Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

(baldovica) Casa NO STRESS

- - - - -
  • Please log in to reply
598 replies to this topic

#55
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
E interesanta metoda de constructie.Vei avea lemn aparent in peretii verticali de  la masarda ?
Ca cost al  manoperei  muntenii sunt mai scumpi decat o echipa din localitatea ta ?

#56
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
La șarpantă s-au folosit sau se vor folosi și elemente metalice de conectare?

#57
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
pretul nu mi s-a parut mare, pentru format camerele si sarpanta pentru casa propriu-zisa 11,5x7,5m plus acoperis garaj 7.5x3.5m - 4500RON  (echipa de 3 persoane) pret de criza pe timp de iarna
Nu stiu cu ce o sa "umplu" peretii pe exterior(initial) , ma gandeam la betonita insa se pare ca se crapa f usor . As prefera sa las lemnul sa se usuce pana in primavara, pentru ca este verde (de buna calitate conform spuselor mesterilor), lemn de la Suceava

referitor la elemente metalice suplimentare cu rol in consolidarea rezistentei, cred ca or sa apara (m-au convins platbandele de la coama acoperisului lui remus86) la imbinarile planurilor inclinate cu peretii si la ancorarea in grinzi/placa

M-am hotarat sa montez si 2/3 ferestre de mansarda, insa nu m-am hotarat asupra producatorului si dimensiunilor

Edited by baldovica, 07 December 2009 - 22:50.


#58
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
s-a decofrat placa, si sunt incantat de cum au iesit grinzile

Attached Files



#59
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
se lucreaza la acoperis , foto de azi dimineatza

Attached Files



#60
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
foarte frumos lucrat ..si in special formele capetelor de capriori care raman aparenti si dublura panelor
banuiesc ca si saceagul va ramane aparent ..adica vei bate lambriu peste caprior in acea zona ..continuand mai sus cu astereala

un aspect am vazut , cea cu pana care reazema pe cadrul format din rigla orizontala si caprior ...acolo era indicat ca , capriorul sa fi fost petrecut pe langa acea rigla orizontala(care are si dezavantajul ca e in consola cam mult) ...asta pentru ca vei observa , toate care participa la acea imbinare , au o miscare spre in jos ...si tocmai acea petrecere a capriorului-rigla...trebuia sa fi impiedicat acea miscare a cadrului spre in jos

asa ca ia si monteaza o placuta cu dinti in acea zona - la imbinare ...sau foloseste o bucata de osb , facuta sub forma unei placute , de dimensiuni cat e acolo si pe care sa o prinzi cu holsuruburi ...

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   36.98K   335 downloads
  • Attached File  2.jpg   43.37K   548 downloads

Edited by cheta06, 10 December 2009 - 14:49.


#61
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
La cît mă pricep eu... îmi place cum lucrează.  :OK: Sînt cîteva detalii, ca de exemplu cum este bătut cuiul ce fixează căpriorul de pana dublă, sau îmbinarea dintre căprior și cosoroabă (unde s-a "luat" din căprior și nu din cosoroabă), panele dublate (care, la o vedere superficială, par a avea doar rol estetic).

La coamă, căpriorii vor fi cap la cap și nu unul lîngă altul, nu? La ce fel de învelitoare te-ai hotărît?



P.S. Pozele astea le ai și la o rezoluție mai mare?

#62
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
doar capriorii  vizibili dupa "umplerea" peretilor sunt prinsi cap in cap, ceilalti raman unul pe langa celalat , s-a luat din caprior si nu din cosoroaba probabil pt ca astfel au fost aliniati din start.
Invelitoarea va fi tabla zincata, din motive financiare dar si dintr-o oarecare incapatanare si protest impotriva "fitzelor" , recunosc insa ca dpdv estetic "tigla" metalica are un plus .

nu sunt prea familiarizat cu denumirile elementelor unui acoperis insa cred ca pana dubla, este dubla pentru ca a fost prelungita , am foto la rezolutie mare (10MP) , insa fiecare ocupa 2.5-3MB (ar ocupa mult spatiu, si ar ingreuna deschiderea lor) insa daca cineva are curiozitati le pot atasa

intentionez sa cumpar platbanda de 5mm grosime si sa confectionez elemente suplimentare de intarire in puncte care mi se par critice , dar totodata constat o tendinta prin care se supradimensioneaza structurile  de rezistenta in general (un exemplu ar fi Casuta_Papusilor, care in loc de turta dulce si zahar a bagat mult fier pentru un parter, in opinia mea )

Edited by baldovica, 10 December 2009 - 22:40.


#63
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postbaldovica, on 10th December 2009, 22:34, said:

intentionez sa cumpar platbanda de 5mm grosime si sa confectionez elemente suplimentare de intarire in puncte care mi se par critice , dar totodata constat o tendinta prin care se supradimensioneaza structurile  de rezistenta in general (un exemplu ar fi Casuta_Papusilor, care in loc de turta dulce si zahar a bagat mult fier pentru un parter, in opinia mea )

Nici structura ( cu atit ma mult suprastructura) ta nu este una de neluat inseama;la 'nceput, eu banuiam ca iti faci si etajul din zidarie; oricum, nu se compara cu CP, care pare/ este  mult supradimensionat.
In schimb, parere de neprofesionist, deci de nepus la inima/ suflet samd este ca la mansarda/ acoperis predomina partea artistica decit cea de rezistenta ( eu as fi facut coama mai groasa 10 x14 ( ceva de genu), popii centrali mai ..... grasi), ca incalzirea globala aduce fenomenele naturale la extrem .
Tu dai bataie  ( nu la mesteri, ca aia merita un gratar/ bere/ lautari in plus), ca acusi vine zapada.

#64
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
daca ar fi mai intarziat zapada o zi as fi terminat structura de lemn, insa e decembrie, copiii au luat vacanta, vin sarbatorile, iar zapada e binevenita, cel putin pentru mine.
M-am hotarat asupra invelitorii, tabla de galati,  ;)
din discutiile cu cel care o sa imi monteze tabla, am inteles ca sunt invelitori din tabla (tigla metalica) de calitate, precum si de foarte proasta calitate, insa la toate apar probleme la imbinarile cu suruburi , garniturile cedeaza mai devreme sau mai tarziu .
Nici tabla zincata nu e mai deosebita, acum nu prea mai intalnesti tabla la care sa sara zincul cand o indoi insa  gasesti tabla care are depunerea de zinc foarte subtire(care rugineste in 2 ani) dar si tabla care are depunerea in parametri.
Omul mi-a spus ca el testeaza tabla cu apa tare, pune apa tare si o lasa 10 secunde, daca mai ramane ceva zinc, e ok.
Tabla de galati si cea ungureasca trec testul.
Cat despre grosime , in momentul in care s-a dus zincul, nu prea mai conteaza diferenta de o zecime de mm.
Ca pret pt manopera la tabla am 8 Ron/MP , la aproximativ 200MP

Atasez si cateva foto cu starea actuala a lucrarii.

Attached Files



#65
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
poza 1-bine faci
in rest ce pot sa-ti termopanele mele sunt mai frumoase ca ale tale, :D ,data viitoare alege si tu o firma mai serioasa

#66
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
azi au trecut si constructorii acoperisului sa ia o parte din bani, si m-au asigurat ca nu e nici o problema cu zapada pe lemn, ca ajuta la uscare(gerul), ei aduc lemnele din padure, le taie, le crapa si le lasa afara la uscat, nu le baga la adapost.

#67
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
la poza 1 , merge facut acoperis dar si balcon ...practic vei intrra cam 40-50 cm in interior .... si cu inaltimea de 80 cm ..apoi o mana curenta la partea superioara

mi-ar fi placut sa fi dat un model ceva pe floarea(pazia) aia ...e prea simpla si e pacat de munca depusa la modelatul capriorilor..eu zic ca dadea un aspect mai frumos cu o floare cu un model (atat la partea de jos ..cat si in centrul ei ..unde se putea trece odata cu o freza manuala pentru realizarea unor federe de aspect) .

nu uita sa pui floare-pazie si pe partea de fronton ... pe partea capriorilor dinspre lateralele timpanelor ..dar acolo lasa floarea cu 2-3 cm mai jos , fata de cat e capriorul ;

Edited by cheta06, 17 December 2009 - 13:11.


#68
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postbaldovica, on 17th December 2009, 12:23, said:

M-am hotarat asupra invelitorii, tabla de galati,  ;)
din discutiile cu cel care o sa imi monteze tabla, am inteles ca sunt invelitori din tabla (tigla metalica) de calitate, precum si de foarte proasta calitate, insa la toate apar probleme la imbinarile cu suruburi , garniturile cedeaza mai devreme sau mai tarziu .
Nici tabla zincata nu e mai deosebita, acum nu prea mai intalnesti tabla la care sa sara zincul cand o indoi insa  gasesti tabla care are depunerea de zinc foarte subtire(care rugineste in 2 ani) dar si tabla care are depunerea in parametri.
Omul mi-a spus ca el testeaza tabla cu apa tare, pune apa tare si o lasa 10 secunde, daca mai ramane ceva zinc, e ok.
Tabla de galati si cea ungureasca trec testul.
Cat despre grosime , in momentul in care s-a dus zincul, nu prea mai conteaza diferenta de o zecime de mm.
Ca pret pt manopera la tabla am 8 Ron/MP , la aproximativ 200MP

Interesanta ideea folosirii tablei galvanizate  :peacefingers: , cu faltuirea de catr un mester . Mi s-a aprins un beculet si de atunci tot caut pe net despre acoperisuri : apropae ca am cititit in intregime ( lucrurile cele mai interesante) despre acoperisuri/invelitori de  pe FS. Se pare ca toate sistemele au dezavantaje, insa la prima vedere cea cu tabla galvanizata faltuita este cea mai putin dezavantajoasa , cel putin dpdv al hidroizolarii si al pretului. Un dezavantaj este totus cel al thermoizolarii si fonoizolarii ( nu stiu cum vei proceda tu cu spatiul de ventilare).
Daca nu te-ai apucat de lucru ( din cauza vremii si a sarbatorilor), poate pozezi ceva detalii de executie samd.
Bafta in continuare.

#69
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
nu m-am apucat inca, de montat tabla, mai au cei cu acoperisul cate ceva de facut pana sa-si termine lucrarea (m-a prins zapada si sarbatorile), desi la inceputul jurnalului imi propusesem sa o vad invelita anul asta, sunt multumit si cu stadiul in care e acum. Mai e de facut cosul, si in cateva zile e gata, atunci cand vremea o sa devina mai insorita .
Despre invelitoare pot spune ca parintii au aceeasi tabla de galati (de vreo 25 de ani) , daca nu mai bine, si a rezistat.
La partea cu ventilatia nu m-am gandit inca, pentru ca cel putin vreo 2/3  ani nu intentionez sa termin mansarda (vreau sa ma plimb prin lume cu motor-ul), si daca trecem si de 2012 asa cum am trecut si de 2000, imi reiau preocuparile ce tin de constructie.
Asa le incep eu pe toate si le las neterminate  :rolleyes:


LE. A cumparat cineva folie de azbest? de unde? (pt izolarea -suplimentara- a cosului de structura de lemn a mansardei

Edited by baldovica, 29 December 2009 - 21:33.


#70
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Este destul de importanta izolarea cosului in zona in care intilneste lemnul ( dupa Anul Nou, daca am timp, ca "maimutoii" mei imi maninca tot timpul, pun citeva detalii dintr-o carte mai veche cum se recomanda lucrul acesta).

Azbest nu tiu unde gasesti, cred ca este destul de..... prohibitiv ( datorita efectului " a la long" ).

Acum vreau sa mai vizionez ceva pe youtube despre montje tabla etc, dar pina acum mi-am facut ceva idee: Ruukkki pune o membrana, ceva ca un burete pentru a atenua vibratia tablei daca ploua samd; cred ca este destul de important un spatiu
de ventilare intre suprafata acoperisului si izolatie ( are rolul de a elimina vaporii de apa, condensul ceva de genu'). Singura problema la tipul acesta de acoperis mi se pare lipsa acestei ventilari, dar mai studiez, sa vad cum se face ( in paralel am dat tema de cercetare unei arhitecte sa-mi dea documente, informatii, normative mai vechi sa vad cum se face).
Cum este in podul casei parintilor, se prelinge apa, se poate vopsi si interveni la eventualele table cu probleme ?

PS
Din punct de vedere al rezistentei pare a fi mult mai buna decit tabla vopsita si stantata in diverse forme ( care nu ma deranjeaza f mult, cit sistemul de prindere : gauri cu holsuruburi  :death: )

Edited by raduk, 29 December 2009 - 23:31.
citarea inutilă a postului precedent


#71
remus86

remus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 11.11.2005
Dupa lungi cautari pe taramul tablelor de tip tigla si eu am luat decizia finala de a acoperi casa in sistemul clasic - tabla zincata, faltuita. E un sistem verificat, poti vedea la tot pasul acoperisuri de acest fel care rezista bine chiar si  dupa 25-30 de ani. Dezavantajul acestui sistem tine tot de factorul uman, mesterii care stiu sa faca un astfel de acoperis fiind din ce in ce mai rari (in cazul meu acest impediment este depasit, mesterul cu state vechi in domeniu locuind la 2 case de constructia mea)
Aspectul pretului este iarasi un factor demn de luat in seama, acest sistem fiind mult mai ieftin.
In concluzie - traiasca tabla zincata.

#72
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Cine dintre cei care au studiat acest tip de învelitoare poate da mai multe detalii despre modul de realizare a acoperișului în acest caz?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate