Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Programul Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
9819 replies to this topic

Poll: Programul Prima Casa (1251 member(s) have cast votes)

Credeti ca acest program ieftineste finantarea si ajuta tinerii sa cumpere o locuinta?!

  1. NU (357 votes [28.45%])

    Percentage of vote: 28.45%

  2. DA (720 votes [57.37%])

    Percentage of vote: 57.37%

  3. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad rezultatul votului. (178 votes [14.18%])

    Percentage of vote: 14.18%

Care este suma pe care ati creditat-o prin acest program

  1. 10.000-15.000 (19 votes [1.51%])

    Percentage of vote: 1.51%

  2. 15.000-20.000 (19 votes [1.51%])

    Percentage of vote: 1.51%

  3. 20.000-25.000 (38 votes [3.03%])

    Percentage of vote: 3.03%

  4. 25.000-30.000 (62 votes [4.94%])

    Percentage of vote: 4.94%

  5. 30.000-35.000 (88 votes [7.01%])

    Percentage of vote: 7.01%

  6. 35.000-40.000 (79 votes [6.29%])

    Percentage of vote: 6.29%

  7. 40.000-45.000 (106 votes [8.45%])

    Percentage of vote: 8.45%

  8. 45.000-50.000 (101 votes [8.05%])

    Percentage of vote: 8.05%

  9. 50.000-55.000 (97 votes [7.73%])

    Percentage of vote: 7.73%

  10. 55.000-60.000 (278 votes [22.15%])

    Percentage of vote: 22.15%

  11. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad rezultatul chestionarului (368 votes [29.32%])

    Percentage of vote: 29.32%

Cit timp a durat pina banca a eliberat banii catre vanzator?!

  1. 20-30 zile (97 votes [7.73%])

    Percentage of vote: 7.73%

  2. 30-45 zile (108 votes [8.61%])

    Percentage of vote: 8.61%

  3. 45-60 zile (158 votes [12.59%])

    Percentage of vote: 12.59%

  4. Mai mult de 60 de zile (214 votes [17.05%])

    Percentage of vote: 17.05%

  5. Datorita timpului prea mare am pierdut avansul catre vanzator (36 votes [2.87%])

    Percentage of vote: 2.87%

  6. Nu ma intereseaza. Vreau sa vad rezultatul chestionarului (642 votes [51.16%])

    Percentage of vote: 51.16%

Vote Guests cannot vote

#9685
Adrian3024

Adrian3024

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.12.2014

 Nichos, on 29 martie 2015 - 11:49, said:

Buna,
Adrian creditl il obtii doar daca ai toate actele ok. Nu poti face succesiunea pe banii bancii. Nu o sa treaca dosarul de banca nu mai zic de fondul de gaantare. Cadstru dureaza 5 sapt...termenyl de 6 sapt este unul imposibil in cazul tau.  Eu as cauta o alta casa, pe care realmente pot sa o cumpar cu acte ok. noi am iceput demersurile pe 15 ianuarie sin inca nu am twrminat.

Succesiunea nu o fac eu,ci vanzatorul,doar ca eu ii platesc actele din bani mei..iar la cadastru au spus ca dureaza 3 saptamani.Nu inteleg de ce dureaza asa mult pana sa va dea banii

#9686
Nichos

Nichos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.02.2014
La cadsastru  a durat 5 sapt si este facut prost. La banca in analiza au stat actele alte 2 sapt, la fond vor mai sta nu se stie pana cand...sunt de pe 17 martie.Apoi vin prin curier de la fond la banca. Semnezi actele, faci depozitul colateral...dureaa 3 sau 4 zile...apoi la notar se fce vz cump si  dupa mai dureaza pana intra efectiv banii 5 zile.  Pe 6 martie a venit cadastrul si acum actele sunt la fondul de garantare. La tine mai tb si o succesiune, care tb verificata inainte daca poate fi facuta. Dadusem si eu peste in caz cu succesiune si actele alora nu erau ok.

#9687
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
Era un topic pe aici cu o atentionare asupra notarilor mai neseriosi, care introduc deducerea de TVA (sau ceva de genul asta) doar in antecontract, iar in contractul final te pun sa platesti?
Stie cineva care era topicul respectiv?

#9688
lexa

lexa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 01.09.2006
vrem si noi ca la sfarsitul lunii sa depunem actele la bcr. puteti sa imi spuneti cam care a fost costul actelor? incluzand evaluatorul, opinia notariala, antecontractul, cvc, fondul de garantare...etc. cu evaluatorul ati avut problemee? acolo aavem emotii, daca ar subevalua casa nu amavea cu ce sa mai platim si diferenta.
seara buna!

#9689
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Costurile difera in functie de mai multi factori... Valoarea apartamentului, notarul ales, evaluatorul si asa mai departe... Nu sunt costuri standard. Ca sa iti faci o idee, pe net se gasesc diferite calculatoare de taxe notariale, dar sunt valori aproximative.
Pe langa ce ai spus tu mai trebuie sa ai in vedere si costuri legate de asigurarea imobilului, diferite extrase de la notar, declatie prima casa,  depozitul colateral format din plata a 3 rate de dobanda.

Legat de evaluator... Au fost si cazuri in care evaluarea a iesit mai putin decat pretul din antecontract.

Edited by nonameshadow, 07 April 2015 - 13:39.


#9690
Iulliann

Iulliann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.07.2005
Pt. cei interesati de parcusul unui dosar: eu am depus pe 19.03 adeverintele la BCR (dupa ce am prospectat mai multe banci si oferte), dupa mai bine de o saptamana (31.04) am primit acordul de preaprobare (150.000 lei). Aveam 3 optiuni in acel moment, ceea ce ne-a facut ca pana in ajunul Pastelui (9. 04) sa ne gandim si atunci am semnat antecontract vanzare - cumparare + declaratii Prima Masa (total 390 lei). Intre timp am facut si evaliuarea energetica - certificatul energetic (200 lei). Pe 17.04 am luat de la notar extractul de carte funciara si am depus la banca intreg dosarul. Doar ca surpriza, luni 20.04, declaratiile nu erau ok, trebuiau intr-un un format conform tipizatului BCR + informare notariala de care nu ni s-a spus nimic. marti revin la notar, mi se refac declaratiile si miercuri le iau de la notar + informarea notariala (248 lei). Miercuri 22.04 dosarul ajunge intreg la banca. Joi a venit evaluatorul, vineri am primit raportul de evaluare (apartamentul a fost evaluat cu 2000 lei mai mult decat ne doream ca si valoare de credit, deci nu am primit subevaluare, desi aveam ceva temeri). Luni 27.04 s-a platit evaluatorul (370 lei) si dosalrul a plecat catre Fond. Asteptam...

#9691
andradan22

andradan22

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 16.04.2015

 Iulliann, on 27 aprilie 2015 - 16:32, said:

Pt. cei interesati de parcusul unui dosar: eu am depus pe 19.03 adeverintele la BCR (dupa ce am prospectat mai multe banci si oferte), dupa mai bine de o saptamana (31.04) am primit acordul de preaprobare (150.000 lei). Aveam 3 optiuni in acel moment, ceea ce ne-a facut ca pana in ajunul Pastelui (9. 04) sa ne gandim si atunci am semnat antecontract vanzare - cumparare + declaratii Prima Masa (total 390 lei). Intre timp am facut si evaliuarea energetica - certificatul energetic (200 lei). Pe 17.04 am luat de la notar extractul de carte funciara si am depus la banca intreg dosarul. Doar ca surpriza, luni 20.04, declaratiile nu erau ok, trebuiau intr-un un format conform tipizatului BCR + informare notariala de care nu ni s-a spus nimic. marti revin la notar, mi se refac declaratiile si miercuri le iau de la notar + informarea notariala (248 lei). Miercuri 22.04 dosarul ajunge intreg la banca. Joi a venit evaluatorul, vineri am primit raportul de evaluare (apartamentul a fost evaluat cu 2000 lei mai mult decat ne doream ca si valoare de credit, deci nu am primit subevaluare, desi aveam ceva temeri). Luni 27.04 s-a platit evaluatorul (370 lei) si dosalrul a plecat catre Fond. Asteptam...


Stai un pic ca nu înteleg...tu ai plãtit certificatul energetic?

#9692
Adrian3024

Adrian3024

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 14.12.2014

 andradan22, on 27 aprilie 2015 - 17:54, said:

Stai un pic ca nu înteleg...tu ai plătit certificatul energetic?

 Iulliann, on 27 aprilie 2015 - 16:32, said:

Pt. cei interesati de parcusul unui dosar: eu am depus pe 19.03 adeverintele la BCR (dupa ce am prospectat mai multe banci si oferte), dupa mai bine de o saptamana (31.04) am primit acordul de preaprobare (150.000 lei). Aveam 3 optiuni in acel moment, ceea ce ne-a facut ca pana in ajunul Pastelui (9. 04) sa ne gandim si atunci am semnat antecontract vanzare - cumparare + declaratii Prima Masa (total 390 lei). Intre timp am facut si evaliuarea energetica - certificatul energetic (200 lei). Pe 17.04 am luat de la notar extractul de carte funciara si am depus la banca intreg dosarul. Doar ca surpriza, luni 20.04, declaratiile nu erau ok, trebuiau intr-un un format conform tipizatului BCR + informare notariala de care nu ni s-a spus nimic. marti revin la notar, mi se refac declaratiile si miercuri le iau de la notar + informarea notariala (248 lei). Miercuri 22.04 dosarul ajunge intreg la banca. Joi a venit evaluatorul, vineri am primit raportul de evaluare (apartamentul a fost evaluat cu 2000 lei mai mult decat ne doream ca si valoare de credit, deci nu am primit subevaluare, desi aveam ceva temeri). Luni 27.04 s-a platit evaluatorul (370 lei) si dosalrul a plecat catre Fond. Asteptam...
  Salut,spunemi te rog ce declaratii nu erau ok? Te referi la declaratia notariala precum nu ai alte imobile pe numele tau,care trebuia in format tipic BCR?

Edited by Adrian3024, 28 April 2015 - 12:45.


#9693
Nichos

Nichos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.02.2014
Un tabel cu cheltuielile mele la BCR. Apartamentul a costat 64.000, creditul este pt aproximativ 55.000Eur.  
Noi nu am avut comisioane la banca pt transfer pt ca a fost aceeasi banca si la proprietar. Asigurarea nu este facuta in rate, am platit tot. Va recomand pt asigurari sa cautati voi o firma, la BCR va cere dublu. Pentru asigurari au ei un text standard ce tb sa apara ..sa il cereti si nu conteaza firma pe care o alegeti. Asigurarile se fac la valoarea din Evaluare.
Opinia notariala si Declaratia pe propria raspundere sunt pe formulare standard BCR.
Noi nu am avut diferente de curs de valutar, s-au potrivit cursurile euro la semnarea actelor Posted Image.

1 Declaratie pe propria raspundere a solicitantului ca nu detine in proprietate un alt imobil  ..........................................................................25 RON
2 Opinie notariala (daca este cazul) ............................................................................................................................................................. 250
3 Taxa de autentificare a antecontractului de vanzare-cumparare  = 248 Antecontract +20 vf stare matrimoniala+60 act aditional ............340
4 Inscrierea promisiunii de vz in CF  .............................................................................................................................................................120
5 Extras Carte funciara - am scos 2 ...............................................................................................................................................................40
6 Taxa de evaluare a imobilului   ....................................................................................................................................................................370
7 Taxa de autentificare a contractului de vanzare-cumparare - platiti la notar:............................................................................................ 2660
8 Taxa intabulare platita la notar.................................................................................................................................................................. 428
9 Comisionul catre FNGCIMM (Fondul de Garantare a Creditelor pentru Intreprinderile Mici si Mijlocii) ................................................ 500.21
(0,49% / 2) * soldul creditului de la sfarsitul lunii decembrie

10  Depozit colateral ................................................................................................................................................................................ 2500.
11 Comision retrageri numerar .....................................................................................................................................................................0
12 Diferente cursul valutar............................................................................................................................................................................. 0
13  Asigurare imobil (PAD = 90euro + Asig facultativa cesionata in favoarea bancii si a statului)............................................................... 300
14 Inscrierea garantiei in arhiva electronica  ................................................................................................................................................90
Total........................................................................................................................................................................................................... 7623.21

Edited by Nichos, 28 April 2015 - 14:08.


#9694
Weaksis

Weaksis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.03.2008

 Nichos, on 28 aprilie 2015 - 13:50, said:

Un tabel cu cheltuielile mele la BCR. Apartamentul a costat 64.000, creditul este pt aproximativ 55.000Eur.  
Noi nu am avut comisioane la banca pt transfer pt ca a fost aceeasi banca si la proprietar. Asigurarea nu este facuta in rate, am platit tot. Va recomand pt asigurari sa cautati voi o firma, la BCR va cere dublu. Pentru asigurari au ei un text standard ce tb sa apara ..sa il cereti si nu conteaza firma pe care o alegeti. Asigurarile se fac la valoarea din Evaluare.
Opinia notariala si Declaratia pe propria raspundere sunt pe formulare standard BCR.
Noi nu am avut diferente de curs de valutar, s-au potrivit cursurile euro la semnarea actelor Posted Image.

1 Declaratie pe propria raspundere a solicitantului ca nu detine in proprietate un alt imobil  ..........................................................................25 RON
2 Opinie notariala (daca este cazul) ............................................................................................................................................................. 250
3 Taxa de autentificare a antecontractului de vanzare-cumparare  = 248 Antecontract +20 vf stare matrimoniala+60 act aditional ............340
4 Inscrierea promisiunii de vz in CF  .............................................................................................................................................................120
5 Extras Carte funciara - am scos 2 ...............................................................................................................................................................40
6 Taxa de evaluare a imobilului   ....................................................................................................................................................................370
7 Taxa de autentificare a contractului de vanzare-cumparare - platiti la notar:............................................................................................ 2660
8 Taxa intabulare platita la notar.................................................................................................................................................................. 428
9 Comisionul catre FNGCIMM (Fondul de Garantare a Creditelor pentru Intreprinderile Mici si Mijlocii) ................................................ 500.21
(0,49% / 2) * soldul creditului de la sfarsitul lunii decembrie

10  Depozit colateral ................................................................................................................................................................................ 2500.
11 Comision retrageri numerar .....................................................................................................................................................................0
12 Diferente cursul valutar............................................................................................................................................................................. 0
13  Asigurare imobil (PAD = 90euro + Asig facultativa cesionata in favoarea bancii si a statului)............................................................... 300
14 Inscrierea garantiei in arhiva electronica  ................................................................................................................................................90
Total........................................................................................................................................................................................................... 7623.21


Merci mult, Miercurea viitoare semnez si eu Antecontractul si chiar m-ai ajutat estimativ.

#9695
EdgeRO

EdgeRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.07.2007
Eu am luat credit de 220.000 lei si actele m-au costat in jur de 5300 lei. Mi se pare maricica diferenta pana la 7600.

 Nichos, on 28 aprilie 2015 - 13:50, said:

1 Declaratie pe propria raspundere a solicitantului ca nu detine in proprietate un alt imobil  ..........................................................................25 30 RON *2 (sot, sotie)
2 Opinie notariala (daca este cazul) ............................................................................................................................................................. 250
3 Taxa de autentificare a antecontractului de vanzare-cumparare  = 248 Antecontract +20 vf stare matrimoniala+60 act aditional ............340 200
4 Inscrierea promisiunii de vz in CF  .............................................................................................................................................................120
5 Extras Carte funciara - am scos 2 ...............................................................................................................................................................40
6 Taxa de evaluare a imobilului   ....................................................................................................................................................................370 400
7 Taxa de autentificare a contractului de vanzare-cumparare - platiti la notar:............................................................................................ 2660 2050
8 Taxa intabulare platita la notar.................................................................................................................................................................. 428 340
9 Comisionul catre FNGCIMM (Fondul de Garantare a Creditelor pentru Intreprinderile Mici si Mijlocii) ................................................ 500.21 404
(0,49% / 2) * soldul creditului de la sfarsitul lunii decembrie
10  Depozit colateral ................................................................................................................................................................................ 2500.1866
11 Comision retrageri numerar .....................................................................................................................................................................0
12 Diferente cursul valutar............................................................................................................................................................................. 0
13  Asigurare imobil (PAD = 90euro + Asig facultativa cesionata in favoarea bancii si a statului)............................................................... 300 30 lei/luna (PAD 1an gratis)
14 Inscrierea garantiei in arhiva electronica  ................................................................................................................................................90
Total........................................................................................................................................................................................................... 7623.21

Valoarea antecontractului a fost redusa din valoarea itemurilor 7+8, normal trebuia sa dam 2590 dat am dat 2390 la final.

Edited by EdgeRO, 02 May 2015 - 20:56.


#9696
EdgeRO

EdgeRO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 13.07.2007
O mica corectie ca m-am uitat acum in acte, onorariul pentru contractul de vanzare-cumparare a fost 2002 lei iar taxa OCPI de intabulare a fost 347 ron. La total, 2349 nu 2390 asa cum am scris initial, mai sus.

#9697
Iulliann

Iulliann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.07.2005

 andradan22, on 27 aprilie 2015 - 17:54, said:

Stai un pic ca nu înteleg...tu ai plătit certificatul energetic?


Eu am dorit sa platesc evaluatorul, asa ne-am inteles in momentul in care am batut palma cu proprietarul.

 Adrian3024, on 28 aprilie 2015 - 12:47, said:

  Salut,spunemi te rog ce declaratii nu erau ok? Te referi la declaratia notariala precum nu ai alte imobile pe numele tau,care trebuia in format tipic BCR?

Opinia notariala si declaratiile ambilor soti cum ca nu detiin locuinte in proprietate trebuiesc facute dupa modelele tipizate ale BCR.

#9698
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Certificatul energetic il plateste proprietarul (vanzatorul).
Cumparatorul plateste evaluarea imobilului.

#9699
suciualexandru

suciualexandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.05.2015
Buna ziua,
Daca am gasit un imobil la suma de 80.000 euro, si am un apartament care dupa vanzare imi ofera in jur de 55.000, as putea face un credit pentru prima casa de 30.000 reprezentand diferenta ? Salariul net ar fi un jur de 2500 RON + castiguri din PFA. Este suficient pentru a obtine aprobare? Vechimea este de un an la locul de munca.
Daca da, in ziua de azi, care ramane cel mai eficient si "stress-free" credit bancar?

Multumesc frumos

#9700
Nichos

Nichos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 11.02.2014

 EdgeRO, on 02 mai 2015 - 20:45, said:

Eu am luat credit de 220.000 lei si actele m-au costat in jur de 5300 lei. Mi se pare maricica diferenta pana la 7600.



Valoarea antecontractului a fost redusa din valoarea itemurilor 7+8, normal trebuia sa dam 2590 dat am dat 2390 la final.

Inteleg ca nu ai platit Opinia notariala, cele 3 rate de dobanda au insemnat o suma mai mica, asigurarea o platesti in rate, notarul a avut taxe mai putine si nu ai scos extrase de CF. Depinde si de notari, de banca, de suma imprumutata.
Bonus am mai platit si 150 de lei pe o declaratie din partea prorietarilor ca nu mai au pretentii de la noi. Plus datoriile la intretinere, pt ca dupa ce am semnat actele nu au mai platit nimic. Sa vedem la gaze si curent ce datorii au lasat. daca adun tot se fac 10.000 de lei lejer.

#9701
zeush

zeush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 22.02.2007
Salutare,
Nu stiti cat sta dosarul la fondul de garantare? sunt doua saptamani de cand e acolo al meu iar la sfarsitul lunii expira antecontractul. Sunt cam stresat mai ales ca deja am bagat ceva bani in amenajarea apartamentului :(
Multumesc anticipat.

#9702
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Salut.

Vezi ca gasesti mai multe informatii pr topicul

http://forum.softped.../page__st__2538

Media e cam 14-16 zile calendaristice de cand este trimis catre fond pana cand este luat in analiza si aprobat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate