Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#4555
Noleafclover

Noleafclover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.07.2010
Mie mi se pare efectiv SF cum luam de buna sanatatea spatelui, adica asa ma uit cu jind la alte persoane cum se apleaca fara nici un stres si cu lejeritate. Si noi trebuie sa ne investim toti banii pe care ii avem ca sa fim ok, nicidecum nu vom mai fi la nivelul celorlalti.

Parca mi-e si ciuda cateodata ca se intampla lucrurile astea. Asta a fost asa, ca o refulare a frustrarii

#4556
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Vezi partea buna..macar e o boala de la care nu mori....

#4557
cogdao

cogdao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.04.2008
Da, te chinui pana mori...
La mine au trecut 3 luni de la operatie. Tot nu pot sta mult timp pe scaun, s-a mai marit un pic timpul, dar tot nu e ce trebuie, presupun ca trebuie sa am rabdare. Am schimbat si masina cu ceva automat, tot sa fie mai usor, dar deocamdata nu ma simt confortabil, ma deranjeaza celalalt picior, unde am hernie mai mare, cea neoperata. Am fost si l cumparaturi si am dus cate o sacosa in fiecare zi, nu grea, 3-4 kg, dar nu face bine, trebuie sa o las balta.
O sa incerc sa stau mai mult in repaos zilele urmatoare, poate imi revim.
Una peste alta, sunt inca ca un ou de portelan, desi au trecut 3 luni. Exercitiile de kineto le fac zilnic acasa.

Edited by cogdao, 04 July 2019 - 00:50.


#4558
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Cum am spus si o mai spun operatiile pe coloana sunt loterie
Parerea mea e ca e prea mult sa le faci zilnic,baiatu cu care am facut eu a zis ca e suficient sa le fac de 3 ori pe saptamana
Momentan de vreo luna si ceva nu le-am mai facut dar de saptamana viitoare sigur ma apuc iar

#4559
Noleafclover

Noleafclover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.07.2010
Cogdao, imi pare rau sa aud asta...sa nu poti sta nici pe scaun.


Bun, deci zici ca nu trebuie nici chiar zilnic facute exercitiile dupa mersul la kinetoterapeut. Ca si eu ma gandeam asa, adica si la sala cand mergi, mai faci pauza sa se refaca muschiul etc. Vazusem intr-un clip pe youtube unde li se preda kinetoterapeutilor exercitiile cu demonstrare, ca  faceau si exercitii gen ca la abdomene, cu indoirea spatelui. Dar asta nu sunt de fapt contraindicate? Ca mai rau faci discurilor?

#4560
jager

jager

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.08.2015
Din câte știu eu mușchii se atrofiază daca nu ii folosești. De aceea se fac și exercițiile acelea pentru a întări musculatura spatelui și de a o tonifia. Cred că e important de reținut că fiecare organism reacționează în felul lui și nu cred că putem generaliza.

Edited by jager, 04 July 2019 - 09:29.


#4561
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostNoleafclover, on 04 iulie 2019 - 08:51, said:

Cogdao, imi pare rau sa aud asta...sa nu poti sta nici pe scaun.


Bun, deci zici ca nu trebuie nici chiar zilnic facute exercitiile dupa mersul la kinetoterapeut. Ca si eu ma gandeam asa, adica si la sala cand mergi, mai faci pauza sa se refaca muschiul etc. Vazusem intr-un clip pe youtube unde li se preda kinetoterapeutilor exercitiile cu demonstrare, ca  faceau si exercitii gen ca la abdomene, cu indoirea spatelui. Dar asta nu sunt de fapt contraindicate? Ca mai rau faci discurilor?
Exercitiile care provoaca durere sau discomfort vor fi excluse din antrenament

#4562
flrp7487

flrp7487

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.12.2007

View Postjager, on 02 iulie 2019 - 18:02, said:

Salutari ! Am descoperit sectiunea asta pe forum si am zis sa-mi spun si eu oful poate mai aflu ceva despre problema mea.

In primavara anului 2018 am mers la medicul de familie sa-mi dea o trimitere sa fac niste analize generale pentru ca aveam o stare de oboseala cronica cumva si incercam sa aflu cauza. Ma simteam efectiv obosit. Analizele au iesit cat de cat ok, fierul crescut si colesterolul.

Apoi in decembrie 2018 am mers la o clinica de kineto pentru ca intre timp mi s-au rigidizat cumva miscarile gatului, spre partea dreapta il miscam mai greu, simteam efectiv ca ma strange cumva muschiul iar atunci cand depuneam mai mult efort ma incalzeam si simteam o furnicatura in spate. Treaba asta cu furnicatura si incalzirea in spate era mai veche si cumva am trecut-o cu vederea. Am facut o radiografie si mi-au iesit o scolioza si lordoza. Dr de la kineto mi-am zis ca am o contractura musculara bilaterala pe trapez)
Partea proasta e ca am ajuns intr-o situatie acolo si am iesit VARZA !
Pe langa gimnastica aia care cred ca a fost prea mult pentru mine am facut si o terapie cu SIS (• Intensitate până la 2.5 Tesla, iti vibreaza foarte tare locul respectiv si iti provoaca niste spasme chipurile pentru relaxare). Ce-i drept dupa ce faceam SIS-ul pe moment ma sinteam bine, aveam o senzatie faina dar dupa cumva toata euforia asta trecerea pentru ca simptomele mi se inrautateau. Pana la finalul sedintelor m-am ales cu un sindrom vertiginos, mi s-a inclestat gatul, aveam dificultati de inghitire la solide, ma simteam ca naiba. Eram efectiv leguma. Cand am mai mers la o consultatie la dr de acolo deja fura curent, ca e posibil sa fi afectat terapia cu SIS, ca daca vreau sa continuam colaborarea ea are un medic neurolog cu care putem vorbi etc. Tot ce mi-a putut recomanda ea e sa iau suplimente cu Colagen si sa fac fizio daca mai continui cu ei. Evident ca nu am mai continuat.
A urmat o perioada oribila, vre-o luna de stari oribile, sarbatorile de craciun au fost cele mai urate din viata mea, apoi la serviciu abia reuseam sa ma tin pe picioare. Si asta fara sa iau niciun tratament pt ca toata lumea imi spunea sa ma linistesc sa stau relaxat sa ma dau cu creme etc.

Apoi la sfatul unei cunostinte care e medic la urgente am urmat un tratament cu ceva antiinflamatoare care m-au ajutat intr-o masura. Tot timpul asta m-am uns cu toate alifiile posibile, chiar si cele de la farmacia veterinara. Posted Image
Am mai facut si alte investigatii si au iesit urmatoarele:

RMN cranio:
- discreta scadere de volum cerebral prin largirea spatiiilor externe pe convexitate F-T etc
-compresiune in unghiul ponto-cerebelos prin artera vertebrala sinuoasa
RMN cervicala:
Coloana vizualizata pana la D3
In pozitia de examinare se constata reducerea curburii naturale a coloanei cervicale.
Afectare degenerativa multinivel,etajata, cu stenoza de canal spinal cervical in segmentul C3/4 – C6/7 prin discartroze cu bilant lezional monoton la fiecare nivel.
- Spatiu i.v. cu inaltime diminuata
- HD centrala, putin proeminenta in canal (cea de la C4/5  este cea mai proeminenta, cea de la C3/4 este ascendenta) fara contact medular
- recesurile ingustate prin ostefitoza: recesul dr cel mai ingustat la C5/6 (mai putin decat cel drept)
Cordon medular cu forma, dimensiuni si semnal in limitele normale.

Am avut o perioada in care imi amortea mana si piciorul stang, momentan am ramas doar cu mana stanga amortita.

Am fost si pe la neuro si m-au pastilat si aia.

Am fost la reumatologie unde am facut niste kineto si fizio (curenti si sunete). Mi-au ameliorat simptomele dar nu impresionant.]

Am trecut printr-o multitudine de simptome si pana la momentul de fata tot ca un moș ma simt desi am 27 de ani. Asta e una din cele mai mari frustrari pentru ca unii medici la care am mers ma luau cu texte ca deh, esti asa tanar si ai probleme din astea. Exact cum a facut si dr de la reumato, se gandea sa ma trimita la psihiatrie. Ca sunt prea tanar si de ce am agitatia asta. Nu stiu de la ce s-a luat femeia dar mi-a lasat un gust amar.

Am fost prin ianuarie cred la o neurochirurga si m-a expediat rapid, ca n-am nimic sa nu-mi mai fac griji ca e doar o contractura musculara.
Am fost la un neurolog si mi-a dat un tratament dar mare lucru nu a rezolvat. Mi-a sugerat o clinica de kineto.
Dupa reumatologie am fost la alt neurolog, asta macar a fost sincer si mi-a zis ca din cauza herniilor am toate starile astea si ca nu e din capul meu, nu e ceva psihic ci efectiv simptomele sunt reale 100%. Dar si asta nu mi-a zis decat sa port un ketonal la mine cand simt nevoia si daca vreau sa fac niste acupunctura ca el face si d-astea dar nu garanteaza ca va si functiona. Si mi-a mai zis ca am coloana unui barbat de 40-50 de ani.

Concluzia e ca din iarna dupa ce am fost la prima clinica de kineto nu mai sunt acelasi om. Ma simt batrancios, obosit, am avut momente cand nu putea sa ies in mall la o plimbare ca mi se facea rau. De paște am fost la un gratar cu prietenii eu din ora in ora ma bagam in casa sa ma mai intind putin. Ma simt batran!

Amorteala din mana s-a mai tras dar inca e acolo, nevoia de a-mi spriji capul cu mana inca exista. Mai nou ma doare si in zona lombara, sper sa fie doar o chestie de moment desi am o saptamana. Mobilitatea gatului e si ea redusa, trebuie sa nu fac miscari rapide ca ametesc. Oricum cand ma intorc ma intorc cu totul corpul odata. Fac zilnic acasa exercitii. Probabil multe detalii le-am pierdut.
De luat Betaserc si ketonale sau aflamil m-am cam saturat.

Ce e de facut ? ce ati face in locul meu ? nu se poate imbunatati deloc starea mea ?

O clienta de la serviciu mi-a recomandat o clinica buna in care se face acupunctura. Ea zice ca a scapat-o de la cutit. A facut ceva sedinte si a ajutat-o.
Altcineva mi-a recomandat infiltratii. Desi am auzit si alea ca-s de doua feluri: unele cu oxigen si unele cu nu stiu ce.


PS: locuiesc in IASI
Parca am citit povestea mea...am 32 de ani...la fel am fost trimis la psihiatrie. mi-au iesit fisuri de disc cervical la c5-c6, c6-c7...simt amorteli usoare in maini si parca uneori si pe piciorul drept, care dispar atunci cand merg. Am inceput sa cred ca o iau si razna, mi-e jena sa ma mai vait la familie, cunoscuti, iubita... bonus...cel mai probabil de la problemele de la cervicala am dureri de urechi, ce radiaza uneori in nas si ochi ca niste intepaturi, senzatie de lesin, desi nu lesin niciodata, dar asta nu se intampla asa des. Durerile de gat si urechi au fost groaznice pe alocuri si nu cedau la antiinflamatoare ci doar daca stateam cateva ore in pat intins...La tine stenoza e destul de serioasa treaba...nu stiu cum te trateaza medicii cu superficialitate. Eu am de gand sa fac niste infiltratii epidurale ghidate sa vad daca reusesc sa imi ameliorez situatia.

#4563
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostI2O, on 02 iulie 2019 - 12:37, said:

Hai ca am gasit ceva si mai curat,fara aditivi si e si din vita
https://www.getfitsh...atina-vita-454g
Asta il comand
asta da...."suna foarte bine "....l-ai cumparat deja ?  vad ca au magazinul lor prin zona Marasesti ...e beton ! cred ca voi trece pe acolo sa-mi cumpar si eu ! merci frumos pt. info !

View PostMizu, on 02 iulie 2019 - 15:52, said:

Pana la urma...noi romanii mai facem supa pe oase, americanii ii zic ceva similar cu bone broth. Astia fac bone broth in slow cooker si fierb oasele la temperaturi scazute cate 20 de ore pana iese tot din ele, cred ca asa ceva ar fi mai ok pentru colagen decat pastilele.
eu am facut asa ceva , sincer nu prea am simtit mare lucru din pacate , de aceea voi trece pe colagen praf.

View PostMizu, on 02 iulie 2019 - 18:32, said:

Eu din ce discutii am vazut aici nu pot recomanda niciun neurochirurg, dar m-as duce la Prof. Dr. Barzó Pál in Szeged, vazand ca doctorii romani nu te prea baga in seama.
exact...nu stiu ce se intampla cu medicii nostri ?!

View PostI2O, on 03 iulie 2019 - 19:34, said:

Proenzy rapid,Best hyaluronic acid 1900 de la swanson,+ o pudra cu colagen la care găsești linkul in ultimul post de pe pagina trecută
interesanta aceasta combinatie , suna bine ! ceva beneficii au inceput sa apara ??

View Postcogdao, on 03 iulie 2019 - 19:36, said:

Iti recomand kineto cu prof Paraschivescu, la Filantropia. Are program pana la 6 sau 7 seara. Luni, miercuri si vineri este dupa amiaza, in rest dimineata.
tu cum ai reusit sa te programezi la astia ??? eu sun de 3 zile si vb doar cu robotii !

View PostI2O, on 03 iulie 2019 - 22:16, said:

Vezi partea buna..macar e o boala de la care nu mori....
exact o boala care nu te omoara dar nici nu te lasa sa traiesti normal ! Posted Image

View PostNoleafclover, on 04 iulie 2019 - 08:51, said:

Cogdao, imi pare rau sa aud asta...sa nu poti sta nici pe scaun.


Bun, deci zici ca nu trebuie nici chiar zilnic facute exercitiile dupa mersul la kinetoterapeut. Ca si eu ma gandeam asa, adica si la sala cand mergi, mai faci pauza sa se refaca muschiul etc. Vazusem intr-un clip pe youtube unde li se preda kinetoterapeutilor exercitiile cu demonstrare, ca  faceau si exercitii gen ca la abdomene, cu indoirea spatelui. Dar asta nu sunt de fapt contraindicate? Ca mai rau faci discurilor?
exact ...dar macar de 3 ori/saptamana mi-au spus multi. adik o zi da si alta ba ! Posted Image

View Postflrp7487, on 04 iulie 2019 - 17:35, said:

Parca am citit povestea mea...am 32 de ani...la fel am fost trimis la psihiatrie. mi-au iesit fisuri de disc cervical la c5-c6, c6-c7...simt amorteli usoare in maini si parca uneori si pe piciorul drept, care dispar atunci cand merg. Am inceput sa cred ca o iau si razna, mi-e jena sa ma mai vait la familie, cunoscuti, iubita... bonus...cel mai probabil de la problemele de la cervicala am dureri de urechi, ce radiaza uneori in nas si ochi ca niste intepaturi, senzatie de lesin, desi nu lesin niciodata, dar asta nu se intampla asa des. Durerile de gat si urechi au fost groaznice pe alocuri si nu cedau la antiinflamatoare ci doar daca stateam cateva ore in pat intins...La tine stenoza e destul de serioasa treaba...nu stiu cum te trateaza medicii cu superficialitate. Eu am de gand sa fac niste infiltratii epidurale ghidate sa vad daca reusesc sa imi ameliorez situatia.
cam ai dreptate ,...stenoza este o afectiune mai ciudata si da anumita simptomatologie de nici doctorii n-au ce sa-ti mai faca ...DE ASTA TE TRIMIT LA PSIHIATRIE ! si eu am fost in situatia asta pana cand mi-am dat singur seama ce de fapt am !

Edited by MembruAnonim, 05 July 2019 - 10:41.


#4564
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostMembruAnonim, on 05 iulie 2019 - 10:28, said:

asta da...."suna foarte bine "....l-ai cumparat deja ?  vad ca au magazinul lor prin zona Marasesti ...e beton ! cred ca voi trece pe acolo sa-mi cumpar si eu ! merci frumos pt. info !


eu am facut asa ceva , sincer nu prea am simtit mare lucru din pacate , de aceea voi trece pe colagen praf.


exact...nu stiu ce se intampla cu medicii nostri ?!


interesanta aceasta combinatie , suna bine ! ceva beneficii au inceput sa apara ??


tu cum ai reusit sa te programezi la astia ??? eu sun de 3 zile si vb doar cu robotii !


exact o boala care nu te omoara dar nici nu te lasa sa traiesti normal ! Posted Image


exact ...dar macar de 3 ori/saptamana mi-au spus multi. adik o zi da si alta ba ! Posted Image


cam ai dreptate ,...stenoza este o afectiune mai ciudata si da anumita simptomatologie de nici doctorii n-au ce sa-ti mai faca ...DE ASTA TE TRIMIT LA PSIHIATRIE ! si eu am fost in situatia asta pana cand mi-am dat singur seama ce de fapt am !
Da ,l-am cumparat

Eu am mai facut si in trecut cure de animal flex si proenzi rapid si hyal....beneficii,ce sa zic,poate ca din cauza lor inca nu am ajuns sa fac hernie

Edited by I2O, 05 July 2019 - 10:34.


#4565
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
pentru cei care au stenoza pe coloana , va propun un articol interesant :

""Cele mai multe cazuri de stenoză de canal vertebral sunt idiopatice. Imaginile CT și MR descoperă adesea îngustarea canalului vertebral cu compresiunea rădăcinilor cozii de cal de către elementele vertebrale posterioare hipertrofiate în canal, de către articulațiile fațetale, osteofitele marginale sau țesuturi moi cum sunt ligamentele galbene și discurile intervertebrale herniate. Diagnosticul poate fi întârziat din cauza progresiunii lente a bolii.
    Tratamentul pentru stenoza de canal vertebral simptomatică este decompresia chirurgicală. Alternativele terapeutice cum ar fi repausul la pat, tratamentul durerii sau terapia fizicală vor fi rezervate pentru pacienții cu risc chirurgical crescut prin alte afecțiuni concomitente.
Durerea iradiată în membrele inferioare este de multe ori bilaterală, cu debut și exacerbare la mobilizarea membrelor inferioare. La unii pacienți durerea, paresteziile și deficitul motor sunt limitate la gambă și picior, rămânând prezente și în repaus. Simptomele extremității distale sunt descrise de obicei ca arsură, crampă, furnicătură, ușoară oboseală în gambă și picior.
Tratament chirurgical
    Deoarece majoritatea pacienților cu stenoză lombară sunt de vârstă mijlocie sau înaintată, este important să se stabilească riscul operator. Cei mai mulți pacienți, chiar vârstnici, sunt capabili din punct de vedere medical să suporte laminectomia decompresivă. Simptomatologia algică uneori pronunțată face ca aceștia să accepte un mic grad de risc operator pentru a scăpa de dureri.
    Terapia anticoagulantă sau afecțiuni severe cardiace sau respiratorii pot contraindica intervenția. Riscul laminectomiei depinde de numărul de nivele la care trebuie intervenit, concomitent cu alte probleme medicale, dificultăți anatomice ca rezultat al unor intervenții operatorii anterioare sau cu o stenoză marcată de canal, care presupune ablație extensivă a osului. Se adaugă și riscurile anesteziei generale.
Rezultatele tratamentului chirurgical
    Majoritatea pacienților pot beneficia de decompresia largă a canalului lombar. Unele studii plasează procentul de pacienți operați la 95% din care mai mult de 90% se reîntorc la nivelul de activitate pe care-l aveau înainte de operație, indiferent de vârstă. Totuși, studii recente consideră aceste valori ca optimiste și afirmă că ameliorarea neurologică pe termen lung se produce la 65% din pacienți. Este însă clar că la majoritatea pacienților cu clinică și radiologie clară de stenoză de canal lombar actul chirurgical aduce o ameliorare simțitoare.
Tratamentul nonchirurgical
    Tratamentul conservator al stenozei lombare, sub forma ortezei lombare, repausului la pat, terapiei fizicale, a demonstrat că are beneficii mici pe termen lung. În afara condițiilor care contraindică intervenția operatorie sub anestezie generală, abordarea medicală sau nonchirurgicală stenozei lombare nu este o opțiune practică dacă simptomele sunt însoțite de deficit funcțional. Abordarea nonchirurgicală poate fi luată în considerație inițial la pacienți cu simptome de intensitate medie și de durată scurtă.
    Bolnavii foarte obezi care au simptome de claudicație neurogenă pot urma un program instituționalizat de scădere în greutate. Exercițiile de tonifiere a musculaturii spatelui, programele de terapie fizicală și medicația antiinflamatorie nesteroidiană pot oferi un beneficiu inițial pentru pacienți, dar în contrast cu pacienții cu hernie de disc (care adesea răspund bine la terapia nonchirurgicală), pacienții cu stenoză lombară nu dovedesc o ameliorare pe termen lung. Simptomele lor reapar rapid și de aceea intervenția operatorie precoce este calea cea mai bună pentru ca acești pacienți să se întoarcă mai repede la o viață independentă.
In perioada postoperatorie, pot sa apara dureri intermitente in coloana lombara, cu iradieri difuze in membrele inferioare. Acestea sunt de scurta durata, ameliorate fata de cele din perioada de dinainte de operatie si, de obicei, se remit la repaos, fara un tratament deosebit. Dupa o operatie pentru hernie de disc lombara, noi le recomandam pacientilor reluarea treptata a sarcinilor zilnice, cu indicatia stricta de a nu ridica greutati timp de o luna - o luna si jumatate. Plus o restrictie la eforturi mari pentru urmatoarele sase luni. Insa exista cazuri cand, in urma nerespectarii acestor recomandari, fie dupa o miscare brusca, cadere sau lovire in zona operatiei, pot aparea dureri intense in regiunea coloanei lombare, grevate de flexie, extensie, lateralitate si rotatie axiala. Durerile pot cobori catre fese, partea posterioara a coapselor si a genunchilor, pana la gambe si picioare, insotite de amorteala sau slabiciune in zona prin care trece nervul.
Acestea pot deveni constante, se pot accentua la stranut, tuse, se pot agrava datorita sezutului, pozitiei bipede prelungite sau rasucirilor, se amelioreaza in timpul mersului, pozitiei intinse sau altor pozitii care relaxeaza coloana vertebrala si scad presiunea asupra discului herniat.
Reaparitia durerilor
Adesea, reaparitia durerilor este gresit catalogata de pacient ca fiind consecinta unei recidive discale. De aceea, ar fi bine de precizat faptul ca doar durerea asemanatoare ca traiect pe picior cu cea de dinaintea operatiei poate fi suspicionata ca atare. Durerea aparuta in celalalt picior sau cu un alt traiect pe picior tine mai degraba de afectarea altui disc - mai sus sau mai jos de nivelul interventiei precedente.
Cauza cea mai frecventa a reaparitiei durerii, in aceste cazuri, este compresiunea pe radacina nervoasa la iesirea din canalul vertebral, cu un eventual fragment discal protruzionat in fisurile din capsula, pe o parte, si cicatricea postoperatorie (care se formeaza inevitabil), pe de alta parte. Cicatricile postoperatorii duro-radiculare pot cauza dureri cronice, care apar chiar daca indicatia operatorie a fost corecta, iar tactica si tehnica operatorie au fost corect executate.
Cicatricea duro-radiculara postoperatorie
Cicatricea duro-radiculara este o reactie secundara actului chirurgical, determinand compresii asupra radacinilor nervilor. In perioada postoperatorie, poate sa se manifeste sub forma unei simptomatologii asemanatoare cu hernia de disc: dureri care apar la o perioada de la o luna pana la cativa ani de la operatie. Sau, in unele cazuri, chiar dupa interventia chirurgicala, simptomatologia mentinandu-se cu intensitati si topografie (bolnavul mentine paresteziile pe acelasi teritoriu ca si inainte de operatie). In aceste cazuri, recomand a se adresa medicului operator. Acesta va evalua simptomele de durere de spate si de picior, printr-un examen clinic riguros, completat cu explorare paraclinica.""

#4566
cogdao

cogdao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.04.2008
Pe mine unul nu ma deranjeaza sa fac zilnic kineto acasa, am avut zile cand am facut si de doua ori pe zi. Exercitiile sunt usoare, nu abuzez deloc.
La Filantropia am ajuns trimis de Dr Palii, am luat trimitere de la medicul de familie si am mers la Dr Meiu, dansa m-a trimis la prof Paraschivescu.

#4567
Grace2019

Grace2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.05.2019
Cum ati ajuns la Dr Palii? Cu programare? Ai un numar de contact?

#4568
razvan911

razvan911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 699
  • Înscris: 20.04.2006
Update la fix 1 an si 8 luni de la operatia de Hernie de disc L5 S1.

Ma simt bine insa sunt zile cand am dureri, mai mult musculare.
Greseala mea este ca nu fac zilnic lista de exercitii invatata la Spitalul de Recuperare de pe Panduri-Bucuresti (recomand cu mare caldura aceasta locatie chit ca este de stat, personalul este fff calificat plus ca au  Piscina pentu Aquaterapie.

Acum am sa va detaliez lucrurile pozitive si negative legate de operatie:

Plusuri
-dureri hernie zero
-recupararea de dupa si un program zilnic de 30 de min de exercitii ajuta enorm pentru recuparare si mentinere


Minusuri
-dureri musculare cand stau prea mult in picioare intr-o zi
-in Bucuresesti nu as putea sa plec cu transportul in comun la serviciu deoarece 1.5 ore dus  si la fel si intors in picioare nu as rezista
-Perioada de recuperare de durata - durerile dupa operatie au disparut undeva la 6 luni
-daca ai job cu munca fizica va fi foarte greu sa ridici greutati, macar 6-12 luni dupa operatie
-operatia la privat costa ceva banuti, la stat am preferat sa nu risc cu infectiile si lipsa medicatiei


Concluzia este ca recomand operatia cu un chirurg bun, eu am fost operat de Dr.Catana Marius la Sanador si am facut 1000% alegera corecta. Sanador ca si spital nu recomand insa medicul a fost f bun!

#4569
bubulinu11

bubulinu11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 19.08.2007

View PostNoleafclover, on 03 iulie 2019 - 06:35, said:

Pai asa sunt denunite multe diagnostice la RMN din cate am inteles. De la dr am inteles ca e tot o hernie, nici el nu a fost 100% explicit, zici ca evita sa spuna exact. Daca era numai o portruzie, nu cred ca ma tineau durerile jumatate de an si sa apese pe ambele picioare. Adica as vrea sa fie doar atat.

In legatura cu kineto...eu acum merg la un cabinet care are mai multe puncte de lucru in Bucuresti si sunt numai fete tinere. Pacienti au f multi, adica ma gandesc ca nu or fi asa nepregatite, ca incep sa ma indoiesc de locul ales pt tratament.
Are cineva o recomandare de kinetoterapeut bun dar care sa lucreze si seara? Multi pe care ii gasisem la Regina Maria de ex, aveau program doar de la 10 la 3 ziua, si sunt la munca mereu in intervalul ala.
bine ai venit in club
si eu cand am fost diagnosticat cu 2 protuzii am fost incurajat ca nu este hernie , ca este la inceput ca o sa fie bine ......sa fim seriosi
pentru mine protuziile sunt mai rele ca herniile .....ai hernie asta este , se rupe discul si te operezi si ai sanse sa fi om din nou , pe cand , cel putin pe mine aceste doua protuzii m au terminat psihic si apoi fizic .
ai protuzii nu te opereaza nimeni , durerile nu prea trec dupa nimic pentru ca nu are cum sa treaca , stai intr o stare de incertitudine  care incet , incet te termina psihic
nu te poti apleca , nu te poti rasuci , trebuie sa dormi intr o singura pozitie , pe o parte cu ceva intre genunchi , sex nu poti face decat tot asa in una , doua pozitii  asta in cazul fericit in care te poti concentra sa ai erectie datorita durerilor sau spaimei ca oricand poti sa ramai impotent , poti oricand sa  nu iti controlezi urinarea si defecatia .
deci ce boala poate fi mai rra pentru un tanar de 40 de ani
munca nu , dureri ..da... orice faci , sex nu  prea , de operat nu te opereaza nimeni , cam ce er putea fi mai rau ? eu cred ca nimic , repet hernia este aparent mai rau dar te operezi si scapi pe cand protuzia te chinuie pentru totdeauna

#4570
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nu merg protuziile cu nucleoplastie?
Cu toate ca parerea mea e sa nu te atingi de ele,poate ai noroc si se sudeaza cumva....daca nu esti adeptu pastilelor macar poti incerca cu zama din genunchi de vita zilnic
Eu dupa tuningu meu momentan nu imi mai simt coloana asa anchilozata,nu stiu daca e doar placebo sau chiar au efect....

Edited by I2O, 09 July 2019 - 16:04.


#4571
Alexcjk

Alexcjk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2019
Buna dimineața,

Alex ma numesc,vârstă 28 de ani, cu reședința în Constanța cu un curs istoric medical destul de bogat...Să începem.

La vârsta de 1 an am avut 2 operații de hernii inghinale, operații care habar n-am cum au parcurs:)), totul a fost bine.

La vârsta de 9 ani am avut meningita, internat în spital cam 2-3 săptămâni.

La vârsta de 11 ani, am fost diagnosticat cu hipoacuzie usoara spre medie (hipoacuzie cu care trăiesc si in ziua de astăzi, auzul fiind in proportie de 50-60 % pierdut). Hipoacuzie, posibil căpătată, în urma excesului de tratament medicamentos injectabil de gentamicina.

La vârsta de 18 ani am fost operat de pectus excavatum sau mai pe românește stern înfundat. Operație ce a însemnat introducerea unei tije metalice de titan in spatele pieptului si lăsarea ei in spatele pieptului timp de 2 ani.

La vârsta de 24 de ani, am avut un accident de mașină, pasager în spate, la O manevră greșită a conducătorului, am fost loviți in partea din spate, usor lateral dreapta. In urma accidentului m-am ales cu o fractură de C1(fără deplasare) si fisură pe C2. Am purtat gulerul cervical cam 3 luni de zile, după care la un rmn s-a observat ca pe C2 imi creste si un chist osos, lucru ce-l monitorizez in fiecare an(daca la inceput in 2015, aveam o dimensiune de aproximativ 15mm, acum in 2019, are o dimensiune de 19mm.)

In prezent...La vârsta de 28 ani, am fost diagnosticat cu dublă hernie l5-s1 de 3/14 mm cu dureri lombare suportabile, uneori dureri ce pleaca pe ambele fese. Pot sta in pozitia sezut, culcat etc fără nicio problemă, doar ca m-am săturat de atatea probleme, sunt terminat psihic..lucrez in domeniul eolian,unde in mare parte din timp sunt nevoit sa ridic greutăți,stat în poziții incomode cateva ore, urcat scara verticala cam 100m. In prima faza am fost la dr. Craciunas Sorin (OCH), un dr. neurochirurg foarte bun, care a încercat să mă pregateasca psihic pentru anii ce vor veni, ca vor fi grei (era sigur 100% că se va ajunge la operație).
In decursul zilei de ieri, am fost la dr. Covaleov (VisaMed), reumatolog de meserie, care mi-a luat RMN-urile din mana si le-a pus deoparte,il citez : Să lăsăm astea deoparte momentan... A încercat să afle de la mine, daca in anumite poziții (De sezut, daca atunci cand ma ridic, cand ma aplec etc) am dureri. Partea ciudata e ca nu am avut nicio durere la niciuna din indicatiile la care am fost supus. Mi-a recomandat 10 sedinte de kineto, masaj si ceva unguent facut din zahar si...ceva de genul. Ședințele le voi incepe chiar de astăzi, în Constanța, zona Dobrogea (ptr cine cunoaste), cu un cost per zi de 180 Ron sau 140 Ron prin casa de asigurări.

In concluzie, poate ca multe din ce am scris mai sus nu isi avea rostul, as vrea sa păstrez legatura cu voi, pe viitor, în cazul unor sfaturi, recomandări reciproce.

O dimineata plăcută si..la muncă cu voi:D

#4572
Alexcjk

Alexcjk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2019
Buna dimineața,

Alex ma numesc,vârstă 28 de ani, cu reședința în Constanța cu un curs istoric medical destul de bogat...Să începem.

La vârsta de 1 an am avut 2 operații de hernii inghinale, operații care habar n-am cum au parcurs:)), totul a fost bine.

La vârsta de 9 ani am avut meningita, internat în spital cam 2-3 săptămâni.

La vârsta de 11 ani, am fost diagnosticat cu hipoacuzie usoara spre medie (hipoacuzie cu care trăiesc si in ziua de astăzi, auzul fiind in proportie de 50-60 % pierdut). Hipoacuzie, posibil căpătată, în urma excesului de tratament medicamentos injectabil de gentamicina.

La vârsta de 18 ani am fost operat de pectus excavatum sau mai pe românește stern înfundat. Operație ce a însemnat introducerea unei tije metalice de titan in spatele pieptului si lăsarea ei in spatele pieptului timp de 2 ani.

La vârsta de 24 de ani, am avut un accident de mașină, pasager în spate, la O manevră greșită a conducătorului, am fost loviți in partea din spate, usor lateral dreapta. In urma accidentului m-am ales cu o fractură de C1(fără deplasare) si fisură pe C2. Am purtat gulerul cervical cam 3 luni de zile, după care la un rmn s-a observat ca pe C2 imi creste si un chist osos, lucru ce-l monitorizez in fiecare an(daca la inceput in 2015, aveam o dimensiune de aproximativ 15mm, acum in 2019, are o dimensiune de 19mm.)

In prezent...La vârsta de 28 ani, am fost diagnosticat cu dublă hernie l5-s1 de 3/14 mm cu dureri lombare suportabile, uneori dureri ce pleaca pe ambele fese. Pot sta in pozitia sezut, culcat etc fără nicio problemă, doar ca m-am săturat de atatea probleme, sunt terminat psihic..lucrez in domeniul eolian,unde in mare parte din timp sunt nevoit sa ridic greutăți,stat în poziții incomode cateva ore, urcat scara verticala cam 100m. In prima faza am fost la dr. Craciunas Sorin (OCH), un dr. neurochirurg foarte bun, care a încercat să mă pregateasca psihic pentru anii ce vor veni, ca vor fi grei (era sigur 100% că se va ajunge la operație).
In decursul zilei de ieri, am fost la dr. Covaleov (VisaMed), reumatolog de meserie, care mi-a luat RMN-urile din mana si le-a pus deoparte,il citez : Să lăsăm astea deoparte momentan... A încercat să afle de la mine, daca in anumite poziții (De sezut, daca atunci cand ma ridic, cand ma aplec etc) am dureri. Partea ciudata e ca nu am avut nicio durere la niciuna din indicatiile la care am fost supus. Mi-a recomandat 10 sedinte de kineto, masaj si ceva unguent facut din zahar si...ceva de genul. Ședințele le voi incepe chiar de astăzi, în Constanța, zona Dobrogea (ptr cine cunoaste), cu un cost per zi de 180 Ron sau 140 Ron prin casa de asigurări.

In concluzie, poate ca multe din ce am scris mai sus nu isi avea rostul, as vrea sa păstrez legatura cu voi, pe viitor, în cazul unor sfaturi, recomandări reciproce.

O dimineata plăcută si..la muncă cu voi:D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate