Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Server proxy

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005
Salut, nu prea ma pricep la retelistica in general, nu stiu linux&stuff.Probabil ce vreau eu sa intreb exista deja pe forum aici dar sincer,nu am vazut.
Fac parte dintr-o retea locala si am net cu ip , gw si ce mai trebuie alocat de dhcp-ul din routerul retelei pe linux.Am si un port fw facut pt ip-ul meu local, cu ajutorul caruia mi-am facut o pagina http accesibila din afara retelei.pe acelasi port mi-am facut si server radmin cu care am intrat de la munca si am incercat si ftp.Aici mi s-a infundat pt ca nu poate intra mai nimeni.Din 20 de insi sa zicem cu care am testat, numai 4 au putut sa intre pe ftp-ul meu......atata timp cat pe http intra oricine! Mentionez ca portul fw este intre 6000 si 6150. Asta ar fi prima problema.
A doua chestiune este total diferita de ce am intrebat pina acum. Presupun ca merge numai daca ai ip extern si nu cu fw cum am eu acum.Deci vreau sa dau net cuiva care nu e cu mine in retea, deci din afara (absolut experimental, nu vreau sa fac ceva permanent sa scot bani sau mai stiu eu ce, sa nu se inteleaga aiurea). Am inteles ca daca instalez un server de proxy, pot face acest lucru.Am incercat acum ceva timp asa ceva cu un server de proxy, sincer nici nu mai stiu cum se numeste, ideea e ca n-am inteles nimic din setarile de pe-acolo....:(
As dori sa stiu exact ce server de proxy este cel mai potrivit ca sa nu fac experimente aiurea-n tramvai cu softuri pe care oricum nu stiu sa le folosesc si cam ce setari trebuie facute.Adica trebuie presupun pus pe undeva ip-ul meu(care dau mai departe, fie ip extern sau prin fw daca se poate) si sa-l aleg cumva dupa ip pe cel caruia ii dau net (ip-ul retelei din care face parte .......exista si posibilitatea ca respectivul sa aiba deja net, si sa-i dau eu prin acest proxy netul meu care e mult mai rapid, etc )mai bine ma opresc ca oricum vorbesc aiurea......astept pareri.
Cu convingerea ca nu voi fi luat la misto, multumesc anticipat!

Edited by sigma, 20 March 2005 - 02:42.


#2
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2005
Deci mai pe scurt, ce server de proxy e cel mai indicat sa instalez?Wingate 6.0, Wingate VPN, NetPatrol????

Edited by sigma, 20 March 2005 - 08:59.


#3
rv

rv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 28.01.2004

sigma, on Mar 20 2005, 08:51, said:

Deci mai pe scurt, ce server de proxy e cel mai indicat sa instalez?Wingate 6.0, Wingate VPN, NetPatrol????

<{POST_SNAPBACK}>

Poti alege intre Wingate 6 si WinProxy (tot) 6; e suficient sa le instalezi la tine, iar respectivul sa configureze programele cu care se conecteaza la net pentru IP-ul tau rutabil si portul pe care l-ai alocat in Wingate sau Winproxy.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate