Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#4573
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostI2O, on 09 iulie 2019 - 16:02, said:

Nu merg protuziile cu nucleoplastie?
Cu toate ca parerea mea e sa nu te atingi de ele,poate ai noroc si se sudeaza cumva....daca nu esti adeptu pastilelor macar poti incerca cu zama din genunchi de vita zilnic
Eu dupa tuningu meu momentan nu imi mai simt coloana asa anchilozata,nu stiu daca e doar placebo sau chiar au efect....
am inteles de la multi ca acest procedeu nu da intotdeauna roade !? ma bucur sa aud ca te simti mai bine

View PostAlexcjk, on 10 iulie 2019 - 05:00, said:

Buna dimineața,

Alex ma numesc,vârstă 28 de ani, cu reședința în Constanța cu un curs istoric medical destul de bogat...Să începem.

La vârsta de 1 an am avut 2 operații de hernii inghinale, operații care habar n-am cum au parcurs:)), totul a fost bine.

La vârsta de 9 ani am avut meningita, internat în spital cam 2-3 săptămâni.

La vârsta de 11 ani, am fost diagnosticat cu hipoacuzie usoara spre medie (hipoacuzie cu care trăiesc si in ziua de astăzi, auzul fiind in proportie de 50-60 % pierdut). Hipoacuzie, posibil căpătată, în urma excesului de tratament medicamentos injectabil de gentamicina.

La vârsta de 18 ani am fost operat de pectus excavatum sau mai pe românește stern înfundat. Operație ce a însemnat introducerea unei tije metalice de titan in spatele pieptului si lăsarea ei in spatele pieptului timp de 2 ani.

La vârsta de 24 de ani, am avut un accident de mașină, pasager în spate, la O manevră greșită a conducătorului, am fost loviți in partea din spate, usor lateral dreapta. In urma accidentului m-am ales cu o fractură de C1(fără deplasare) si fisură pe C2. Am purtat gulerul cervical cam 3 luni de zile, după care la un rmn s-a observat ca pe C2 imi creste si un chist osos, lucru ce-l monitorizez in fiecare an(daca la inceput in 2015, aveam o dimensiune de aproximativ 15mm, acum in 2019, are o dimensiune de 19mm.)

In prezent...La vârsta de 28 ani, am fost diagnosticat cu dublă hernie l5-s1 de 3/14 mm cu dureri lombare suportabile, uneori dureri ce pleaca pe ambele fese. Pot sta in pozitia sezut, culcat etc fără nicio problemă, doar ca m-am săturat de atatea probleme, sunt terminat psihic..lucrez in domeniul eolian,unde in mare parte din timp sunt nevoit sa ridic greutăți,stat în poziții incomode cateva ore, urcat scara verticala cam 100m. In prima faza am fost la dr. Craciunas Sorin (OCH), un dr. neurochirurg foarte bun, care a încercat să mă pregateasca psihic pentru anii ce vor veni, ca vor fi grei (era sigur 100% că se va ajunge la operație).
In decursul zilei de ieri, am fost la dr. Covaleov (VisaMed), reumatolog de meserie, care mi-a luat RMN-urile din mana si le-a pus deoparte,il citez : Să lăsăm astea deoparte momentan... A încercat să afle de la mine, daca in anumite poziții (De sezut, daca atunci cand ma ridic, cand ma aplec etc) am dureri. Partea ciudata e ca nu am avut nicio durere la niciuna din indicatiile la care am fost supus. Mi-a recomandat 10 sedinte de kineto, masaj si ceva unguent facut din zahar si...ceva de genul. Ședințele le voi incepe chiar de astăzi, în Constanța, zona Dobrogea (ptr cine cunoaste), cu un cost per zi de 180 Ron sau 140 Ron prin casa de asigurări.

In concluzie, poate ca multe din ce am scris mai sus nu isi avea rostul, as vrea sa păstrez legatura cu voi, pe viitor, în cazul unor sfaturi, recomandări reciproce.

O dimineata plăcută si..la muncă cu voi:D
la varsta asta cam multe intr-adevar,.......... DAR TREBUIE SA LUPTI fara discutii !

#4574
Alexcjk

Alexcjk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2019
Salut din nou.

După 3 sedinte de kineto, parafina si masaj + concediu medical, ma simt mult mai ok, durerea pe care o aveam la picioare a dispărut în proporție de 90%, zona lombara ma mai jenează foarte putin.

Stiu ca inca e devreme, dar sunt speranțe mari cu acest tip de proceduri(kineto, masa, parafina etc)

O seara plăcuta !

Multumesc de susținere Florin ! Mergem mai departe:D

#4575
cogdao

cogdao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.04.2008
Succes in continuare, sa auzim de bine!

#4576
macbeni

macbeni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 12.06.2005

View PostI2O, on 09 iulie 2019 - 16:02, said:

Nu merg protuziile cu nucleoplastie?
Cu toate ca parerea mea e sa nu te atingi de ele,poate ai noroc si se sudeaza cumva....daca nu esti adeptu pastilelor macar poti incerca cu zama din genunchi de vita zilnic
Eu dupa tuningu meu momentan nu imi mai simt coloana asa anchilozata,nu stiu daca e doar placebo sau chiar au efect....

Salutare,

Nucleoplastia este o procedura excelenta in anumite conditii. Ca si beneficii (puteti citi si aici https://globalmedica.../nucleoplastia/ ) este minim invaziva, reparatia discului afectat se face doar printr-o intepatura, interventia nu necesita anestezie generala, dureaza maxim 30 minute si incateva ore pleci pe picioare acasa. Recuperarea se face foarte rapid. Este recomandata inclusiv pentru categoriile de pacienti care datorita patologiilor asociate nu suporta anestezia generala care este obligatorie in cazul interventiei chirurgicale.

Cum spuneam, are multe beneficii dar se adreseaza in anumite cazuri:
- in general varsta pacientului nu trebuie sa depaseasca 50 de ani - pentru ca dupa aceasta varsta nucleul pulpos se intareste facand procedura imposibila
- nu se adreseaza herniilor rupte, migrate, sau nerupte dar extrem de voluminoase. Acestea trebuie tratate chirurgical
- intrebai de protruzii, da... in functie de protruzie, de evolutia ei, de cat de mult te supara... poate fi tratata prin nucleoplastie.

Ca sa treci rapid de acest labirint si sa aflii daca ti se potriveste aceasta procedura, sau mai bine zis sa aflii ce procedura ti se potriveste si cat costa, cel mai simplu suni la dr. Rares Nechifor 0378119969 sau completezi formularul de contact de pe globalmedical.ro
Ar trebui sa ai discul RMN si sa il urci rapid pe site https://globalmedical.ro/upload/ iar dr. Rares Nechifor dupa ce va vizualiza imaginile coroborate cu datele clinice, iti va comunica indicatia dansului.

De retinut ca dr. Rares Nechifor lucreaza doar in mediul privat si ca toate procedurile efectuate de dansul sunt contra cost.

#4577
saimarica

saimarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 06.01.2007
Nu am rezistat tentatiei si in concediu la mare am jucat fotbal pe sintetic, mi-a alunecat piciorul pe marginea terenului si mi-a intrat cam 5cm de sarma galvanizata in piciorul cu probleme.
Am avut noroc ca nu s-a infectat, dar am tras o sperietura groaznica.
Scuzati talpile murdare, acum sunt la tara.

Attached Files


Edited by saimarica, 02 August 2019 - 15:58.


#4578
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Te cam joci cu focu...

#4579
Gemy11

Gemy11

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.08.2019
@Andreis25,

Salut, puteti sa-mi spuneti cat a costat interventia in ungaria ? Si la care medic ai duce in vienna ?

#4580
DianaRadu123

DianaRadu123

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.08.2019
Dragii mei,
Daca aveti datele de contact ale doamnei Luceta Albu, va rog sa mi le trimiteti si mie. Am fost pacienta dansei acum cativa ani si mi-a fost de mare ajutor, dar nu mai reusesc sa dau de doamana Luceta.
Va multumesc mult!
Diana

#4581
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,819
  • Înscris: 10.12.2006
Doamna Luceta Albu e un fel de Mama Omida a neurochirugiei?
Sau ce anume o recomanda in afara de reclama asta gratuita pe care i-o fac utilizatorii noi?

#4582
andreis25

andreis25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.12.2018
@Gemy11: in Ungaria eu am facut doar infiltratii. O operatie costa in jur de 1500 euro.
La Viena o sa merg pentru infiltratii, dar nu in coloana, ci in fesa, la nivelul nervului cluneal inferior (dr neuroradiolog Gerd Bodner).

#4583
Bogdan110986

Bogdan110986

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.04.2019
Salutare .
In luna martie a acestui an am trecut printr-o criza majora de durere de spate . Am mai avut una acum 2 ani , RMN facut si recomandat sedinte de kineto/masaj - pe care nu le-am facut.
In luna aprilie am facut alt RMN - verdict : hernie disc , S5/L1.durerea era si pe piciorul stang coborata.
Recomandarea la 2 neurochirurgi din Iasi ( Dabija &Ianovici - operatie de urgenta). Am fost la ei in Vinerea Mare si programat la operatie ptr 5 Mai.
De Paste doar am citit forumuri /pareri /Pro&Co’s ptr operatie si am decis sa o anulez.
Am facut 3 luni sedinte la Clinica Medest in Iasi ( Dr Orest Bolbocean ) - masaje / acupunctura / rezonanta - nici o imbunatatire si o suma considerabila cheltuita .
De 1 luna am inceput sedintele la Clinica Ionut Topa ( electro stimulare /masaj ) si de 1 saptamana fac si Kineto.
Rezultatele sunt peste asteptari , durerea de pe picior a scazut cu aprox 70% , pot conduce si cobori din masina relativ usor .
Daca ar fi de operatie - recomand Ungaria , in urma unor amici care au avut interventii acolo la nivel de coloana , respectiv fractura de bazin . Spitalele din Debrecen sau Szeged. Costuri sub Romania, aprox 1700 Euro , perioada de internare este de 6 nopti ( vs 2 in RO).
Sper sa fie de folos cuiva .
Sanatate


#4584
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,819
  • Înscris: 10.12.2006
Ăhă.

Tatăl unui amic are și el niște probleme, până nu demult cică nu putea umbla și nu știa nimeni de ce. Am aflat zilele astea că a făcut recent un RMN și i-au ieșit mai multe hernii și discuri degenerate plus osteofite. Dar motivul pentru care l-am menționat e că face laser cu unul din cele două astfel de aparate din România, dar nu mă intrebați ce are așa special pentru că nu știu să vă zic, e ceva laser fără contact pe care îl programezi de pe calculator și se miscă singur.

Dupa 10 ședinte omul se simte mult mai bine!, chiar dacă încă e greu cu umblatul.

Eu am fost săptămâna trecută până în Vatra Dornei și mi-am zis să încerc și eu niște tratamente, deși de la incident am slăbit peste 10kg și mai am doar contracturi musculare și dureri slăbuțe când forțez sau dorm prost. Am făcut o ședință de laser după care am ajuns la concluzia că e pierdere de vreme din moment ce eu nu aveam dureri iar laserul doar pentru așa ceva e.

Dar am facut și două tipuri de curenți după care abia m-am ridicat de pe pat, m-a durut spatele de la ei vreo doua zile.

Ca o paranteză, o problemă în stațiunile astea sunt saltelele vechi și deformate, dar care nici de noi nu au fost cumparate cu problemele noastre de spate în gând. Unde am stat eu aveau niște perne subțiri și tari, care însă combinate cu groapa din saltea în care ți se afunda bazinul ajungeau să fie prea înalte?! A trebuit să iau o pătură și să o împachetez până la grosimea unei perini potrivite ca să nu mă trezesc dimineața cu gâtul blocat.

#4585
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Și eu când am făcut curenți in prima saptamana eram cocoșat,eu neavând dureri când m-am dus la recuperare...
Ziceau fetele de acolo că în prima fază curenții te răscolesc...

#4586
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,819
  • Înscris: 10.12.2006
M-am gandit si la asta, dar statiunea la care am fost eu avea 2 stele si personalul medical nu imi prea inspira incredere ca stie ce face si ca face bine :)

#4587
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Pai electrozii aia poate sa-i puna orice persoana chiar si fara calificare....
Si eu am facut procedura cu laser,dar era manual il plimba o gagica de acolo,era ca un scaner
Oameni buni trebuie pentru gimnastica,ca acolo te poate strica mai rau daca-s habarnisti

#4588
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Ca idee,maicamia dupa ce s-a operat la Cristescu,a fost sfătuită de el ca la recuperare sa nu faca cumva laser.
O fi bine o fi rau,Nu stiu,a evitat laserul si acum e bine.

#4589
florum

florum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.11.2009
salutare!
stiti cine opereaza cu proteze mobile cervicale ADR si care ar fi costurile?
am citit de osimplant turcia si enlife Romania. poate sunt si alte optiuni.
sanatate multa!

#4590
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Am observat un efect al colagenului de la gym beam(punga de 500 grame)
Nu imi mai cade paru atat de mult,sa diminuat cu mai mult de 50% cadearea firelor de par....sper sa actioneze la fel si in cazul cartilagiilor

Edited by I2O, 21 August 2019 - 08:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate