Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
8580 replies to this topic

#289
flavius1611

flavius1611

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 16.04.2007

 alecsus27, on 29 mai 2013 - 11:34, said:

De fapt Yamaha 673 l-am schimbat dupa vreo 2 saptamani cu Denon 2113.
Alecsus27 de ce ai renuntat la reciver-ul yamaha?
Se incalzea sau ce te nemultumea la el?

#290
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 01.07.2006
Nu, tocmai ca Denon parca se incalzeste mai tare (daca-l tin 2 ore la nivel sonor mai mare devine aproape fierbinte - sper sa n-aiba vreo problema). L-am schimbat pentru ca Yamaha imi parea ca ascute si mai tare inaltele, deja cam taioase, de la boxele MA BX2. Cu Denon sunt mai acceptabile, in schimb mi se pare ca am pierdut la spatializare.

Oricum sunetul s-a schimbat clar in bine, dupa unele mici repozitionari ale boxelor frontale si rigidizarea standului boxei din dreapta. In plus probabil ca dupa cateva luni de auditii s-au 'forjat' suficient.

#291
LittleTunechi27

LittleTunechi27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.01.2014
[ http://www.gadget.ro/wp-content/uploads/2012/12/Boxe-Genius-SW-G2.1-1250-15.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.gadget.ro/wp-content/uploads/2012/12/Boxe-Genius-SW-G2.1-1250-12.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.gadget.ro/wp-content/uploads/2012/12/Boxe-Genius-SW-G2.1-1250-21.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.gadget.ro/wp-content/uploads/2012/12/Boxe-Genius-SW-G2.1-1250-20.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.gadget.ro/wp-content/uploads/2012/12/Boxe-Genius-SW-G2.1-1250-7.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#292
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Incinte - Raidho Eben X3
Amplificare - YBA
CD-player - Meridian
Vinil - Roksan

Attached Files



#293
Radu_M85

Radu_M85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.12.2012

 bibiaudiofil, on 14 ianuarie 2014 - 13:28, said:

Incinte - Raidho Eben X3
Amplificare - YBA
CD-player - Meridian
Vinil - Roksan

Aveti un sistem foarte reusit domnule Bibi, felicitari. Posted Image

Edited by antinari, 14 January 2014 - 16:39.
adăugare citat


#294
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Bibi daca  vinde sculele isi mai ia o casa.

#295
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
Acesta de mai sus de la bibi e unul din cele mai bune sisteme pe care l-am ascultat vreodata Posted Image Probabil din cauza acordarii fine a intregului ansablu boxe+camera/tratamente acustice+pozitie Posted Image

Si ce am eu acum :
Boxe Elac BS 244
Super tweetere manufacturate de diy-audio.ro
Amplificare Yamaha
CD player Marantz CD 52 SE
Streamer squeezebox touch

Attached Files


Edited by Mir, 06 February 2014 - 13:49.


#296
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 Mir, on 06 februarie 2014 - 13:33, said:

Si ce am eu acum :
Boxe Elac BS 244
Super tweetere manufacturate de diy-audio.ro
Amplificare Yamaha
CD player Marantz CD 52 SE
Streamer squeezebox touch

Cd playerul Marantz are piesele originale de fabrica sau a fost "tunat"?

Edited by antinari, 06 February 2014 - 19:12.
adăugare citat


#297
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
Cele originale, dar mentionez ca e varianta SE, cu piese din fabrica mai bune fata de varianta non SE ;)

#298
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Am ascultat mai demult tot varianta SE la cineva care il avea de vanzare.Mi-a placut,dar din pacate nu sunt cu cd-urile.....la cele 40 cate am nu se merita.

#299
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
Nu e cam ciudat cu topic separat de comentarii despre posturile de pe alt topic ? :police:

#300
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Este ciudat  ... dar probabil că au fost discuții aprinse pe aici mai demult  și s-a decis separarea :)

by the way ... îmi pare bine să te întîlnesc pe această arie ( Mir păstorește aria Audio de pe Computer Games )

#301
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
Imi pare bine sa te regasesc aici !

btw, bibi este un audiofil pe a carui experienta te poti baza intotdeauna, veti primi numai sfaturi utile si aici ! De acum incolo voi urmari cu mare placere acesta sectiune si pe acest forum
La cat mai multa Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image buna si pe aici !

Edited by Mir, 06 February 2014 - 18:33.


#302
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006

 Mir, on 06 februarie 2014 - 18:21, said:

Nu e cam ciudat cu topic separat de comentarii despre posturile de pe alt topic ? Posted Image

Da, pare ciudat, însă e funcţional, uneori cu puţin ajutor din partea moderatorilor. Nu s-a considerat niciodată încălcare de regulament postarea de comentarii pe topicul celălalt, dacă a fost cazul au fost mutate, cu citare, aici. Motivul separării a fost o inflaţie de comentarii, mai mult sau mai puţin legate de subiect. Posibil să nu mai fie cazul, subiectul fiind deja bine conturat. Fiind topic de comentarii, cred că ar fi utilă şi opinia utilizatorilor în ce priveşte această separare. Deci, se lansează dezbatere publică, limitată în sensul că 1 utilizator = o opinie. Argumentat, dacă se poate.

#303
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 01.07.2006
@bibiaudiofil: felicitari pentru sistemul audio

#304
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002

 antinari, on 06 februarie 2014 - 19:27, said:

Da, pare ciudat, însă e funcţional, uneori cu puţin ajutor din partea moderatorilor. Nu s-a considerat niciodată încălcare de regulament postarea de comentarii pe topicul celălalt, dacă a fost cazul au fost mutate, cu citare, aici. Motivul separării a fost o inflaţie de comentarii, mai mult sau mai puţin legate de subiect. Posibil să nu mai fie cazul, subiectul fiind deja bine conturat. Fiind topic de comentarii, cred că ar fi utilă şi opinia utilizatorilor în ce priveşte această separare. Deci, se lansează dezbatere publică, limitată în sensul că 1 utilizator = o opinie. Argumentat, dacă se poate.

Am inteles. Multumesc de raspunsul detaliat. Faceti cum credeti voi ca e mai bine.

#305
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 bibiaudiofil, on 14 ianuarie 2014 - 13:28, said:

Incinte - Raidho Eben X3
Amplificare - YBA
CD-player - Meridian
Vinil - Roksan

Incaperea aia nu are tratamente acusctice. Sub incinte nu se pun placi dure Posted Image

Edited by antinari, 08 February 2014 - 09:24.
adaugare citat


#306
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

 vata_pa_batz, on 07 februarie 2014 - 18:44, said:

Incaperea aia nu are tratamente acusctice. Sub incinte nu se pun placi dure Posted Image

Bănuiesc că despre plăcile mele este vorba Posted Image

Podeaua mea este flexibilă (structură metalică cu o șapă turnată peste ea). Boxele sînt bass-reflex down-firing. Din acest motiv am placat podeaua cu granit doar în zona în care am amplasat boxele (granitul este lipit direct pe șapă, cu adeziv pentru piatră. Am sesizat o îmbunătățire categorică în răspunsul pe joase după acest lucru (cantitativ și calitativ).

Încăperea pare netratată dar ... tot tavanul fals este realizat cu plăci din fibre minerale care absorb destul de bine în zona de medii-înalte. Pe peretele din spatele boxelor (depărtat cam la 2 - 2.5 m) am pus panouri din vată minerală. În spatele locului de audiție am instalat pe perete difuzie (skyline). Per ansamblu camera este cam moartă, dar nu aveam de ales deoarece înălțimea este redusă și reflexiile primare puternice (din tavan).

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate