Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Visele lucide

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

Poll: Visele lucide (85 member(s) have cast votes)

Ati avut vise lucide?

  1. Cred ca da. (34 votes [38.20%])

    Percentage of vote: 38.20%

  2. Da, de mai multe ori chiar. (44 votes [49.44%])

    Percentage of vote: 49.44%

  3. Nu, dar as vrea sa am unul. (7 votes [7.87%])

    Percentage of vote: 7.87%

  4. Nu si nu ma intereseaza. (4 votes [4.49%])

    Percentage of vote: 4.49%

Vote Guests cannot vote

#1
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Visele constiente imi par un subiect interesant de discutat. Cautam azi un referat pentru biologie si am dat peste articolul acesta: Visul lucid. Articolul prezinta chestiunea doar in general si ii invit pe cei interesati sa aduca mai multe idei in legatura cu subiectul.

Ati avut vise lucide? Daca da, ati facut ceva anume pentru a le avea? Ce semnificatie credeti ca au sau, mai exact, care credeti ca sunt implicatiile? Ne spun visele lucide ceva mai mult despre dualitatea realitate/iluzie (care e una, care e cealalta) ?

Eu nu sunt sigura, dar cred ca am avut 2 vise lucide sau, cel putin, am fost foarte aproape. Am incercat de cateva ori niste tehnici anume ca sa le pot avea, dar fara consecventa nu se face nimic. Sunt foarte curioasa cum e aceasta stare a constiintei, cea din timpul visului constient/lucid.

:peacefingers:

#2
valy2709

valy2709

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.12.2006

View Postcaroline_hi, on May 12 2009, 20:36, said:

Visele constiente imi par un subiect interesant de discutat. Cautam azi un referat pentru biologie si am dat peste articolul acesta: Visul lucid. Articolul prezinta chestiunea doar in general si ii invit pe cei interesati sa aduca mai multe idei in legatura cu subiectul.

Ati avut vise lucide? Daca da, ati facut ceva anume pentru a le avea? Ce semnificatie credeti ca au sau, mai exact, care credeti ca sunt implicatiile? Ne spun visele lucide ceva mai mult despre dualitatea realitate/iluzie (care e una, care e cealalta) ?

Eu nu sunt sigura, dar cred ca am avut 2 vise lucide sau, cel putin, am fost foarte aproape. Am incercat de cateva ori niste tehnici anume ca sa le pot avea, dar fara consecventa nu se face nimic. Sunt foarte curioasa cum e aceasta stare a constiintei, cea din timpul visului constient/lucid.

:peacefingers:

Asemenea vise sunt destul de posibile, ba chiar normale as putea spune. Si eu am experimentat asa ceva, in ocazii si contexte diferite, si cred ca trebuie sa existe cel putin doua conditii: un psihic capabil sa faca acest gen de "tranzitie", aceasta "punte" intre constient si subconstient, si, deasemeni, o stare "organica" potrivita pentru asa ceva (reverie, meditatie, etc.).
O posibila explicatie poate fi aici. Din nefericire, nu am alte date in afara de definitie, si aceea luata dintr-un articol vechi dintr-o revista, in care erau descrise mecanismele creativitatii. Eu cred ca abilitatea de a-ti provoca vise lucide este legata de creativitate...
Unul dintre visele mele lucide e chiar un pic hilar... la pregatirea pentru Bacalaureat, acum 14 ani, fiind frustrat de nereusita repetata de rezolvare a unei probleme dificile de analiza matematica, m-am lasat pe spatarul scaunului si mi-am lasat mintea sa umble aiurea... A fost greu sa-mi dau seama cand s-a realizat "tranzitia", dar, pur si simplu, m-am visat scriind niste formule. Visul nu a durat mult, dar, revenind "cu picioarele pe pamant" mi-am dat seama ca pot aborda problema altfel... Evident, nu mi-am amintit in mod direct formulele, dar felul de abordare, diferit de incercarile anterioare, m-a ajutat sa gasesc solutia atat de cautata.
Tu ce fel de vise ai avut?

#3
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Eu am asa ceva cand sunt semitreaz :D. Adica dupa ce ma trezesc, daca stau in pat si ma gandesc la ceva, sau uneori, chiar daca nu ma gandesc la nimic, subconstientul imi face cu mana si da drumul la cinematorgraf (chiar asa ma simt) si vad anumite lucruri si dupa aceea imi dau seama ca nu m-am gandit eu la asa ceva. Cred ca secretul e sa nu iti doresti asta, adica sa nu stai sa zici "draga, lasa-ma inca 10 minute, vreau sa am un vis":D

#4
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Tin minte ca am discutat asta si cu proful de psihologie din liceu. La fel cum a zis si valy2709, profu considera ca sunt normale.
Si eu am avut astfel de vise destul de dese in perioada liceului si de cele mai multe ori la ora de mate cand ma plictiseam ingrozitor. Asta era metoda mea de a ignora realitatea, fara ca nimeni sa-si dea seama. :)
Tin minte un singur vis recurent: eu si inca o persoana (un tip necunoscut) eram singurele persoane care eram normale, in sensul ca eram ca in viata reala, pe cand ceilalti erau impietriti, adica erau freezed pentru ca timpul se oprise in loc.
Si imi mai amintesc ca puteam sa-mi induc starea asta de vis destul de usor pe atunci. Acum nu mai am nici timp, nici dispozitia necesara pentru asa ceva.

Edited by Jaqueline, 12 May 2009 - 23:25.


#5
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007
Poti fi absolut sigura ca ai avut vise lucide. Insa nu in adevaratul sens al cuvantului. Adica intr-adevar ai fost constienta in timp ce visai dar nu inseamna neaparat ca ai si utlizat acest control asupra lor. Degeaba devii constient daca il lasi sa decurga de la sine.
Sunt mai multe tehnici de inducere a viselor lucide, unele mai grele ca altele insa sunt greu de invatat. Si sunt extrem de interesante de studiat dar mai ales de experimentat.

PS: sunt in graba acum, am sa revin mai tarziu cu completari. :)

#6
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Exista mai multe metode de a induce aceste vise lucide:

Reamintirea visurilor

Înainte de toate, persoana care doreste sa devina constienta ca viseaza si sa aiba un vis lucid trebuie sa castige o excelenta abilitate de reamintire a visurilor la trezire. Exista doua motive pentru aceasta: in primul rand cand iti reamintesti ca visezi poti analiza pattern-urile din timpul visului, in al doilea rand daca nu-ti reamintesti visurile s-ar putea sa ai un vis lucid si sa nu-ti dai seama la trezire! Procedura prin care se exerseaza aceasta reamintire este notarea visurilor la trezire (chiar si a celor de care nu-ti aduci aminte decat partial) pe un caiet special destinat pentru aceasta.

Testarea realitatii

Aceasta este o tehnica foarte buna pentru incepatori. Principiul de baza este ca atunci cand practicati o tehnica de foarte multe ori in stare de veghe, atunci in timp va deveni o obisnuinta si o veti realiza in vis. Trebuie practicate cat mai frecvent de-a lungul unei zile exercitiile urmatoare:

Purtati mereu cu dumneavoastra un text scris sau un ceas de mana. Faceti o ?testare a realitatii? uitati-va la text sau la ceas de mai multe ori succesiv. Daca textul sau modul de afisare al ceasului se modifica. Daca ele raman neschimbate, desigur ca va aflati in stare de veghe. Daca ele se modifica atunci este sunteti intr-un vis si ceea ce va raman de facut este sa va bucurati de acesta.

Daca sunteti pe deplin treaz, imaginati-va ca ceea ce vedeti in jurul dumneavoastra, peisajul, oamenii sunt de fapt un vis. Imaginati-va aceasta cat mai intens cu putinta: imaginile, sunetele, mirosul, atingerile sunt fac parte dintr-un vis. Creati-va sentimentul ca sunteti in vis.

Hotarati-va sa faceti ceva in urmatorul vis lucid: sa faceti o actiune anume, sa va intalniti cu o persoana. Imaginati-va ca faceti acest lucru (si daca aveti posibilitatea chiar faceti acest lucru in realitate.

Inducerea Mnemonica A Visului Lucid - IMVL

Aceasta este o tehnica dezvoltata de prof. Stephen LaBerge in cadrul tezei sale de doctorat, realizata pe tema visului lucid. Cel mai potrivit moment pentru a realiza aceasta tehnica este dupa ce v-ati trezit din vis si chiar inainte de a va reintoarce in vis:

Înainte de a adormi programati-va sa va treziti chiar dupa ce veti avea un vis. Cand v-ati trezit, amintiti-va visul cat mai complet si detaliat.

Focalizati-va asupra scopului de a deveni constient ca visati data viitoare cand veti mai visa. Repetati-va ?Data urmatoare cand voi visa voi deveni constient ca visez?, cat mai des, ca pe o mantra. Focalizati-va doar pe aceasta idee; daca observati ca mintea se indreapta spre altceva, aduceti-o inapoi catre ideea de baza, ca veti deveni constient de vis.

În timp ce continuati sa va focalizati pe aceasta idee, imaginati-va ca va intoarceti din nou in visul pe care tocmai l-ati avut. Dar de data asta imaginati-va ca sunteti lucid. Cautati un semn al visului (dintre cele prezentate mai sus). Cand il vedeti exclamati: ?Visez? si continuati-va fantezia. Imaginati-va un plan de actiune pentru urmatorul vis lucid si imaginati-va ca realizati acele actiuni constient.

Repetati aceste etape pana cand adormiti din nou. Daca, pe masura ce adormiti descoperiti ca va ganditi la altceva decat la ce v-ati propus, repetati primele etape pe care le-am descris aici, astfel ca ultimul lucru pe care sa-l aveti in minte cand adormiti este intentia de constientizare a visului urmator.

Somnul intrerupt


Aceasta tehnica se bazeaza pe o observatie a dr. Stephen LaBerge in timpul cercetarilor asupra visului lucid realizate la Institutul Luciditatii din Palo Alto, California incepand cu anul 1987. El a sesizat ca luciditatea apare mai usor in timpul visurilor scurte din timpul somnului de dupa amiaza. Concluzia la care a ajuns cercetand mai profund acest aspect este ca perioadele de veghe intre perioade de somn maresc probabilitatea de a deveni lucid in timpul visului.

Tehnica presupune trezirea dimineata cu o ora mai devreme decat de obicei; se ramane treaz 30 de minute, iar apoi se adoarme. Studiile realizate au aratat ca tehnica sporeste probabilitatea de avea un vis lucid de 15-20 de ori.

Eficienta acestor tehnici variaza in functie de individ. Lynne Levitan, cercetatoare in cadrul Institutului Luciditatii isi descrie astfel experienta personala:

?Am auzit prima data de visul lucid in aprilie1982, cand am urmat un curs sustinut de prof Stephen LaBerge la universitatea Stanford. Avusesem aceasta experienta cu multi ani inainte si eram foarte interesata sa visez din nou un vis lucid. Prima data a trebuit sa reusesc sa-mi reamintesc visurile, pentru ca in vremea aceea imi aminteam doar 2-3 visuri pe saptamana. În cateva luni imi reaminteam deja 3-4 visuri pe noapte, iar la trei luni dupa ce am inceput practicarea tehnicilor am avut primul meu vis lucid de dupa perioada adolescentei. Dupa patru ani am ajuns la 3-4 visuri lucide pe saptamana. Am incercat si dispozitive de genul ?Dream Light?, cu ajutorul caruia jumatate din visurile mele deveneau lucide, fata de cateva pe saptamana fara aceste aparate?.


----------
Fragmentele sunt luate din articolul indicat de mine.

Visele lucide pot fi avute de oricine. Unii au parte de mai multe in mod natural, altii pot depune eforturi in aceasta directie. Asa se deduce din articol.
Eu am incercat tehnica asta cu trezitul pe la 5 dimineata pentru ca mi-a fost indicata de un prieten, dar, cum am spus, fara consecventa si hotarare nu merge. Ideea e ca atunci cand te trezesti la 5 dimineata (o poti face daca iti impui, fara niciun ceas desteptator), iti vine greu sa ramai treaz chiar si 5 minute si e tentant sa adormi la loc, asa cum faceam eu. :D Am mai incercat sa ascult inainte sa dorm un mp3 care te sugestiona, dar nici cu metoda asta nu am perseverat pentru ca am inceput sa nu mai pot sa dorm bine (cica asta ar fi un sens ca functioneaza) si ma trezeam dimineata obosita. Totusi, nu am abandonat ideea. Cand voi gasi o perioada de timp mai libera, intentionez sa imi canalizez eforturile in directia asta.

View Postvaly2709, on May 12 2009, 22:08, said:

Unul dintre visele mele lucide e chiar un pic hilar... la pregatirea pentru Bacalaureat, acum 14 ani, fiind frustrat de nereusita repetata de rezolvare a unei probleme dificile de analiza matematica, m-am lasat pe spatarul scaunului si mi-am lasat mintea sa umble aiurea... A fost greu sa-mi dau seama cand s-a realizat "tranzitia", dar, pur si simplu, m-am visat scriind niste formule. Visul nu a durat mult, dar, revenind "cu picioarele pe pamant" mi-am dat seama ca pot aborda problema altfel... Evident, nu mi-am amintit in mod direct formulele, dar felul de abordare, diferit de incercarile anterioare, m-a ajutat sa gasesc solutia atat de cautata.
Tu ce fel de vise ai avut?
Foarte interesanta povestea ta. De fapt, tot in articolul asta de care ziceam se mentioneaza ca, in momentul in care devii stapan pe aceste vise, poti face o multime de lucruri in timp ce dormi: poti rezolva probleme, poti gasi solutii in legatura cu lucrurile care te framanta, poti planui a doua zi sau, pur si simplu, te pori bucura de experiente care par foarte reale, dar care in starea de veghe nu sunt posibile.

Nu a fost nimic spectaculos, dar dimineata am stat sa ma gandesc daca a fost real sau doar am visat. :D Am visat ca era noapte, ca dormeam in patul meu si dintr-o data ma trezesc. Respiram foarte ciudat, eram agitata si acest fapt mi-a parut important asa ca mi-am zis sa tin minte ceea ce mi s-a intamplat pentru cand ma voi trezi. Apoi am adormit. :lol: Well, de tinut minte am tinut minte, dar a fost un vis.

Prietenul de care am adus aminte a visat, tot asa, ca se trezeste noaptea in patul lui. Se ridica din pat, merge la baie, face niste aprecieri cu privinta la realitate, spunandu-si cat de reale par lucrurile, scoate capul pe geam si ... se trezeste in pat. :D

Edited by caroline_hi, 13 May 2009 - 17:14.


#7
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007
caroline_hi a acoperit foarte bine conceptul de vis lucid. Insa unii vad visele lucide ca ceva mult mai important decat o simpla relaxare. Eu sunt de acord. Sa exemplific:
Ati avut vreodata un vis in care, pe diferite cai ati aflat informatii la care nici nu v-ati gandit inainte? Probabil ca nu, de obicei oamenii isi amintesc 5-10 vise pe luna din care doar abea daca 1 ramane in memoria de lunga durata. Insa se intampla.. Acum stiu ca exista teoria precum ai avut tangente cu acel subiect si in vis ori le deduci ori ti le reamintesti. Insa eu cred ca este unul din putinele momente in care exista o "legatura" mai stabila cu constinta colectiva.
Sa dovedesc nu am cum, sunt lucruri abstracte a caror existenta nu poate fi dovedita (in acest moment) dar poate fi traita. De altfel nici experienta mea nu ma ajuta foarte mult, am inceput sa dau atentie viselor abea acum 3-4 luni in urma unei carti citite de C.G Jung. Deci lucrurile pe care le stiu s-ar putea sa fie deduse gresit, sau extrase din surse eronate, insa in logica mea aceste concepte sunt foarte posibile :).

Quote

Prietenul de care am adus aminte a visat, tot asa, ca se trezeste noaptea in patul lui. Se ridica din pat, merge la baie, face niste aprecieri cu privinta la realitate, spunandu-si cat de reale par lucrurile, scoate capul pe geam si ... se trezeste in pat. biggrin.gif

Chestia asta se intampla aproape de fiecare data cand iti induci un vis lucid complet constient fara a lasa lucrul asta pe seama norocului. Daca nu ma insel se numesc "traziri false" (False awakening).
Oricum mai nasol este cand se intampla invers. Imi amintesc ca intr-una din nopti ma trazesc, ma uit in jur si am impresia ca visez...fac un test al realitati (tinandu-ma de nas si incercand sa respir), insa intamplarea face ca in acel moment, din cauza starii de somnolenta sa nu apasa destul de bine si sa reusesc sa respir astfel incat eu eram ceva de genul "Visez! Ar trebui sa imi iau zborul!" :)). Dar starea asta s-a terminat la fel de brusc...nu prea puteam sa zbor, desigur :))

Edited by ThunderSS, 13 May 2009 - 18:00.


#8
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostThunderSS, on May 13 2009, 18:55, said:

caroline_hi a acoperit foarte bine conceptul de vis lucid. Insa unii vad visele lucide ca ceva mult mai important decat o simpla relaxare. Eu sunt de acord. Sa exemplific:
Ati avut vreodata un vis in care, pe diferite cai ati aflat informatii la care nici nu v-ati gandit inainte? Probabil ca nu, de obicei oamenii isi amintesc 5-10 vise pe luna din care doar abea daca 1 ramane in memoria de lunga durata. Insa se intampla.. Acum stiu ca exista teoria precum ai avut tangente cu acel subiect si in vis ori le deduci ori ti le reamintesti. Insa eu cred ca este unul din putinele momente in care exista o "legatura" mai stabila cu constinta colectiva.
Sa dovedesc nu am cum, sunt lucruri abstracte a caror existenta nu poate fi dovedita (in acest moment) dar poate fi traita. De altfel nici experienta mea nu ma ajuta foarte mult, am inceput sa dau atentie viselor abea acum 3-4 luni in urma unei carti citite de C.G Jung. Deci lucrurile pe care le stiu s-ar putea sa fie deduse gresit, sau extrase din surse eronate, insa in logica mea aceste concepte sunt foarte posibile :).
Cand ai spus constiinta colectiva ma gandeam deja la Jung. Eu nu l-am citit, dar conceptul asta ma face sa vreau sa stiu mai multe. Tocmai de aceea vreau si eu sa am vise lucide, sa vad ce se poate face, ce experiente poti avea. Daca, intr-adevar chestia cu constiinta colectiva e verificabila, e si mai bine. Oricum, pe mine ma intereseaza si subconstientul meu. Poate il pot cunoaste mai bine in timpul acestor vise.

Quote

Chestia asta se intampla aproape de fiecare data cand iti induci un vis lucid complet constient fara a lasa lucrul asta pe seama norocului. Daca nu ma insel se numesc "treziri false" (False awakening).
Oricum mai nasol este cand se intampla invers. Imi amintesc ca intr-una din nopti ma trazesc, ma uit in jur si am impresia ca visez...fac un test al realitati (tinandu-ma de nas si incercand sa respir), insa intamplarea face ca in acel moment, din cauza starii de somnolenta sa nu apasa destul de bine si sa reusesc sa respir astfel incat eu eram ceva de genul "Visez! Ar trebui sa imi iau zborul!" :)). Dar starea asta s-a terminat la fel de brusc...nu prea puteam sa zbor, desigur :))
Pai cam asa a fost si situatia mea, o trezire falsa. Si am mai avut una de genul, dar nu imi aduc aminte decat vag. Tot in articolul acela am citit ca poti avea vise lucide, dar, dimineata, cand te trezesti, poti sa nu le mai tii minte.

#9
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

View Postcaroline_hi, on May 13 2009, 19:16, said:

Cand ai spus constiinta colectiva ma gandeam deja la Jung. Eu nu l-am citit, dar conceptul asta ma face sa vreau sa stiu mai multe. Tocmai de aceea vreau si eu sa am vise lucide, sa vad ce se poate face, ce experiente poti avea. Daca, intr-adevar chestia cu constiinta colectiva e verificabila, e si mai bine. Oricum, pe mine ma intereseaza si subconstientul meu. Poate il pot cunoaste mai bine in timpul acestor vise.

Parerea mea este ca visul este cel mai bun moment in care iti poti cunoaste subconstientul. De aici s-au pus bazele psihoanalizei create de Jung defapt, deci operele lui sunt o sursa foarte buna.
Am o intreaga teorie si despre memoria colective (sau constiinta colectiva, sincer nu stiu care termen este corect) extrasa din mai multe surse, iar cel mai bun moment pentru a incerca sa imi dovedesc ideologia este tot in timpul visului. Sper ca in cele din urma sa ajung sa controlez acest fenomen mai bine decat acum.

View Postcaroline_hi, on May 13 2009, 19:16, said:

Pai cam asa a fost si situatia mea, o trezire falsa. Si am mai avut una de genul, dar nu imi aduc aminte decat vag. Tot in articolul acela am citit ca poti avea vise lucide, dar, dimineata, cand te trezesti, poti sa nu le mai tii minte.
Bine, situatia mea era o trezire adevarata! :) Adica eu credeam ca visez cand defapt nu visam. :P
Si este si normal sa uiti visele pe care le ai, fie ele lucide sau nu deoarece creierul nu este programat sa le pastreze in memorie. Insa cu putin antrenament nu vei mai uita visele (cel putin nu toate - este extrem de greu ca dupa o noapte de somn sa iti amintesti primele 2 vise avute, care de altfel nu devin nici lucide, nici nu au o claritate buna; pe deasupra dureaza destul de putin). Metoda este simpla, tine un caiet si un pix langa pat, iar de fiecare data cand te trazesti (nopate sau zi, dimineata sau seara) iei caietul (mai mult din instinct dupa o perioada) si incepi sa scrii in el tot ce iti amintesti (dar fara sa inventezi :) ). Chiar si lucrurile simple de genul "Mar" merita scrise. Orice. Pe deasupra fi atent(a) pe parcursul zilei la fenomenele Deja-Vu (apropo de topicul vecin :) ) deoarece este posibil sa obtii franturi noi din vise. Cu timpul iti vei aminti fara probleme toate visele, insa nu te opri din notarea lor.

PS: Notarea viselor este chiar placuta deoarece dupa o perioada poti citi si de multe ori vei fi amuzat(a) de unele intamplari. De asemenea te ajuta sa iti mentii creierul alert in privinta viselor si mareste sansa de a obitine un vis lucid. :)

#10
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostThunderSS, on May 13 2009, 20:06, said:

Parerea mea este ca visul este cel mai bun moment in care iti poti cunoaste subconstientul. De aici s-au pus bazele psihoanalizei create de Jung defapt, deci operele lui sunt o sursa foarte buna.
Am o intreaga teorie si despre memoria colective (sau constiinta colectiva, sincer nu stiu care termen este corect) extrasa din mai multe surse, iar cel mai bun moment pentru a incerca sa imi dovedesc ideologia este tot in timpul visului. Sper ca in cele din urma sa ajung sa controlez acest fenomen mai bine decat acum.
Impartaseste-ne cateva din secretele tale. :P

Quote

Bine, situatia mea era o trezire adevarata! Adica eu credeam ca visez cand defapt nu visam. :
Asta apropo de Lau Tzu. :lol: Sunt eu un om care viseaza un fluture sau un fluture care viseaza un om? :D

Quote

Si este si normal sa uiti visele pe care le ai, fie ele lucide sau nu deoarece creierul nu este programat sa le pastreze in memorie. Insa cu putin antrenament nu vei mai uita visele (cel putin nu toate - este extrem de greu ca dupa o noapte de somn sa iti amintesti primele 2 vise avute, care de altfel nu devin nici lucide, nici nu au o claritate buna; pe deasupra dureaza destul de putin). Metoda este simpla, tine un caiet si un pix langa pat, iar de fiecare data cand te trazesti (nopate sau zi, dimineata sau seara) iei caietul (mai mult din instinct dupa o perioada) si incepi sa scrii in el tot ce iti amintesti (dar fara sa inventezi :) ). Chiar si lucrurile simple de genul "Mar" merita scrise. Orice. Pe deasupra fi atent(a) pe parcursul zilei la fenomenele Deja-Vu (apropo de topicul vecin :) ) deoarece este posibil sa obtii franturi noi din vise. Cu timpul iti vei aminti fara probleme toate visele, insa nu te opri din notarea lor.

PS: Notarea viselor este chiar placuta deoarece dupa o perioada poti citi si de multe ori vei fi amuzat(a) de unele intamplari. De asemenea te ajuta sa iti mentii creierul alert in privinta viselor si mareste sansa de a obitine un vis lucid. :)
Da, este prima metoda din cele postate de mine si cred ca cea mai simpla. Am observat ca, daca iti impui sa te trezesti dupa fiecare vis, chestia asta chiar se intampla. De ex., m-am mirat cand am vazut ca ma pot trezi voluntar pe la ora 5 fara niciun ceas.

#11
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

View Postcaroline_hi, on May 13 2009, 20:44, said:

Impartaseste-ne cateva din secretele tale. :P
Secrete? :) Nu, nu sunt secrete, este doar un alt subiect (adica...la memoria colectiva te referi nu? sau... sti ceva ce eu nu stiu? :D )

View Postcaroline_hi, on May 13 2009, 20:44, said:

Asta apropo de Lau Tzu. :lol: Sunt eu un om care viseaza un fluture sau un fluture care viseaza un om? :D

Am mai auzit undeva lucrul asta...mi se pare foarte interesant deoarece este exact una din acele intrebari pe care ti-o pui in timpul visului.

- Chestia asta imi aminteste de un lucru pe care vreau sa il fac intr-unul din visele lucide (si clare) pe care sper sa le obtin mai des, si anume sa strang cateva caractere din vis si sa le spun, cu parere de rau ca ma voi trazi in cateva minute si tot universul lor, toata existenta lor va disparea ca si cum nu ar fi existat vreodata. Sunt curios ce se va intampla! :))

View Postcaroline_hi, on May 13 2009, 20:44, said:

Da, este prima metoda din cele postate de mine si cred ca cea mai simpla. Am observat ca, daca iti impui sa te trezesti dupa fiecare vis, chestia asta chiar se intampla. De ex., m-am mirat cand am vazut ca ma pot trezi voluntar pe la ora 5 fara niciun ceas.

Fiecare are un astfel de ceas interior; se mai intampla chestia asta atunci cand esti stresat din cauza unui lucru major care va avea loc dimineata (examene, interviuri) iar tu nu vei reusi sa te trazesti. In acest caz cu siguranta vei fi in picioare cu vreo 5-10 minute inainte de alarma :).

#12
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006
Chestia asta e chiar interesanta... mi se intampla destul de des cand ma trezesc de dimineata (cam pe la 6) si adorm la loc sa pot avea control aproape total asupra viselor,  sunt constient ca visez si decid singur daca vreau sa ma trezesc sau sa continui visul. Imi pot schimba atmosfera visului, intalni diverse persoane, dar totusi unele lucruri nu pot fi modificate, de ex daca e o actiune intensa imi e greu sa o controlez, cel mult sa ma trezesc daca imi displace.

Mai sunt vise in care visez ca visez, mi s-a intamplat de 2 ori anu asta, visam apoi ma vedeam in pat si incepeam sa visez din nou (de data asta in visul initial). Puteam controla al2lea vis exact cum pot face cu celalalte si de obicei incerc sa ma trezesc, eu fiind aproape sigur ca sunt in realitate dupa trezirea din al2lea vis dar de fapt sunt in visul initial. Peste putin timp imi dau seama ca visez si ma trezesc pana la urma, de obicei dupa ce ma trezesc ma simt extrem de relaxat si calm...

foarte ciudat, bine ca ai adus discutia...

#13
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
va recomand Stephan LaBerge, Exploring the World of Lucid Dreaming .. are tot ce vreti, de la explicatii pana la recunoasterea constienta a faptului ca sunteti in vis si tehnici de inducere a viselor lucide

#14
valy2709

valy2709

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.12.2006

View PostCrysper, on May 13 2009, 21:23, said:

Chestia asta e chiar interesanta... mi se intampla destul de des cand ma trezesc de dimineata (cam pe la 6) si adorm la loc sa pot avea control aproape total asupra viselor,  sunt constient ca visez si decid singur daca vreau sa ma trezesc sau sa continui visul. Imi pot schimba atmosfera visului, intalni diverse persoane, dar totusi unele lucruri nu pot fi modificate, de ex daca e o actiune intensa imi e greu sa o controlez, cel mult sa ma trezesc daca imi displace.

Mai sunt vise in care visez ca visez, mi s-a intamplat de 2 ori anu asta, visam apoi ma vedeam in pat si incepeam sa visez din nou (de data asta in visul initial). Puteam controla al2lea vis exact cum pot face cu celalalte si de obicei incerc sa ma trezesc, eu fiind aproape sigur ca sunt in realitate dupa trezirea din al2lea vis dar de fapt sunt in visul initial. Peste putin timp imi dau seama ca visez si ma trezesc pana la urma, de obicei dupa ce ma trezesc ma simt extrem de relaxat si calm...

foarte ciudat, bine ca ai adus discutia...

Si mie mi se intampla asta, inca din copilarie, dar exista si variatiuni. De exemplu, am putut capata control asupra visului fara sa ma mai trezesc, dar momentul in care am inceput sa am stapanire asupra evenimentelor de obicei era acela in care aflam ca e vorba de un vis, pe diferite cai (de exemplu "zburam cu perna" ^_^ , si la un moment dat mi-am spus "wow!, eu chiar zbor!" - momentul de testare a realitatii, dupa care am avut control complet asupra traiectoriei, vitezei, destinatiei, etc.).
Parerea mea este ca exista o inclinatie naturala, fara legatura directa cu educatia, spre a evoca si a distinge vise lucide. Psihicul e cea mai unica parte din fiecare din noi, cea mai misterioasa. Intre constient si subconstient, ba chiar si inconstient, sunt o mare varietate de legaturi, de "punti". Eu cred ca a percepe realitatea trece destul de mult dincolo de aria constientului, dar nu avem acces direct si nu putem folosi la discretie acea "parte nevazuta a icebergului". Ea este pur si simplu menita sa "iasa la suprafata" atunci cand starea de veghe nu mai are dominanta, chiar daca nu este abolita (in somn). Cred ca exista tipuri de psihic mai predispuse la a "traversa" cu mai putin efort acele punti, dar, partea mai proasta e ca de cele mai multe ori acest potential ramane neutilizat...  :( . Probabil exista si o abilitate de a utiliza concret acest talent, dar, mai probabil, exista posibilitatea disciplinarii mentale, a antrenarii... despre care nu prea stiu.

#15
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Am inceput sa imi notez visele de azi. Surprinzator e ca mi-am amintit 3 vise de azi-noapte, desi cam vag. Chiar in momentul trezirii nu imi aduceam aminte nimic, dar dupa ce a trecut ceva timp, am putut sa notez cateva randuri despre fiecare.
Am citit ca visele au loc la un interval de 90 de minute si dureaza cam 15-20 de minute. Asta inseamna ca la 8 ore de somn poti avea maxim 5 vise. Eu mi-am amintit 3. E bine. :D

Thunder, tu cand iti notezi visele? A doua zi sau te trezesti imediat dupa vis, notezi, adormi inapoi si tot asa? Cum ai resusit sa ai vise lucide? S-a intamplat natural sau ai depus eforturi? Mai multe detalii. :P

View PostCelest, on May 14 2009, 10:18, said:

va recomand Stephan LaBerge, Exploring the World of Lucid Dreaming .. are tot ce vreti, de la explicatii pana la recunoasterea constienta a faptului ca sunteti in vis si tehnici de inducere a viselor lucide
O voi cauta. Multumesc. :P

Edited by caroline_hi, 16 May 2009 - 17:54.


#16
ThunderSS

ThunderSS

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 27.09.2007

View Postcaroline_hi, on May 16 2009, 18:52, said:

Am inceput sa imi notez visele de azi. Surprinzator e ca mi-am amintit 3 vise de azi-noapte, desi cam vag. Chiar in momentul trezirii nu imi aduceam aminte nimic, dar dupa ce a trecut ceva timp, am putut sa notez cateva randuri despre fiecare.
Am citit ca visele au loc la un interval de 90 de minute si dureaza cam 15-20 de minute. Asta inseamna ca la 8 ore de somn poti avea maxim 5 vise. Eu mi-am amintit 3. E bine. :D

Thunder, tu cand iti notezi visele? A doua zi sau te trezesti imediat dupa vis, notezi, adormi inapoi si tot asa? Cum ai resusit sa ai vise lucide? S-a intamplat natural sau ai depus eforturi? Mai multe detalii. :P


O voi cauta. Multumesc. :P

Notez visele cand ma trazesc, indiferent de ora. Chiar la trazire. Am o agenda si un pix langa pat (las pixul intre paginile agendei) iar cand ma trazesc ma apuc sa scriu, chiar si cu ochii inchisi, pe intuneric. Pana acum niciodata nu am scris stramb sau pe acelasi rand de doua ori.
De asemenea mai notez vise seara cand ma intorc acasa sau chiar si cand ma aflu la scoala pe diferite caiete daca atunci se intampla sa imi amintesc scene pe care le-am visat. Imi face placere sa fac acest lucru.

Nu am reusit sa am vise lucide complete...doar momente. De genul " Hmm, dar eu visez acum, de ce as face asa cand pot face altcumva? Doar nu exista consecinte in vis". Dar imi pierd luciditatea destul de repede. Oricum eu ma axez pe metoda inducerii viselor lucide din stare constienta (WILD).
Se mai intampla sa am vise semi-lucide. Sa stiu ca visez dar fara sa incep sa actionez.

PS: Dupa ca ai destule vise notate, atunci cand te trazesti noaptea in timpul unei perioade REM poti sa le recitesti pentru jumatate de ora si sa incerci sa le vizualizezi. Cand vei adormi din nou vei avea mai multe sanse sa ai un vis lucid pentru ca te-ai tot gandit la asta. Si pe deasupra vei intra direct in perioada REM. De asemenea este bine sa faci si in timpul zilei, cand lucrurile nu sunt la locul lor sau doar cand te gandesti la vise lucide un test al realitati.
Ca sa maresti sansele alege un obiect comun in viata ta (caite, pix, bec, TV, PC, orice) si de fiecare data cand il vezi faci un test scurt al realitati. Astfel cand te vei afla intr-un vis si vei vedea acel obiect vei face din nou acel test si vei deveni lucida.

PS: Nu cred ca ai specificat asta, dar atunci cand testezi realitatea ar trebui sa te astepti sa ai succes. Nu conteaza daca tu esti sigura ca nu visezi (la fel esti si in vis), ar trebui sa te astepti sa iti treaca degetul prin palma sau stiu eu ce alt test executi.

Edited by ThunderSS, 16 May 2009 - 18:07.


#17
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Eu nu m-am intrebat niciodata in vis daca visez. Tie cat timp ti-a luat sa ajungi in faza asta?
Eu sunt doar la a doua zi de notat vise. Si in timpul zilei am inceput sa verific realitatea, sa imi fac un obicei din asta si, poate asa, in timpul visului imi voi aminti sa fac asta.
Cu trezitul de dimineata e mai greu. Am incercat azi, dar nu am avut destula vointa. Totusi, nu am abandonat imediat. Voi vedea la noapte. Ma atrage foarte mult ideea de a fi in stare sa rezolvi tot felul de probleme in vis pentru a doua zi. Astfel, poti sa spui ca, totusi, nu iti irosesti chiar o treime din viata dormind. :D

#18
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008
Ultima oara cand am avut un vis lucid, chiar imi amintesc ce spuneam in vis : oricum visez, deci nimic nu e adevarat.
Am avut si vise frumoase, cand pluteam deasupra norilor, cadeam si pluteam toata noaptea.
Cel mai frumos vis din viata mea a fost anul trecut, prin Iunie. Nu il uit niciodata. Am visat toata noaptea nori, ploi, apa, multa apa si furtuni. Nu visul propriu zis ci starea de liniste si fericire pe care am avut-o mi-a placut.
Dimineata cand m-am trezit, mi-am amintit ca in seara trecuta am halit niste piersici mari si dulci si mi-am spus : am avut visul unei piersici si constiinta unei piersici, adica multi nori intunecati, multa apa si foarte multa ploaie. Toata noaptea am visat ca ploua fara intrerupere, cam 5-6 ore cred.
De atunci mi-am dat seama ca alimentele vii iti influenteaza visele.Stiam ca visez si nu am vrut sa ma trezesc.
A doua zi dimineata m-am simtit foarte usor si fericit. :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate