Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
8581 replies to this topic

#1117
keddy_net

keddy_net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.07.2005

View Postedigee, on 19 februarie 2018 - 16:01, said:

Poti dezvolta?

Te poti juca in softul winisd daca te pasioneaza cum lucreaza un subwoofer. Introduci parametrii si vezi cum lucreaza un difuzor, volum, intre ce frecvente lucreaza dupa acordaj +-3dB. Volum mic control mai bun plaja de frecvente acoperita este mai mare dar se aude mai incet, volum mare sunet mai gros, mai tare dar va canta mai mult in zona acordajului, dar greu de controlat pe frecventele super joase etc.

50% din treaba o face incinta si acordajul....Nu e o generalitate cand spui ca un difuzor nu canta la 30hz. Daca compari un difuzor de 1000lei pret de nou poate ca da. Acest Mordaunt short performance 9 l-am luat sh, dar dupa ce l-am testat si am vazut ca sta in picioare la frecventele sub 40-35hz (acolo unde se plafoneaza boxele). Pentru asta l-am luat. Nu ma interesa sa-mi baraie la 80-70hz. Cred ca ai inteles ideea.

+ ca lpf e setat la 35hz cu 12db asta nu inseamna ca sunt complet taiate frecv peste 35hz, se aud si ele dar la o intensitate mai mica

In momentul in care setez 35hz cu slope 24 atunci da se aud doar frecventele sub 35hz, dar e urat asa. Sper ca mi-am facut inteleasa ideea.

Edited by keddy_net, 19 February 2018 - 16:39.


#1118
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Nu a gresit cu setarea la 35Hz, aia este doar o valoare inscriptionata, nu neaparat reala, apoi, intradevar oricum ar taia se aud si frecventele superioare.La fel cu 12 sau 24dB sunt valori relative care nu au legatura cu realitatea.
Nu de putine ori subwoferele suna cel mai bine cu cea mai joasa frecventa setata din filtru pentru ca doar asa se limiteaza interactiunea cu incintele si basul devine foarte greu de localizat, se reduc si distorsiunile armonice care cresc accelerat cu banda de frecvente redata. Setarea minima aduce doar avantaje in special in mod de completare la boxe, nu LFE, singura parte slaba fiind ca volumul atins este si el redus.
Eu recomand ca set-up sa fie inceput cu setarea cea mai joasa si apoi sa se creasca pentru a sesiza daca ajuta sau dimpotriva strica coerenta.

#1119
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Stii tu ceva cu acordajul la boxe ,dar nu e deloc asa. In fine.
Cat priveste intergarea unui sub alaturi de niste boxe care oricum coboara mult in frecventa mi se pare inutila.
Care ar fi muzicile pe care le asculti cu frecvente de 30Hz? Simfonica ,orga de biserica, elecronica?
In alta ordine de idei faptul ca ai intr-o anumita plaja  aceleasi frecvente(joase) care ies atat din subwoofer cat si din boxe contrazice ideea de management de bas. Sub-ul nu il pui decat sa completeze(in jos) acolo unde numai raspund bine boxele. Chiar la niste boxe de podea mari tot macar la 50-60Hz se face taierea, Si obligatoriu taiere la boxe. Curba de rolloff atat la boxe cat si la sub trebuie sa fie cat mai abrupta. Degeaba te joci cu butonul de bas de la receiver ,curba de atenuare e mult mai lina. Nu mai zic de atenuarea constructiva a boxelor in partea de jos.
Daca ar avea asa ceva(nu stiu de ce la banii aia nu i-au pus) ,adica iesiri de pre out si intrari power in atunci s-ar fi rezolvat usor problema cu un DSP/Crossover pus intre acestea. Ca sa faci exact taierea la boxe.

#1120
keddy_net

keddy_net

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.07.2005
Inteleg foarte bine fenomenul pe care il descrii. Desi am impresia ca ma iei cam de sus si nu vreau sa fie perceputa ca o lauda, am avut 7 ani in masina sistem full active pe 4 cai in 8 canale cu 4 amplificatoare si procesor de sunet alpine pxa h700 cu procesare independenta pe fiecare canal 6/12/18/24/30dB, doua subwoofere 15’, amplificator 5kw la 1ohm, legati in 0.5 pentru a suplimenta cresterea de impedanta, incinta cu acordaj 32hz si 200litrii, 2kw de medii, si vreo 25 de cupe castigate la campionatul national de car audio sau db drag racing din 2016 si invitatie de a participa la finala europeana dbdrag racing. Cred ca sunt printre putinii care inteleg ce vrei sa descrii si da ai dreptate. Unde exista procesare nu se compara cu reglaje analogice, dar acolo te lovesti de alte probleme. In car audio e una, in home audio e alta treaba dar cu aceleasi principii. Asta e motivul pentru care sunt aici, sa impartasim impresii.

Imi pare rau de acest amplificator ca nu poate controla din gain pe preout alt amplificator fiindca aveam de gand sa folosesc doua amplificatoare pe bi amp, unu pt inalte / medii si unul pt joase. Dar deja e prea tarziu, banii au fost dati si ca sa fac acest upgrade sunt sume fantastice si nu cred ca se mai merita. Trebuie network player, procesor, si doua amplificatoare (sa zicem ca am unul) iar boxele mele nu stiu daca sunt atat de performante incat sa se auda o diferenta care sa merite sumele astea.

Nu o lua ca pe o ofensa, suntem aici sa impartim impresii si sfaturi.

#1121
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Nu te iau deloc de sus. Sorry ,daca ai interpretat asa ceva.
Ai dreptate ,car audio e cu totul alta treaba.

#1122
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sub 35hz nu mai e cam nimic!
Un subwoofer nu se pune doar pentru a completa unde nu mai pot fronturile.Crossover si procesare trebuie facuta si pe sateliti si pe sub!Frecventa de taiere se stabileste dupa mult mai multi factori si masuratori dar oricum peste 50hz.De cele mai multe ori se taie intre 60 si 80hz.
Car audio e total altceva fata de home audio!
Exact cum spunea si colegul,stii tu ceva dar....
Mie unul imi pare ca te cam joci cu marimile.Daca iti dau un ton pe la 80hz cu 5kw putere continua(a se citi uzine de amplificare marca Crest sau Crown Macrotech seriile vechi nu rahaturile actuale in clasa D) in niste planare cu SD18EL s-ar putea sa-ti cam taie vederea.

Edited by geo123, 22 February 2018 - 19:03.


#1123
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Sunt prea multe discutii care au luat-o pe aratura, chit ca sunt interesante. Din acest motiv , topicul a devenit de neurmarit.

Abia acum am inteles ca @Monitoxus are dreptate => topicul nu mai este sticky , d.p.m.d.v. se poate scurge in negura uitarii

#1124
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Sau, și mai bine, ar fi bună o curățare serioasă, să rămână doar pozele. Adică, așa cum era înainte de comasarea celor două subiecte.

În acest moment, din păcate, aici este un fel de ''poze și discuții generale privind domeniul audio, dar mai mult discuții...'' Posted Image

Edited by alexx20alexx, 25 February 2018 - 19:09.


#1125
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Nu asta e solutia, topicul  chiar era o treaba foarte buna, trebuia pastrat drept cartea de vizita a sectiunii.

Edited by audiofidel, 25 February 2018 - 19:47.


#1126
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
E peste mana sa ai pozele intr-o parte si discutia in alta.De asta au fost unificate.
E un pic aiurea ca discuțiile au divagat de la sistemele din poze catre alte direcții;unele din ele fiind utile, altele mai putin.
Si cam toate pleaca din momentul cand se ating corzi sensibile ca Pick-up,Lampa,Adancimi si rate de esantionare ametitoare vs Limitările aparatului auditiv uman,Conectica din piele de sarpe,Subwoofere integrate aiurea fara procesare si multe akte exemple.
Sunt cativa care au facut obisnuinta in a contrazice chestiunile de mai sus care sunt dovedite stiintific si stau in picioare la orice test facut in orb.
De aici e polemica multa si offtopic.
Cer scuze pentru acest post care nu are legatura cu subiectul topicului.

Edited by geo123, 25 February 2018 - 20:15.


#1127
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Eu am unificat topicul de comentarii cu cel de poze. Asta nu era o problema. Divagatiile ca divagatiile, nici astea nu ar fi o mare problema ...  insistentele in raspunsuri au devenit o problema.

Vedem ce se intampla cu topicul pe viitor.

#1128
octaviancosminsem

octaviancosminsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.11.2007
Daca tot este vorba  despre chestiuni care nu au legatura cu discutia initiala, credeti ca s ar putea deschide un subiect despre  ce muzica  mai apare, ce merita ascultat, pentru ca , de regula discutiile se poarta mai ales despre echipamente audio, mai putin despre scopul principal al lor, muzica ( de preferat ) buna. De exemplu, eu am aflat intamplator, despre anumiti artisti chiar de aici, fără măcar sa fi stiut de existența lor. Un  exemplu ar fi  diana krall, daca acum 2 ani nu aveam niciun album , acum le detin aproape pe toate. nt sigur că, printre noi , fiind pasionati de acest domeniu trebuie sa fie la curent despre noi apariții in domeniul muzical, care ar meritta ascultate. In cazul in care, chestiunea nu prezinta interes, postarea poate fi stearsa, sau deshis un nou subiect, daca este cazul. Personal, pentru mine un mijloc de a afla ce mai apare nou in muzica este amazon.com, dar poate nu este suficient.

#1129
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Cu siguranta se poate deschide un topic ( exista o intreaga arie dedicata ) ->   https://forum.softpe...rum/103-muzica/

#1130
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006

View Postbibiaudiofil, on 25 februarie 2018 - 18:30, said:

Sunt prea multe discutii care au luat-o pe aratura, chit ca sunt interesante.
Probabil se simte (de multe ori!) nevoia unui topic general despre tehnologie audio. Apoi, unele chestii de pe ultimele pagini de-aici şi-ar avea locul cu brio în topicul de discuţii "filosofice sau nu". :) (Unde acel "sau nu" e fix degeaba în titlu - toată lumea îl ia ca fiind numai de filosofice.)

#1131
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Acel "sau nu" reprezinta fix partea de batut campii chiar fara nicio legatura cu subiectul. Cateva pagini mai in spate sunt mostre relevante despre unde se incadreaza acel "sau nu".

Un asemenea topic de discutii generale ar fi inutil din punctul de vedere al transparentei informatiei. Un topic mamut  care sa abordeze nenumarate subiecte, sa le reia si sa faca asta in cerc si la nesfarsit, e un model foarte prost de sistematizare, Asa se intampla lucrurile pe computergamesforum, o mie si ceva de pagini  pe sectiune, greu de accesat informatie folositoare si de urmarit un fir. Cauta acul in carul cu fan!. Preferabil topicuri specializate.

#1132
gustiv

gustiv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2013
Salut
Detin un sistem entry :
- avr denon 1300
- q acoustics 3050 + 3010 + 3090c + 3070s
- dac ifi nano idsd le
- cabluri qed
- casti ath m50x

[ http://i65.tinypic.com/qzf6g9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gustiv, 02 March 2018 - 16:28.


#1133
gustiv

gustiv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 18.04.2013
[color=inherit !important][font=X-LocaleSpecific, sans-serif, Tahoma, Helvetica !important]



[/font][/color]

Attached Files



#1134
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,179
  • Înscris: 16.10.2008
Eterna problema cu usa si boxa din stanga!Posted Image
Exact asa e si la mine ,cand o pun dupa usa(spre colt) cand in partea cealalta de usa. Numai ca la mine toata treaba e pe latimea camerei. Mai mult headroom pt. mutat.Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate