Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Solutii de retransmisie intre statii locale

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
RaduVox

RaduVox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.03.2005
Radio VOX T Iasi are acum inca 6 licente.. din care 4 sunt de mare putere, in zona Moldovei.

Problema cea mare vine acum....

Cum fac legatura intre statii?? Satelit.. streaming... (linkurile ies din discutie datorita distantei). Studioul mama va fi la Iasi.. si celelalte statii in Vaslui, Husi, Pascani, Harlau, Putna, Tg. Frumos.

Cat ma costa o linie pe satelit..? Care e procedura? Cine ofera serviciile?

Ce soft de automatizare mi-ar trebui (sa nu=mi spuneti DALET ca plang) pentru a comanda statiile locale?

#2
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002
Gasesti un operator din Bucuresti care sa iti urce streamul pe satelit (FTA ca altfel se complica lucrurile) si il preiei in fiecare din cele 6 locatii iar mai apoi il retransmiti local (asta include o antena si un receptor digital FTA in fiecare locatie) dar cred ca o sa ai nevoie de acordul CNA pt. a urca streamul pe satelit. Asta cred ca este cea mai simpla solutie in cazul tau insa nu stiu daca este si cea mai economica. Varianta a-II-a ar fi sa folosesti un operator de internet sa iti transporte steamul in toate cele 6 locatii prin F.O. (RDS sau Orange) sau prin radio (SNR).

#3
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,195
  • Înscris: 07.08.2003
Si, dupa aia, ne dai si noua coordonatele satelitului sa te ascultam.

#4
RaduVox

RaduVox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.03.2005
Pai.. solutie de la SNR am deja. Ei imi pun la dispozitie si echipamentele.. si imi mai dau si 256 kbps garantat pe net (dar nu am nevoie ca am destul de la RDS) la vreo 500 euro pe luna. Acum.. nu am discutat daca 500euro/locatie sau per total. Ca daca e pe locatie mai bine imi trimit eu satelit deasupra... ies mai bine.

Ce e aia FTA (scuze dar sincer.. daca nu stiu prefer sa intreb) si care sunt operatorii din Buc care ar putea face asta?


Daca vreti sa ascultati VOXT-ul pe net... http://live.radiovoxt.ro


Thanks.

#5
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

Acum.. nu am discutat daca 500euro/locatie sau per total

... probabil ca per total dar cu shararea benzii de internet intre locatii. In alt mod este exagerat ;)

Quote

Ce e aia FTA (scuze dar sincer.. daca nu stiu prefer sa intreb) si care sunt operatorii din Buc care ar putea face asta?

FTA = Free To Air (adica necodificat). Ca operator comercial incerca sa contactezi Adisam Telecom si spune-le ce vrei sa faci si vezi cat iti vor cere.

#6
RaduVox

RaduVox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.03.2005
B)  Raman dator!

#7
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
De ce nu vorbesti la RDS sa-ti faca transport pe sincron (SDH)? Se poate si IP, dar in alte conditii de delay etc.

#8
manxclusivist

manxclusivist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 31.08.2008

View PostRaduVox, on Mar 23 2005, 18:35, said:

Radio VOX T Iasi are acum inca 6 licente.. din care 4 sunt de mare putere, in zona Moldovei.

Problema cea mare vine acum....

Cum fac legatura intre statii?? Satelit.. streaming... (linkurile ies din discutie datorita distantei). Studioul mama va fi la Iasi.. si celelalte statii in Vaslui, Husi, Pascani, Harlau, Putna, Tg. Frumos.

Cat ma costa o linie pe satelit..? Care e procedura? Cine ofera serviciile?

Ce soft de automatizare mi-ar trebui (sa nu=mi spuneti DALET ca plang) pentru a comanda statiile locale?


Salutare!
cum ai rezolvat-o pana la urma?
Eu am o problema asemanatoare....studioul de emisie in oras si emitatoarele cu antenele pe un deal din apropiere.....care e varianta ta verificata si sigura, dar mai ales ok ca pret?
Multumesc anticipat pt raspuns.

#9
BlackAngel7x

BlackAngel7x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2009
[/quote]
Eu am o problema asemanatoare....studioul de emisie in oras si emitatoarele cu antenele pe un deal din apropiere.....care e varianta ta verificata si sigura, dar mai ales ok ca pret?
Multumesc anticipat pt raspuns.
[/quote]
O solutie simpla si stabila pentru cazul in care emitatorul si antena se afla in alta locatie gasesti la: [url="http://www.broadatacom.com/site/products/products/6102-2.html"]http://www.broadatacom.com/site/products/p...cts/6102-2.html[/url]
Pentru a avea un control total al echipamentelor recomand folosirea unei placi [url="http://www.pcs-electronics.com/2007-stereo-transmitter-card-p-968.html"]http://www.pcs-electronics.com/2007-stereo...card-p-968.html[/url] si a unui computer (suficient PIII/AMD 800Mhz) pe care instalezi un soft de comanda remote si ai control total la ce se intampla la releul de emisie. Daca distanta nu depaseste 40Km si-ti poti permite fibra optica intre cele 2 locatii poti instala si un sistem de supraveghere video  :naughty:

Edited by BlackAngel7x, 26 April 2009 - 13:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate