungat ( prima ninsoare, prima ploaie etc, ) cind finisajele sunt deja facute.



Discutia , din moment ce se se poarta pe jurnalul lui Baldovica, cred ca se refera la situatia lui ( astereala montata).

De citeva zile ma gindesc, cum se poate monta, ceva pe coama, pentru a asigura ventilarea (si a pastra etanseitatea sistemului) , ca jos deja am gindit un sistem de captare a aerului, integrat in sageac ( inspirat de net )

#86
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
ce ziceti daca izolatia dintre capriori (in zona tavanului in unghi)ar fi perlit?
are si rol izolator si fonoabsorbant, poate umple orice forma, respira, cred ca nu permite nici daunatorilor(soareci) sa instaleze.
evident este adaugata dupa realizarea tavanului, prin pod.
poate ca Marian.bazavan, care mi se pare a folosit la cabanuta lui perlit ar putea sa ne spuna cum se comporta perlitul


L.E.
perlitul, doar in zona dintre cele 2 plase albastre

Attached Files


Edited by raduk, 04 January 2010 - 08:50.
postări consecutive


#87
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Mai intai spune cu ce dracu' desenezi chestiile alea ca m-ai innebunit, nu alta  :kisstogether:  .

Am pe HDD-ul  de la servici o documentatie despre perlita (caracteristici ) pentru ca si pe mine ma batea gindu' sa-i gasesc o intrbuintare minunatiei asteia de material ( din cauza thermoizoalrii). Dar :
1) nu-i stiu pretul per mc, deci daca este mai rentabil financiar in locul unui extrudat ( ma mult decit o izolare a placii parter nu m-a dus gindu') sau
2) ma gindeam la o imbunatatire la  thermoizoarea peretilor, in sensul sa o amestec cu nisip si ciment si sa tencui;
3) dupa ce ai scris tu cu intrebuintarea ei in zona inclinata a mansardei, ma gindesc daca nu exista vreo solutie ca PERLITA + materialul XXX sa fie amestecat/a pentru a se obtine un material viscos, cu ceva consistenta (pentru a nu curge precum matreata, in cazul unei neetansari corespunzatoare).

Concluzie : nu are ce sa fie rau dpdv thermo si fono izolare, doar ca stratul isi pierde din grosime daca nu este etansa "incinta ".

#88
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 Ca Castelul Bran, on 3rd January 2010, 20:49, said:

[...] 1) dupa instalarea pinzei ( speciale pentru astereala) vine montat sistemul de distantare (sipci) peste capriori; [...]
Da.


 Ca Castelul Bran, on 3rd January 2010, 20:49, said:

[...] 2) ce garantie am ca la montajul asterealei nr 2, aceasta pinza nu este perforata (datorita neglijentei/ accidentelor) [...]
Niciuna. Dar, cu ceva mai multă atenție și efort, se poate face un montaj corect.


 Ca Castelul Bran, on 3rd January 2010, 20:49, said:

[...] De citeva zile ma gindesc, cum se poate monta, ceva pe coama, pentru a asigura ventilarea (si a pastra etanseitatea sistemului)  [...]
Nu ai găsit nimic de împrumutat de la celelate sisteme de învelitori?


 Ca Castelul Bran, on 3rd January 2010, 20:49, said:

[...] ca jos deja am gindit un sistem de captare a aerului, integrat in sageac (inspirat de net) [...]
Îl putem vedea și noi?  :peacefingers:


 Ca Castelul Bran, on 4th January 2010, 00:26, said:

Mai intai spune cu ce dracu' desenezi chestiile alea ca m-ai innebunit, nu alta  :kisstogether:  . [...]
SketchUp (freeware  :coolspeak: ).

#89
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Despre perlit s-a mai vorbit aici   http://forum.softped...t...07078&st=36

#90
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Si s-a vorbit si pe jurnalul lui Druid ( din pacate ela avaut ceva probleme);
Din intimplare, am gasit aseara, o firma din PH ( distribuitoare / importatoare ) de o folie anticondens pt tabla faltuita ( Dachowa  parca)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate