Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

cum sa scap de niste tineri zgomotosi

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
ionescu01

ionescu01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.03.2009
Salutare tuturor

Am o problema care ma seaca de o vreme: in fata blocului meu si-au facut obiceiul sa stea zi de zi o gasca de tineri (pana-n 25 de ani) care parca n-au alta treaba decat sa sparga seminte, sa fumeze, sa urle si sa injure. Ma deranjeaza la culme asta, mai ales ca e o zona inconjurata de blocuri, si orice zgomot al lor e reflectat si amplificat. Am chemat politia de cateva ori, dar se pare ca nu sunt foarte impresionati de chestia asta. Pleaca si se intorc a doua zi...Am gasit pe net urm. solutie: un dispozitiv - emitator de sunete pe o frecventa de pana-n 20KHz, sunete care nu pot fi auzite decat de persoane pana-n 25 de ani, dupa aceasta varsta urechea interna sufera modificari si nu le mai percepe. Dispozitivul nu este agresiv, pur si simplu emite un sunet enervant, ca bazaitul tantzarilor, care determina pe indivizi sa paraseasca zona. Dispozitivul e facut in Marea Britanie  (http://www.compoundsecurity.co.uk/ ) dar e destul de scump pentru buzunarul meu.
As avea rugamintea daca exista cineva care a construit asa ceva sau are informatii despre cum se poate face asa ceva sa nu fie zgarcit ..  :)

Cu multumiri

#2
studimec

studimec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.02.2009
Se pot genera sunete de orice fel si pe orice ton cu PC-ul placa sa de sunet si niste difuzoare.

#3
cosminprund

cosminprund

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 27.03.2008
Poti incerca cu termopane si cu izolatie terminca. Si pentru la vara un aer conditionat sa nu fii nevoit sa deschizi geamul :)
Ca alternativa te poti muta in alt bloc sau chiar la casa.

Cred ca astea ar fi singurele metode legale pe care le poti aplica :)

#4
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Ce gluma proasta, adica sa imi izolez fonic apartamentul, sau sa ma mut. Pai le prind "pe neve" cateva pungi de apa cu cerneala si pun pariu ca nu mai vin pe acolo. Separat le las acolo si un "anunt", ca daca mai fac galagie, pot primi cine stie ce substante "de sus".

Edited by Lucian_M, 03 March 2009 - 16:08.


#5
Jack90

Jack90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 30.08.2007
Si daca sub tine traieste unu sub 25 de ani care nu are nici o treaba cu aia, trebuie sa sufere si el? ca sa nu mai zic de familile ce au copii mici.
Mai eficiente ar fi pungile cu cerneala, daca crezi ca sunt chiar asa de deranjanti, da sa nu iesi cateva zile din casa dupa aia. Si daca ai masina du-o in alta parte cateva saptamani

Edited by Jack90, 03 March 2009 - 16:11.


#6
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Astfel de aparate care emit acele ultrasunete pot face unele animale agresive si aceelasi sunete pot avea cauze nedorite asupra copiilor.
  Poti deveni chiar tu cel pentru care o sa vina candva un echipaj de politie.
  Un difuzor obisnuit nu poate scoate acele sunete,ai nevoie de unul construit pentru asa ceva la fel este nevoie si de o sursa speciala care sa genereze acel semnal.
  Cum spunea colegu,termopane ori schimbi locuinta.
In aceeasi ordinde de idei,ai putea sa stai de vorba cu acesti tineri,eu zic ca se poate sa existe si astfel de discutii purtate frumos prin care acestia pot fi rugati sa-si schimbe locu de adunare,iar daca fac ceva contrare legii poti apela la nevoie 112,atentie ca abuzul fata de astfel de numar se pedepseste.
Normal dupa orele 22 zgomotul produs de acestia prin larma,strigate etc daca tulbura linistea publica exista autoritati,iar daca amenda nu este indestulatoare exista si alte metode.
Am vrut revolutie,iata rezultatu !

PS-Aceasta nu era o problema pentru aria Juridic ?

#7
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
De ce nu iesi si tu la scara cu ei la o tigara si o bere, decat sa provoci un holocaust cu undele tale de 20khz printre vecinii din bloc, poate sunt si copii mici.

#8
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Suna la politie si fa reclamatie!

#9
studimec

studimec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.02.2009
Cind chemi politia in astfel de cazuri, aceasta nu face nimic deoarece luind masuri impotriva acelor tineri zgomotosi nu face decit sa-i determine sa se mute sub geamul altui locatar. Deci doar schimba beneficiarul galagiei.

Daca ei te deranjeaza facind galagie sub geam si politia nu zice nimic atunci si tu ai dreptul sa-i deranjezi cu diverse zgomote pe masura.

Edited by studimec, 03 March 2009 - 16:22.


#10
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Solutia lui Lucian e sfanta. :lol: Oricat de cool e cocalarul, dupa 2-3 dusuri isi schimba locul. Tin minte ca acum multi ani cand eram mai mic, si stateam si eu pe la colturi, a aruncat careva cu apa fiarta tata. Cred ca omul a vrut special sa nu ne opareasca, insa iti spun ca dupa ce am vazut un nor de aburi 1 metru mai in lateral n-a mai avut nimeni chef sa vada daca data viitoare ne nimereste, si am schimbat gardul intr-un loc unde nu era asa deranjanta galagia.

#11
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

View Postfilipxxx, on Mar 3 2009, 16:27, said:

Solutia lui Lucian e sfanta. :lol:
Multam de sustinere. Si eu am fost tanar (nu c-as fi batran acum), insa NU faceam galagie cand ieseam cu prietenii. Vocea nu are volum fix, ea se poate controla. Daca domnu' cocalar vrea sa isi schimbe des vestimentatia, ii pusc vreo cateva pungi de apa cu tus/toner de imprimanta si las' daca o mai sta pe acolo. Am patat mocheta cu tus negr- mai iese numai cu... foarfeca.

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003
Si la mine se aduna in scara blocului. Nu fac galagie, insa mirosul de fum & stuff pe casa scarii de lasa fara respiratie ... :death:

#13
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008
N-aș fi intervenit dacă nu eram, anul trecut, în situaîia de a mă duce la ușa unui vecin să-l ameninț că îl voi fugări cu mașina dacă mai fugărește sau stropește cu apă copiii (3-4 copii de 8-11 ani) care se joacă lângă geamul lui. De aceea vă cer puțină clemență, chiar dacă în cazul de față sunt puști mai mari, fumează și probabil mai și înjură.

Nu pot să cred că Lucian nu făcea gălăgie niciodată când ieșea cu prietenii lângă bloc. Asta pentru că nici noi nu făceam, de regulă, cu toate astea ne mai striga câteodată câte un vecin (o dată a și aruncat cu apă cineva). Eram o gașcă măricică, am fost "ceaușei"  :D .

Vă întreb, domnu' Ionescu, unde ar trebui să se ducă, într-un bar sau la jocuri? Și vă mai întreb, ce soluție ați găsi dacă s-ar deschide un șantier timp de un an lângă dvs? Sigur că situația vă enervează, așa cum și pe mine mă enervează acum, uitându-mă pe geam, că cineva și-a parcat mașina curmeziș, ocupând două locuri de parcare, dar în momentul în care vă mutați la bloc trebuie să acceptați că nu toate vor fi pe placul dumneavoastră. Atât deasupra mea cât și lipit de apartamentul meu locuiesc familii cu copii mici - unul plânge iar cel de sus aleargă și aruncă jucării prin casă. Ce mă sfătuiți?

Edited by silviu_n, 03 March 2009 - 19:21.


#14
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006

View Postsilviu_n, on Mar 3 2009, 19:16, said:

Nu pot să cred că Lucian nu făcea gălăgie niciodată când ieșea cu prietenii lângă bloc.

Sincer, cat am stat in gazda in oras (2 ani, dupa aia am stat la camin) NU a trigat nimeni la grupul nostru (3-12 persoane). Bine, nici nu faceam ca avioanele, aveam de la 15 la 18 ani. Era grup mixt, deci fete si baieti.
Una e sa te manifesti ca oamenii, alta e sa faci ca animalele.

#15
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

View PostLucian_M, on Mar 3 2009, 19:26, said:

Una e sa te manifesti ca oamenii, alta e sa faci ca animalele.
Sunt de acord cu tine, acum nici noi nu știm exact cum se manifestă cei care l-au deranjat pe dl. Ionescu. Pot presupune doar că, dacă sectoristul nu a luat măsuri, probabil că nu e atât de grav. Chiar, oare restul locatarilor sunt la fel de scandalizați?

Noi eram gașcă mai mare, că vara veneau și "sezoniștii"  ;)

#16
george10

george10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 17.11.2007
Problema tine de educatie!DACA AI AVUT PARTE DE ASA CEVA!de regula cei care fac galagie sunt derbedei,drogati si inadaptati social!asa ca nu trebuieCLEMENTA PENTRU ASTFEL DE EXEMPLARE!
si eu stau la bloc si dupa cateva sedinte cu apa si toner+ceva discutii "amicale" cu parinti asa zisilor copii!s-a cam linistit problema!exista reguli de convietuire in societate!si mai ales la bloc!
Nu stam la bloc pt ca asa vrem noi ci pt ca asa este situatia!
Si legat de ce spunea cineva ca are deasupra o fam cu copii mici!eu am platit amenda pt ca ficamea acum cativa ani,a dat drumul la combina si a mers cam 30 min la maxim intre 15.30 si 16.00! deci esxista variante de "linistire"!
Spor si liniste! George

#17
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,081
  • Înscris: 22.06.2004
iei frumos un spray cu piper pt autoaparare si in fiecare seara dai cateva fasaieli pe locul de adunare. pana termini doza se muta si ei. succes

#18
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View Postconu71, on Mar 3 2009, 20:20, said:

iei frumos un spray cu piper pt autoaparare si in fiecare seara dai cateva fasaieli pe locul de adunare. pana termini doza se muta si ei. succes
Hopa,stai asa ca deja exageram,improscarea unor obiecte,persoane,cladiri cu substante nocive,lacrimogene se pedepseste cu amenda de la 100 la 500 Ron,asa dar nu recomand asa ceva.
Eu zic ca se poate vorbi frumos cu respectivii,vorbeste macar cu una dintre persoanele veriga slaba din grup,cu vorba buna e mai bine si ramane si loc de buna ziua pe viitor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate