Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...
 Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...

Este teapa All inclusiv? Turcia, ...
 Adio Doi Cocosi

Touchpad nefunctional Acer Aspire...

Homemade Fly Trap - Capcana pentr...

Balcon inchis cu sticla pe cornie...
 Cumparare ATV second Hand

Au inebunit cu pretul la cirese&#...

[CUM] Gaurire borcan sticla

Semnal tot mai slab / reziliere
 

Permis conducere USA

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
dracula2000

dracula2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.09.2007
Salut

Am obtinut permisul de conducere in USA. Nu sunt rezident in USA ci pur si simplu am fost ca simplu turist si am aplicat pentru obtinerea permisului de conducere. Nu beneficiez de permis romanesc.
Problema mea este ca doresc sa il preschimb cu unul romanesc insa cel american are data de expirare destul de recenta (practic data de expirare este identica cu data de expirare a vizei puse de ofiterii de la emigrari, adica 3 luni). Permisul este inca valabil.
Va intreb daca se poate preschimba cu unul romanesc care va fii emis fara o data de expirare (ma refer la exirarea dreptului de a conduce), restul procedurii imi este cunoscuta.

#2
raduhulubas

raduhulubas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 24.02.2008
De ce ai dat in State?
Ca sa conduci in State,daca esti rezident si ai permis de RO, trebuie sa dai examenul din nou in US. Mi se pare normal sa fie la fel si aici.

#3
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 17.03.2003
Am citit ca in SUA exista astfel de permise temporare care probabil sunt valabile doar in unele state, trebuie sa dai un examen normal aici mai ales ca difera multe, acolo e in mile si aici in km .

#4
Westcoastrider

Westcoastrider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 08.02.2009

 dracula2000, on Mar 9 2009, 11:25, said:

Salut

Am obtinut permisul de conducere in USA. Nu sunt rezident in USA ci pur si simplu am fost ca simplu turist si am aplicat pentru obtinerea permisului de conducere. Nu beneficiez de permis romanesc.
Problema mea este ca doresc sa il preschimb cu unul romanesc insa cel american are data de expirare destul de recenta (practic data de expirare este identica cu data de expirare a vizei puse de ofiterii de la emigrari, adica 3 luni). Permisul este inca valabil.
Va intreb daca se poate preschimba cu unul romanesc care va fii emis fara o data de expirare (ma refer la exirarea dreptului de a conduce), restul procedurii imi este cunoscuta.

In ce stat zici ca ai obtinut DL? De curiozitate!E greu,sau aproape imposibil sa obtii DL cu viza B1/B2!Daca ai fost Work&Travel..e altceva!
Nu cunosc legile din Ro,dar mi se pare putin probabil ca sa iti dea cranet de conducere romanesc,pe baza unui DL din SUA,cu valabilitatea pe 3 luni,tu fiind cetatean si rezident roman!Dar,totusi de ce nu ii suni sa ii intrebi? B)

#5
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Teoretic conform legii (chiar ca imi este lene sa caut la ora aceasta dar daca va fi nevoie am sa caut si pun si link-ul) carnetul poate fi preschimbat atit timp cit este valabil . Legea specifica printre altele ca se poate preschimba un carnet emis de unul dintre statele care au aderat la Conventia Auto (sau cum se cheama fiindca nu imi aduc aminte exact acum) atit timp cit este valabil ne specificind ca, carnetul trebuie sa aiba o vechime de X luni.
In plus ai nevoie de traducere legalizata, declaratie pe propria raspundere ca nu ai duplicat la el, vizita medicala.
Am spus teoretic pt ca unul dintre capetele de creta pot sa iti creeze mizerii de genul "pai a fost valabil numai x luni".
In final daca ai bani si timp, n-ai ce sa pierzi.

#6
shadowolf

shadowolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 09.05.2008
Sincer, nu stiu ce ai vrut sa arati cu intrebarea ? Ca esti in USA ?  B)
DL in USA, fara SSN, cam greu. Ceva provizoriu, pt 3 luni, nu zic ca nu se poate in anumite state, ca difera de la stat la sta legea. In fine...Daca ai citit cat de cat manualul ala care se presupunea citit, ai fi vazut ca nu exista reciprocitate cu Romania. Asa ca nu e valabil nici permisul din RO aici ( decat 90 de zile) si nici ala din USA, in RO. Indiferent ca e provizoriu sau pe 10 /20 / 100 de ani.

#7
dracula2000

dracula2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 04.09.2007

 shadowolf, on Mar 15 2009, 18:41, said:

Sincer, nu stiu ce ai vrut sa arati cu intrebarea ? Ca esti in USA ?  B)
DL in USA, fara SSN, cam greu. Ceva provizoriu, pt 3 luni, nu zic ca nu se poate in anumite state, ca difera de la stat la sta legea. In fine...Daca ai citit cat de cat manualul ala care se presupunea citit, ai fi vazut ca nu exista reciprocitate cu Romania. Asa ca nu e valabil nici permisul din RO aici ( decat 90 de zile) si nici ala din USA, in RO. Indiferent ca e provizoriu sau pe 10 /20 / 100 de ani.


Mda, nu am vrut sa arat ca sunt in USA, sunt in Romania. Permisul l-am obtinut in California si da, se poate obtine si cu viza B1/B2.
M-am informat mai bine si din pacate nu pot sa il preschimb cu unul romanesc din cauza unui singur motiv : Trebuie sa fac dovada ca am dreptul de sedere legala mai mare de 6 luni in tara unde am obtinut permisul.
Cu alte cuvinte pot circula cu el in Romania atata timp cat e valabil iar dupa expirarea lui in cazul in care ma intorc in US mi se elibereaza un nou permis (fara a mai sustine examenul din nou) valabil tot pe perioada cat am viza (cea pusa de ofiterii de la emigrari nu cea obtinuta in Bucuresti la Ambasa)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate