Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...
 Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...
 Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 

(baldovica) Casa NO STRESS

- - - - -
  • Please log in to reply
598 replies to this topic

#91
remus86

remus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 11.11.2005
@baldovica - tabla ai gasit si la ce pret? Presupun ca vei folosi tabla de Galati, fara nebuniile alea de import, despre care am auzit numai lucruri neplacute. Chiar daca voi incepe lucrul la acoperis cand vremea se va incalzi, vreau sa cumpar tabla de pe acum. La un calcul sumar pentru suprafata mea (aproximativ 220mp) cu tot cu manopera si pluviale m-ar duce undeva la 6000 RON.

#92
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
eu am nevoie de tabla pt 200mp (la un calcul nu foarte precis)
gasisem la 23RON/buc 2mx1mx0,35mm,  insa se pare ca era amestecata nu era doar de Galati.
inca mai caut (de fapt nu caut, dar spun asta) pt ca planetele si universul sa se alinieze si sa imi rezolve problema(e polei pe jos si nu ma aventurez cu masina decat pana la job).

pentru Castelul Bran, desenele le-am facut cu Google SketchUp, asa cum s-a spus mai sus.
Foarte pe scurt , sunt cateva tutoriale din care poti invata una alta, eu am pus accentul pe cotarea elementelor utilizand tastatura(si sistemul metric/milimetric de masura), restul se face din mouse si pe modul de vedere x-ray.
Nu instala versiunea PRO (pt ca e trial) .
In activitatea mea de zi cu zi sunt familiarizat cu alt gen de alplicatii(deci nu am avut nici o experienta cu softuri de arhitectura/mecanica, poate doar am mai incercat cate ceva), pot spune ca in 2 ore poti invata fara probleme, sa iti faci reprezentarile 3D de care ai nevoie cu SketchUp, la nivel de amator(ca si mie) ce-i drept insa satisfactia e garantata.

Edited by baldovica, 04 January 2010 - 23:41.


#93
remus86

remus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 11.11.2005
Cand s-or alinia planetele o sa facem calatorii suborbitale cu masinile, in cautarea biroului ce rataceste pe un proaspat format asteroid.
Eu am gasit la 24 RON de 0,4mm, tabla de Galati. Daca sunt baieti oke iti dau si tie datele.

#94
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postbaldovica, on 4th January 2010, 23:24, said:

Foarte pe scurt , sunt cateva tutoriale din care poti invata una alta, eu am pus accentul pe cotarea elementelor utilizand tastatura(si sistemul metric/milimetric de masura), restul se face din mouse si pe modul de vedere x-ray.
Nu instala versiunea PRO (pt ca e trial) .


OK, de sarbatori o sa ma ocup de asta. Momentan nu am timp nici sa scriu;
Reiau : este un distribuitor prin judetul tau, de folie d'asta inteligenta, care era specila pentru tabla faltuita ( are o grosime peste medie, cu nu stiu ce straturi etc).
Adaug

Attached File  perlita.pdf   838.38K   132 downloads

despre perlita.
In alta ordine de idei, tabla de 0.35 mm parca este prea subtire, dar daca galvanul are 275 depunere , probabil ca este OK; dar as merge pe 0.5 minim grosime, cu aceeasi cantitate de aplicare a galvanului (275).
Si nu as renunta la ventilarea acoperisului cu un strat de aer de 5 cm grosime.

#95
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostCa Castelul Bran, on 4th January 2010, 21:24, said:

[...] Din intimplare, am gasit aseara, o firma din PH (distribuitoare/importatoare) de o folie anticondens pt tabla faltuita [...]
Bănuies că sînt cei care i-au livrat folie și tablă lui petre69, așa că aveți de unde cere referințe.
Ai găsit cumva pe site-ul lor detalii despre această folie?

#96
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postraduk, on 5th January 2010, 11:20, said:

Bănuies că sînt cei care i-au livrat folie și tablă lui petre69, așa că aveți de unde cere referințe.
Ai găsit cumva pe site-ul lor detalii despre această folie?

Intra si ai sa vezi.... ca este. Da are o prezentare a foliei respective.

#97
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

View PostCa Castelul Bran, on 3rd January 2010, 17:52, said:

Un coleg de servici, are casa acoperita din 1940 ( de cind este casa). Are pod normal, nelocuit. Acum 5-6 ani  (  2004 - 1940 = nici nu stiu daca este mai mult de o viata de om sau nu ). A schimbat-o ca li s-a parut lor ca da semne de imbatrinire. A venit meseriasu si decopertat astereala... si surpriza : tabla n-avea nici pe dracu, doar la strreasina avea ceva semne de imbatrinire, pentra ca un nuc atingea zona aceea ( probabil din cauza iodului). Constatarea bunei calitati a survenit in urma decopertarii a 1/2 din acoperis , asa ca au continuat ( plus ca deja luasera alta tabla). Cu cea veche au acerit nu stiu ce anexa, au mai dat meseriasului etc.


In cazul unui pod locuit (mansarda) trebuie obligatoriu ( parerea mea) ventilarea. Cum ? Simplu ( dar mai scump): peste capriori se pune:
1 ) asterala
2) foliea anticondens
3) sipci de 5*5 pe aceeasi directie cu caprioprii
4) din nou astereala
5) tabla.
Ventilarea se realizeaza prin zona ( spatiul) dintre cele 2 astereli.
Pretul este unul mai mare ( nu stiu cu cit datorita celui de-al doilea rind de astereala), dar la final cred ca ajunge la acelasi pret cu cel al tablei profilate datorita lipsei atitor accesorii obligatorii la tabla profilata.
Pentru cazurile in care nu se poate realiza o ventilare sub astereala,din varii motive,si la pante foarte mici oricum este degeaba,pt ca nu se mai realizeaza convectia naturala,exista o mebrana compusa dintr-un strat de retele sarmoase(gen spalator pt frecat oale, metalic) aplicat pe o folie anticondens.
Acesta are rolul de a nu lasa tabla in contact direct cu asterala umeda.
Pentru cei care vor sa faca mansarda sub un acoperis din tabla faltuita,le recomand sa studieze foarte atent problema,sa se puna la punct cu fenomenele  fizice, ce au loc,ca in functie de asta sa poata da seama daca cei care le vor realiza acoperisul pricep ceva din aceasta meserie.
Din pacate in Romania sunt firme ce se pot numara pe degete,care sa cunoasca aceasta meserie si au si tehnologia necesara realizarii unei invelitori faltuite de calitate.

Edited by bricolator, 13 January 2010 - 11:37.


#98
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
Asa este, ventilarea trebuie realizata ( cu folie d'aia sirmoasa sau cu spatiul de ventilare) iar pentru cazul lui Baldovica, panta are suficienta (cred). Nu stiu cum / cit de eficienta este membrana aceasta folosita in cazurile acoperisurilor faltuite; eu as merge tot pe strat dublu de astereala prin care sa se realizeze ventilarea, cu iesirea prin coama ( dar cum, ca ceea cea am vazut pina acum, nu m-a convins, poate sistemul folosit de cei de la prefa) si absorbtia aerului prin zona streasinii etc .

de citeva zile a uit numai la acoperisuri : sunt citeva cladiri vechi in oras ( Biserica Coltea - renovata, Ministerul Agriculturii, CEC-ul ) care au montat asa ceva, super super.

Edited by raduk, 13 January 2010 - 11:49.
citarea inutilă a postului precedent


#99
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 30.08.2005
Mi se par cam putine prinderile cosoroabelor de placa. La mine au fost niste OB37 fi6 din 60 in 60 cm. Ai putea sa te gandesti la niste conexpanduri. Dar depinde si ce scrie in proiect.

#100
cosmin_chiri

cosmin_chiri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.05.2009
Ceva nou :lol: ?!
si pe mine m-ar bate capul sa pun invelitoare din tabla dar am auzit mai sus ca, daca nu e prinsa mai bine "flutura" in bataia vantului  :death:
oricum invelitoarea de tabla e cu siguranta mai usoara decat tigla si nu pune mare presiune pe capriori mai ales iarna cand ninge la vecinul de vis-a-vis aluneca destul de repede zapada care aplica si ea la randul ei o anumita greutate asupra
capriorilor asa ca m-ar tenta mai ales ca e mai accesibila decat alti invelitori doar ca trebuie gandit cu cap izolatia sa nu faca condens

#101
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007

View Postcosmin_chiri, on 8th February 2010, 02:18, said:

Ceva nou :lol: ?!

m-am saturat sa tot dau zapada de pe placa, si din garaj dar sunt convins ca pe gerul asta se usuca si structura de lemn
In curand se implinesc 2 luni de cand nu s-a mai lucrat nimic, rezulta ca nu sunt noutati.
Cat despre tabla care "flutura" eu nu am auzit-o, in plus de pe forum poti afla cum se prinde astfel incat sa eviti eventuale probleme. Ma uitam pe discovery la grand design si am vazut cum era invelita  o casa cu fasii de tabla continue(de pe o rola se taia cat era nevoie)care se prindeau doar pe laterale.



si cateva foto cu iarna in casa

Attached Files



#102
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postbaldovica, on 8th February 2010, 11:51, said:

am vazut cum era invelita  o casa cu fasii de tabla continue(de pe o rola se taia cat era nevoie)care se prindeau doar pe laterale.
daca vezi pe undeva asa ceva anunta-ma si pe mine

#103
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
poti arunca un ochi aici

masina de faltuit pe care am vazut-o in emisiunea de care am pomenit mai sus arata ca in foto, însa nu și sistemul de prindere.

tabla galvanizata /la rola se gaseste, stiu pe cineva care face din astfel de tabla panouri de tabla ondulata/cutata...e ceva mai groasa incepe de la 0.5mm mi-a spus.

Attached Files


Edited by raduk, 08 February 2010 - 18:46.
citarea inutilă a postului precedent


#104
remus86

remus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 11.11.2005
Hai @baldovica cu acoperisul ala ca si eu abia astept sa nu mai dau la lopeti prin casa. Adevarul e ca merge sa tii vodka la rece. Si m-am saturat sa imi tot zboare prietenul rus, Viskol, folia de pe casa.
Hai cu iarba verde si cu soarele, cu tabla pe casa.

#105
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
ala e cel mai tare acoperis posibil si ar trebui sa fie si mai ieftin decat tigania numita tabla ondulata ,daca stiam ca ma hotarasc sa nu vand casa asta dala puneam
pe cineva care face asa ceva dar in buc ,stii?

#106
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007

View Postpetre69, on 8th February 2010, 18:39, said:

ala e cel mai tare acoperis posibil si ar trebui sa fie si mai ieftin decat tigania numita tabla ondulata

petre , o sa ii pui pe ganduri pe oameni!
cand toata lumea isi doreste tabla ondulata si colorata tu o numesti  "țiganie"!
:coolspeak:

#107
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postbaldovica, on 8th February 2010, 18:47, said:

petre , o sa ii pui pe ganduri pe oameni!
cand toata lumea isi doreste tabla ondulata si colorata tu o numesti  "țiganie"!
:coolspeak:
ok ,atunci nu e tiganie ,e doar un c _ _ _ t poleit care 100% va ceda undeva si 100% garnitura suruburilor va fi prima indiferent de calitatea acelui cauciuc /garnitura
daca nu faci casa de vanzare asculta ce-ti spune fratele tau ca optiune pt tabla
1-varianta de mai sus ,banuiesc si normal ea ar trebui sa fie mai ieftina decat tigania
2-tigle dealea de smoala cu foloseste x-plane
3-tigle ca si a lui life numai ca sunt mai scumpe si dau un aspect mai rustic daca nu te deranjeaza + ca ai nevoie de o structura un pic mai solida
4-tabla ondulata bag-o la cotet lui grivei

#108
remus86

remus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 11.11.2005
Don Pedro, las' ca face tata garnituri din cauciuc siliconic lichid (materialul ala de la tetine, suzete) si nu mai cedeaza alea asa de repede, ca rezista de la -50 la +200, fara sa se imbatoseze sau sa se faca marmelada.
Da' pe casa tot tabla faltuita imi pun. Dixit. Si zilele urmatoare ma infiintez pe Fundeni sa o cumpar. Numai de Galati sa fie, nu cine stie ce turcisme, kinezisme.

Edited by remus86, 08 February 2010 - 21:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate