Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Hernie de disc

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
5840 replies to this topic

#2611
letho

letho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 11.05.2004
Da, nu-i cel mai prielnic moment pentru operatie si adevarul e ca nu-i niciodata.
Eu am avut zile bune dar si mai rele, tragand linie e categoric mai bine dar merge destul de greu. Tu probabil te vei recupera mai repede pentru ca stai mai bine la conditia fizica.
Multa sanatate!

#2612
stlaurian

stlaurian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.04.2017
dar cum se manifesta ceea ce ai acum? durere sau cum? simti vreo schimbare acum la ceva timp dupa operatie fata de durerea de dinainte?

#2613
letho

letho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 11.05.2004
Sunt schimbari majore dar cum ziceam mai sus, durerile inca nu au disparut complet. De exemplu, durerea de picior: inainte de operatie am avut cateva episoade in care nu puteam pune piciorul in pamant deloc, nu puteam sa cobor si sa urc scarile decat pe piciorul celalalt ori imi gaseam greu in pat o pozitie in care sa nu doara. Acum ma doare piciorul doar dupa mers ori stat in picioare, nu ma mai doare pe scari si nici in pat. Mai apar din cand in cand pe picior diverse senzatii pe care nu le-am avut inainte, ca usoara arsura ori furnicaturi.
Lombar tot apare durere dupa stat in picioare dar e mai redusa si slabiciunea musculara nu mai merge si pe picioare.
Inainte nu puteam dormi decat pe o parte si trebuia sa-mi pun o perna la spate ca sa nu ma rasucesc. Acum pot sa dorm si pe spate.
In schimb spatele e mai sensibil la rasuciri si am impresia ca am devenit meteosensibila.
Cam astea ar fi niste schimbari, plus ca am devenit cam uituca si tot zic ca e de la anestezie.

#2614
stlaurian

stlaurian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.04.2017
anestezia este totala? adica nu ai fost constienta pe durata operatiei?
ti se da un disc cu inregistrarea procedurii ?
pansamentele unde le ai schimbat?
la cat timp dupa se merge la control la doc?

#2615
letho

letho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 11.05.2004
Anestezie totala. M-au trezit in salonul de ATI.
Nu se da nici o inregistrare. Se da in alta parte?eu nu am auzit.
Pansamentul mi l-a schimbat doar doctorul: a doua zi cand a scos si tubul de dren, a treia zi inainte de externare, apoi la 7 zile la spital si la 10 zile cand a scos si firele. Urmatorul control este la 2 luni. In toata perioada se tine legatura cu doctorul prin telefon.


#2616
blue-ice

blue-ice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 01.06.2007
Salut, sunt operat de 5 zile (Luni 08 Mai 2017) de hernie de disc cervicala la 2 nivele C3 C4 si C4 C5 - cu implantarea unor proteze Zero P. Ma simt bine dupa operatie - m-am ridicat din pat la vreo 4 ore dupa ce s-a terminat. Am ramas inca cu o stare de amorteala in maini care este extrem de deranjanta... Inteleg ca dispare in timp ? A mai trecut cineva prin asta ?

P.S. - operat de Dr. Cristescu la Ponderas.

Multumesc

#2617
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postletho, on 10 mai 2017 - 08:22, said:

Anestezie totala. M-au trezit in salonul de ATI.
Nu se da nici o inregistrare. Se da in alta parte?eu nu am auzit.
Pansamentul mi l-a schimbat doar doctorul: a doua zi cand a scos si tubul de dren, a treia zi inainte de externare, apoi la 7 zile la spital si la 10 zile cand a scos si firele. Urmatorul control este la 2 luni. In toata perioada se tine legatura cu doctorul prin telefon.
cum iti mai este ??? sper sa-ti mearga mai bine !? SANATATE MAXIMA iti doresc !

#2618
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Chiar, Laurian s-a operat ieri?

#2619
stlaurian

stlaurian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.04.2017
salutare. da, m am operat ieri la dl doctor Craciunas. va scriu din spital. mi a zis ca mi a taiat din vertebra si a decomprimat nervul. explicatia dumnealui este ca nu a inlaturat hernia pt ca s a stafidit si calcifiat,prezentand o duritate superioara unei hernii proaspete. prin faptul ca a ramas discul pe pozitie mi a zis ca riscul de recidiva e mic,spre 0. dumnealui a facut loc pt decompresie inlaturand 20-25 din portiunea aceea de vertebra, care arata ca un cioc, practic in partea posterioara a nervului. mi a mai spus ca eu ma aflam in situatia asta calcifiata pt ca am intarziat operatia (2ani) si uneori se intampla asta. este o metoda de vindecare spontana a organismului. calcifiaza hernia, apoi o dizolva in tesutul corpului si o inlatura, proces de durata, care de obicei are loc la oamenii tineri. de aceea exista o corelatie intre varsta, simptome, si necesitate operatiei. deci doctorul acesta e super.mi a explicat coerent totul. mi a zis ca asta este ceva bun, ce s a intamplat pt ca procesul de vindecare poate continua si in urma operatiei, iar el practic a creat loc pt ca eu sa nu am simptomatologie pe parcursul vindecarii naturale. desigur, nu la toti se intampla asta. mi a spus ca la unii oameni situatia persista, sau chiar avanseaza spre rau. de aceea este imposibil ca un simplu consult sa ne edifice cu privire la ce va fi in viitor. acum simt zona sensibila, ma doare, dar mi a disparut amorteala din picior. inca am si drena instalata.mi o scoate doc azi. va scriu si zilele urmatoare si va mai zic cum ma simt. sunt multumit de spitalul asta pana acum. ieri cand ma duceau la operatie am trecut pe un coridor cu toate salile de operatie, undeva la demisol la metropolitan hospital...si in fiecare sala de operatie era cineva. fac aici pe banda rulanta, si cand vad asta am incredere pt ca e clar ca experienta au. acum ramane de vazut! sper sa ma refac cat mai bine. sanatate tuturor!

#2620
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 26.01.2007
Sanatate maxima! Cred ca si pe mine ma paste o vizita pe acolo.........

#2621
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Poststlaurian, on 25 mai 2017 - 13:33, said:

salutare. da, m am operat ieri la dl doctor Craciunas. va scriu din spital. mi a zis ca mi a taiat din vertebra si a decomprimat nervul. explicatia dumnealui este ca nu a inlaturat hernia pt ca s a stafidit si calcifiat,prezentand o duritate superioara unei hernii proaspete. prin faptul ca a ramas discul pe pozitie mi a zis ca riscul de recidiva e mic,spre 0. dumnealui a facut loc pt decompresie inlaturand 20-25 din portiunea aceea de vertebra, care arata ca un cioc, practic in partea posterioara a nervului. mi a mai spus ca eu ma aflam in situatia asta calcifiata pt ca am intarziat operatia (2ani) si uneori se intampla asta. este o metoda de vindecare spontana a organismului. calcifiaza hernia, apoi o dizolva in tesutul corpului si o inlatura, proces de durata, care de obicei are loc la oamenii tineri. de aceea exista o corelatie intre varsta, simptome, si necesitate operatiei. deci doctorul acesta e super.mi a explicat coerent totul. mi a zis ca asta este ceva bun, ce s a intamplat pt ca procesul de vindecare poate continua si in urma operatiei, iar el practic a creat loc pt ca eu sa nu am simptomatologie pe parcursul vindecarii naturale. desigur, nu la toti se intampla asta. mi a spus ca la unii oameni situatia persista, sau chiar avanseaza spre rau. de aceea este imposibil ca un simplu consult sa ne edifice cu privire la ce va fi in viitor. acum simt zona sensibila, ma doare, dar mi a disparut amorteala din picior. inca am si drena instalata.mi o scoate doc azi. va scriu si zilele urmatoare si va mai zic cum ma simt. sunt multumit de spitalul asta pana acum. ieri cand ma duceau la operatie am trecut pe un coridor cu toate salile de operatie, undeva la demisol la metropolitan hospital...si in fiecare sala de operatie era cineva. fac aici pe banda rulanta, si cand vad asta am incredere pt ca e clar ca experienta au. acum ramane de vazut! sper sa ma refac cat mai bine. sanatate tuturor!
BRAVOOO , sincer ma bucur pentru tine ! Daca stiam ca esti acolo azi .......treceam sa te vad deoarece azi am avut si eu programare la d-nul doctor .
D-nul doctor ,...este bun frate si logic in tot ce mi-a explicat ! am inteles totul dar,  la mine se pune problema destul de serios , chiar foarte serios intrucat in urma operatiilor trecute nereusite ,...mi s-a destabilizat coloana si acum trebuie facuta fuziunea vertebrala pe 2 etaje , asta daca vreau sa scap de o parte din dureri !
stiti care-i culmea ,...solutia propusa de el azi este exact cu cea care mi-a propus acum un an un medic din Germania !
citez :
"''din pacate rezultatul este unul care nu prea ne ajuta. practic fiecare etaj are o problema care ar putea genera durerile.
prima intrebare este daca durerile sunt atat de importante ca ati risca o noua operatie?
daca da atunci iarasi sunt doua optiuni: daca braul amelioreaza major simptomatologia atunci probabil este vorba de o combinatie intre stenoza si instabilitate si o simpla operatie pentru eliberarea nervului nu ar ajuta pe termen lung. instabilitatea poate fi eliminata prin fixarea etajelor afectate cu suruburi si bare (in timpul operatiei sunt eliberate si nervii afectati). o stabilizare este o operatie mai mare si trebui cautat un chirurg cu experienta majora in punerea suruburilor (nu sunt multe in romania)
a doua optiune ar fi in prima faza o operatie mai mica (eliberarea nervilor care cauzeaza durerea) - in acest caz in prealabil trebuie testat cu injectii periradicularecare nervi cauzeaza durerea dominanta (din moment ce durerea majora este in calcaie eu m-as orienta pe etajul L5/S1 si nervul S1) si daca durerile revin atunci candva stabilizarea.
pana cand nu aveti o pierdere de forta musculara sau incontinenta interventia poate sa astepte, puteti sa folositi braul, intariti musculatura spatelui etc. ''"

sunt foarte dezamagit si suparat pe dr.Mindea care nu numai ca n-a facut nimic dar mi-a destabilizat  coloana lombara invocand ca la mine este vorba de dureri din interiorul nervilor (o aberatie de fapt) si nu de compresie pur mecanica !

Edited by MembruAnonim, 25 May 2017 - 16:35.


#2622
stlaurian

stlaurian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.04.2017
salutare, Florine. din pacate nu ne am intersectat, dar mereu ne putem intalni pe forum. intr adevar, dl Craciunas pare in opinia mea destul de logic in ceea ce explica. acum trebuie sa te hotarasti ce vrei, si in functie de posibilitatile financiare, caci e drept, numai ieftine nu sunt interventiile astea, plus ca te scot din circuit. eu ma simt super slabit dupa operatie. adica nu ma simt deocamdata deloc "ca nou". dar presupun ca pe termen lung poate va fi mai bine. o fi asta microdiscectomie, dar tot operatie este si presupun ca e normal. trebuie sa fiu increzator. greseala am facut o cand am facut sala cu greutati, acum ma chinui sa corectez greselile trecutului cand mi se parea important sa am bicepsii mari. probabil ca pt barbati e mai important sa aiba creierul mare si daca ma ghidam dupa asta nu mai ajungeam acum astfel. mi e greu sa nu ma intorc mereu la regretul ca as fi putut sa ma opresc la timp si n am facut o. aveam si anumite semne, n am stiut sa le interprtez. uneori jucam fotbal, si alergam cu toata greutatea aceea sporita a trenului superior si imi amortea piciorul drept. credeam ca e de la faptul ca sunt prea strans la sireturi. :))

#2623
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Poststlaurian, on 26 mai 2017 - 23:46, said:

salutare, Florine. din pacate nu ne am intersectat, dar mereu ne putem intalni pe forum. intr adevar, dl Craciunas pare in opinia mea destul de logic in ceea ce explica. acum trebuie sa te hotarasti ce vrei, si in functie de posibilitatile financiare, caci e drept, numai ieftine nu sunt interventiile astea, plus ca te scot din circuit. eu ma simt super slabit dupa operatie. adica nu ma simt deocamdata deloc "ca nou". dar presupun ca pe termen lung poate va fi mai bine. o fi asta microdiscectomie, dar tot operatie este si presupun ca e normal. trebuie sa fiu increzator. greseala am facut o cand am facut sala cu greutati, acum ma chinui sa corectez greselile trecutului cand mi se parea important sa am bicepsii mari. probabil ca pt barbati e mai important sa aiba creierul mare si daca ma ghidam dupa asta nu mai ajungeam acum astfel. mi e greu sa nu ma intorc mereu la regretul ca as fi putut sa ma opresc la timp si n am facut o. aveam si anumite semne, n am stiut sa le interprtez. uneori jucam fotbal, si alergam cu toata greutatea aceea sporita a trenului superior si imi amortea piciorul drept. credeam ca e de la faptul ca sunt prea strans la sireturi. Posted Image)
salut Laurian ,...chiar AI MARE DREPTATE ,....nu inteleg de ce atunci cand suntem sanatosi nu avem grija mai multa de noi ???? tragem de noi de nu se  poate ,...sau uneori ni se pare ca noua nu ni se poate intampla !

eu acum sunt in situatia de a nu mai crede ca o noua operatie la mine poate mai avea vreo sansa ,...in sensul ca interventia care mi-a propus-o dnul doctor logic pare buna dar teoretic eu cam ies din tipare ! Ce nu inteleg este altceva ,...am vazut foarte multi medici , Zamfir,Checiu,Cristescu,Baltateanu,Dancescu,...chiar si pe fostul coleg al lui Mindea de la Medlife ,.......NICI UNUL dintre ei nu mi-au propus asa ceva ,...doar cel din Germania (am dat mai sus citatul din mailul de la el) mi-a spus ca-i singura posibilitate acest tip de interventie !

ca atare nu mai stiu daca pe aici pe forum este cineva care a facut aceasta fuziune la lombara si daca da ,...IL ROG SA-MI SPUNA SI MIE CUM SE SIMTE , unde a facut-o si la cine ?

#2624
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 01.10.2009
Salutare tuturor,

Cu toate ca nu am mai postat, va urmaresc constant si va doresc multa sanatate tuturor. Eu la aproape 10 luni de cand m-am operat, ma simt foarte bine. Nu am mai avut nicio durere, doar in momentul in care se schimba vremea ma "strange" spatele!

Sanatate maxima tuturor!

#2625
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012
Sanatate maxima si din partea mea, colegilor mai noi sau mai vechi de pe acest topic!

Eu, dupa 1 an si jumatate de la interventie sunt ok in anumite zile, in altele nu.
De ex nu am avut nici pe naiba sa conduc Buguresti-Sveti Vlas fara oprire, dar m-a ``rupt`` coloana intr-o zi cand era nor afara si nu am facut nimic special.

Am observat ca doar cand e nor si frig am dureri, in rest, nu.
In continuare ma feresc de ridicat greutati in viata de zi cu zi si la birou am grija sa ma ridic de pe scaun din cand in cand.

Cam atat despre mine. Posted Image

Edited by -Diana-, 29 May 2017 - 12:52.


#2626
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Post-Diana-, on 29 mai 2017 - 12:52, said:

Sanatate maxima si din partea mea, colegilor mai noi sau mai vechi de pe acest topic!

Eu, dupa 1 an si jumatate de la interventie sunt ok in anumite zile, in altele nu.
De ex nu am avut nici pe naiba sa conduc Buguresti-Sveti Vlas fara oprire, dar m-a ``rupt`` coloana intr-o zi cand era nor afara si nu am facut nimic special.

Am observat ca doar cand e nor si frig am dureri, in rest, nu.
In continuare ma feresc de ridicat greutati in viata de zi cu zi si la birou am grija sa ma ridic de pe scaun din cand in cand.

Cam atat despre mine. Posted Image
BRAVOOOO Diana ,....felicitari si nu uita deasemenea de kineto  !

#2627
letho

letho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 11.05.2004
Confirm partea cu vremea. Zilele astea cat a fost ploaie si nor, am avut dureri de spate si de sciatic pe ambele picioare de n-am putut sa urc scarile. Cum a dat soarele, de ieri, e mai bine. Toate episoadele dureroase le-am avut pe vreme rea, sunt ca o soparla, imi prieste soarele.
Azi am fost la control. Doctorul mi-a spus ca vor exista cel putin 2-3 episoade din acestea pe an. E de inteles ca orice cicatrice e sensibila la vreme. Ma gandesc ca la cei operati de stenoza cum sunt eu e mai accentuata problema asta avand in vedere ca se taie din vertebra pe o suprafata mare. Sper doar ca sedintele de kineto si fizio sa le mai reduca din intensitate.
In rest toate bune si la mine la aproape 8 sapt de la operatie.

@stlaurian, recuperare rapida si multa rabdare, vei fi bine!

Florin, multumesc de gandurile bune! Iti doresc sa iei cea mai buna decizie, nu e simplu deloc.

#2628
vali38

vali38

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 16.10.2005
Salut.Sunt operat de HDL (L4-L5) stanga, in 17.Mai,de catre dr.Craciunas si echipa sa.Procedura folosita:microdiscectomie sub magnificatie.Azi am scos firele (4 fire...nu cate 10 - 15 asa cum au altii operati prin abord clasic),plaga arata bine,se vindeca normal,fara complicatii.Dureri pe membrul stang am mai avut si voi mai avea,sper mai putine,dupa fizio si kineto,deoarece afectiunea mea a fost mai veche si cumva mascata de un alt tratament psihiatric pe care l-am facut multi ani.Am ales sa fac interventia la MH,cu mari eforturi financiare,dar a meritat.Daca vreti un alt fel de medicina,o locatie moderna,supercuratenie,un personal mereu vesel si binedispus,o ingrijire de top,atunci va recomand MH.Aveti toate informatiile pe site-ul lor oficial,inclusiv preturile.Cat despre interventia chirurgicala propriu-zisa...pentru mine a fost ca un somn de cateva secunde.A durat cam 1 ora,m-am trezit la ATI,unde am mai stat vreo 20 minute si apoi la salon.Dupa inca o zi si jumatate...acasa.Eu,la trezire,nu am avut nici stare de greata,nici voma,nici amnezie etc...lucruri de care multi se tem.Si credeti-ma ca mi-a fost o FRICA cumplita,pentru ca niciodata nu am fost internat nici macar 1 zi intr-un spital.MULTUMESC inca o data domnului dr.Sorin Craciunas,doamnei doctor ATI Luminita Neagoe,precum si intregii echipe din blocul operator si de la MH.TIN SA PRECIZEZ CA NU SUNT PLATIT IN VREUN FEL DE CATRE CEI DE LA  MH,PENTRU RECLAMA !!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate