Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Gazon pe balcon.

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Am un balcon deschis ff mare .18mp patrati. Lungime 9m,latime 2m . Vreau sa pun gazon .
         Imi place gazonul foarte mult,indiferent unde este pus.
         M-am gandit la gazonul covor, adus gata sub forma de rulouri.
         Am mai multe intrebari. Ar trebui sa mai adaug un strat de 2-3 cm de pamant? Este suficient pamantul care il au rulourile?
         Credeti ca se pot face gandacei(care sa intre in casa) de la pamantul acela?
         Daca mai vedeti si alte dezavantaje omise de mine va rog sa ma luminati.

#2
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

 mihai!, on Mar 23 2009, 17:45, said:

Ar trebui sa mai adaug un strat de 2-3 cm de pamant? Este suficient pamantul care il au rulourile?
NU. ti=ar mai trebui cel putin inca 15 cm de sol.

 mihai!, on Mar 23 2009, 17:45, said:

Credeti ca se pot face gandacei(care sa intre in casa) de la pamantul acela?
Da

 mihai!, on Mar 23 2009, 17:45, said:

Daca mai vedeti si alte dezavantaje omise de mine va rog sa ma luminati.
vei avea probleme cu umezeala la etajul inferior si pe peretii adiacenti zonei cu gazon.
in zilele calduroase iti va fi desoebit de dificil sa asiguri un echilibru intre cantitatea de apa pe care o poti oferi, viteza de evaporare si infiltratiile de apa prin pardoseala si pereti.
Eu unul as zice nu ideii - desi cu cheltuiala de rigoare si o munca titanica cred ca se poate realiza.
Imi permit sa sugerez 2 alternative:
1. o o gradina in ghivece mari [containere] cu pomi care nu au radacini foarte dezvoltate si cu gazon de plastic pe terasa.
2. o minigradina intr-o suprafata limitata, o cutie bine izolata - 2mp - cu copaci miniatura si gazon, sau o versiune de gradina japoneza.

Edited by gomez99, 24 March 2009 - 20:25.


#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Multumesc mult ! Este un raspuns foarte complex.
          In adevar, posibilele infiltratii si umezeala ma fac sa dau inapoi. Pentru gandacei ma gandisem la insecticide  :P
          Cred ca imi fac ceva pe o suprafata limitata.

Edited by mihai!, 25 March 2009 - 22:53.


#4
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Cu umezeala rezolvi printr-o hidroizolare a planseului balconului si a zonelor adiacente care vor lua contact cu umezeala din pamant / gazon. Poti face ce vrei, depinde cat esti dispus sa cheltuiesti pentru asta  -_-

#5
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Gazonului ii place apa, asa ca in afara de infiltratiile mai sus pomenite trebuie sa te pregatesti si pentru noroiul pe care il vei introduce in casa dupa ca vei calca pe stratul de pamant de 15 cm imbibat cu apa.

Stau la curte, stiu ce vorbesc. Curatenia in casa si pe alei e una din activitatile cele mai mari consumatoare de timp si energie. Oricat de des va fi gazonul tot vei avea contact si cu ceva pamant.

Succes!

#6
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
as merge pe ideea ca s-a putea incerca cu succes o gradina japoneza - tsuboniwa
http://www.takasho.c.../index-fra.html
http://www.japanese-...hi-in_Kyoto.jpg
sau da un search pe google si vezi ce gasesti.

#7
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

 dino2, on Mar 26 2009, 10:37, said:

Gazonului ii place apa, asa ca in afara de infiltratiile mai sus pomenite trebuie sa te pregatesti si pentru noroiul pe care il vei introduce in casa dupa ca vei calca pe stratul de pamant de 15 cm imbibat cu apa.
Cu o chestie de genul rezolvi si problema noroiului :) .Cu substratul improvizezi astfel incat sa o poti pune pe balcon  :P

#8
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
japonezii au inventat un sistem de gazon pe terase (ei folosesc orice fel de terasa pentru a pune iarba). nu stiu mare lucru despre acel sistem...doar ca e foarte scump (sistem insemnand hidroizolatia, pamanul, iarba si sistem de irigare prin pamant)...eu voiam sa folosesc acest sistem pe o terasa din blocul unde locuieste tata...dar pretul m-a desumflat complet si iremediabil (ceva de genul 500 euro pe mp)

#9
gabif1966

gabif1966

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.10.2009
eu cred ca cea mai buna solutie este gazonul artificial pentru terase.eu mi-am pus asa ceva pe terasa si nu am probleme.Au venit 2 baieti de la Artimex si l-au si montat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate