Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

alegere home cinema

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Eu raman la parerea mea pentru un sistem audio 5.1 cu oarece pretentii HiFi un buget asa cum are si El-vis de 1000 euro e ok, dar la 1500-2000 lei trebuie sa faci compromisuri serioase. Ca rezultatul e ceva mai bun decat un Z5500 si decat multe HC scumpe nu contest, uni sunt incantati ft. bine ( ma bucur morpheusdj ca esti asa multumit de achizitie) insa uni cu gusturi mai audiofile n-ar fi chiar asa de incantati.

El-vis, da, la 4000-4500 lei poti face un sistem audio bun. Cat despre TV decat un LCD Sharp relativ modest (la 1000 euro) ti-as sugera mai bine o plasma Panasonic seria V sau G, dar asta e alta poveste care nu-si are locul aici la audio.

Edited by MD, 14 May 2009 - 18:40.


#20
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Am specificat de la inceput ca ma intereseaza in special filmele si nu neaparat muzica, iar pe cel care-si cumpara un HC sunt sigur ca nu il intereseaza atat de mult muzica, altfel s-ar orienta spre cu totul altceva. De asemenea, am specificat ca nu sunt audiofil, dar ca pot aprecia totusi un sunet de calitate in detrimentul unei gajaieli.

Eu pentru muzica as recomanda oricand stereo, in detrimentul 5.1, deoarece sunt f putine piese inregistrare 5.1, iar ca sa transformi stereo in surround, la capitolul muzica, mi se pare pe undeva un fel de masacrare.

A fi audiofil inseamna, pe langa o ureche fina, si posibilitatea de a-ti achizitiona niste scule pe masura, posibilitati pe care eu acum nu le am si, sincer, nu stiu daca am urechea pentru asa ceva. Pe langa asta, ar mai fi nevoie de un spatiu adecvat, o camera dedicata, cu pereti/tavan/podea concepute special si din materiale dedicate, plus multe multe alte lucruri.

Deocamdata, sunt pe deplin multumit de ceea ce am achizitionat. Poate pe viitor imi voi schimba gusturile si Pioneer-ul de acuma imi va trezi pofta de ceva mai mult, dar pentru moment este suficient pentru nevoile mele.

#21
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Am specificat de la inceput ca ma intereseaza in special filmele si nu neaparat muzica, iar pe cel care-si cumpara un HC sunt sigur ca nu il intereseaza atat de mult muzica, altfel s-ar orienta spre cu totul altceva. De asemenea, am specificat ca nu sunt audiofil, dar ca pot aprecia totusi un sunet de calitate in detrimentul unei gajaieli.

Eu pentru muzica as recomanda oricand stereo, in detrimentul 5.1, deoarece sunt f putine piese inregistrare 5.1, iar ca sa transformi stereo in surround, la capitolul muzica, mi se pare pe undeva un fel de masacrare.

A fi audiofil inseamna, pe langa o ureche fina, si posibilitatea de a-ti achizitiona niste scule pe masura, posibilitati pe care eu acum nu le am si, sincer, nu stiu daca am urechea pentru asa ceva. Pe langa asta, ar mai fi nevoie de un spatiu adecvat, o camera dedicata, cu pereti/tavan/podea concepute special si din materiale dedicate, plus multe multe alte lucruri.

Deocamdata, sunt pe deplin multumit de ceea ce am achizitionat. Poate pe viitor imi voi schimba gusturile si Pioneer-ul de acuma imi va trezi pofta de ceva mai mult, dar pe moment este suficient pentru nevoile mele.

Problema de forum/net, rog un moderator sa stearga postul anterior.

Edited by morpheusdj, 14 May 2009 - 20:16.


#22
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Muzica surround exista de prin anii 1970, doar ca se chema "quadrofonie". Piesele vechi au fost repuse in formete digitale, piese noi in format surround apar zilnic...
Nu stie lumea de ele pentru ca sursa primara de muzica in zilele de astazi este internetul la calitate nu conteza cum ca oricum lumea vrea cantitate/piraterii nu calitate.

#23
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Eu rar am vazut muzica 5.1, chiar si remasterizata.

Adevarul e ca nici n-am cautat in detaliu, pentru ca pana acum n-as fi avut ce sa fac cu ea.

Dar n-am idee de unde sa cumpar asa ceva la noi.

Edited by morpheusdj, 14 May 2009 - 23:49.


#24
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai asta este unul din dezavantajele pirateriei ridicate intr-o tara - aia care vor sa cumpere cinstit nu gasesc in magazine discurile pentru ca daca nu se vand... nu se aduc.
In general am auzit ca se poate comnada online din Romania. Numai ca albumele de calitate sunt majoritar in format SACD sau DVD-A care necesita playere capabile de a reda respectivele formate.
Am mai zis, exista si discuri CD DTS cu muzica - sunt bune pentru ca merg redate in orice player CD cu iesire digitala. Dar evident, calitatea nu este aceeasi ca la formatele anterioare (insa suna incomparabil mai bine decat mp3-urile :) ). Si mai sunt DVD-video cu concerte avand sunetul in format DTS care merg redate in playere DVD normale.
Cred ca Amazon livreaza si in Romania:
http://www.amazon.co...f...s,i:popular
http://www.amazon.co...e...amp;x=0&y=0
http://www.amazon.co...e...amp;x=0&y=0

Reviewuri: http://www.highfidelityreview.com/ Daca stii engleza, sunt cateva lecturi interesante...

Edited by SuperDuper, 15 May 2009 - 18:56.


#25
dorians

dorians

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.07.2005
Multumesc mult de sfaturi.

Pana la urma am cumparat Sony DAV-DZ660. HC nu era pentru mine iar cei care l-au cumparat sunt foarte multumiti de el. Le-am expus toate avantajele/dezavantajele acestor HC si ei au preferat Sony. Sunt foarte incantati de cum se aude l-au putut conecta la TV si la calculator. Din 4 filme scrise la calculator doar unul nu a fost recunoscut de HC

#26
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
La HC-ul ala ar trebui sa mai cumpere si un E-boda, care sa citeasca absolut orice, ori un PCH.

Fara astea, nu prea are farmec.

Edited by morpheusdj, 19 May 2009 - 11:24.


#27
nagarum

nagarum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.10.2006
salut,
am si eu un Home cinema LG HT-302 SD si am o mica nedumerire: de ce imi merge sacadat DVD+RW pe acest tip de aparat?...daca pun acelasi film format DVD pe un DVD-R nu am nici o problema. Poate sa ma ajute cineva?..folosesc modelul de DVD+RW cu viteza de scriere 4x. sau nu folosesc programul de scriere pe DVD corect?
mi-ar place sa pot scrie un film pe un RW, sa ma uit la el fara sa sacadeze, si daca nu imi place sa-l pot sterge.
pe stick memory (interfata USB) nu pot sa pun filme format DVD(nu recunoaste extensiile vob)
daca s-a mai lovit cineva de pb de genu asta va rog sa imi ziceti o parere.
merci

#28
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,521
  • Înscris: 08.12.2006
E posibil ca citirea să fie mai greoaie de pe acel mediu. Problema ține de aria video, e posibil să existe un topic pe acolo relativ la acest model de player.

PS Poți importa dvd-ul în Nero Vision, îți va face în My Documents/Nero Vision/Imported Files (sau ceva de genul ăsta) un fișier mpg, pe care presupun că ți-l recunoaște și de pe stick. E adevărat, fără meniu, dar nu știu cât e de important la un film :)

#29
nagarum

nagarum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 10.10.2006

 antinari, on 12th July 2009, 19:15, said:

E posibil ca citirea să fie mai greoaie de pe acel mediu. Problema ține de aria video, e posibil să existe un topic pe acolo relativ la acest model de player.

PS Poți importa dvd-ul în Nero Vision, îți va face în My Documents/Nero Vision/Imported Files (sau ceva de genul ăsta) un fișier mpg, pe care presupun că ți-l recunoaște și de pe stick. E adevărat, fără meniu, dar nu știu cât e de important la un film :)



ms de idee....ce-i drept am incercat faza cu nero, dar acum pb este ca imi creaza un fisier .mpeg de 4.600 M care windows-ul nu ma lasa sa-l copiez pe stick, cica disck is full.
din pacate nu am gasit alte post-uri despre aceasta pb
crezi ca ar putea fi din cauza ca folosesc un DVD+RW si nu unul DVD-RW?  :D
merci de ajutor

#30
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007

 nagarum, on 12th July 2009, 18:27, said:

salut,
am si eu un Home cinema LG HT-302 SD si am o mica nedumerire: de ce imi merge sacadat DVD+RW pe acest tip de aparat?...daca pun acelasi film format DVD pe un DVD-R nu am nici o problema. Poate sa ma ajute cineva?..folosesc modelul de DVD+RW cu viteza de scriere 4x. sau nu folosesc programul de scriere pe DVD corect?
mi-ar place sa pot scrie un film pe un RW, sa ma uit la el fara sa sacadeze, si daca nu imi place sa-l pot sterge.
pe stick memory (interfata USB) nu pot sa pun filme format DVD(nu recunoaste extensiile vob)
daca s-a mai lovit cineva de pb de genu asta va rog sa imi ziceti o parere.
merci
Problemă de video. Pentru a vedea dacă discul e de vină, fă un test cu Nero DriveSpeed, teoretic ar trebui și un RW și un DVD-R să fie citite cu 6-7 MB/s, care sunt suficienți pentru a nu sacada.

Iar pentru fișiere pe stick, cred că sunt mii de unelte pentru copiere .. doar s-o găsești pe aia perfectă.

#31
cellini

cellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 25.04.2009

 hellrider, on 13th May 2009, 16:55, said:

La banii astia sa nu ai probleme cu subtitrari/diacritice, cd/dvd originale/neoriginale, sa nu ai probleme de conectare cu alte device-uri si sa se auda decent nu stiu decat:

http://www.price.ro/...62tz_138643.htm

Sony sunt cam pocnitori, oamenii pe aici pot sa confirme.


Pentru sunet cu adevarat bun, mai pune cam 1000 de lei si uita de siteme all-in-one.

Ah.... si fugi tare de Samsung.
Explica te rog mai concret dc sa fuga de Samsung?
Eu intentionam sa achizitionez un home cinema Samsung dar doar pt sunet la filme, adik sa il conectez la un media player extern.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate