Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

De ce este Wordpress atat de prost facut?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

GB = Great Britain = limba engleza (indicativ international, utilizat inclusiv la masini)
Great Britain  != limba engleză. Deci faptul că știi GB mai bine decât cineva nu înseamnă că știi LIMBA ci că știi străzile (e doar un exemplu). Este ca atunci când spui că în China se vorbește chineza și se prescurtează cu CN ;)

Revenind la wordpress-ul nostru... dacă 2.8 își gestionează pozele greoi, înseamnă că e o problemă. Și nu la wordpress. Nu de alta, dar altfel nu înțeleg cum oameni atehnici se pot descurca fără probleme iar tu nu.

Singura problemă pe care ar putea să o aibe un începător este... EDITORUL. Deoarece poți să dai paste direct din word, îți umple codul de porcării->nu va fi afișat bine în unele browsere (s-a luat un client de mine că nu îi mai merge site-ul, deci știu ce zic). Dar după o scurtă explicație și o și mai scurtă soluție, nu au mai fost probleme ;)

Totuși, dacă nu îți place niciun CMS existent, nu te împiedică nimeni să faci tu unul de la zero, mai bun decât toate...

#38
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006

View Posti0nutzb, on 26th June 2009, 13:58, said:

Singura problemă pe care ar putea să o aibe un începător este... EDITORUL. Deoarece poți să dai paste direct din word, îți umple codul de porcării->nu va fi afișat bine în unele browsere (s-a luat un client de mine că nu îi mai merge site-ul, deci știu ce zic). Dar după o scurtă explicație și o și mai scurtă soluție, nu au mai fost probleme ;)
Totuși, dacă nu îți place niciun CMS existent, nu te împiedică nimeni să faci tu unul de la zero, mai bun decât toate...

Editorul are o problema cu Word-ul, dar este minora; oricum, este un editor slab, foarte slab -- comparat cu Word-ul.
Dar tu n-ai inteles nimic. N-am inceput topicul pentru mistouri (pe deasupra ieftine), ci pentru niste raspunsuri. De pilda, stii de ce
“Sunt permise tipurile de fișiere: jpg, jpeg, png, gif, pdf, doc, ppt, odt, pptx, docx.”
si nu orice fel de fisier, mai ales cele mai uzuale? De ce nu pot incarca si filme sau sunet, desi scrie clar   Upload/Insert: Adaugare imagine / video / audio?

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Editorul are o problema cu Word-ul, dar este minora; oricum, este un editor slab, foarte slab -- comparat cu Word-ul.
Sper că faci diferența dintre o aplicație desktop și una web. În plus, tinymce (parcă) nu este făcut ca înlocuitor pentru msword. Pentru formatare avansată (dacă chiar vrei msword!!) poți folosi Live writer.

Quote

De ce nu pot incarca si filme sau sunet, desi scrie clar Upload/Insert: Adaugare imagine / video / audio?
Din nou: nu știu ce versiune de wordpress folosești, dar 2.8 îmi permite sa urc fișiere audio. Tocmai am urcat de probă un .aiff și un .mp3....



Quote

Dar tu n-ai inteles nimic. N-am inceput topicul pentru mistouri (pe deasupra ieftine), ci pentru niste raspunsuri.
Întrebările puse par a fi puse la mișto.

#40
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View PostStan P., on 27th June 2009, 11:53, said:

Editorul are o problema cu Word-ul, dar este minora; oricum, este un editor slab, foarte slab -- comparat cu Word-ul.
Dar tu n-ai inteles nimic. N-am inceput topicul pentru mistouri (pe deasupra ieftine), ci pentru niste raspunsuri. De pilda, stii de ce
“Sunt permise tipurile de fișiere: jpg, jpeg, png, gif, pdf, doc, ppt, odt, pptx, docx.”
si nu orice fel de fisier, mai ales cele mai uzuale? De ce nu pot incarca si filme sau sunet, desi scrie clar   Upload/Insert: Adaugare imagine / video / audio?

Nu inteleg ce rost are topicul asta, nu esti capabil sa folosesti wordpress-ul asta e, treci la altceva. Lamentarile astea de copii mici sunt inutile. Nu pot, nu stiu, e greu bla bla bla  :death:
Pui niste intrebari tampite iar cand ti se raspunde ironic tot tu esti alal care sare-n sus.

#41
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006

View PostSE7EN, on 27th June 2009, 13:04, said:

Nu inteleg ce rost are topicul asta, nu esti capabil sa folosesti wordpress-ul asta e, treci la altceva. Lamentarile astea de copii mici sunt inutile. Nu pot, nu stiu, e greu bla bla bla  :death:
Pui niste intrebari tampite iar cand ti se raspunde ironic tot tu esti alal care sare-n sus.

Mare treaba si ipocrizia asta. Sa nu uitam ca atunci cand ai intrebat ce suplimente nutritive iti trebuie ca sa nu mai fii grasan ci sa ai si tu muschi, te-ai suparat cand Baphomet ti-a raspuns (corect, dar putin ironic) ca nu-ti trebuie suplimente, ci sport. Ai zis imbufnat: "Eram sigur ca o sa primesc raspunsuri standard despre nutritie". Tot asa si eu: nu ma intereseaza sa vii tu si sa raspunzi "Ce prost esti, WP e usor", ci sa vina cineva care se pricepe si sa zica: "Uite cum se face" sau "Nu stii pentru ca...". OK?

View Posti0nutzb, on 27th June 2009, 12:07, said:

Din nou: nu știu ce versiune de wordpress folosești, dar 2.8 îmi permite sa urc fișiere audio. Tocmai am urcat de probă un .aiff și un .mp3....

Sincer, habar n-am ce versiune de WP am. Nu vad sa scrie nicaieri, nu vad niciun buton in acest sens, nimic. Dupa cum ziceam, nu sunt IT-ist, nu am facut php sau html, nu stiu web design. Am facut un curs de "jurnalism asistat pe computer" si de ceva Office - prin 1995, e drept - dar vreau sa zic ca nu sunt computer illiterate.
Sau crezi ca trebuie sa faci cursuri de web design ca sa tii un blog?!

#42
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
de ce ti se pare ca a avea blog e sinonim cu mersul intr-un picior?

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Sincer, habar n-am ce versiune de WP am. Nu vad sa scrie nicaieri, nu vad niciun buton in acest sens, nimic. Dupa cum ziceam, nu sunt IT-ist, nu am facut php sau html, nu stiu web design. Am facut un curs de "jurnalism asistat pe computer" si de ceva Office - prin 1995, e drept - dar vreau sa zic ca nu sunt computer illiterate.

hmmmm....

[ http://content.screencast.com/users/iamntz/folders/Jing/media/078e5adb-ab42-4a52-982f-ddafad6eed48/2009-06-27_1701.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

de ce ti se pare ca a avea blog e sinonim cu mersul intr-un picior?
Vreau să văd și eu cine MERGE într-un picior. Fără țopăituri & shits :w00t:

#44
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006

View Posti0nutzb, on 27th June 2009, 17:05, said:

hmmmm....

La mine nu scrie absolut nimic...
Multumesc frumos pentru poza :)

LATER EDIT: Na, ca nu-s nebun: i-am intrebat pe cei de la WP cum aflu ce versiune am si ce raspuns credeti ca am primit?
"WordPress.com does not adhere to versions. Versions are only used for the WordPress.org software. WordPress.com runs its own version of the software."

Deci, exista sau nu exista versiuni? Si daca voi primi un raspuns gen "Aaaa, pai e .org, nu .com", zic de pe-acum: de ce au fost prosti si n-au facut nu 2, ci 250 de lucruri diferite cu acelasi nume, macar sa nu mai inteleaga nimeni?!

Edited by Stan P., 27 June 2009 - 18:41.


#45
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
e total diferit sistemul wordpress.com de hostare al blogurilor (unde tu doar ai acces la admin) si PLATFORMA SOFTWARE wordpress(.org) unde ai acces la orice linie de cod si pe care o instalezi tu manual

asemanarea de nume si de functionalitati este doar din cauza ca ambele sunt dezvoltate de aceiasi oameni si aceeasi companie

mai bine te abtineai la ultima parte a postului daca n-ai NICIO cunostinta de programare

Edited by again, 27 June 2009 - 20:11.


#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@Stan: era un proverb care sună cam așa:

Quote

Mai bine taci și lași impresia că ești prost decât să vorbești să spubleri orice dubiu.

Un mic amănunt ce ai uitat să-l precizezi este că ai blogul pe wordpress.com. Ceea ce din start înseamnă că e ceva mai limitat decât unul self hosted. Din măsuri de securitate, pentru că, la urma urmei, împarți aceleași resurse cu câteva zeci de mii/milioane de alți useri.

Wordpress.com oferă găzduire pentru userii atehnici, ce nu au nevoie de altceva în afară de "new post" și "publish".

#47
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006

View Postagain, on 27th June 2009, 21:10, said:

e total diferit sistemul wordpress.com de hostare al blogurilor (unde tu doar ai acces la admin) si PLATFORMA SOFTWARE wordpress(.org) unde ai acces la orice linie de cod si pe care o instalezi tu manual
asemanarea de nume si de functionalitati este doar din cauza ca ambele sunt dezvoltate de aceiasi oameni si aceeasi companie
mai bine te abtineai la ultima parte a postului daca n-ai NICIO cunostinta de programare
Ceea ce imi confirma exact spusele si dovedeste ca (din pacate) am dreptate: numai cine are cunostinte de programare isi poate face un blog mai de Doamne ajuta. Pentru noi, ceilalti, nu exista decat un instrument limitat, slab, in concluzie - cum imi bat gura de pomana aici - prost. Ma bucur, AGAIN, ca m-ai ajutat sa dovedesc ca WP este un instrument debil.

O mica remarca personala: Bulache, dupa ce ti-ai vandut telefonul, ce-ai facut cu banii? :lol:

View Posti0nutzb, on 27th June 2009, 21:38, said:

@Stan: era un proverb care sună cam așa:
Un mic amănunt ce ai uitat să-l precizezi este că ai blogul pe wordpress.com. Ceea ce din start înseamnă că e ceva mai limitat decât unul self hosted. Din măsuri de securitate, pentru că, la urma urmei, împarți aceleași resurse cu câteva zeci de mii/milioane de alți useri.
Wordpress.com oferă găzduire pentru userii atehnici, ce nu au nevoie de altceva în afară de "new post" și "publish".
Nu inteleg de ce esti atat de agresiv doar pt ca tu stii programare si eu nu; ca-mi pari un om bine crescut, nu un prostanac cum e Again. Dar permite-mi sa te contrazic intr-o privinta: blogul nu este un instrument numai pentru userii tehnici. Blogul este destinat tuturor userilor, inclusiv celor atehnici; si ei au voie sa-si faca blog :P De asemenea, nu au nevoie numai de new post si publish. Isi mai pun si-o poza, si-un mic film, si-un poll, au nevoie si de un plugin etc (ca doar nu sunt rezervate numai absolventilor de automatica?!) - si ajungem exact la ce zic eu, ca pluginuri nu poti pt ca-ti trebuie self-hosted, filme nu poti uploada, meniul e absolut varza etc.

Edited by Stan P., 27 June 2009 - 23:45.


#48
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
Ma bucur, STAN P., ca m-ai ajutat sa dovedesc ca esti un incapabil si ca nu sti cateva fraze in engleza.

Inchide cineva topicul asta?

#49
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006

View Postagain, on 28th June 2009, 00:37, said:

Ma bucur, STAN P., ca m-ai ajutat sa dovedesc ca esti un incapabil si ca nu sti cateva fraze in engleza.

Inchide cineva topicul asta?
Stiu engleza mult mai bine decat tine, dar grav este altceva: cum ***** **-*** imi zici mie de engleza, cand tu nu stii nici macar romana ("nu sti cateva fraze")?! :lol:
E ultimul raspuns pe care ti-l dau. Esti un troll si te voi trata ca atare.

#50
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stane, când ești pe hostul TĂU, pentru care plătești TU, vei putea instala ÎNTOTDEAUNA orice plugin dorești. Dar cât timp ești hostat la ALȚII vei juca după cum ți se cântă. Dar uite, dacă vrei să fie ca tine, wordpress e cel mai idiot sistem de blogging. :)

Eu am ieșit din discuția asta că ne învârtim în jurul cozii.

#51
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
daca stiai engleza pe cat te lauzi nu mai veneai cu topicul asta penibil
la injuraturi apeleaza de obicei cei ramasi fara argumente, ceea ce era si de asteptat in cazul asta

Edited by again, 28 June 2009 - 00:06.


#52
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

View PostStan P., on 28th June 2009, 00:44, said:

Stiu engleza mult mai bine decat tine, dar grav este altceva: cum ***** **-*** imi zici mie de engleza, cand tu nu stii nici macar romana ("nu sti cateva fraze")?! :lol:
E ultimul raspuns pe care ti-l dau. Esti un troll si te voi trata ca atare.

:lol: Felicitari, esti cel mai mare b*u din ultimul timp de pe aria asta. Ti-ai castigat statutul asta prin multa "munca" depusa in topicul asta  :lol:

#53
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006

View PostSE7EN, on 28th June 2009, 01:29, said:

:lol: Felicitari, esti cel mai mare b*u din ultimul timp de pe aria asta. Ti-ai castigat statutul asta prin multa "munca" depusa in topicul asta  :lol:
Stimate domn, se pare ca osanza iti intuneca bunele maniere.

#54
netul

netul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 30.10.2005
Mai bine taci și lași impresia că ești prost decât să vorbești să spubleri orice dubiu.

Ti se potriveste de minune fraza asta. Eu nu stiu ce cauti tu pe aici. Mergi nene pe ariile de jocuri si lasa-ne ca ne plictisesti. Daca unu iti zice ca esti prost, e normal sa crezi ca e neserios. Daca iti zic mai multi, ar trebui sa iti pui un semn de intrebare daca nu e chiar asa. Du-te si fac mistouri si glume pe alte arii.

Tu folosesti un blog gazduit pe Wordpress.com, care e f mult limitat din punct de vedere al functionalitatilor fata de versiunea originala de wordpress. Ia-ti un domeniu, instaleaza ultima versiune de wordpress si pluginurile de care ai nevoie si o sa vezi diferenta.

Edited by netul, 28 June 2009 - 12:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate