Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Jurnal de Ana si Vlad

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
bebelino

bebelino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 10.04.2007
Nu sunt chiar noua prin zona... doar ca nu descoperisem si "copilul meu". Eram prea "prinsa" de aria Auto..
Dar sa incep...
Vlad are "aproape 5 ani", dupa cum spune el. Mai precis, va implini 5 ani pe 25 martie. Pana atunci are, inca, 4 ani si 11 luni.
Merge la gradinita. Si aici a fost o intreaga problema, cu inscrisul, acceptatul, etc. Cert e ca de pe 1 octombrie anul trecut merge la gradinita.
Mi-a fost foarte greu sa-l las, mi se parea prea mic, imi faceam n-spe mii de probleme cum se va integra!
Acum sunt mandra de el si de cum se descurca.
Pentru ca nu mai erau locuri la grupa mijlocie, l-au inscris direct la grupa mare, dar zau, chiar s-a dovedit a fi copil de grupa mare.
Am sa incerc sa scriu in fiecare zi cateva din perlele lui Dudut, asa cum il alinta sora-sa mai mica, Ana. :)

Vara trecuta, copiii din parc incepusera sa-l strige pe Vlad "Vladuuuut". Iar Maria, o fetita de 1 an si 1/2, in incercarea ei de a-i atrage atentia, il striga "Duduuuut", ca nu putea inca sa pronunte Vladut. De atunci si Ana il striga Dudut! Si tot de atunci ii alintam "dudutii" :)

Pe Ana o cheama si Maria, doar ca nu Ana-Maria, ci Maria-Ana.

Pe cand eram insarcinata cu Vlad, sotul isi dorea tare mult o fetita, si deja ne hotarasem la nume: ANA. Doar ca primul nascut a fost baiat.. si sa vezi atunci problema pe capul nostru, ce nume sa-i dam...

La a doua sarcina, cand stiam deja ca e fetita, si ANA ramasese deja batut in cuie, ne-am dat seama ca ne place la fel de mult si Maria. Asa ca am botezat-o Maria Ana.

Acum e Ana-Banana :)

Edited by bebelino, 27 February 2009 - 03:00.


#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
pune-ne si poze, mamico, daca tot te lauzi! :D

#3
bebelino

bebelino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 10.04.2007
Vlad si Ana :)

Attached Files



#4
bebelino

bebelino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 10.04.2007
In seara asta suntem bolnaviori. Adica Vlad e. A tusit azi noapte destul de mult iar astazi cand s-a trezit dupa somnul de pranz, avea febra 38.5. Dupa o doza de Nurofen i-a scazut pana la 36.7, acum nu mai are deloc febra, in schimb spune ca tremura, desi e invelit bine. I-am facut o frectie cu carmol si i-am dat si Panadol si sper sa-i treaca. Nu prea a mancat, probabil din cauza durerii din gat si nici lapticul de seara nu a vrut sa-l bea. L-am tinut acasa, nu l-am mai dus la mamaie si maine va "chiuli" de la gradinita :).
Tin minte ca acum vreo 2 saptamani nu l-a dus mamaie la gradinita pentru ca ploua foarte tare si, in loc sa ma sune sa ma duc sa-l duc eu cu masina, l-a tinut acasa. Si Vlad mi-a spus: mama, ploua asa de tare, picatura dupa picatura ploua :)
Astazi mi-a adus martisor. A avut tata grija sa cumpere martisoare si din partea lui. Mi-au dat lacrimile de numa'-numa' :). Si, bineinteles, i-a dat si Anei, care, culmea, stia unde trebuie sa i-l prind.
Ana a fost foarte obraznicuta in weekendul asta. De fapt e mai mult alintata si cam bate din picior in fata noastra. Si asta nu-mi place deloc. In schimb a descoperit olita muzicala si toata seara a stat pe olita ca sa o faca sa cante :) Adevarul e ca e "olita-minune". Cu ea am reusit sa-l invatam si pe Vlad sa faca la oala ca nu prea voia.
Sunt putin ingrijorata cu Vlad, pentru ca ei nu sunt deloc bolnaviciosi, dar de cand am inceput sa-l duc la gradinita a racit de vreo 3 ori in 3 luni si de fiecare data mi se rupe sufletul cand il vad cu nasucul rosu si ochii lacrimand.

#5
Dhany66

Dhany66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 08.12.2008
Sa va traiasca, aveti doi copii extrem de frumosi ;)

#6
bebelino

bebelino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 10.04.2007
Multumim mult :)

#7
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Ahh, doi scumpi.

El are veleitati de sofer, se vede din priviri (viitor pilot/campion de formula 1??!!)

Sa va traiasca!!!!

Edited by C.F.S., 02 March 2009 - 01:25.


#8
bebelino

bebelino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 10.04.2007

 C.F.S., on Mar 2 2009, 01:24, said:

Ahh, doi scumpi.

El are veleitati de sofer, se vede din priviri (viitor pilot/campion de formula 1??!!)

Sa va traiasca!!!!

Cu conditia sa concureze pt. McLaren :D

#9
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
La ce mutrisoare smechere au, aia doi o sa invarta tot carterul pe degete cand mai cresc!
Sanatate lui Vlad!

#10
bebelino

bebelino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 10.04.2007
Multumim mult adadoi. Pana una alta ne invart pe noi pe degete, dupa bunul lor plac :).
Intr-o nota mai putin optimista.. Vlad a avut si astazi febra. Dimineata la 8 a facut 39.5 si nu ma lasa sa-i pun sosete cu otet, ca cica i-am pus si in Drumul Taberei si nu i-a placut (noi am stat pana acum un an in Drumul Taberei si intr-adevar, pe cand avea vreo 2 anisori si a facut febra mai mare de la o maseluta, i-am pus sosete cu otet, dar nici nu ma gandeam ca o sa tina minte asa ceva, cu atat mai mult cu cat nu tin minte sa fi fost o experienta traumatizanta pentru el). Cand i-am propus sa-i pun un supozitor, a inceput sa tipe: Tata, te rog nu o mai lasa pe mama sa faca lucrurile astea urate pe care le face in casa :lol: Acum rad dar dimineata plangeam, ca ma gandeam ca deja delireaza.
Pana la urma, dupa ce i-am promis ca supozitorul nu va ramane acolo tot timpul, m-a lasat sa i-l pun, si i-a scazut aproape instantaneu febra. Pe la 1 dupa amiaza a mai facut un 38.5, dar de pe la 3 deja nu mai face febra. Acum inca stau sa-l pazesc, in plus la 4 trebuie sa-i dau Panadolul de rigoare.
Si ca sa fie colac peste pupaza, pe la 17.30 ma suna mamaie ca nici Ana nu e prea bine. Ca s-a trezit plangand si a vomat tot ce a mancat la pranz. Din fericire s-a dovedt alarma falsa. A tusit putin mai tare si i s-a declansat senzatia de voma, asa ca a vomat. Pe la 6 seara cand am vorbit cu ea la telefon deja era suficient de vesela ca sa-mi spuna Tica, tica, tica, m-a batut mamica :).
La 9 seara cand s-a dus taica-su sa-i mai duca niste Panadol (de urgenta), mancase foarte bine, nu avea febra, era foarte vesela, asa ca am lasat-o la mamaie. Noi oricum stam peste drum de mamaie, asa ca orice s-ar intampla ajungem acolo in 2 minute. Dar de fiecare data ma intreb: de ce simt nevoia sa-mi iau puiutii acasa de fiecare data cand sunt bolnaviori, desi mamaie stie la fel de bine ca mine cum sa-i trateze? :)

Edited by bebelino, 03 March 2009 - 03:05.


#11
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Cred ca asta simtim toti, nu stiu daca e din cauza ca ne simtim mai destepti decat "mamaele", sau din cauza ca vrem sa-i avem sub ochi, sa-i tinem in brate, sa-i rasfatam... si sa fim primii care-i ajuta. Credeam ca e din cauza ca sunt eu un "controll freak", dar se pare ca nu sunt unica.
Nurofen si Panadol e singurul lui tratament? Nu de alta, dar la 39 cu 5 ar trebui sa-l vada doctorul.

#12
bebelino

bebelino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 10.04.2007
E oficial: am avut gripa... toti trei. Tata a scapat ca deh! el e barbat si e mai rezistent :)
Se pare ca a adus-o Vlad de la gradinita si, darnic cum e, ne-a dat-o si mie si Anei. Si, culmea, el a scapat cel mai ieftin pentru ca dupa 3 zile de antitermice, sirop de tuse si picaturi in nas si-a revenit suficient cat sa aiba grija si de mine si de Ana :).
L-am tinut oricum toata saptamana acasa ca sa fim siguri ca e totul OK.
Ana in schimb a ajuns la doctor, pentru ca dupa 3 zile de tratament nu reuseam sa-i scad febra. Adica scadea imediat dupa doza de Nurofen sau Panadol, insa dupa o ora crestea iar la 38-38.5. Fiind inca prea mica, nu reusea sa expectoreze toate secretiile si infectia respectiva dadea febra. Am trecut-o pe eritromicina si am scapat cel putin de febra. Pentru ca tusea si mucisorii au trecut dupa inca alte cateva zile.
La mine a fost chiar si mai cumplit. Pentru ca a trebuit sa uit ca si eu am febra la fel de mare ca ei si ca orice miscare durea de mama focului si sa ma mobilizez sa am grija de ei. Vineri seara, cand Vlad deja era bine, eu si Ana ne-am bagat in pat pe la 9, cu febra, iar Vlad s-a cuibarit la picioarele noastre sa se mai uite putin la Bugs Bunny. La un moment dat am atipit si m-am trezit brusc cam peste 20-30 de minute gandindu-ma ce mama denaturata sunt. Norocul meu a fost ca totul era OK, Anei ii scazuse temperatura iar Vlad dormea pe picioarele mele :). Oricum tata statea de veghe si ar fi trebuit sa stau linistita ca nu se putea intampla nimic, dar pana la urma m-am ridicat din pat si am rezistat eroic pana la 2 noaptea cand urma sa le administrez din nou medicamentele.
O saptamana si ceva nu am inchis ochii mai mult de 1/2 de ora... si probabil asta a facut sa mi se prelungeasca mie perioada de convalescenta. Am avut noroc ca duminica seara deja erau bine amandoi, i-a luat mamaie iar luni mi-am permis si eu sa stau toooooata ziulica in pat. :)

#13
bebelino

bebelino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 10.04.2007
Lui Vlad nu-i place sa coloreze.. dar absolut deloc!
Mi-a spus astazi educatoarea ca e cel mai fericit copil daca-i da sa rezolve fise de logica si de matematica, dar daca-i da planse de colorat, trage 2-3 linii dupa care ii duce plansa si-i spune ca a obosit. A luat si bulina neagra zilele trecut din cauza asta. Dupa ce a predat plansa pretinzand ca a obosit, s-a apucat de fugit prin clasa. Asa ca educatoarea i-a dat bulina neagra: adica ai obosit de colorat dar nu ai obosit de fugit? :) Corect, in opinia mea.
Vlad nu a vrut sa-mi spuna de ce a luat bulina neagra, cica nu mai tine minte.
Astazi, in schimb, l-am gasit cu bulina rosie. Mi-a si spus de ce a luat-o: a stiut sa desparta in silabe toooooaaaaaaaate cuvintele. Cel mai greu cica a fost crenguta :)
Deci el, clar, tine minte doar ce-i convine :).
Ana in schimb e foarte talentata la desen. De pe la doi ani si un pic a invatat sa deseneze copii. Mai precis fetite, ca le face si codite, asa cum stie ca are ea. Si nu doar asta, dar stie sa le faca si cu capul in jos! Serios!!! A invatat sa le deseneze asa cum le vede ea cand le deseneaza altcineva si ea le vede invers.
La toamna o dam si pe ea la gradinita si sper sa-si dezvolte "talentul".
Aaaaaaaa... dar cel mai important eveniment din familia noastra e ca Ana a scapat de pampers! Ii mai punem doar noaptea, in schimb ziua s-a obisnuit sa se duca singurica sa-si ia olita, se dezbraca, se aseaza repede pe olita... si gata :)
Acum vrea direct pe WC, asa ca i-am pus adaptorul. Se vede ca dorinta ei de a merge la gradinita e mare, din moment ce a luat in seama avertismentul meu cum ca nu o primesc daca nu stie sa faca la olita :)
Ma bucur sa suntem sanatosi acum!

#14
micutza08

micutza08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 10.10.2008

Quote

Lui Vlad nu-i place sa coloreze.. dar absolut deloc!
Mi-a spus astazi educatoarea ca e cel mai fericit copil daca-i da sa rezolve fise de logica si de matematica, dar daca-i da planse de colorat, trage 2-3 linii dupa care ii duce plansa si-i spune ca a obosit

Exact acelasi lucru faceam si eu, si uite ca am ajuns la 19 ani si nici acu' n-am invatat sa desenez ceva, nu ca mi-as fi dorit vreodata :P
Am comparat desenele din clasa a 8-a cu alea de prin clasele primare,singura diferenta e ca in alea din clasele primare se vede ca m-a ajutat mama :)

Sa-ti traiasca! Si ma bucur ca sunt sanatosi acum! Poze,mai vrem poze!  :naughty:

#15
bebelino

bebelino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 10.04.2007
Astazi e ziua lui Vlad!!!!
S-a nascut de Buna Vestire in urma cu 5 ani!
5 ani... nu-mi vine sa cred cum au trecut anii!
La Multi Ani! iubitul mamei... te iubeste mama mai mult decat probabil iti dai tu seama acum.

#16
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
La multi ani !!!! :wub: :wub:

#17
tonks

tonks

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 15.08.2007
La multi ani, Vlad! :kisstogether:

#18
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
La multi ani!

asteptam si pozele :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate