Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

De cand poate sa vorbim cu copilul a doua limba?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Si noi am inceput sa invatam limba engleza, avem 2 ani si 4 luni. Si vad ca prinde foarte repede.

#20
zeltera

zeltera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.04.2009
Eu locuiesc in afara romaniei iar copilul meu, de 2 ani jumate vorbeste la gradinita limba locala iar acasa limba romana. Pana acum nu pot spune ca vorbeste, ci doar leaga 2-3 cuvinte, insa face asta in 2 limbi; ceea ce este cel mai important este ca intelege (aproape) orice ii spun indiferent de limba pe care o folosesc.

Am o nepoata, care are 4 ani, si care a beneficiat de aceleasi conditii (limba locala la gradinita, limba romana acasa) si care vorbeste fluent, la nivel de 4 ani, doua limbi, inclusiv traduce dintr-o limba in alta. E adevarat ca prefera limba folosita la gradinita, insa asta  alta poveste.

#21
BlackPassion

BlackPassion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 13.11.2011
Am un nepotel care pana la 2 ani si cateva luni n-a scos nici un cuvant, iar un medic le-a spus ca e din cauza ca ei vorbesc in mai multe limbi si sa aleaga una deocamdata...

#22
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,181
  • Înscris: 28.06.2005
Soră-mea vorbeşti cu piciul ei în română şi tac-su în italiană. Din prima zi.
Acum piciul are 3,5 ani şi vorbeşte fluent ambele limbi.
Doar pe tac-su îl pune să-i citească în română când are chef să facă mişto de el.

#23
berlinish

berlinish

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 06.09.2006
Stati calmi ca nu le strsati creierasele prea tare daca vorbiti cu ei in doua limbi. Logopezii sfatuiesc ca doua limbi sunt perfect OK pt copii, mai mult de doua ar fi problema ca n ar mai intelege nimic. Eu cu al meu vreau sa vorbesc in doua limbi. Inca e mic, doar 4 luni, dar sunt sigura ca va prinde repede. E f inteligent:-)



#24
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View Postberlinish, on 08 aprilie 2014 - 18:05, said:

Stati calmi ca nu le strsati creierasele prea tare daca vorbiti cu ei in doua limbi. Logopezii sfatuiesc ca doua limbi sunt perfect OK pt copii, mai mult de doua ar fi problema ca n ar mai intelege nimic. Eu cu al meu vreau sa vorbesc in doua limbi. Inca e mic, doar 4 luni, dar sunt sigura ca va prinde repede. E f inteligent:-)


Daca vrei sa il inveti 2 limbi de mic, e recomandabil sa vorbesti tu intr-o limba, iar celalalt parinte in alta limba. Mai putin eficient e sa-i vorbesti tu cand intr-o limba, cand in celalalta :).

#25
Miha_83

Miha_83

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.03.2015
Am citit chiar de curand un articol despre faptul ca un copil pana la varsta de 5 ani invata extrem de repede limbi straine (http://www.kimbi.ro/...blog/blog&id=13). Se pare ca ne nastem cu o anumita apetenta pentru limbi. Asa ca este chiar recomandat sa ii invatam limbi straine cand sunt mici, ei pot face distinctia intre o limba si alta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate