Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Casa construita in etape ....

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Pierzi mai mult daca te intinzi cu constructia casei pe 3 ani (sa zicem) decat daca desfaci un acoperis, pierzi izolatia, dar recuperezi 85% din materiale.

Iar o astfel de mutare (extindere) poti sa o faci si dupa 10 ani, nu e neaparat nevoie sa incepi cu extinderea imediat dupa ce ai terminat cu finisajele.

Tine minte vorbele mele: cel mai mare dusman al unei structuri din beton este apa. Iar combinatia apa + cicluri inghet/dezghet este fatala. Poti pierde structura de rezistenta.

Dar daca ti-ai pus in cap sa iti faci palat si nu iti mai poti scoate din cap ideea cu construirea in etape, ce pot sa mai zic...succes. Tu ai venit pe forum sa ceri sfaturi. Nu am venit noi la tine la poarta sa iti explicam cum sa iti faci casa.

Edited by SPF, 24 March 2009 - 12:18.


#20
pipopa

pipopa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 05.12.2007

View PostMyOwnShadow, on Mar 24 2009, 11:33, said:

Eh, acuma cu coboratul la demisol, stii cum e: acolo tii vinisorul, palincutza ..... parca ti-e mai mare dragul sa vizitezi crama ..... apoi, lemnaraia pentru centrala, masina de tuns iarba, toate sculele de gradinarit, unde sa le tin, sa-mi fac o magazie urata in afara casei? N-o sa dea bine, mai ales ca vreau sa-mi fac gradina gospodareste si am nevoie de spatiul ramas .......... Apoi centrala, mai ales ca e pe lemne, ce sa fac, s-o tin langa pat sa ma afume? Ne e mai bine sa fie intr-o camera separata, izolata de restul habitatului?

Sa-ti mai zic de muraturi, de conserve peste iarna? Io zic ca matale ai stat mai mult pe la oras, ca altfel ai sti cum e cu nevoia de spatiu la o casa la curte :) .....

"dren in jurul fundatiei, si izolare termica temeinica fata de restul casei, altfel o sa te traga la picioare, idem si ptr garaj!"

Am bagat la capac aspectul, nu stiam ca trebuie EXTRA izolatie, poate daca esti amabil si ai timp poti detalia mai bine ce fel de izolatie (materiale, etape) trebuie procurate pentru fundatie di demisol ........ si pentru garaj. Desi nu inteleg chestia cu garajul :( fie-va mila si explicati si pentru oameni mai simpli ......

"cat priveste ideea cu etapele, iti spun din experienta proprie ca cel mai bine o ridici la rosu dintr-un foc:
- o singura organizare de santier: curent, apa 2-3 mc pe zi ptr betoane, drum acces: cand o sa vina 2,3 bascule de 20 t pline cu nisip si tiruri cu materiale, trebuie sa ai drum pietruit si loc de intors"

- nu mai alergi dupa constructori daca e continuitate
- autorizatia de constructie se da pe un an, dar cred ca se poate prelungi
succes


Itr-adevar, dpvd al autorizatiei de constructie, o sa am ceva probleme, insa ca sa ridic casa la rosu si sa pun si acoeris + ferestre intr-o singura etapa, am nevoie de niste bani pe care pur si simplu nu-i am acum. Iar ideea pentru care vroiam sa ma apuc acum de constructie era ca ACUM preturile sunt putin mai decente, deci ce investesc acum ar putea sa ma coste cu un plus de 30% anul viitor, cand, sa spunem, m-as putea incorda sa duc pana la faza de rosu toata constructia ............ Nu credeti ca am dreptate?

De bascule cu nisisp nu cred ca o sa am nevoie, nu intentionez sa torn fundatia la betoniera (mi-ar trebui vreo 7-8 si vreo 30 de oameni ca sa ma misc repede, sa nu se intareasca betonul) asa ca mai curand mi-am facut planuri sa bag cifa si pompa, desi si varianta asta o sa-mi dea dureri de cap (am vorbit cu vecinul sa lase pompa sa intre in curte la el, ca sa ajunga trompa deasupra cofragului de fundatie ...... stie cineva cam cat de lungi pot fi pompele astea? ..... io stiam de 34m, 50m ..........

De alergat dupa constructori pe vremea asta nu cred ca mai learga nimeni, am vorbit cu o gramada de oameni si se pare ca lucrurile nu merg tocmai roz pe segmentul constructii ........ dar iti dau dreptate, ca principiu.

RE: Tras apa: acum duc tratative grele cu primaria, poate-poate se-ndura ei sa traga apa si pe ulita noastra, ca altfel, daca tre sa scot vreo 6-7000 de euroi numai pentru tras apa, ma fac actionar la primarie ....... va anunt io cat singe si puroi o sa curga, si mai ales, cine iese invingator :)

Comentarii?





SPF, io n-am citit pana cum decat jurnalul lui Conu si al Mirelei, si deja mi-a iesit par alb in cap :)

Mi-as fi dorit sa fie asa de simplu sa fac numai parterul si peste cativa ani sa pun si etaj ..... dar ia gandeste-te tu la niste aspecte:

1. Investesc 6000 de euro intr-un acoperis, plus vreo 2000 in izolatia lui ca sa-l fac aproape praf cand mi-l da jos sa ridice etajul .....
2. Dupa ce stai 2-3 ani sa termini finisaje pentru parter, iti umpli casa, curtea si vecinii de moloz (IAR) ca sa continui cu etajul ......
3. Reteaua de electricitate o sa se imbine exact NU cu noul modul de deasupra (in bunul stil romanesc) ca sa nu-ti mentionez cum o sa fie distractia cu instalatia de apa si canalizarea .....
4. Imi fac praf si pulbere gradina, tocmai cand incep sa vad roadele muncii (copaci, ronduri de flori, gardul viu, aleea etc)
5. Cand o sa am copii, FIX de santier o sa ma pot apuca (bani ioc, stres si nervi din cauza santierului) ......

Mai sunt o gramada de alte motive, dar cred ca ti-am construit o imagine destul de realista vis-a-vis de varianta ta ........ sau poate gresesc?

izolarea subsolului si a garajului-daca nu e incalzit, se face cu polistiren exp sau extr, depinde de configuratie
cat priveste treaba cu turnatul betonului cu cifa: daca nu estimezi foarte bine necesarul, risti sa nu ajunga cantitatea comandata sau daca e surplus, se arunca; apoi nu poti amesteca lucrurile, la fundatie se baga beton de 150 de ex., iar la placa cel putin de 250, la stalpi de xxx samd.; orice miscare cu cifa se plateste: transportul, stationarea pompei , iar betonul e la pret dublu fata de cel preparat cu minibetoniera- apropo 2 minibetoniere sunt suficiente prt toate fazele, mai putin placile care intr-adevar se toarna cu cifa; gandeste-te ca ai elemente de turnat mici, ex boiandrugi, ce faci chemi cifa?
eu nu am zis sa renunti la subsol, doar sa dimensionezi toata casa ptr a fi in concordanta cu bugetul si cu nevoile!

#21
MyOwnShadow

MyOwnShadow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.05.2008

View PostSPF, on Mar 24 2009, 14:15, said:

Tine minte vorbele mele: cel mai mare dusman al unei structuri din beton este apa. Iar combinatia apa + cicluri inghet/dezghet este fatala. Poti pierde structura de rezistenta.

SPF, am inteles din primul tau post ca exista o problema cu betonul expus la conditii meteo extreme ........ si crede-ma ca nu tratez informatia oferita de tine cu neglijenta, astept deja un email de la arhitect cu o confirmare pe tema asta iar al meu tata a promis ca va arata planurile si unui inginer structurist (foarte bun prieten de-al sau), tot in aceeasi idee ........

"Dar daca ti-ai pus in cap sa iti faci palat si nu iti mai poti scoate din cap ideea cu construirea in etape, ce pot sa mai zic...succes. Tu ai venit pe forum sa ceri sfaturi. Nu am venit noi la tine la poarta sa iti explicam cum sa iti faci casa."

Este adevarat, eu cer sfaturile, si n-as vrea sa crezi ca daca te provoc cu argumente inseamna ca tin mortis la ideea mea. Dincontra, tocmai faptul ca la argumentele mele tu vii cu justificari tehnice imi ridica un semn de intrebare asupra respectivei probleme.

Apreciez orice informatie care ma ajuta sa iau decizia corecta! Ca atare iti multumesc.

#22
MyOwnShadow

MyOwnShadow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 08.05.2008

View Postpipopa, on Mar 24 2009, 14:41, said:

izolarea subsolului si a garajului-daca nu e incalzit, se face cu polistiren exp sau extr, depinde de configuratie
cat priveste treaba cu turnatul betonului cu cifa: daca nu estimezi foarte bine necesarul, risti sa nu ajunga cantitatea comandata sau daca e surplus, se arunca; apoi nu poti amesteca lucrurile, la fundatie se baga beton de 150 de ex., iar la placa cel putin de 250, la stalpi de xxx samd.; orice miscare cu cifa se plateste: transportul, stationarea pompei , iar betonul e la pret dublu fata de cel preparat cu minibetoniera- apropo 2 minibetoniere sunt suficiente prt toate fazele, mai putin placile care intr-adevar se toarna cu cifa; gandeste-te ca ai elemente de turnat mici, ex boiandrugi, ce faci chemi cifa?
eu nu am zis sa renunti la subsol, doar sa dimensionezi toata casa ptr a fi in concordanta cu bugetul si cu nevoile!


RE: Garaj: zidul exterior o sa fie inclus in termoizolatia cladirii, deduc ca celelalte doua ziduri, pe interior, vor trebui etansate cat mai bine. Cred ca solutia cea mai simpla va fi tot aplicarea de polistiren de 10 completat cu tencuiala ....... usa de la garaj n-am cum s-o izolez, mai ales ca va fi electrica (coborare-ridicare).

RE: Beton - Cifa: ai dreptate, sunt necesare diferite tipuri de beton pentru fundatie, placa de nivel, stalpi si grinzi ........ io ma gandeam ca la cat de mare o sa fie fundatia + demisolul, nu voi putea "produce" betonul cu suficienta viteza ........ de betoniera m-am lamurit ca o sa am nevoie oricum ........

Multam fain.

#23
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
cam greu cu cifa pe varf de deal. daca nu ai nici statie aproape primii ta bani stransi direct in cifa se vor duce.

#24
chitea

chitea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 26.06.2010

View PostMyOwnShadow, on 17th March 2009, 00:25, said:

Salutare tuturor!

Cred ca in ultimele saptamani am citit cateva mii de posturi vis-a-vis de construirea unei case.

Acuma, inginer n-am ajuns, singura diferenta notabila ar fi ca mi-au mai crescut dioptriile :)

Dar lasand gluma la o parte, mi-am dat seama de un lucru foarte important: fiecare casa are unicitatea ei si ma refer in primul rand la dificultatile pe care fiecare viitor beneficiar trebuie sa le infrunte de-a lungul constructiei.

De aceea m-am hotarat sa aflu parerea voastra in privinta planurilor pe care le am:

- Am un teren de 2000 mp, este undeva intr-o zona de deal-munte, o priveliste care te lasa cu gura cascata (un rau jos in vale si munti 360 de grade).
- M-am hotarat cu a mea nevasta ca din moment ce tot pierdem trenul ofertelor bune in constructii de vreo 20 de ani incoace, sa ne apucam sa facem casa in etape, pentru ca altfel nu avem cum obtine banii pentru a face constructia de la A la Z (mai ales ca de cand cu criza asta a inghetat toata creditarea). INSA AU SCAZUT SI PRETURILE!

Asadar, marea intrebare este:

Daca am face casa pe etape:

- 1. Rezolvare curent si apa (proiectul e aporape gata, D+P+E, in jur de 300mp)
- 2. Platit hartzogaraie si autorizatii
- 3. Ridicat fundatia si demisol
- 4. Ridicat restul casei la rosu .....
- 5.6.7 Finisaje exterioare si interioare ......

DE CE INTREBAM: Pentru ca nu vrem sa avem de a face cu NICI O BANCA, dar in acelasi timp nici nu vrem sa mai asteptam inca 10 ani de acum inainte ca sa strangem banii.

Noi avem in plan ca fiecare etapa sa se desfasoare la fiecare 6 luni (sau un an), in functie de cum strangem banii necesari pentru respectiva etapa.

Astept cu mare nerabdare parerea voastra, am vazut ca sunt oameni pe forum care au trecut nu o data prin furcile caudine ridicand case, deci experienta vostra este mai mut decat bine venita.

Va multumesc.
Buna seara,
Privelistea grozava..uiti de toate relele!!!...Nu-i de prin Moldova...valea muntelui???

#25
pivnitarul

pivnitarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 11.09.2010

View Postchitea, on 4th December 2010, 19:33, said:

Nu-i de prin Moldova...valea muntelui???
sunteti consateni ...nu iti cunosti imprejurimile ?!
http://forum.softped...t...t=0&start=0

#26
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Intr-adevar, privelistea aia face toti banii!
O mai fi construit, o fi vandut, s-o mai fi intors in Romania? :huh:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate