Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 

De ce este Wordpress atat de prost facut?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006

View Postnetul, on 28th June 2009, 13:30, said:

Tu folosesti un blog gazduit pe Wordpress.com, care e f mult limitat din punct de vedere al functionalitatilor fata de versiunea originala de wordpress. Ia-ti un domeniu, instaleaza ultima versiune de wordpress si pluginurile de care ai nevoie si o sa vezi diferenta.
Multumesc, exact asta as fi vrut sa-mi spuna cineva de la bun inceput, sau macar sa citesc acest lucru pe pagina principala a WP. E drept, scrie asta undeva in WP, dar pana ajungi acolo, deja iti faci blog gratuit, ca de, "e gratuit si are o multime de optiuni". Ei insa nu spun ca optiunile nu sunt pentru blogul gratuit. Despre asta este vorba.
Pe de alta parte, ma deranjeaza ca unii useri nu inteleg un lucru: faptul ca nu stiu programare nu inseamna ca sunt prost. Iar blogurile sunt pentru toata lumea, nu numai pentru cine stie programare. Cine crede ca "atehnicii" (a vrut sa spuna: cine nu stie programare) nu trebuie sa-si faca blog vorbeste prostii.
Cand cineva incepe un post ca asta inseamna ca are o problema si mai inseamna ca se expune automat rizibilului, sperand insa ca pe langa labarii obisnuiti care comenteaza OT o sa vina si cineva care sa fie atat de amabil incat sa-i dea explicatii. Voi ar trebui sa-i explicati, nu sa-l pizduiti ca nu stie programare.

#56
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
Frate, tu asta mai mare cu cel putin 10 ani ca mine, cu aere de jurnalist si figuri de utilizator perfectionist care da o palma celor care-au facut platforma Wordpress: te-ai gandit vreodata sa citesti? Ia baga tu ochiul aici si vezi ce zice. Pe urma du-te la http://wordpress.org/ descarca ce e acolo, hosteaza fisierele pe un server, instaleaza si fa-ti de cap. Sanchi, nea Ovidiule, nu te descurci matale?

#57
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006

View Postsoul4blade, on 29th June 2009, 14:32, said:

Frate, tu asta mai mare cu cel putin 10 ani ca mine, cu aere de jurnalist si figuri de utilizator perfectionist care da o palma celor care-au facut platforma Wordpress: te-ai gandit vreodata sa citesti? Ia baga tu ochiul aici si vezi ce zice. Pe urma du-te la http://wordpress.org/ descarca ce e acolo, hosteaza fisierele pe un server, instaleaza si fa-ti de cap. Sanchi, nea Ovidiule, nu te descurci matale?
Exista oameni carora "hosteaza fisierele pe un server" nu le spune nimic. Este vorba despre oamenii care nu s-au nascut vorbind computereza, adica niste prosti, care nu merita sa-si faca blog (asta e rezervat IT-istilor) si pe care trebuie sa ne pisam, ca suntem destepti. Oricine nu stie php este un idiot, iar cetatenii care nu stiu ca wordpress.com si wordpress.org sunt chestii diferite sunt pasibili de amenda intre 1024 si 8192 lei (ca sa dam niste cifre rotunde).

OK, declar inchis acest topic absurd si complet nejustificat si-mi cer scuze pentru deranj. Nu stiu nici eu ce-mi veni sa tocmai aici cer ajutor in materie de IT...

Edited by Stan P., 29 June 2009 - 16:22.


#58
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007

View PostStan P., on 28th June 2009, 15:32, said:

faptul ca nu stiu programare nu inseamna ca sunt prost. Iar blogurile sunt pentru toata lumea, nu numai pentru cine stie programare. Cine crede ca "atehnicii" (a vrut sa spuna: cine nu stie programare) nu trebuie sa-si faca blog vorbeste prostii.

View PostStan P., on 29th June 2009, 17:18, said:

Exista oameni carora "hosteaza fisierele pe un server" nu le spune nimic. Este vorba despre oamenii care nu s-au nascut vorbind computereza, adica niste prosti, care nu merita sa-si faca blog (asta e rezervat IT-istilor) si pe care trebuie sa ne pisam, ca suntem destepti.
Ți-ai făcut singur ideea că "blogurile trebuie să fie idiot-proof", și acuzi pe toți că ar face bloggingul inaccesibil. Hold your horses. Dacă vrei blogging ușor, faci unul pe o platformă gratuită și limitată, scrii și gata. Dacă vrei să treci pe server propriu, să ai parte de nșpe mii de facilități și de plugins, păi depui efort și înveți termenii. Acum 4 ani nimeni în România n-ar fi știut ce-i ăla blog, iar foarte puțini ar fi știut să-ți indice un cms pe care să-ți faci un website. Acu ți s-a dat aproape totul mură în gură, tot ce trebuie să faci e să citești documentația.

Unii nu fac nici asta  :wallbash:

#59
tori7

tori7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 09.03.2009
eu am inceput cu blogul cu ajutorul clipurilor video de la www.becomeablogger.com

Succes!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate