Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#4537
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Pana la urma...noi romanii mai facem supa pe oase, americanii ii zic ceva similar cu bone broth. Astia fac bone broth in slow cooker si fierb oasele la temperaturi scazute cate 20 de ore pana iese tot din ele, cred ca asa ceva ar fi mai ok pentru colagen decat pastilele.

#4538
jager

jager

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.08.2015
Salutari ! Am descoperit sectiunea asta pe forum si am zis sa-mi spun si eu oful poate mai aflu ceva despre problema mea.

In primavara anului 2018 am mers la medicul de familie sa-mi dea o trimitere sa fac niste analize generale pentru ca aveam o stare de oboseala cronica cumva si incercam sa aflu cauza. Ma simteam efectiv obosit. Analizele au iesit cat de cat ok, fierul crescut si colesterolul.

Apoi in decembrie 2018 am mers la o clinica de kineto pentru ca intre timp mi s-au rigidizat cumva miscarile gatului, spre partea dreapta il miscam mai greu, simteam efectiv ca ma strange cumva muschiul iar atunci cand depuneam mai mult efort ma incalzeam si simteam o furnicatura in spate. Treaba asta cu furnicatura si incalzirea in spate era mai veche si cumva am trecut-o cu vederea. Am facut o radiografie si mi-au iesit o scolioza si lordoza. Dr de la kineto mi-am zis ca am o contractura musculara bilaterala pe trapez)
Partea proasta e ca am ajuns intr-o situatie acolo si am iesit VARZA !
Pe langa gimnastica aia care cred ca a fost prea mult pentru mine am facut si o terapie cu SIS (• Intensitate până la 2.5 Tesla, iti vibreaza foarte tare locul respectiv si iti provoaca niste spasme chipurile pentru relaxare). Ce-i drept dupa ce faceam SIS-ul pe moment ma sinteam bine, aveam o senzatie faina dar dupa cumva toata euforia asta trecerea pentru ca simptomele mi se inrautateau. Pana la finalul sedintelor m-am ales cu un sindrom vertiginos, mi s-a inclestat gatul, aveam dificultati de inghitire la solide, ma simteam ca naiba. Eram efectiv leguma. Cand am mai mers la o consultatie la dr de acolo deja fura curent, ca e posibil sa fi afectat terapia cu SIS, ca daca vreau sa continuam colaborarea ea are un medic neurolog cu care putem vorbi etc. Tot ce mi-a putut recomanda ea e sa iau suplimente cu Colagen si sa fac fizio daca mai continui cu ei. Evident ca nu am mai continuat.
A urmat o perioada oribila, vre-o luna de stari oribile, sarbatorile de craciun au fost cele mai urate din viata mea, apoi la serviciu abia reuseam sa ma tin pe picioare. Si asta fara sa iau niciun tratament pt ca toata lumea imi spunea sa ma linistesc sa stau relaxat sa ma dau cu creme etc.

Apoi la sfatul unei cunostinte care e medic la urgente am urmat un tratament cu ceva antiinflamatoare care m-au ajutat intr-o masura. Tot timpul asta m-am uns cu toate alifiile posibile, chiar si cele de la farmacia veterinara. Posted Image
Am mai facut si alte investigatii si au iesit urmatoarele:

RMN cranio:
- discreta scadere de volum cerebral prin largirea spatiiilor externe pe convexitate F-T etc
-compresiune in unghiul ponto-cerebelos prin artera vertebrala sinuoasa
RMN cervicala:
Coloana vizualizata pana la D3
In pozitia de examinare se constata reducerea curburii naturale a coloanei cervicale.
Afectare degenerativa multinivel,etajata, cu stenoza de canal spinal cervical in segmentul C3/4 – C6/7 prin discartroze cu bilant lezional monoton la fiecare nivel.
- Spatiu i.v. cu inaltime diminuata
- HD centrala, putin proeminenta in canal (cea de la C4/5  este cea mai proeminenta, cea de la C3/4 este ascendenta) fara contact medular
- recesurile ingustate prin ostefitoza: recesul dr cel mai ingustat la C5/6 (mai putin decat cel drept)
Cordon medular cu forma, dimensiuni si semnal in limitele normale.

Am avut o perioada in care imi amortea mana si piciorul stang, momentan am ramas doar cu mana stanga amortita.

Am fost si pe la neuro si m-au pastilat si aia.

Am fost la reumatologie unde am facut niste kineto si fizio (curenti si sunete). Mi-au ameliorat simptomele dar nu impresionant.]

Am trecut printr-o multitudine de simptome si pana la momentul de fata tot ca un moș ma simt desi am 27 de ani. Asta e una din cele mai mari frustrari pentru ca unii medici la care am mers ma luau cu texte ca deh, esti asa tanar si ai probleme din astea. Exact cum a facut si dr de la reumato, se gandea sa ma trimita la psihiatrie. Ca sunt prea tanar si de ce am agitatia asta. Nu stiu de la ce s-a luat femeia dar mi-a lasat un gust amar.

Am fost prin ianuarie cred la o neurochirurga si m-a expediat rapid, ca n-am nimic sa nu-mi mai fac griji ca e doar o contractura musculara.
Am fost la un neurolog si mi-a dat un tratament dar mare lucru nu a rezolvat. Mi-a sugerat o clinica de kineto.
Dupa reumatologie am fost la alt neurolog, asta macar a fost sincer si mi-a zis ca din cauza herniilor am toate starile astea si ca nu e din capul meu, nu e ceva psihic ci efectiv simptomele sunt reale 100%. Dar si asta nu mi-a zis decat sa port un ketonal la mine cand simt nevoia si daca vreau sa fac niste acupunctura ca el face si d-astea dar nu garanteaza ca va si functiona. Si mi-a mai zis ca am coloana unui barbat de 40-50 de ani.

Concluzia e ca din iarna dupa ce am fost la prima clinica de kineto nu mai sunt acelasi om. Ma simt batrancios, obosit, am avut momente cand nu putea sa ies in mall la o plimbare ca mi se facea rau. De paște am fost la un gratar cu prietenii eu din ora in ora ma bagam in casa sa ma mai intind putin. Ma simt batran!

Amorteala din mana s-a mai tras dar inca e acolo, nevoia de a-mi spriji capul cu mana inca exista. Mai nou ma doare si in zona lombara, sper sa fie doar o chestie de moment desi am o saptamana. Mobilitatea gatului e si ea redusa, trebuie sa nu fac miscari rapide ca ametesc. Oricum cand ma intorc ma intorc cu totul corpul odata. Fac zilnic acasa exercitii. Probabil multe detalii le-am pierdut.
De luat Betaserc si ketonale sau aflamil m-am cam saturat.

Ce e de facut ? ce ati face in locul meu ? nu se poate imbunatati deloc starea mea ?

O clienta de la serviciu mi-a recomandat o clinica buna in care se face acupunctura. Ea zice ca a scapat-o de la cutit. A facut ceva sedinte si a ajutat-o.
Altcineva mi-a recomandat infiltratii. Desi am auzit si alea ca-s de doua feluri: unele cu oxigen si unele cu nu stiu ce.

View Postjager, on 02 iulie 2019 - 17:55, said:

Salutari ! Am descoperit sectiunea asta pe forum si am zis sa-mi spun si eu oful poate mai aflu ceva despre problema mea.

PS: locuiesc in IASI

Edited by jager, 02 July 2019 - 17:55.


#4539
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostMizu, on 02 iulie 2019 - 15:52, said:

Pana la urma...noi romanii mai facem supa pe oase, americanii ii zic ceva similar cu bone broth. Astia fac bone broth in slow cooker si fierb oasele la temperaturi scazute cate 20 de ore pana iese tot din ele, cred ca asa ceva ar fi mai ok pentru colagen decat pastilele.
Intr- perioada am mâncat și supa de oase,o să mai cumpăr și oase,dar fac și experimentul asta
Deja as avea 2 surse de colagen,una din complexul unde am și acid hialuronic și una din pulbere,acuma nu cred că se întâmplă nimic dacă mai bag și câte o ciorba și un ciont de vita in gura

#4540
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006

View Postjager, on 02 iulie 2019 - 18:02, said:

PS: locuiesc in IASI
Eu din ce discutii am vazut aici nu pot recomanda niciun neurochirurg, dar m-as duce la Prof. Dr. Barzó Pál in Szeged, vazand ca doctorii romani nu te prea baga in seama.

#4541
andreis25

andreis25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.12.2018
Salutare tuturor,

Stiu ca am lipsit ceva vreme de aici si ca unora le sunt dator cu niste raspunsuri.
Am lipsit pentru ca n.am avut cu ce sa va ajut, si sincer n.am mai avut puterea sa mai scriu..

Am fost in Ungaria la sfarsitul lui februarie unde am stat o saptamana internat, la Szeged. Am facut 2 infiltratii, la diferenta de o saptamana (1 la plecare si una la sosire). Pe parcusul saptamanii am facut tratament pe vena cu calmante.
Conditiile foarte bune: 2 in salon, f curat. Toata lumea foarte amabila, multi pacienti romani.
Durerile din talpi au scazut, dar durerea din fesa stanga nu. Am pastrat legatura cu prof. Barzo Pal si el a spus ca ar trebui sa mai facem o microdiscectomie pt ca ceva inca apasa pe nerv.

Am mai facut un RMN in martie la spitalul Monza (dr. Sorin Ghiea, un doctor imagist f bun pe care il recomand tuturor)care arata mai bine decat cel din decembrie (in octombrie a fost a doua mea operatie, pt colegii mai noi pe forum). Probabil ca inflamatia a mai scazut.

In aprilie am fost la Iasi la doctorul care m.a operat prima data, Marius Dabija (un doctor extraordinar cu o rabdare si un calm deosebit - il recomand colegului din Iasi care se tocmai s.a plans cu durerile). Mi.a prescris tratament cu pastile si mi.a recomandat sa fac kineto si inot. Mi.a spus ca locul arata bine si nu mai am nevoie de nicio operatie.

Am inceput imediat kineto la Kinetic Sport & Medicine - clinica lui Gelu Cozma, kinetoterapeutul Simonei Halep. Aparatura de care dispune sunt sigur ca nu o are nimeni in tara. Aparatul MedEx de care dispun cred ca este printre singurele care te ajuta sa.ti lucrezi muschii paravertebrali. Niciun exercitiu fizic sau alt aparat nu m.a facut sa.mi simt acei muschi asa cum m.a facut acest aparat. Preturile.. sunt pe masura.

Cu toate astea, tot n.am scapat de durerea din fesa la statul pe scaun, desi partea cu durerile din talpi la mers s.a mai ameliorat si am inceput sa merg din ce in ce mai mult.
Pt ca nu mai puteam sa lucrez din pat (deja aveam 7 luni de lucrat din pat si incepusera dureri pe la cervicala) mi.am cumparat un scaun "zero gravity" (vreo 170 lei de pe emag) care m.a ajutat destul de mult. Mi.am luat si un recliner de la mobexpert.

Am incercat si vreo 7 sedinte de Scrambler, dar fara efect.
Am ajuns si la dr. Bica, un doctor foarte pregatit , rabdator si cu o comunicare foarte buna. Dumnealui a propus sa fac intai o radiografie flexie extensie sa vedem daca a mea coloana e stabila sau nu. Din fericire, radiografia a iesit ok si mi.a spus ca nu am nevoie de fuziune lombara. Mi.a propus sa incercam sa mai facem o infiltratie.
Cu o seara inainte de infiltratie, mi.am dat seama singur de problema mea cu durerea din fesa stanga. Se pare ca problema e la nervul cluneal inferior. Am citit mult pana sa.mi dau seama.. Cu cat suprafata pe care stau e mai dura, cu atat durerea apare mai repede si creste progresiv. O perna sub fund ajuta, dar nu atat de mult incat sa pot functiona normal. E o afectiune f rara si putini doctori stiu de ea la nivel mondial. Pe Google nu veti gasi niciun articol despre acest nerv. Este ca sa zic asa, varul mai mic al nervului pudendal.

Am anulat infiltratia cu domnul Bica si am mers la un control la dumnealui. Mi-a spus ca este posibil sa am dreptate. I-am spus planul meu: voi merge in Austria pentru o infiltratie ghidata cu ultrasunete la nivelul acelui nerv. Daca ma va lasa durerea macar cateva ore, inseamna ca 100% am dreptate. Pt operatie, printre singurii din lume care se ocupa de nervul cluneal si cel pudendal sunt cei din Nantes, Franta. Prof. Roger Robert (doctor spre care m-a indrumat si dr. Bica deoarece stia ca se ocupa cu acesti nervi) este neurochirurgul care a studiat intens acei nervi si a pus bazele chirurgiei la nivelul acestor nervi. Dumnealui a iesit la pensie iar munca lui a fost continutata de ginecologul Stephane Ploteau. In momentul de fata, el opereaza aceste conditii. Din cate am inteles, rata de succes a operatiei ar fi undeva la 70%..
Imi cer scuze pentru post-ul lung. Daca aveti intrebari, va stau la dispozitie.

Sanatate multa!

Edited by andreis25, 02 July 2019 - 22:15.


#4542
Noleafclover

Noleafclover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.07.2010
Salutare

In ianuarie anul acesta, am ridicat la munca o greutatea prea mare fata de cat pot eu duce. Pe moment nu am avut nimic, insa dupa 2 zile m-a luat o durere groaznica si nici nu ma puteam apleca fara sa imi tremure genunchii efectiv, simteam ca ma prabusesc. Am ajuns intr-un final la neurolog, am luat tratament cu Arcoxia si dupa 10 zile, nu mai aveam dureri.

Am facut si RMN si mi-a iesit portruzie discala, insa din ce am inteles de la medic, este si aia tot o hernie. Mi s-a zis ca am pe mijloc si inca una pe partea stanga si asa e, pt ca imi coboara durerea pe ambele picioare.

Mi-a fost recomandat sa fac fizio si kineto. Fizio am terminat acum cateva zile si am fost destul de ok in timpul tratamentului, nu mai aveam dureri de spate, mai ramasesera doar durerile care coborau pe picioare. Numai ca astazi mi-a revenit durerea de spate. Simt ca nu au facut nimic cele 10 sedinte de fizioterapie recomandate. Zero barat. Nici macar Arcoxia nu mai am prin casa, desi stiu ca nu e bine sa iei mereu, dar numai aia ce ma mai salveaza.

Acum urmeaza sa incep sedintele de kineto de maine, stiu ca nu se recomanda cand ai dureri, dar efectiv simt ca o sa le am mereu :(

La voi cei care ati facut fizio, v-au trecut durerile? Kinetoterapia a avut vreun efect? Parca ma simt fara speranta. Imi vine efectiv sa imi rup spatele, nu il mai suport...

Nu e de operat insa nu stiu cum sa fac sa treaca...
Credeti ca o sa ajute kinetoterapia sau dau banii degeaba si pe aia?
Teoretic stiu ca ar trebui sa fie solutia cea mai buna, dar parca nu mai am nici o speranta. Deja am jumatate de an de cand am problema asta

#4543
andreis25

andreis25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.12.2018
@Noleafclover:

Ia.o usor. Daca ai doar o protuzie, asta se poate retrage sau poate stagna. Depinde doar de tine. De acum va trebui sa ai grija. Legat de fizioterapie, din ce spun studiile.. se incearca eliminarea ei.. nu e atat de benefica.. apar alte tehnologii ca Tecare.. va trebui sa gasesti un kinetoterapeut bun si sa faci kineto cat de des poti.

#4544
Noleafclover

Noleafclover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.07.2010
Pai asa sunt denunite multe diagnostice la RMN din cate am inteles. De la dr am inteles ca e tot o hernie, nici el nu a fost 100% explicit, zici ca evita sa spuna exact. Daca era numai o portruzie, nu cred ca ma tineau durerile jumatate de an si sa apese pe ambele picioare. Adica as vrea sa fie doar atat.

In legatura cu kineto...eu acum merg la un cabinet care are mai multe puncte de lucru in Bucuresti si sunt numai fete tinere. Pacienti au f multi, adica ma gandesc ca nu or fi asa nepregatite, ca incep sa ma indoiesc de locul ales pt tratament.
Are cineva o recomandare de kinetoterapeut bun dar care sa lucreze si seara? Multi pe care ii gasisem la Regina Maria de ex, aveau program doar de la 10 la 3 ziua, si sunt la munca mereu in intervalul ala.

#4545
andreis25

andreis25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.12.2018

View PostNoleafclover, on 03 iulie 2019 - 06:35, said:

Pai asa sunt denunite multe diagnostice la RMN din cate am inteles. De la dr am inteles ca e tot o hernie, nici el nu a fost 100% explicit, zici ca evita sa spuna exact. Daca era numai o portruzie, nu cred ca ma tineau durerile jumatate de an si sa apese pe ambele picioare. Adica as vrea sa fie doar atat.

In legatura cu kineto...eu acum merg la un cabinet care are mai multe puncte de lucru in Bucuresti si sunt numai fete tinere. Pacienti au f multi, adica ma gandesc ca nu or fi asa nepregatite, ca incep sa ma indoiesc de locul ales pt tratament.
Are cineva o recomandare de kinetoterapeut bun dar care sa lucreze si seara? Multi pe care ii gasisem la Regina Maria de ex, aveau program doar de la 10 la 3 ziua, si sunt la munca mereu in intervalul ala.

Mergi la Kinetic SM. E in aceeasi cladire cu spitalul Ponderas.

#4546
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006

Quote

Fizio am terminat acum cateva zile si am fost destul de ok in timpul tratamentului
De ce nu continui sa faci fizio?

Protuzia nu e hernie de disc si e jignitor sa faci astfel de comparatii pentru cei care chiar au hernie.

O protuzie se vindeca greu, in cativa ani, nu in 10 sedinte de kineto. Daca nu te mobilizezi vei ajunge si la hernie si atunci te poti opera linistit, dar tot restul vietii vei mai putea ridica doar 5-10kg si atat, cu mari sanse de a induce hernii pe alte discuri alaturate.

#4547
Noleafclover

Noleafclover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.07.2010
Pentru ca doar 10 sedinte de fizio mi s-au recomandat de medicul de recuperare medicala. Eu nu stiu cate ar trebui sau nu ar trebui sa fac. Mai auzisem si ca nu trebuie mai mult de un anumit nr, dar nu stiu cat e mit si cat e adevar.

Mie diagnosticul asta de portruzie mi-a fost pus pe raportul de la RMN si am inteles ca e ceva general pus la RMN, si ca apoi pe baza imaginilor, medicul spune exact ce ai.

Nu ma pricep nici eu, ca sunt atatea informatii. medicul neurolog zicea ca si asta e hernie si la fel si medicul de recuperare medicala. Cred ca iti dai seama ca nu am vrut sa jignesc pe nimeni, dar am dureri si la spate si pe ambele picioare, nu ma plang de ceva imaginar. Si daca au zis amandoi medicii ca si asta e hernie, nu pot decat sa ma iau dupa ce au spus ei, ca nu ma pricep ce si cum. Si la cum doare, nu cred ca e o simpla portruzie.

Eu o sa ma tin de kineto, ca e groaznic sa nu poti sa te intorci fara sa ai dureri.

Voiam doar sa stiu daca se poate scapa de dureri si fara pastile, ca mi-e ca imi fac dupa aia probleme la stomac sau altceva.

Edited by Noleafclover, 03 July 2019 - 14:32.


#4548
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Trebuie sa introduci exercitiile pentru coloana in rutina ta zilnica, saptamanala. Fizio, kineto, ce vezi si tu ca te ajuta. Fa-le acasa. Hidrateaza-te mai bine, dormi mai bine, pauze de la stat pe scaun dese.

Hernia e hernie, explodeaza discul si ajunge nucleul pulpos pe unde nu trebuie, pe cand o protuzie/prolaps e doar o bombare a discului, fa search pe acest topic si vei mai gasi discutii. Deci la o simpla bombare mai poti face ceva, te menajezi, devii mai activ fizic, mananci, dormi, poti sa iti revii, de la hernie e mai greu.

Durerile o sa-ti treaca in cateva luni, fa miscare :)
Eu fac inot si mai urc pe munti, cu masura.

#4549
Noleafclover

Noleafclover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.07.2010
In cateva luni de la ce anume? De la declansare? Ca din Ianuarie nu mai trec. Nu sunt ca atunci in faza acuta cand m-a luat deodata si nu ma puteam nici apleca, dar sunt constante si cum ma aplec putin numai deasupra chiuvetei, cum doare. Cand ma incalt nici nu mai spun.

Oho, pe munte, vis, mi-e frica acum de orice ar putea agrava situatia. O sa incep si kinetoterapia si sper sa fie mai ok, dar pana atunci fara pastile nu pot efectiv.

Intrasem pe un grup pe fb pt hernie de disc si vazusem un articol despre niste injectii ceva in coloana care ar ameliora? Stiti ceva? Ca nu am apucat exact sa citesc articolul.


Edited by Noleafclover, 03 July 2019 - 17:46.


#4550
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Poți să încerci un tuning pentru întărirea discurilor,cum fac eu acum cu glucozamina,condroitin,acid hialuronic și colagen
PS:uneori protuziile pot da dureri mai nasoale ca unele herni care sunt stabilizate

Edited by I2O, 03 July 2019 - 18:25.


#4551
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,834
  • Înscris: 10.12.2006
Fa in topic search dupa infiltratii, pot sa ajute dar eu nu am considerat necesar deoarece situatia mea se ameliorase vizibil de cand am inceput sa inot.

Ai specificat din ce oras esti? Sa iti recomande lumea pentru injectii.


Presupun ca e posibil sa dea dureri la fel de nasoale si protuziile, ca tot pe nerv apasa. O sa vad la prima hernie, ca o sa am termen de comparatie :DD

Edited by Mizu, 03 July 2019 - 18:29.


#4552
Noleafclover

Noleafclover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 05.07.2010
Sunt din Bucuresti. Sa inot nu stiu, ca m-ar fi ajutat clar...

I2O, poti sa imi spui mai exact ce faci la tuningul asta? Iei suplimente de colagen sau?

#4553
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Proenzy rapid,Best hyaluronic acid 1900 de la swanson,+ o pudra cu colagen la care găsești linkul in ultimul post de pe pagina trecută

In legătură cu infiltrațiile,daca se introduce acul in disc și tu inca ai discurile intacte eu zic sa nu le înțepi,pentru că de acolo poate pleca hernia,eu după logica mea așa vad situația
Încearcă și elogatii

Edited by I2O, 03 July 2019 - 19:35.


#4554
cogdao

cogdao

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.04.2008
Iti recomand kineto cu prof Paraschivescu, la Filantropia. Are program pana la 6 sau 7 seara. Luni, miercuri si vineri este dupa amiaza, in rest dimineata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate